06:00
16.12.2023

Sobotnia relacja

Doniesienia z soboty można śledzić w naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 661
00:07
16.12.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:03
16.12.2023

W nocy z niedzieli na poniedziałek wrócą blokady na granicy polsko-ukraińskiej

23:43
15.12.2023

Stefaniszyna: UE była gotowa odebrać Węgrom prawo weta, gdyby nie ustąpiły w sprawie rozmów akcesyjnych Ukrainy

Ołha Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, twierdzi, że 26 państw członkowskich UE rozważało pozbawienie Węgier prawa weta, gdyby te blokowały decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą.

Stefaniszyna powiedziała, że przywódcy UE mają „dużą liczbę opcji i alternatyw”, które pozwolą im osiągnąć konsensus w kwestiach poruszanych na szczycie – od finansów po kompromisy dotyczące państw Bałkanów Zachodnich.

23:13
15.12.2023

Eksplozja  w pobliżu centrum Kijowa

Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że obrona powietrzna działa i ostrzegł mieszkańców, aby pozostali w schronach przeciwbombowych.

22:47
15.12.2023

Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegają przed dronami zbliżającymi się do obwodów kijowskiego i czerkaskiego

W obwodzie kijowskim i czerkaskim włączyły się syreny alarmowe, gdy zbliżało się tam kilka grup rosyjskich dronów.

W obwodzie czernihowskim wykryto także kolejną grupę rosyjskich dronów.

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat stwierdził wcześniej, że pogarszające się warunki pogodowe komplikują pracę mobilnych zespołów strażackich, ale ukraińskim wojskowym udaje się niszczyć cele wroga na niebie.

22:20
15.12.2023

Alarmy na wschodzie i na południu Ukrainy

21:43
15.12.2023

Finlandia zamknęła granicę z Rosją

Zgodnie z zapowiedziami Finlandia ponownie całkowicie zamyka granicę z Rosją. Punkty kontrolne Vaalimaa i Niirala na wschodniej granicy fińsko-rosyjskiej zostały zamknięte 15 grudnia o godzinie 20:00. Decyzja fińskiego rządu będzie obowiązywać do 14 stycznia 2024 r.

Dziś do Finlandii z Rosji przybyło 230 osób ubiegających się o azyl bez odpowiednich dokumentów.

21:21
15.12.2023

Rosjanie zgłaszają masowy atak dronów na Krym

W tymczasowo okupowanym Sewastopolu słychać było eksplozję. Michaił Razwożajew, samozwańczy „gubernator” Sewastopola, powiedział, że był to zestrzelony dron.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało wieczorem, że  obrona powietrzna rzekomo zestrzeliła „26 ukraińskich dronów” nad Półwyspem Krymskim w ciągu dwóch godzin.

20:49
15.12.2023

Ukraina rozpocznie w przyszłym tygodniu współpracę z UE w celu przygotowania rozmów akcesyjnych

Po decyzji Rady Europejskiej rząd ukraiński i Komisja Europejska rozpoczną w przyszłym tygodniu konsultacje w sprawie przygotowania kolejnych kroków w procesie integracji Ukrainy z UE.

Ołha Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy potwierdziła, że Kijów „zaplanował kolejne kroki” po tym, jak europejscy przywódcy zatwierdzili rozpoczęcie rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE.

Stefaniszyna podkreśliła, że decyzja UE o wyrażeniu zgody na rozpoczęcie rozmów z Ukrainą jest „historyczna nie tylko dla nas, ale także dla UE”.

20:14
15.12.2023

Eksplozje i pożar w Doniecku

W tymczasowo okupowanym Doniecku doszło do wybuchów, wybuchł pożar na dużą skalę.

19:48
15.12.2023

Bank Rosji podniósł stopy po raz piąty z rzędu

Bank Rosji podniósł w piątek bazową stopę procentową do 16 procent. To piąta z rzędu podwyżka w tym roku. Prezes Elwira Nabiullina ogłosiła spowolnienie tempa wzrostu inflacji do blisko 8 procent. Nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego jajka podrożały w tym roku w Rosji o 46 procent.

