04:49
15.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 660
00:12
15.12.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:59
15.12.2023

Uzgodnione wyjście Viktora Orbána

Premier Węgier już po głosowaniu nad rozpoczęciem negocjacji z Ukrainą we wpisach w mediach społecznościowych podtrzymał swoje stanowisko.

Czytaj więcej

Negocjacje akcesyjne UE z Ukrainą. "Viktor Orbán nic nie dostał"
23:38
15.12.2023

Finlandia znów zamyka granicę

W piątek znów zostaną zamknięte przejścia Vaalimaa i Niirala, bowiem w czwartek w ciągu dnia okazało się, że „problem imigrantów nadal istnieje”.

Czytaj więcej

Finowie tracą cierpliwość: granica na kłódkę
23:17
14.12.2023

Tusk do Zełenskiego: Udało się

"Republikanie nie ustąpią z nowej pomocy dla Ukrainy, dopóki Demokraci nie zgodzą się na zwiększenie pieniędzy na bezpieczeństwo granic wewnętrznych" - napisał Donald Tusk, nawiązując do decyzji rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.

22:47
14.12.2023

Senat USA „opóźni przerwę wakacyjną”, aby spróbować rozwiązać spór o Ukrainę

Amerykański Senat prawdopodobnie zbierze się na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, opóźniając zaplanowaną przerwę wakacyjną, aby kontynuować rozmowy na temat pomocy dla Ukrainy i bezpieczeństwa granic, podaje Politico.

Republikanie nie zgodzą się na nową pomoc dla Ukrainy, dopóki Demokraci nie zgodzą się na zwiększenie pieniędzy na bezpieczeństwo granic wewnętrznych.

22:17
14.12.2023

Von der Leyen: Strategiczna decyzja i dzień, który zapisze się w historii naszej Unii

"Przywódcy postanowili rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią oraz przyznać Gruzji status kraju kandydującego.(...) Jesteśmy dumni, że spełniliśmy nasze obietnice i cieszymy się z powodu naszych partnerów"  - napisała szefowa KE.

21:49
14.12.2023

Szefowie resortów obrony Ukrainy i Estonii omawiali współpracę w zakresie zamówień broni, sytuację na polu bitwy i pomoc

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow rozmawiał ze swoim estońskim odpowiednikiem Hanno Pevkurem o współpracy w zakresie zamówień obronnych oraz możliwości tworzenia wspólnych przedsięwzięć z estońskimi firmami obronnymi.

Szef Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował swojego estońskiego kolegę o sytuacji na linii frontu i podziękował Estończykom za przekazanie najnowszego pakietu pomocy wojskowej o wartości 80 mln euro, który obejmował m.in. systemy rakiet przeciwpancernych Javelin.

21:17
14.12.2023

Ukraina zestrzeliła rosyjski Kindżał nad obwodem kijowskim

W czwartek po południu ukraińskie siły obrony powietrznej przechwyciły rosyjski pocisk hipersoniczny Kh-47M2 Kinzhal na niebie nad obwodem kijowskim.

Poinformował o tym w Telegramie, dowódca ukraińskich sił powietrznych, generał broni Mykoła Oleszczuk.

20:49
14.12.2023

Zełenski rozmawiał z Michelem i Macronem po historycznej decyzji UE

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył rozmowy telefoniczne z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem po decyzji przywódców UE o wyrażeniu zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.

„Charles, dziękuję za twoje przywództwo, za twoje wysiłki i wiarę w Ukrainę!” - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. Wspominając rozmowę z Macronem, Zełenski podziękował mu „za serdeczne gratulacje i całe wsparcie, jakiego udzieliła nam po drodze Francja”.

20:11
14.12.2023

Wielka Brytania zakazuje importu diamentów z Rosji od 1 stycznia 2024 roku

Wielka Brytania przedłużyła sankcje wobec Federacji Rosyjskiej, zakazując eksportu niektórych towarów podwójnego zastosowania oraz importu rosyjskich diamentów.

Wielka Brytania zakazuje również importu niektórych rosyjskich metali i wprowadza przepisy mające na celu wsparcie przedsiębiorstw, które chcą wycofać się z Rosji.

