Wojna Rosji z Ukrainą: Nocny atak rakietowy na Kijów. Dziesiątki rannych

Ok. 3 w nocy czasu lokalnego Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kijów. W kierunku ukraińskiej stolicy wystrzelone zostały prawdopodobnie pociski balistyczne - informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

Aktualizacja: 13.12.2023 10:13 Publikacja: 13.12.2023 05:02

Pożar w rejonie darnyckim

Pożar w rejonie darnyckim

Foto: Kijowska Miejska Administracja Wojskowa

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 658

To drugi taki atak na Kijów w ostatnich dniach (poprzedni miał miejsce 11 grudnia i wówczas również Rosjanie mieli użyć pocisków balistycznych).

Nocny atak rakietowy na Kijów: Ukraińska obrona powietrzna strąciła wszystkie pociski

Rosjanie mieli wystrzelić rakiety w stronę Kijowa z kierunku północno-wschodniego.

Wszystkie pociski zostały strącone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Jednak spadające szczątki rakiet spowodowały zniszczenia w trzech lewobrzeżnych dzielnicach Kijowa.

W rejonie darnyckim szczątki pocisku wywołały pożar domu mieszkalnego, który objął teren 400 m2 - informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

W rejonie dniprowskim zapalił się balkon jednego z mieszkań kilkupiętrowego budynku - fasada budynku i jego okna zostały uszkodzone. Na podwórzu budynku zapaliły się cztery samochody. Mieszkańców ewakuowano. Ponadto w rejonie tym zapalił się budynek mieszkalny, ale pożar objął niewielką przestrzeń.

W rejonie desniańskim szczątki rakiet spadły w otwartej przestrzeni.

Witalij Kliczko, mer Kijowa, informował w nocy, że ranne w ataku zostały 34 osoby - wszyscy ranni to mieszkańcy rejonu dniprowskiego. 15 osób, w tym dwoje dzieci, hospitalizowano a 19 udzielono pomocy na miejscu.

"Wróg intensyfikuje terror rakietowy wobec Kijowa, w szczególności wykorzystując pociski balistyczne do ataków na miasto" - pisze Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Władze Kijowa podkreślają, że bezpieczeństwo miejskiej infrastruktury krytycznej i życie mieszkańców "zależy od obrony przeciwlotnicze" i apelują o wsparcie dla żołnierzy wojsk przeciwlotniczych.

Według stanu na 6 rano liczba rannych wzrosła do 51 - podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Wśród rannych jest sześcioro dzieci - najmłodsze ma 5 lat. W nocy nad Kijowem strąconych miało zostać kilkanaście celów powietrznych.

Z kolei przed 7 czasu polskiego mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował o 53 rannych. 20 osób, w tym dwoje dzieci, miało zostać hospitalizowanych.

Witalij Kliczko rano odwiedził miejsce ataku i opublikował zdjęcia uszkodzonego budynku. Mieszkańcy ewakuowanego budynku znaleźli schronienie w jednym z kijowskich "punktów niezwyciężoności" (obiekty, w których mieszkańcy Kijowa mogą m.in. ogrzać się i naładować telefony w czasie przerw w dostawach prądu w związku z ukraińskimi atakami).

Rosja zaatakowała Kijów po spotkaniu Zełenskiego z Bidenem

Środowy atak na Kijów miał miejsce kilka godzin po spotkaniu prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, z Joe Bidenem w Waszyngtonie. Biden ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy, wartego 200 mln dolarów, ale sekretarz stanu USA, Antony Blinken ostrzega, że może być to jeden z ostatnich pakietów przekazanych Kijowowi, jeżeli Kongres nie przekaże kolejnych środków na pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy w Białym Domu. Joe Biden: USA będą pomagać "tak długo, jak będziemy mogli"

Biały Dom stara się o zwiększenie środków na pomoc dla Kijowa o ok. 60 mld dolarów.

To drugi taki atak na Kijów w ostatnich dniach (poprzedni miał miejsce 11 grudnia i wówczas również Rosjanie mieli użyć pocisków balistycznych).

Nocny atak rakietowy na Kijów: Ukraińska obrona powietrzna strąciła wszystkie pociski

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zacharowa: USA poniosą fiasko jak w Wietnamie i Afganistanie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Pieskow o decyzji Izby Reprezentantów: Ameryka będzie musiała za to odpowiedzieć
Konflikty zbrojne
Izba Reprezentantów zatwierdziła pomoc dla Ukrainy. Broń na froncie w mniej niż tydzień?
Konflikty zbrojne
Wojsko USA nie jest przygotowane na długi konflikt na Bliskim Wschodzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Rosja wykorzystuje brak obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Wojsko szybko posuwa się naprzód