Czytaj więcej

Bank Rosji milczy w sprawie jajek, ale podnosi stopy piąty raz z rzędu
19:21
15.12.2023

Sunak: Staniemy ramię w ramię z Ukrainą

Pytany o wojnę na Ukrainie premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunal zapewnił, że pod jego przywództwem wsparcie będzie kontynuowane.

- Nie możemy oderwać myśli od tego konfliktu - powiedział brytyjski premier. Właśnie rozmawiałem z Zełenskim pewnego dnia i zapewniłem go o naszym dalszym wsparciu.

18:55
15.12.2023

Ambasador Brink wzywa Kongres USA do jak najszybszego udzielenia dodatkowego wsparcia dla Ukrainy

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink podkreśliła znaczenie przyznania pogrążonemu w wojnie krajowi dodatkowego pakietu pomocowego, który pomoże Ukrainie zabezpieczyć zdobycze osiągnięte w wojnie z Rosją.

- Moje przesłanie dla wszystkich jest takie, że bardzo ważne jest jak najszybsze wydanie dodatkowej przepustki dla Ukrainy. To pilne. Zabezpieczenie i utrzymanie dotychczasowych zdobyczy Ukraińców ma kluczowe znaczenie. A także w celu ochrony naszego własnego bezpieczeństwa narodowego”  - powiedziała Brink.

18:48
15.12.2023

Pierwsze czołgi Leopard 2 naprawione na Litwie wracają na Ukrainę

15 grudnia litewskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że pierwsze czołgi Leopard 2 zostały naprawione na Litwie i zostaną wysłane z powrotem na linię frontu na Ukrainie.

18:20
15.12.2023

UE przygotowuje transzę w wysokości 1,5 miliarda euro dla Ukrainy

UE przygotowuje transzę w wysokości 1,5 miliarda euro dla Ukrainy „w nadchodzących dniach” — jest to ostatnia transza programu w tym roku.

- Pomoże to sfinansować koszty na początku 2024 r., tworząc mały, ale ważny pomost –– stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

17:46
15.12.2023

Macron rozważyłby rozmowę z Putinem, jeśli pomoże to w zaprowadzeniu pokoju

Przemawiając w Brukseli na zakończenie szczytu, na którym przywódcy UE postanowili rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa z Ukrainą, Macron oświadczył, że pozostaje otwarty na dialog z Putinem w sprawie znalezienia pokojowego rozwiązania, jeśli rosyjski przywódca się z nim skontaktuje.

- Nie rozpocząłem wojny jednostronnie, łamiąc traktaty, na które się zgodziłem. I to nie Francja zdecydowała się popełnić zbrodnie wojenne na północy Ukrainy, praktycznie uniemożliwiając dyskusję – stwierdził.

Wczoraj podczas konferencji prasowej na koniec roku dziennikarz francuskiego kanału TF1 zapytał Putina o jego poglądy na temat Francji i Macrona. Putin odpowiedział: - W pewnym momencie francuski prezydent zerwał z nami stosunki. Nie zrobiłem tego ja. On to zrobił. Jeśli będzie zainteresowanie, jesteśmy gotowi. Jeśli nie, poradzimy sobie.

17:13
15.12.2023

Finlandia. Po otwarciu granicy z Rosją w ciągu jednego dnia przybyło 200 osób ubiegających się o azyl

Finlandia twierdzi, że od czasu ponownego otwarcia w czwartek niektórych przejść granicznych, aby umożliwić podróżowanie między obydwoma krajami po dwutygodniowym zamknięciu, do kraju przybyło z Rosji ponad 200 osób ubiegających się o azyl.

Dzisiaj od godziny 18:00 czasu GMT fiński rząd ponownie zamknie granicę, tym razem na miesiąc.

16:48
15.12.2023

Szczyt UE w sprawie pomocy dla Ukrainy odbędzie się na początku przyszłego rok

Nowy szczyt w celu omówienia wsparcia finansowego dla Ukrainy planowany jest na początek przyszłego roku, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

 - Jestem przekonany, że będziemy w stanie spełnić naszą obietnicę wsparcia Ukrainy środkami finansowymi – powiedział Michel.