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadza odrębne przepisy zakazujące importu diamentów z Rosji i planuje wprowadzić zakaz świadczenia usług pomocniczych związanych z metalami, jeśli można tego dokonać w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi.

19:44
14.12.2023

Austria żąda usunięcia Raiffeisen Bank z ukraińskiej czarnej listy w zamian za poparcie nowych sankcji wobec Rosji

Austria i bank chcą, aby został on skreślony z ukraińskiej listy „międzynarodowych sponsorów wojny”, która ma na celu zawstydzać firmy prowadzące interesy w Rosji i wspierające wysiłki wojenne, na przykład płaceniem podatków.

Chociaż Austria publicznie wspiera Ukrainę, kilku urzędników rozmawiających z Reutersem wyraziło niechęć do całkowitego zerwania trwających od kilkudziesięciu lat stosunków z Rosją, uważając, że nadal będzie możliwe ich przywrócenie.

Ostatnie posunięcie podkreśla głęboką więź gospodarczą Austrii z Rosją, determinację banku, aby utrzymać tam swoją dochodową działalność, a także wygasające szersze dążenie Zachodu do izolowania Moskwy.

W październiku austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg otwarcie skrytykował „listę sponsorów wojny” jako opresyjną.

19:10
14.12.2023

Niemcy potwierdzają dostawę drugiego systemu Patriot na Ukrainę

Na liście niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy z ostatniego tygodnia wymieniony jest przeciwlotniczy system rakietowy Patriot i rakiety..

Na liście znajdują jest także dziewięć gąsienicowych pojazdów terenowych Bandvagn 206, prawie 14 000 sztuk amunicji 155 mm z zapasów przemysłu i Bundeswehry, trzy systemy zdalnego rozminowywania i 14 systemów przeciwdronowych.

Ponadto Niemcy dostarczą Ukrainie ciężkie ciężarówki Zetros, cztery ciągniki siodłowe, osiem cystern Zetros, cztery tabor przemysłowy, cztery pojazdy Bundeswehry oraz 47 400 sztuk amunicji 40 mm.

18:45
14.12.2023

Rada Europejska podjęła decyzję ws. rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

O decyzji Rady Europejskiej poinformował w mediach społecznościowych szef RE Charles Michel.

Czytaj więcej

Rada Europejska zdecydowała o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią
18:23
14.12.2023

Coraz więcej Ukraińców zgodziłoby się na ustępstwa

Z badania wynika, że respondenci opowiadający się za ustępstwami terytorialnymi są bardziej pesymistyczni w swoich poglądach.

Czytaj więcej

Sondaż. Rośnie odsetek Ukraińców gotowych na ustępstwa terytorialne wobec Rosji
17:59
14.12.2023

Putin: Za ataki na gazociągi odpowiadają Amerykanie, Polacy i Ukraińcy

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie na Ukrainie Władimir Putin wie, kto wysadził gazociągi Gazpromu na dnie Bałtyku, kto zatrzymał gazociąg Jamał-Europa i nie puszcza rosyjskiego gazu drugą nitką przez Ukrainę.

Czytaj więcej

Gazowe pomówienia Putina: atak na gazociąg winą Amerykanów, Polaków, Ukraińców
17:23
14.12.2023

Kolejnych pięcioro uprowadzonych dzieci wróciło z Rosji

Administracja Wojskowa Obwodu Chersońskiego poinformowała, że udało się sprowadzić do kraju pięcioro nielegalnie wywiezionych dzieci.

Dwoje z nich ma rodziców. Trójka kolejnych to dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wszystkie są w bezpiecznym miejscu, mają zapewnioną niezbędną pomoc.

16:58
14.12.2023

Zełenski przybył do Niemiec z niezapowiedzianą wizytą

Rzecznik policji we Frankfurcie poinformował, że prezydent Ukrainy wylądował na lotnisku we Frankfurcie i był eskortowany przez funkcjonariuszy organów ścigania na spotkanie w regionie Ren-Men.

Dokładny powód jego przybycia do Niemiec nie jest znany. Od ubiegłego tygodnia Zełenski przebywał z wizytami roboczymi w Argentynie, USA i Norwegii.

