04:47
14.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 659
00:01
14.12.2023

Kończymy relację  

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:50
13.12.2023

Budżet NATO wzrośnie o 12 proc. w 2024 r. 

NATO ogłosiło, że budżet wojskowy sojuszu na 2024 r. wzrośnie o 12 proc. do 2,03 mld euro, a budżet cywilny o 18,2 proc. do 438,1 mln euro.

23:49
13.12.2023

Kirby: Biden i Biały Dom nadal naciskają na Kongres, aby przyjął pakiet wsparcia dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden i jego administracja nadal wzywają Kongres do osiągnięcia kompromisu i zatwierdzenia dodatkowych funduszy na potrzeby bezpieczeństwa narodowego USA, w tym wsparcia dla Ukrainy - powiedział Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

- Nie będę mówił o tym, co robimy, a czego nie widać w mediach, ale nasz zespół nadal bardzo, bardzo blisko współpracuje z członkami Kongresu z obu partii, którzy są zaangażowani w te negocjacje. Zobaczymy, jak to się rozwinie - przekazał.

23:19
13.12.2023

W kilku regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy

W obwodach mikołajowskim, chersońskim, kirowohradzkim, czerkaskim, winnickim i chmielnickim ogłoszono alarm w związku z możliwym atakiem rakietowym.

22:45
13.12.2023

Bloomberg: Biden proponuje zmiany, które zwiększają szanse na pomoc dla Ukrainy 

Prezydent USA Joe Biden zaproponował zmiany w polityce granicznej USA, zwiększając szanse na dwupartyjne porozumienie w sprawie pomocy Ukrainie.

Jak informuje Bloomberg, Republikanie spotkali się za zamkniętymi drzwiami, aby ocenić słowną propozycję, która pojawiła się po prawie dwugodzinnym spotkaniu Sekretarza Bezpieczeństwa krajowego USA Alejandro Mayorkasa z senatorami.

22:12
13.12.2023

Mężczyzna ranny w ataku drona w Odessie. Zmarł w szpitalu 

42-latek dostał ataku serca po ataku drona w Odessie. 

Mężczyzna pracował w warsztacie samochodowym, gdy doszło do nalotu. Doznał ataku serca, który przeżył. Lekarze nie byli w stanie go uratować, gdy drugi raz w ciągu dnia doszło do zawału.

21:35
13.12.2023

W czwartek Donald Tusk może spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim

- Strona ukraińska zwróciła się z sugestią spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - powiedział w Brukseli Donald Tusk.

Polski premier zapowiedział, że jest gotowy na takie spotkanie. 

21:33
13.12.2023

Rosjanie wystrzelili drony z kilku kierunków. Eksplozje w Odessie 

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały o nocnym ataku Rosjan z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. 

Grupa Shahedów została wysłana w stronę Odessy, a w mieście słychać było eksplozje. W obwodzie dniepropietrowskim ogłoszono alarm powietrzny.

20:42
13.12.2023

Meloni zapewnia Zełenskiego o pełnym wsparciu Włoch 

W rozmowie telefonicznej premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoim pełnym poparciu dla Ukrainy.

"Premier Meloni potwierdziła wsparcie włoskiego rządu dla rządu i narodu Ukrainy we wszystkich obszarach" - podało jej biuro.

19:53
13.12.2023

Komisja Europejska odblokowuje 10 mld euro dla Węgier przed szczytem UE 

13 grudnia Komisja Europejska odblokowała 10 miliardów euro dla Budapesztu, które zostały zamrożone z powodu praworządności na Węgrzech - informuje Euronews.

Decyzja o odblokowaniu funduszy została podjęta w przeddzień szczytu UE, który odbędzie się w dniach 14-15 grudnia w Brukseli. Jednym z głównych tematów szczytu jest zatwierdzenie rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE.

19:22
13.12.2023

Ukraińcy odparli ataki na sześciu odcinkach frontu

Sztab Generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 89 starć. Odparto ataki w rejonach: Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijwka, Marjinka i Zaporoże

18:52
13.12.2023

Rosjanie gromadzą wojska w rejonie Marjinki 

Rosyjskie wojska gromadzą siły w pobliżu Marjinki w obwodzie donieckim do dalszych operacji szturmowych - informuje ukraińska armia.

