Gospodarzem nowej serii dokumentalnej „Fantastyka w laboratorium”, która w ten wtorek zadebiutuje w Discovery Science, jest fizyk dr Michio Kaku.
W każdym odcinku bierze pod lupę najbardziej niewiarygodne i szalone pomysły twórców science-fiction i analizuje możliwości wdrożenia ich w życie. Oglądanie tych eksperymentów jest świetną zabawą, a przy okazji znakomitą lekcją fizyki. Kaku ma do dyspozycji ekspertów z różnych dziedzin: od profesorów uniwersyteckich po inżynierów zajmujących się efektami specjalnymi.
W pierwszym odcinku postara się zbudować miecz świetlny. W filmach użycie tego typu broni wygląda imponująco – jasny promień trafia precyzyjnie w cel. Okazuje się, że osiągnięcie podobnego efektu w laboratorium nie jest proste.
Elektryczna błyskawica nie układa się w linię prostą, ale rozgałęzia się w powietrzu, tworząc widowiskowe pioruny w niczym nie przypominające ostrza świetlnego miecza. Na szczęście pomysłowy dr Kaku znajdzie rozwiązanie problemu, a pomoże mu w tym dr Ron Walsworth z Uniwersytetu Harvarda. Udowodni, że miecz świetlny mógłby istnieć, choć na razie jego używanie nastręczałoby mnóstwo trudności.
Żądny dodatkowych danych Kaku odwiedzi jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata – Massachusetts Institute of Technology. Profesor Brian Wardle przekona go, że nadzieją dla mieczy świetlnych jest zastosowanie nanotechnologii.