16:33
14.12.2023

Finlandia planuje ponowne zamknięcie wszystkich punktów kontrolnych na granicy z Rosją

Fiński rząd zamierza ponownie zamknąć wszystkie punkty kontrolne na granicy z Rosją, decyzja w tej sprawie może zostać podjęta dzisiaj na posiedzeniu rządu, jak podają źródła fińskiej gazety Iltalehti.

Według źródeł fińskie władze najprawdopodobniej podejmą decyzję o zamknięciu wszystkich punktów kontrolnych, gdyż sytuacja na granicy ponownie się pogorszyła. Według fińskiej Straży Granicznej na granicę przybyło dziś 29 osób ubiegających się o azyl.

Dzisiaj Finlandia otworzyła dwa punkty kontrolne na granicy z Rosją - Vaalimaa i Niirala. Początkowo informowano, że decyzja będzie ważna przez miesiąc, do 14 stycznia.

16:05
14.12.2023

Putin:  Gershkovich mógłby zostać odesłany na „wzajemnie akceptowalnych” warunkach

 - Mamy w tej sprawie kontakty z naszymi amerykańskimi partnerami, prowadzimy w tej sprawie dialog – powiedział  Putin. - Ale powtarzam, strona amerykańska musi nas wysłuchać i podjąć decyzję, która zadowoli także stronę rosyjską. 

Dziennikarz "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich został w marcu tego roku aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa FR z powodu podejrzeń o szpiegostwo. Jest przetrzymywany w więzieniu Lefortowo.

15:38
14.12.2023

Ihnat: Rosjanie wystrzelili pocisk Ch-47 Kindżał

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat poinformował, ze w ataku na obwód chmielnicki Rosjanie wykorzystali pocisk Ch-47 Kindżał.

15:24
14.12.2023

Zełenski: Dzisiaj determinacja będzie albo w Brukseli, albo w Moskwie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział przywódcom UE, że dziś "determinacja będzie albo w Brukseli, albo w Moskwie" i przypomniał im o "obiecanym rozwiązaniu".

- Europa zachowała swoją jedność. Europa nie pozwoliła, by jej obywatele pogrążyli się w jakimkolwiek kryzysie, o którym Kreml zawsze marzy. Wszyscy zdaliście sobie sprawę, że nie czas na połowiczne decyzje czy wahania - powiedział prezydent Ukrainy.

Kijów liczy na otrzymanie wsparcia finansowego na szczycie przywódców, a także polityczne zobowiązanie do otwarcia rozmów akcesyjnych.

14:56
14.12.2023

Eksplozje w Kijowie

W stolicy Ukrainy odnotowano dwie eksplozje. Do wybuchu doszło także w obwodzie chmielnickim.

14:51
14.12.2023

Rosjanie wystrzelili pociski Kindżał

14:35
14.12.2023

Szwecja zatwierdza pakiet pomocy zimowej dla Ukrainy o wartości 124 mln euro 

W czwartek szwedzki rząd zatwierdził pakiet pomocy zimowej dla Ukrainy w wysokości 124 mln euro, który premier Ulf Christerson ogłosił kilka dni wcześniej.

"Ukraina walczy o swoje przetrwanie oraz o bezpieczeństwo i wolność Europy. To kluczowy czas, aby wesprzeć Ukrainę. Dziś szwedzki rząd zatwierdził pakiet zimowy dla Ukrainy w wysokości 124 mln euro na infrastrukturę cywilną. Przyszłość Ukrainy jest w UE!" - przekazano.

14:16
14.12.2023

Rosyjski Shahed naruszył przestrzeń powietrzna NATO

Jeden z dronów, które Rosja wystrzeliła na Ukrainę w nocy, naruszył przestrzeń powietrzną NATO, rozbijając się w Rumunii. Poderwano stacjonujące w kraju niemieckie myśliwce Eurofighter.

W czwartek rumuńskie Ministerstwo Obrony poinformowało o leju o głębokości 1,5 metra w pobliżu rumuńskiej wioski Grindu, 6,5 kilometra od granicy z Ukrainą. Ministerstwo stwierdziło, że był to prawdopodobnie rosyjski dron.