Generał Ołeksandr Tarnawski powiedział, że w rejonie tym w ostatnim czasie odparto 11 rosyjskich ataków. Podkreślił, że Rosjanie nadal rozpowszechnia informacje o rzekomym zdobyciu miasta. - Obrona Marjinki jest kontynuowana - odparł.

18:03
13.12.2023

Ambasadorowie UE nie zdołali sfinalizować nowych sankcji wobec Rosji z powodu stanowiska Austrii 

We wtorek ambasadorowie UE nie zdołali uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie 12. pakietu sankcji wobec Rosji ze względu na stanowisko Austrii, która chciała przeprowadzić analizę prawną nowego pakietu przed jego zatwierdzeniem - informuje austriacka agencja APA.

17:21
13.12.2023

Grupa rosyjskich hakerów bierze odpowiedzialność za atak na operatora komórkowego Kyivstar

Rosyjska grupa hakerów przyznała się do niedawnego cyberataku na jednego z największych ukraińskich operatorów telefonicznych, Kyivstar - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Według ukraińskiej służby bezpieczeństwa, grupa rzekomo odpowiedzialna za atak jest dowodzona przez rosyjską agencję wywiadu wojskowego GRU.

16:52
13.12.2023

Przewodniczący Rady Europejskiej: UE musi wypełnić swoje zobowiązania wobec Ukrainy 

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej do wypełnienia zobowiązań wobec Ukrainy przed szczytem UE, który odbędzie się w Brukseli w dniach 14-15 grudnia.

"Musimy dotrzymać naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności zgodzić się na przeznaczenie 50 miliardów euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, wysyłając w ten sposób stosowny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny" - przekazał Michel.

16:35
13.12.2023

Zełenski: Orban nie ma powodu, by blokować członkostwo Ukrainy w UE 

Prezydent Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że Węgry nie mają powodu, by blokować rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Byłem bezpośredni. Przekazałem mu informacje bezpośrednio. Nie ma powodu, aby blokować członkostwo Ukrainy w UE. Poprosiłem go, aby wymienił jeden powód. Nie trzy, nie pięć, nie dziesięć - podaj mi jeden powód. I czekam na odpowiedź - relacjonował rozmowę z premierem Węgier.

15:44
13.12.2023

Dania przekaże Ukrainie nowy pakiet wsparcia warty miliard euro

Mette Frederiksen, premier Danii poinformowała o tym na konferencji prasowej w Oslo. Od początku wojny Dania przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości 2,8 mld euro, a także pomoc humanitarną wartą 378 mln euro. 

15:31
13.12.2023

Państwa nordyckie deklarują dalszą pomoc dla Ukrainy

Po szczycie przywódców państw nordyckich z udziałem prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w Oslo, kraje te zadeklarowały dalsze wsparcie dla Ukrainy w 2024 roku. Premier Islandii zapowiedziała, że jej kraj - który dostarczył już szpital polowy Ukrainie - zwiększy wsparcie dla tego kraju w przyszłym roku. Duńska premier Mette Frederiksen oświadczyła, że "Putin nie może wygrać tej wojny" i dodała, że w ciągu kilku lat jej kraj dostarczy Ukrainie pomoc warta 8 mld euro. Prezydent Finlandii, Sauli Niinisto mówił z kolei, że kraje nordyckie muszą "poważniej podejść do produkcji broni, aby być gotowym na przyszłość".

15:13
13.12.2023

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy zamieścił nagranie na którym widać jak Ukraińcy strącają w nocy rosyjskie drony-kamikadze

Nagranie przedstawia żołnierzy podległych Dowództwu Operacyjnemu "Południe", którzy strącają drony za pomocą pocisków ziemia-powietrze "Igła".