Dodał, że dotychczas zgodziło się na to 26 państw członkowskich. Węgry zablokowały wczoraj porozumienie w sprawie udzielenia Kijowowi pakietu pomocowego w wysokości 50 miliardów euro.

16:25
15.12.2023

Rosja „gotowa rozmawiać z USA na własnych warunkach”

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa Rosja twierdzi, że jest „gotowa do rozmów” ze Stanami Zjednoczonymi, ale tylko na własnych warunkach.

Pieskow powiedział także, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy współpracować z każdym, kto zdaje sobie sprawę z konieczności uwzględnienia obaw Rosji.

Kreml dodał, że chciałby widzieć w Waszyngtonie prezydenta, który przyjmuje bardziej „konstruktywne podejście” do stosunków z Moskwą.

15:57
15.12.2023

Kijów: Strażnik nie wpuścił dzieci do schronu. Minister: Niedopuszczalne

W czwartek w jednej z kijowskich szkół podczas alarmu powietrznego strażnik nie wpuścił do schronu dzieci, ponieważ były one z psem. Minister edukacji Ukrainy Oksen Lisowy ocenił, że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Dodał, że prokuratura wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Minister zaznaczył, że przypadki niewpuszczania ludzi do schronów nie są odosobnione i zaapelował, by najważniejsze było ratowanie życia i by ci, którzy nie wiedzą jak się zachować, kierowali się człowieczeństwem.

15:37
15.12.2023

Ukraina otrzyma 150 mln euro z EBOR

Ukraina pozyska Ukraina pozyska 150 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) na wsparcie operatora Ukrenergo w sezonie grzewczym - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal dodając, że odpowiednie umowy zostały podpisane w piątek.

15:16
15.12.2023

Zełenski uczcił pamięć poległych

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć żołnierzy poległych w wojnie z Rosją - podało biuro prasowe kancelarii ukraińskiego prezydenta. Zełenskiemu towarzyszył m.in. szef kancelarii Andrij Jermak oraz szef lwowskich władz obwodowych Maksym Kozycki.

14:50
15.12.2023

Premier Estonii: Przywódcy UE znajdą sposób, by dalej wspierać finansowo Ukrainę

Kaja Kallas zapewniła, że Ukraina nie zostanie pozostawiona przez UE bez finansowego wsparcia. - Jest wola 26 państw UE, by dostarczać tego wsparcia, jest wiele sposobów w jakie możemy to zrobić - mówiła Kaja Kallas po tym jak na szczycie UE Viktor Orban zablokował decyzję o korekcie budżetu UE, która pozwoliłaby na przekazanie w 2024 r. 50 mld euro na wsparcie dla Ukrainy.

14:03
15.12.2023

W nocy Charków został ostrzelany przy użyciu zestawów S-300

Teraz ukraińska policja pokazuje skutki nocnego ostrzału.

13:48
15.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji: W ciągu tygodnia Ukraińcom nie udała się ani jedna próba desantu na wyspach w rejonie lewego brzegu Dniepru

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w czasie nieudanych prób desantów Ukraińcy stracili w ciągu tygodnia 290 żołnierzy, 18 samochodów, 17 łodzi i dziewięć zestawów artyleryjskich.

13:42
15.12.2023

Rosyjska artyleria ostrzelała Chersoń

W wyniku ostrzału jednej z dzielnic Chersonia ranne zostały dwie osoby - poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

13:21
15.12.2023

Liczba sponsorów rosyjskiej wojny wciąż rośnie

Turcja i Brazylia stały się głównymi odbiorcami rosyjskiego paliwa, po zniesieniu eksportowego embarga Kremla.

Czytaj więcej

Paliwowi sponsorzy rosyjskiej wojny. Brazylia dołączyła do największych
13:01
15.12.2023

Nowe doniesienia na temat Aleksieja Nawalnego

Od ponad tygodnia nie było żadnych informacji o miejscu pobytu Aleksieja Nawalnego. Adwokaci opozycjonisty od 6 grudnia nie mieli z nim żadnego kontaktu, a w kolonii karnej w obwodzie włodzimierzowskim informowano jedynie, że Nawalnego nie ma już na liście więźniów. W sprawie interweniowały USA i Unia Europejska. Nie potwierdziły się spekulacje, że najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonistę Kreml może wymienić na jednego z rosyjskich agentów skazanych w Stanach Zjednoczonych lub jednym z państw UE.