13:48
14.12.2023

Alarm powietrzny dla całej Ukrainy

Ukraińskie Siły Powietrzne wydały ostrzeżenie dla całej kraju w związku ze startem rosyjskiego bombowca MiG-31K.

13:14
14.12.2023

Putin: Rosja przeznacza 11 miliardów dolarów rocznie na "integrację" okupowanych terytoriów 

Moskwa przeznaczy bilion rubli (11 miliardów dolarów) rocznie na "rozwój" i "integrację" okupowanych terytoriów z Rosją od 2024 roku - zapowiedział Władimir Putin.

We wrześniu ubiegłego roku Putin ogłosił aneksję okupowanych części ukraińskich obwodów zaporoskiego, donieckiego, ługańskiego i chersońskiego.

13:04
14.12.2023

Finlandia tymczasowo ponownie otwiera dwa przejścia graniczne z Rosją 

14 grudnia Finlandia tymczasowo ponownie otworzyła dwa przejścia graniczne z Rosją po tym, jak 30 listopada nakazano zamknięć całą granicę na dwa tygodnie - informują fińskie media.

12:48
14.12.2023

Prezydent Ukrainy nie przyjedzie na szczyt w Brukseli

Choć niepotwierdzone oficjalnie, to jednak powszechnie oczekiwane było przybycie prezydenta Ukrainy na szczyt UE, gdzie mają zapaść kluczowe decyzje odnośnie do akcesji Ukrainy do UE. W czwartek rano okazało się jednak, że do wizyty nie dojdzie.

Czytaj więcej

Szczyt UE jednak bez Wołodymyra Zełenskiego. Nie chce prowokować Viktora Orbána
12:32
14.12.2023

Władimir Putin „rozmawia z narodem”. Pochwalił premiera Słowacji i Viktora Orbána

- Pokój będzie, gdy osiągniemy swe cele – powiedział Putin podczas dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej mijający rok.

Czytaj więcej

Władimir Putin „rozmawia z narodem”. Pochwalił premiera Słowacji i Viktora Orbána
12:12
14.12.2023

Stoltenberg: Istnieje realne ryzyko, że prezydent Rosji Władimir Putin nie poprzestanie na Ukrainie, jeśli odniesie tam zwycięstwo militarne

Jeśli Putin wygra na Ukrainie, istnieje realne ryzyko, że jego agresja tam się nie skończy. Nasze wsparcie nie jest jałmużną. To inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Jedynym sposobem na osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego rozwiązania jest przekonanie prezydenta Putina, że nie wygra na polu bitwy. A jedynym sposobem na zapewnienie, by prezydent Putin zdał sobie sprawę, że nie wygra na polu bitwy, jest dalsze wspieranie Ukrainy - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

11:52
14.12.2023

Brytyjski wywiad: Rosyjscy spadochroniarze ponieśli ciężkie straty w regionie Chersonia

Na początku grudnia 2023 r. nowo utworzona 104 Dywizja Powietrznodesantowa rosyjskich sił powietrznodesantowych prawdopodobnie poniosła wyjątkowo ciężkie straty i nie wykonała swoich zadań w obwodzie chersońskim - poinformował wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Według informacji uzyskanych przez wywiad, jednostka miała słabe wsparcie lotnicze i artyleryjskie, a wielu żołnierzy było prawdopodobnie niedoświadczonych.

11:34
14.12.2023

Putin "otwarty na naprawę stosunków z Europą i Stanami Zjednoczonymi"

- Nie zepsuliśmy stosunków z Zachodem - powiedział, rozpoczynając długi wykład na temat spojrzenia Kremla na historię Ukrainy. - Oni zrujnowali stosunki z nami i zawsze próbowali zepchnąć nas na drugie lub trzecie miejsce, ignorując nasze interesy - mówił Putin.

11:33
14.12.2023

Orban przeciwny rozmowom o członkostwie Ukrainy w UE 

Na początku szczytu w Brukseli premier Węgier, Viktor Orban, powiedział, że nie zostały spełnione warunki wstępne, aby Ukraina mogła przystąpić do UE.

