Był rodowitym Belgiem, który po ukończeniu 23 lat wyjechał do Francji, aby poświęcić się karierze muzycznej. Pojawiał się w kabaretach, sporo komponował. Występował wspólnie z takimi gwiazdami, jak Maurice Chevalier czy Michele Legrand. Jego wiersze, kompozycje i piosenki szybko zdobyły uznanie nie tylko w Europie. Pieśni Brela mają dziś w swoim repertuarze wybitni artyści wielu krajów.
Roman Kołakowski, realizując w 2004 roku program „Wyspa Brel”, zaprosił znanych aktorów i piosenkarzy. Są więc m.in. Michał Bajor (na zdjęciu), Marian Opania czy Wiktor Zborowski, którzy występowali wcześniej w głośnym spektaklu Teatru Ateneum. Interpretacja Michała Bajora piosenki „Nie opuszczaj mnie” właściwie zapoczątkowała jego karierę wokalną. Bez tej pieśni trudno wyobrazić sobie jakikolwiek recital aktora. Zupełnie nowym rozdziałem w karierze aktorskiej Mariana Opani stały się z kolei „Cukierki dla panienki”. Zaprezentował niezwykłą metamorfozę, przemieniając się z pewnego siebie sztubaka w chłopaka delikatnego i pełnego kompleksów.
Interesujące interpretacje znanych utworów Brela zaproponowali także przedstawiciele młodszego pokolenia Magda Kumorek, Arkadiusz Brykalski czy Mariusz Kiljan. Wielką klasę potwierdził charyzmatyczny Mirosław Czyżykiewicz. Szczególną rolę w tym spektaklu odgrywa Mirosław Baka. Grany przez niego Jacques Brel to człowiek schorowany, filozof zmęczony ludźmi i sławą, który rozpamiętuje swe krótkie, ale burzliwe życie.
[i]„Mieszkam na Hiva Oa
Za oknem mam Brukselę