15:03
13.12.2023

Ukraiński prezydent wraca zza oceanu w zasadzie z niczym - pisze Rusłan Szoszyn

Wołodymyr Zełenski nie przekonał amerykańskich senatorów do przekazania dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy, a przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson nawet nie raczył pojawić się przed kamerami w towarzystwie ukraińskiego przywódcy. Czy zdaje sobie sprawę z tego, że to m.in. od blokowanej przez Kongres pomocy zależy to czy w przyszłym roku Ukraina będzie miała z czego wypłacać emerytury, wynagrodzenia pracowników budżetówki, zasiłki weteranom? Pewnie tak, ale ważniejsze, jak sugerował, są granice USA - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Z czym Wołodymyr Zełenski wraca z USA?
14:35
13.12.2023

Zełenski: Jeśli nie będzie decyzji ws. rozpoczęcia rozmów członkowskich z Ukrainą na szczycie UE, to znaczy, że Władimir Putin ją zawetował

Taką ocenę sytuacji Zełenski przedstawił w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z norweskim premierem Jonasem Gahrem Støre. Zełenski odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, czy Ukraina ma rezerwowy plan na wypadek, gdyby Węgry zablokowały rozpoczęcie rozmów członkowskich z Kijowem. - Jeśli nie będzie pozytywnej decyzji na szczycie, nie ma planu B. Mamy tylko jeden plan - to wybór naszego narodu, by być w UE. Jeśli nie będzie pozytywnej decyzji na szczycie, oznacza to, że Putin zawetował tę decyzję - oświadczył Zełenski.

14:28
13.12.2023

Drugi zestaw Patriot przekazany przez Niemcy wejdzie do służby w ukraińskiej armii jeszcze w tym roku

Scholz, przemawiając w Bundestagu mówił, że Niemcy wzmocnili ukraińską obronę powietrzną, która tej zimy jest znacznie lepiej przygotowana do ochrony kraju przed rosyjskimi pociskami i dronami. Wskazał w tym kontekście na przekazane Ukrainie zestawy Gepard, Iris-T i Patriot.  Scholz mówił też, że jego rząd w przyszłym roku przeznaczy na pomoc wojskową dla Ukrainy 8 mld euro.

13:55
13.12.2023

Olaf Scholz będzie namawiał europejskich przywódców państw UE w Brukseli, by rozpocząć negocjacje członkowskie z Ukrainą

Scholz poinformował o tym w środę posłów Bundestagu przedstawiając stanowisko rządu przed Radą Europejską. Scholz zapowiedział, że opowie się też za stałym wspieraniem walczącej z Rosją Ukrainy, ponieważ "chodzi o bezpieczeństwo Europy".

13:22
13.12.2023

Rosja podała nowe dane o stratach ukraińskiej armii

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że "od początku operacji wojennych na Ukrainie zniszczonych zostało 550 (ukraińskich) samolotów, 257 śmigłowców, 9 661 dronów, 442 zestawy przeciwlotnicze, 14 206 czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

13:20
13.12.2023

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń

Chersońska miejska administracja obwodowa informuje o tym na swoim kanale w serwisie Telegram.

12:41
13.12.2023

Białoruskie KGB oskarża polskie służby o współpracę z "chorągwiami" planującymi zamachy terrorystyczne na Białorusi

Iwan Tertel ostrzega, że takie prowokacje w przeszłości doprowadzały do wybuchów wojen.

Czytaj więcej

Białoruś: "Chorągwie" z Polski przygotowują zamachy terrorystyczne w naszym kraju
12:05
13.12.2023

2 600 ciężarówek czeka na wjazd na Ukrainę na trzech blokowanych przez protestujących przejściach granicznych z Polską

Informacje takie przekazuje Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej straży granicznej. Na blokowanej przez słowackich przewoźników granicy Słowacji z Ukrainą na wjazd na Ukrainę czeka blisko 560 ciężarówek.

11:51
13.12.2023

Premier Hiszpanii liczy na rozpoczęcie rozmów członkowskich UE z Ukrainą przed końcem hiszpańskiej prezydencji

Premier Pedro Sanchez mówił o tym w czasie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. - Rozpocząłem hiszpańską prezydencją wyjazdem do Kijowa, mam nadzieję zamknąć ją otwarciem negocjacji akcesyjnych z tym krajem, teraz, gdy raport Komisji Europejskiej jest znany - powiedział Sanchez. 8 listopada Komisja Europejska rekomendowała, by Kijów został zaproszony do rozmów członkowskich z UE. - Nadszedł czas, by otworzyć drzwi do UE i integrować się z Ukrainą, a także Mołdawią i krajami Bałkanów Zachodnich - powiedział.