Czytaj więcej

Rosja: Aleksieja Nawalnego przenoszą do więzienia dla skazanych na dożywocie
12:31
15.12.2023

Rzecznik Kremla mówi na konferencji prasowej, że Ukraina i Mołdawia nie spełniają kryteriów, by zostać członkami UE

- Unia Europejska już teraz przechodzi przez nie najlepszy czas w historii, zarówno z punktu widzenia funkcjonowania Unii, jak i z gospodarczego punktu widzenia. Dlatego, oczywiście, jest jasne, że na skutek absolutnie upolitycznionej decyzji, UE postanowiła w ten sposób wyrazić poparcie dla obu krajów — mówił na konferencji prasowej Pieskow, komentując decyzję Unii, by rozpocząć rozmowy o członkostwie z Ukrainą i Mołdawią. 

Czytaj więcej

Kreml wyraża obawę, że Ukraina i Mołdawia "zdestabilizują Unię Europejską"
11:54
15.12.2023

Shell sprzedał udziały w niemieckiej rafinerii

Jednym z oferentów, zainteresowanym w udziałach w rafinerii Schwedt był polski Unimot.

Czytaj więcej

Shell sprzedaje udziały w PCK Schwedt. Zaskakujący nabywca
11:25
15.12.2023

Rosjanie zrzucili dwie bomby na Toreśk

Informację taką przekazuje p.o. gubernator obwodu donieckiego, Ihor Moroz. Z jego słów wynika, że w wyniku ataku uszkodzonych zostało 10 budynków mieszkalnych, siedem budynków administracyjnych oraz dwa budynki przemysłowe".

11:16
15.12.2023

Słowaccy przewoźnicy przestali blokować granicę Ukrainy ze Słowacją

Związek przewoźników UNAS podał, że zrobił to na prośbę "sił bezpieczeństwa".

Czytaj więcej

Koniec blokady granicy Słowacji z Ukrainą przez przewoźników
10:39
15.12.2023

850 miejscowości na Ukrainie odciętych od prądu z powodu walk i warunków pogodowych

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Energetyki Ukrainy. Z powodu walk i problemów technicznych prądu nie ma 445 miejscowości na Ukrainie - wynika z tej informacji.

10:34
15.12.2023

Dłużnicy są winni Rosji dziesiątki miliardów dolarów

Największym dłużnikiem Kremla jest w ciąż Białoruś. Na drugim miejscu jest Bangladesz a na trzecim Egipt.

Czytaj więcej

Kim są najwięksi dłużnicy Kremla? Hojna pomoc Putina dla sojuszników
09:52
15.12.2023

Orban mówi, że zablokował pomoc finansową dla Ukrainy, by zapewnić, że Węgry otrzymują wszystkie należne im środki z budżetu UE

- Zawsze mówiłem, że jeśli ktoś chce modyfikować budżet — a oni chcą — będzie to szansa dla Węgier, by postawić sprawę jasno, że musimy otrzymać to, do czego jesteśmy uprawnieni. Nie połowę tego lub jedną czwartą — podkreślił Orban na antenie węgierskiego radia.

Czytaj więcej

Orban tłumaczy dlaczego zablokował decyzję ws. pomocy finansowej dla Ukrainy
09:32
15.12.2023

Japonia nałożyła 15 grudnia sankcje na kolejne rosyjskie firmy

Tokio zdecydowało się objąć sankcjami 57 rosyjskich firm oraz sześć firm z ZEA, Armenii, Syrii i Uzbekistanu. Łącznie Japonia objęła sankcjami 494 rosyjskie firmy, 27 firm białoruskich i sześć firm z innych krajów.

08:58
15.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,673 mln osób

W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 21,2 tys. osób - wynika z informacji Straży Granicznej. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18,6 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,880 mln osób.

08:51
15.12.2023

Na granicy Polski z Ukrainą na wjazd do Polski czeka ok. 2 600 ciężarówek

Trzy przejścia graniczne między Polską a Ukrainą są blokowane przez polskich przewoźników. Dane o liczbie oczekujących ciężarówek podał rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko, który stwierdził, że "sytuacja na granicy Polski z Ukrainą jest trudna".

