Najsuchsza pustynia świata to chilijska Atakama. Na niektórych jej obszarach deszcz nie padał od 50 lat. Mimo to żyją tam lamy gwanako, których głównym pożywieniem są kwiaty kaktusów. Za najbardziej ekstremalną uznawana jest pustynia Gobi. Latem temperatura dochodzi tam do plus 50 stopni Celcjusza, zimą – minus 40. Takie wahania bez trudu wytrzymują wielbłądy dwugarbne – baktriany.
Największa na świecie Sahara ma powierzchnię porównywalną do Stanów Zjednoczonych. Utrapieniem są tam niespodziewane i gwałtowne burze piaskowe. Ograniczają widoczność, zasypując ogromne obszary lądu mieszaniną piasku i pyłu. Ten nieprzyjazny teren to królestwo wielbłądów jednogarbnych – dromaderów.
W Afryce świetnie radzą sobie także niewielkie ssaki fenki, które w ciągu dnia chowają się pod skałami, na powierzchnię wychodzą w nocy, a w czasie przegrzania organizmu wypromieniowują ciepło przez ogromne uszy. W Australii, najsuchszym kontynencie, zwierzęta musiały dostosować się do niszczącej siły słońca. W południe temperatura przy gruncie wzrasta tam do 70 stopni Celcjusza. Kangury rude szukają schronienia w cieniu, odgarniają nagrzany piasek, kopią doły w ziemi. Mają także do dyspozycji prosty system obniżania temperatury organizmu – oblizują przedramiona, a parująca ślina chłodzi znajdujące się tuż pod skórą naczynia krwionośne.
Na pustyni Sonora w Arizonie wiele gatunków może przetrwać dzięki zapasom wody zgromadzonym w gigantycznych kaktusach saguaro. Po burzy błyskawicznie powiększają objętość, by wchłonąć jak najwięcej deszczu. Ich łodygi są w stanie zmagazynować nawet 5 ton wody.
Twórcy brytyjskiego dokumentu wyliczają jeszcze więcej niezwykłych fenomenów przyrody. Odcinek poświęcony pustyniom, podobnie jak cała seria „Planeta Ziemia”, skupia się na pokazywaniu dzikich, niedostępnych zakątków świata i ich unikalnych mieszkańców. Nad produkcją BBC przez pięć lat intensywnie pracowało czterdziestu operatorów. W sumie powstało jedenaście pasjonujących odcinków. Atutem wszystkich jest żywa narracja, dobra muzyka, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach zdjęcia.