- Nie jesteśmy w stanie rozpocząć negocjacji - powiedział.

Orban uważa, że nie ma presji czasowej ws. podjęcia decyzji o większej pomocy finansowej dla Ukrainy, ponieważ krótkoterminowe wsparcie zostało już zapewnione. 

11:21
14.12.2023

Nowy minister rozmawiał z przewoźnikami protestującymi na granicy z Ukrainą

Protestujący spotkali się w Lublinie z nowym ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem. – Widzimy dobrą wolę ze strony ministra, prawie 2h rozmawialiśmy o problemach branży, dobrze świadczy, że w chwilę po zaprzysiężeniu zainicjował z nami spotkanie - mówią przewoźnicy. Wciąż blokowane są 3 z 4 przejść granicznych.

Czytaj więcej

Protestujący przewoźnicy spotkali się z ministrem. Czy odblokują granicę?
11:18
14.12.2023

Putin: Na Ukrainie nie dzieje się nic podobnego do Gazy 

Prezydent Rosji komentował izraelskie ataki w Strefie Gazy. - Wszystko, co się dzieje, to katastrofa - stwierdził. Dodał, że do podobnych zdarzeń nie dochodzi na Ukrainie.

11:04
14.12.2023

Putin: Około 244 tys. rosyjskich żołnierzy walczy obecnie na Ukrainie.

Prezydent Rosji twierdzi, że każdego dnia do armii rekrutowanych jest 1500 mężczyzn.

10:52
14.12.2023

Putin nazywa inwazję "wojną domową"

Dziennikarz państwowej agencji informacyjnej TASS zapytał Putina, czy Rosja może znormalizować stosunki z UE, gdy Zachód "zmęczy się" wspieraniem Ukrainy, a "właściwi politycy" zdobędą władzę w Europie.

- Rosjanie i Ukraińcy to zasadniczo jeden naród, a to, czego jesteśmy teraz świadkami, to wielka tragedia przypominająca wojnę domową między braćmi po przeciwnych stronach - powiedział Putin.

- To nawet nie jest ich wina, cały południowy wschód Ukrainy zawsze był prorosyjski - dodał.

Zdaniem Putina, premier Węgier Viktor Orban nie jest prorosyjskim politykiem, ale kimś, kto chroni interesy narodowe swojego kraju, w przeciwieństwie do innych przywódców UE.

Władimir Putin

Władimir Putin

AFP

10:40
14.12.2023

Czy będzie kolejna mobilizacja w Rosji?

Władimir Putin stwierdził, że Rosja ma obecnie wystarczającą liczbę ludzi pod bronią i chętnych poborowych, aby zwiększyć liczebność rosyjskich sił zbrojnych do 500 000.

- Po co nam mobilizacja? Dziś nie ma potrzeby mobilizacji - powiedział prezydent Rosji.

10:28
14.12.2023

Putin: Pokój nadejdzie, gdy osiągniemy nasze cele

Putin deklaruje, że cele Rosji pozostają niezmienione: "denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy". 

Mówiąc o demilitaryzacji, powiedział: "Jeśli nie chcą dojść do porozumienia drogą pokojową, musimy podjąć działania, w tym działania wojskowe".

10:27
14.12.2023

Rozpoczęła się konferencja z Władimirem Putinem

Prezydent Rosji mówi, że wzmocnienie suwerenności jest jednym z jego priorytetów, a Rosja "nie może bez niej istnieć".

- Świat był zaskoczony, że rosyjska gospodarka nie załamała się pod wpływem zachodnich sankcji, ale okazała się odporna i to się utrzyma - zapowiada Putin.

10:02
14.12.2023

Estonia kończy budowę 40-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Rosją 

Estonia zakończyła w tym tygodniu budowę 40-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż południowej granicy z Rosją.

- Naszym celem jest zaawansowana technologicznie nowoczesna infrastruktura graniczna - powiedział estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Laanemets.

Estonia chce wzmocnić ochronę swojej granicy, ponieważ rosną obawy związane z nieprzyjaznymi działaniami Rosji wobec innych krajów UE.