08:42
15.12.2023

W nocy nad południem Ukrainy strącono 10 dronów-kamikadze

Informację taką przekazała na antenie ukraińskiej telewizji Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe". Ze słów Humeniuk wynika, że Rosjanie ostrzeliwują prawy i lewy brzeg Dniepru przy użyciu zestawów przeciwlotniczych, by wywrzeć presję na ukraińskie jednostki zajmujące pozycje nad Dnieprem. 

08:15
15.12.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 18 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu zaporoskiego, Jurij Małaszko. Rosjanie mieli ostrzelać Małą Tokmaczkę i Robotyne z wyrzutni rakiet.

07:59
15.12.2023

Obwód chersoński ostrzelany 102 razy w ciągu doby

Na obwód chersoński spadły w ciągu doby 673 pociski - informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego komunikatu wynika, że wskutek ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

07:56
15.12.2023

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podaje, ze na wodach Morza Czarnego są obecnie trzy okręty, a na wodach Morza Azowskiego - jeden okręt.

07:31
15.12.2023

W ciągu dwóch tygodni było siedem prób wtargnięcia do północnej Ukrainy rosyjskich sabotażystów

W ciągu dwóch tygodni doszło do siedmiu prób wtargnięcia do Ukrainy rosyjskich grup dywersyjnych przez północną granicę Ukrainy - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Serhij Najew. Dywersanci próbowali przeniknąć do obwodów czernihowskiego, sumskiego i jednego z rejonów obwodu charkowskiego, gdzie obecnie nie przebiega linia frontu. W pięciu przypadkach próby wtargnięcia na Ukrainę udało się udaremnić.

07:12
15.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zamieścił nagranie podsumowujące 659 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

06:57
15.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 14 dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych. Drony były strącane nad obwodem mikołajowskim, chersońskim, chmielnickim i połtawskim.

06:54
15.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 343 890 żołnierzy, 5 706 czołgów, 10 654 pojazdy opancerzone, 8 099 zestawów artyleryjskich, 920 wyrzutnie rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 226 bezzałogowych statków powietrznych, 1 608 pociski manewrujące, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 699 pojazdów (w tym cystern) i 1 189 jednostek sprzętu specjalnego.

06:51
15.12.2023

W nocy Nikopol ostrzelała rosyjska artyleria

W wyniku ostrzału uszkodzone zostało jedno z miejskich przedsiębiorstw - informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:28
15.12.2023

Zamiast rozmów o pokoju Władimir Putin chwalił się w czwartek dobrym stanem rosyjskiej gospodarki i wielkością swej najezdniczej armii

Według Putina wszystkie jednostki liczą 617 tys. żołnierzy. Ukraiński wywiad wojskowy natychmiast temu zaprzeczył podając, że rosyjskich agresorów jest ok. 450 tys., i to po doliczeniu świeżo przybyłej rezerwy 50 tys. ludzi.

Czytaj więcej

Putin nie chce kończyć wojny
06:06
15.12.2023

Instytut Studiów nad Wojną w swojej analizie przedstawia potencjalne koszty dla USA wynikające z wygranej przez Rosję wojny z Ukrainą

Według autorów analizy (Frederick W. Kagan, Kateryna Stepanenko, Mitchell Belcher, Noel Mikkelsen i Thomas Bergeron) "stawka w wojnie Rosji z Ukrainą jest dla USA wyższa niż większość osób myśli".

Czytaj więcej

Think tank z USA: Rosja może podbić całą Ukrainę
05:33
15.12.2023

Będzie kolejny szczyt UE ws. pomocy finansowej dla Ukrainy

Viktor Orban zablokował na szczycie w Brukseli decyzję ws. zmian w budżecie Unii, które pozwoliłyby na przekazanie Ukrainie 50 mld euro w 2024 roku.