11:12
13.12.2023

Bułgaria wycofała się z wysokiej podwyżki taryf na tranzyt rosyjskiego gazu

Na wniosek węgierskich władz, Bułgaria nie obłoży opłatą zaporową tranzytu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium. Ceną jest węgierskie wsparcie bułgarskiego wstąpienia do strefy Schengen.

Czytaj więcej

Bułgaria znosi karną opłatę za tranzyt rosyjskiego gazu. Na prośbę Orbana
10:52
13.12.2023

Ursula von der Leyen: Członkostwo Ukrainy w UE będzie ostatecznym zwycięstwem ukraińskiego narodu

Szefowa KE mówiła o tym przemawiając na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego obradującego w Strasburgu.

10:50
13.12.2023

Lotnictwo w Krasnodarze ma zostać otwarte dla samolotów cywilnych 15 grudnia

Lotnisko w Krasnodarze było jednym z lotnisk zamkniętych - ze względów bezpieczeństwa - od momentu wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, 24 lutego 2022 roku.

10:15
13.12.2023

W obwodzie czernihowskim odbudowywane jest przedszkole uszkodzone w rosyjskim ataku rakietowym

Informacje takie przekazuje Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury.

10:10
13.12.2023

Witalij Kliczko dokonał inspekcji budynku uszkodzonego przez szczątki rosyjskiej rakiety

W ataku ranne zostały 53 osoby. Mieszkańców budynku ewakuowano. Kliczko opublikował zdjęcia z miejsca ataku.

10:06
13.12.2023

Mieszkańcy uszkodzonego w rosyjskim ataku rakietowym budynku w rejonie dniprowskim znajdą schronienie w jednym z tzw. punktów niezwyciężoności

Informacje takie przekazał Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej. W wyniku uszkodzenia wielopiętrowego budynku mieszkalnego przez szczątki rosyjskiej rakiety rannych zostało ponad 50 osób.

09:29
13.12.2023

Wołodymyr Zełenski zapowiedział odpowiedź na rosyjski atak na Kijów

"Odpowiemy na to wszystko. Wszystkimi środkami" - oświadczył prezydent Ukrainy.

09:20
13.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,655 mln osób

W ciągu doby do Polski z Ukrainy wyjechało 17,8 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 19,6 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 15,862 mln.

08:58
13.12.2023

Irlandia obniży stawki opieki społecznej dla nowo przybyłych z Ukrainy

Rząd Irlandii podjął decyzję o obniżeniu świadczeń socjalnych dla Ukraińców wysiedlonych w wyniku wojny, którzy przybędą do kraju i od przyszłego roku otrzymają zakwaterowanie zapewniane przez państwo. Świadczenia zostaną obniżone z z 220 euro tygodniowo do zaledwie 38,80 euro.

08:25
13.12.2023

Korea Południowa: są sygnały, że Korea Północna wysyła pracowników do Rosji

Południowokoreańska Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) podała, że Korea Północna może wysyłać pracowników do Rosji - podała agencja informacyjna Yonhap.

08:01
13.12.2023

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych ustala, jakimi rakietami atakowany był Kijów

Jak podawała Kijowska Miejska Administracja Wojskowa miasto ostrzelano przy użyciu pocisków balistycznych. Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy mówił, że może to oznaczać użycie przeciw Kijowowi np. pocisków zestawów S-300 i S-400 albo pocisków Iskander.

07:59
13.12.2023

W środę rano, w okupowanym Sewastopolu, na krótko wstrzymano transport wodny

W przeszłości takie sytuacje miały miejsce, gdy istniało zagrożenie ataku przez ukraińskie drony morskie. 

07:26
13.12.2023

Ołena Zełenska o ataku na Kijów: Dzieci zamiast światełek bożonarodzeniowych znów widzą pożary

Żona prezydenta Ukrainy życzyła rannym w ataku na Kijów powrotu do zdrowia.

07:01
13.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 341 500 żołnierzy, 5 682 czołgów, 10 594 pojazdów opancerzonych, 8 076 zestawów artyleryjskich, 919 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 173 bezzałogowe statki powietrzne, 1 596 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 662 pojazdy (w tym cysterny), 1 176 jednostek sprzętu specjalnego.

06:58
13.12.2023

Liczba ofiar nocnego ataku na Kijów wzrosła do 53

O kolejnych ofiarach informuje Witalij Kliczko, mer Kijowa. 20 osób, w tym dwoje dzieci, hospitalizowano.