- Ochrona prawie 340 kilometrów granicy nie jest łatwym zadaniem, niezależnie od tego, czy chodzi o infrastrukturę na kontynencie, czy systemy kontroli na wodzie. Estonia złożyła wniosek o fundusze unijne na rozwój takich zdolności, jak bezzałogowa kontrola i monitorowanie radarowe pozycji na jeziorach i rzekach - dodał Laanemets.

09:40
14.12.2023

Kwaśniewski: Wojska na Ukrainie ufortyfikowane, postępu nie widać, zasoby ukraińskie maleją

Musimy jasno powiedzieć: jeśli Ukraina zostanie pozbawiona pomocy militarnej, ale i finansowej, na funkcjonowanie państwa, to ona po prostu tę wojnę przegra. Mówiąc wprost: Putina będziemy mieli na Bugu, prawdopodobnie w Mołdawii, być może w krajach bałtyckich, na pewno w Azji centralnej. Odbudowa imperium będzie trwała - ostrzegł były prezydent w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Czytaj więcej

Kwaśniewski: Ukraina może przegrać wojnę. Putina będziemy mieli na Bugu
09:14
14.12.2023

Eksplozja w Melitopolu

O wybuchu w okupowanym mieście poinformował ukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

09:06
14.12.2023

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieszcza Budanowa na liście poszukiwanych 

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło Kyryło Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), na federalnej liście poszukiwanych - poinformowały rosyjskie media państwowe.

Budanow wraz z innymi najwyższymi ukraińskimi urzędnikami wojskowymi został w październiku oskarżony o "terroryzm" przez rosyjski Komitet Śledczy.

08:31
14.12.2023

Rosjanie nasili ostrzał regionu Zaporoża

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 23 miejscowości w obwodzie zaporoskim. Odnotowano 151 ataków - poinformował szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko.

08:01
14.12.2023

Szczątki zestrzelonych dronów uszkodziły internat w Odessie

W czasie ataku dronów na miasto rannych zostało 11 osób, w tym troje dzieci.

07:39
14.12.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie trzy rosyjskie okręty

Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr - wynika z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:29
14.12.2023

Ukraińska Gwardia Narodowa wzięła do niewoli rosyjskiego żołnierza, który się zgubił

Zmobilizowany zaledwie przed miesiącem żołnierzy zgubił się i doszedł do ukraińskich pozycji w obwodzie zaporoskim - wynika z informacji ukraińskiej Gwardii Narodowej.

07:10
14.12.2023

Obwód chersoński ostrzelany 114 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - podał gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

06:58
14.12.2023

Rosjanie prowadzą "dobrowolną" ewakuację z okupowanej części obwodu chersońskiego

Jurij Sobolewski, pierwszy zastępca przewodniczącego Chersońskiej Rady Obwodowej twierdzi, że mieszkańcy Czaplinki, Kachowki i Nowej Kachowki są wzywani do ewakuacji do miasta Tiumień na Syberii.

06:52
14.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 342 800 żołnierzy, 5 692 czołgi, 10 616 pojazdów opancerzonych, 8 088 zestawów artyleryjskich, 920 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 206 bezzałogowych statków powietrznych, 1 606 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 675 pojazdów (w tym cystern) i 1 185 jednostek sprzętu specjalnego.

06:30
14.12.2023

W nocy ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 41 dronów-kamikadze

Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 42 dronów-kamikadze. Głównym celem ataku miał być obwód odeski.

06:15
14.12.2023

Rządowi Donalda Tuska z przełamaniem narastającego ostatnio sporu z Kijowem łatwo nie będzie - pisze Jędrzej Bielecki

W Sejmie Tusk zapewnił, że można jednocześnie bronić interesów polskich rolników i spedytorów drogowych oraz angażować się we wsparcie dla Ukrainy. Jednak wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski powiedział Politico, że na razie nie mowy o zniesieniu embarga na import ukraińskiej żywności. Optyka PSL jest tu inna, niż pozostałych ugrupowań koalicji rządowej - zauważa dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Ukraina: pierwszy test Tuska
05:48
14.12.2023

Dmitrij Pieskow: Amerykanie zaczynają zadawać sobie pytanie: na co właściwie wydają pieniądze?