Czytaj więcej

UE: Viktor Orban zablokował decyzję ws. pomocy finansowej dla Ukrainy
05:17
15.12.2023

Niemal co piąty Ukrainiec twierdzi, że Ukraina może zrezygnować z części swojego terytorium

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku opowiadało się za tym jedynie 8 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej

Ukraina: Rośnie liczba zwolenników ustępstw terytorialnych
04:57
15.12.2023

Wołodymyr Zełenski był obecny w Brukseli tylko przez kilka minut, za pośrednictwem łącza wideo

Tradycyjnie zmęczony i ubrany w wojskową bluzę odwoływał się do sumienia unijnych polityków. – To specjalny dzień, zapisze się w naszej historii, czy dobrze, czy źle – powiedział. Przekonywał, że dzięki duchowi walki Ukraińców i wsparciu Unii Putin nie wygrał ani na polu bitwy, ani w wymiarze politycznym. I UE powinna to wsparcie podtrzymać również we własnym interesie. – Nie zdradźcie ludzi. Putin z pewnością wykorzysta negatywną decyzję w sprawie Ukrainy – apelował Zełenski.

Czytaj więcej

UE wciąż debatuje o. wsparciu finansowym dla Ukrainy. Zełenski woła o pomoc
04:44
15.12.2023

W okupowanym przez Rosjan Lisiczańsku większość dzielnic nadal pozostaje bez prądu

Informacje takie przekazuje szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Artiem Łysogor, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Nie ma światła w większości dzielnic okupowanego Lisiczańska. Miasto zostało zajęte latem 2022 roku. Od tego czasu pojawiają się tylko obietnice naprawienia wszystkiego. Ludzie, którzy pozostali w rejonie (...) zapomnieli już jak wygląda cywilizowany świat" - pisze Łysogor.

04:40
15.12.2023

Wołodymyr Zełenski wskazał kraje, które przekażą Ukrainie nowe pakiety pomocy wojskowej

- Wróciłem na Ukrainę, jestem we Lwowie (...) - powiedział w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent, który następnie wskazał, że nowe pakiety pomocy wojskowej przekażą Ukrainie Dania (pakiet wart miliard dolarów), Norwegia (pakiet wart ponad 400 mln dolarów, a także Finlandia i Szwecja (wartości tych pakietów pomocy Zełenski nie wskazał). - Islandia przygotowuje program długoterminowego finansowego wsparcia, bardzo poważny - dodał Zełenski.

04:37
15.12.2023

Australia skieruje więcej instruktorów wojskowych do szkolenia ukraińskiej armii

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Australii. Obecnie Ukraińców szkoli 70 australijskich instruktorów, ale w 2024 roku liczba ta ma wzrosnąć do 90. Od stycznia 2023 roku australijscy instruktorzy pomogli wyszkolić 1 200 ukraińskich żołnierzy.

04:35
15.12.2023

Joe Biden rozmawiał z Recepem Tayyipem Erdoganem o jak najszybszym wejściu Szwecji do NATO

Szwecja wciąż czeka na ratyfikowanie decyzji o rozszerzeniu Sojuszu o ten kraj przez Turcję i Węgry.

04:33
15.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o działaniach prowadzonych przez rosyjską armię na podejściach do Wuhłedaru

Z komunikatu rosyjskiego resortu obrony wynika, że "rosyjskie jednostki szturmowe prowadzą aktywne działania na podejściach do Wuhłedaru, niszcząc bastiony ukraińskiej armii". Ofensywę prowadzą oddziały 20. Armii "ze wsparciem artylerii". Jednostki mają "przebijać się przez ukraińską obronę".

04:28
15.12.2023

Mark Rutte wyraził przekonanie, że liderzy UE osiągną porozumienie co do środków na pomoc dla Ukrainy w 2024 roku

Na szczycie UE w Brukseli rozstrzyga się kwestia przeznaczenia przez UE w 2024 roku 50 mld euro na pomoc Ukrainie. - Odbyliśmy intensywną rozmowę i doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie rozstrzygnąć tę kwestię później. Jestem przekonany, że w przyszłym roku osiągniemy sukces - podkreślił premier Holandii. Wcześniej pojawiła się informacja, że przywódcy państw UE zdecydowali się przełożyć rozmowy o pomocy finansowej dla Ukrainy na początek 2024 roku.

04:28
15.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 659