06:41
13.12.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali dwa razy Nikopol z ciężkiej artylerii

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:15
13.12.2023

Ambasador Rosji w USA: Sankcje nie wpłyną na politykę zagraniczną Rosji

Anatolij Antonow, pytany przez dziennikarzy o wizytę prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w USA przekonywał, że nowe sankcje wymierzone w Rosję i kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy nie wpłyną na priorytety polityki zagranicznej Rosji. Antonow stwierdził też, że Zełenski "nie jest w stanie przekonać (Amerykanów), że Ukraina jest ważniejsza niż bezpieczeństwo USA".

05:43
13.12.2023

Liczba rannych w ataku na Kijów wzrosła do 51

Wśród rannych jest sześcioro dzieci. Najmłodsza z rannych osób ma pięć lat, najstarsza - 80.

05:03
13.12.2023

Rosjanie zaatakowali Kijów po raz drugi w ciągu ostatnich dni

Poprzedni atak miał miejsce 11 grudnia. Do środowego ataku doszło kilka godzin po tym, jak Wołodymyr Zełenski spotkał się w Białym Domu z Joe Bidenem.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą: Nocny atak rakietowy na Kijów. Dziesiątki rannych
04:38
13.12.2023

We wtorek wieczorem ukraińska obrona powietrzna strąciła rosyjskiego drona w obwodzie chmielnickim

Informacje takie przekazuje Serhij Tiurin, zastępca przewodniczącego chmielnickiej administracji obwodowej, na swoim profilu na Facebooku. Wcześniej w obwodzie ogłoszono alarm powietrzny.

04:35
13.12.2023

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w rosyjskim ataku na Kijów ranne zostały 34 osoby

Na swoim kanale w serwisie Telegram Kliczko napisał, że szczątki zestrzelonych przez obronę powietrzną pocisków raniły 34 osoby w rejonie dniprowskim Kijowa. 15 rannych, w tym dwoje dzieci, zostało hospitalizowanych. 19 osób otrzymało pomoc medyczną na miejscu. W rejonie dniprowskim uszkodzona została również sieć wodociągowa.

04:32
13.12.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali Kijów za pomocą pocisków balistycznych

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że o 3 nad ranem Rosjanie wystrzelili w stronę Kijowa rakiety, "prawdopodobnie z kierunku północno-wschodniego". Obrona przeciwlotnicza miała strącić pociski, których szczątki spadły na trzy lewobrzeżne rejony miasta: darnycki, dniprowski i desniański.

04:30
13.12.2023

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, wystąpi w środę na posiedzeniu plenarnym rosyjskiej Rady Federacji

Ławrow ma mówić senatorom o wdrażaniu koncepcji rosyjskiej polityki zagranicznej oraz odpowiadać na ich pytania.

04:27
13.12.2023

USA podały co wejdzie w skład kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Departament Stanu poinformował, że w skład pakietu pomocy wojskowej, którego przekazanie Ukrainie Joe Biden ogłosił we wtorek w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, wejdą m.in. amunicja artyleryjska, pociski do zestawów HIMARS, radary, amunicja przeciwpancerna, amunicja do broni ręcznej oraz części zamienne. Pakiet ma mieć wartość 200 mln dolarów. Jednocześnie sekretarz stanu, Antony Blinken ostrzegł, że jeśli Kongres nie zatwierdzi kolejnych środków na pomoc dla Ukrainy "może to być jeden z ostatnich pakietów pomocy, które USA będą w stanie przekazać Ukrainie".

04:22
13.12.2023

Fregata Floty Czarnomorskiej wzięła udział w ćwiczeniach z algierską marynarką wojenną

Służba prasowa Floty Czarnomorskiej poinformowała, że fregata rakietowa Admirał Grigorowicz zakończyła udział w ćwiczeniach marynarki wojennej z okrętami algierskiej marynarki. W czasie ćwiczeń załogi okrętów "współdziałały przy przeciwdziałaniu nielegalnym działaniom na morzu, a także przeprowadziły akcję poszukiwawczą i ratunkową" - informuje Flota Czarnomorska. Ćwiczenia odbyły się na wodach Morza Śródziemnego. 

04:21
13.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 657