- Amerykanie rozumieją teraz, że zostali oszukani. Nie ma zwycięstwa na polu walki, a ukraińskie siły szybko tracą zajmowane pozycje. To nieunikniony proces - mówił w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" rzecznik Kremla przekonując, że poparcie USA dla Ukrainy słabnie.

Czytaj więcej

Pieskow o kontrofensywie Ukrainy: Śnieg stopniał, znów spadł, nic się nie stało
05:27
14.12.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 12 razy obwód sumskim

Na terenie obwodu rozległo się w ciągu minionej doby ok. 70 eksplozji - informuje sumska administracja wojskowa.

05:06
14.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu dziewięciu ukraińskich dronów nad obwodami kałuskim i moskiewskim

Drony miały zostać "zestrzelone i przechwycone" (to drugie określenie oznacza sprowadzenie ich na ziemię przy pomocy środków do walki radioelektronicznej - red.). Wcześniej mer Moskwy, Siergiej Sobianin, informował o zniszczeniu dwóch dronów lecących w stronę Moskwy. 

04:43
14.12.2023

Lekarz, który za 15 tys. dolarów łapówki chciał nielegalnie wyjechać do Polski z Ukrainy, skazany na cztery lata więzienia

O skazaniu informuje lwowska prokuratura. Skazany był objęty zakazem opuszczania kraju w związku ze stanem wojennym i powszechną mobilizacją. Mimo to próbował wyjechać do Polski oferując dwóm funkcjonariuszom SBU 15 tys. dolarów za "załatwienie sprawy".

04:40
14.12.2023

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Donaldem Tuskiem

Zełenski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że pogratulował Tuskowi stworzenia rządu i "rozpoczęcia nowego rozdziału w relacjach dwustronnych" Polski z Ukrainą. Prezydent Ukrainy miał usłyszeć od premiera Polski "słowa szczerego poparcia". "Jestem przekonany, że nowy polski rząd przyspieszy rozwiązanie wszystkich kwestii w naszych relacjach, na podstawie obustronnej korzyści. (...) Zaprosiłem Donalda Tuska na Ukrainę przy najbliższej możliwej okazji" - napisał Zełenski.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski zaprosił Donalda Tuska na Ukrainę
04:38
14.12.2023

Władimir Putin odpowie dziś na pytania dziennikarzy i Rosjan

O godzinie 12 czasu moskiewskiego (10 czasu polskiego) Władimir Putin rozpocznie w czwartek wielką doroczną konferencję prasową połączoną w tym roku z formatem "Linii bezpośredniej" - czyli serią pytań od obywateli Rosji, na które prezydent kraju będzie odpowiadał. To pierwsze takie wydarzenie od czasu rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą. Moderatorem będzie rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, a także dziennikarze - Jekaterina Berezowskaja i Paweł Zarubin. 

Czytaj więcej

Rytuał „rozmowy z narodem”. W czwartek doroczna konferencja prasowa Putina
04:35
14.12.2023

W Brukseli zaczyna się szczyt UE, na którym może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą

"Musimy zapewnić Ukrainie stałe (...) polityczne, finansowe i militarne wsparcie oraz, w szczególności, porozumieć się ws. dostarczenia jej 50 mld euro, by zapewnić (Ukrainie) długoterminową stabilność" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, w liście do przywódców uczestniczących w szczycie UE.

04:34
14.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zdobyciu ukraińskiego bastionu w obwodzie zaporoskim

Rosyjskie wojska powietrzno-desantowe miały "zająć i oczyścić" umocnione pozycje ukraińskiej armii w rejonie wsi Robotyne. Do niewoli miało tam dostać się dwóch ukraińskich żołnierzy.

04:29
14.12.2023

W rejonie Moskwy zniszczono dwa ukraińskie drony

Mer Moskwy, Siergiej Sobianin poinformował o zniszczeniu dwóch dronów w rejonie Naro-Forminska, miasteczka w obwodzie moskiewskim. Drony zmierzały w stronę Moskwy. Drony miały zostać strącone przez obronę przeciwlotniczą.

04:28
14.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 658