04:43
13.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 658
01:00
13.12.2023

Koniec wtorkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

00:47
13.12.2023

Wywiad USA oszacował wojenne straty Rosji na 315 tys. żołnierzy

Amerykański wywiad szacuje straty Rosji w wojnie na Ukrainie na 315 tys. zabitych i rannych żołnierzy - poinformował Reuters, powołując się na źródło znające te dane. „Odtajniony raport wywiadu USA mówi, że wojna na Ukrainie kosztowała Rosję 315 tys. zabitych i rannych żołnierzy, czyli prawie 90 proc. personelu, którym dysponowała na początku konfliktu” - podkreślono. W depeszy zauważono również, że straty Moskwy w personelu i pojazdach opancerzonych cofnęły modernizację rosyjskiej armii o 18 lat.

00:21
13.12.2023

Biden po spotkaniu z Zełenskim: Nie odwrócę się od Ukrainy

W Waszyngtonie doszło do spotkania prezydentów USA i Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przekazał na wspólnej konferencji prasowej, że podczas rozmowy z Joe Bidenem omówiono, jak wzmocnić możliwości wojskowe Ukrainy w 2024 roku.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy w Białym Domu. Joe Biden: USA będą pomagać "tak długo, jak będziemy mogli"
00:04
12.12.2023

USA ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. W oświadczeniu Antony'ego Blinkena, sekretarza stanu USA, czytamy, że pakiet wart jest 200 mln dolarów i obejmuje m.in. pociski AIM-9M, komponenty systemu obrony powietrznej, amunicję do HIMARS-ów czy „sprzęt do ochrony krytycznej infrastruktury”. „Pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy pozostaje mądrą inwestycją w nasze bezpieczeństwo narodowe” - podkreślił Blinken.

Komunikat o nowym pakiecie pomocy dla Kijowa został opublikowany tuż po zakończeniu spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Joe Bidenem w Białym Domu, w czasie roboczej wizyty prezydenta Ukrainy w USA.

23:53
12.12.2023

Lotnisko Londyn-Gatwick przekazało ukraińskim strażakom dwa wozy

Administracja Międzynarodowego Portu Lotniczego Gatwick w Londynie sprzedała dwa wozy strażackie Scania na potrzeby ukraińskich ratowników za symbolicznego funta. Ceremonia przekazania tych samochodów strażakom odbyła się w Kijowie.

23:28
12.12.2023

Minister obrony Ukrainy: Nie ma dyskusji o dymisji Załużnego

Kwestia ewentualnej dymisji Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, nie jest obecnie przedmiotem dyskusji - przekazał Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy, na konferencji prasowej z udziałem swojego łotewskiego odpowiednika, Andrisa Sprūdsa. - Zawsze są zmiany w komponencie wojskowym, czyli rotacja, ktoś zostaje przeniesiony do rezerwy - zaznaczył jednak.

- Zawsze żartuję na ten temat z Wałerijem Fedorowyczem (Załużnym - red.). Mówię mu „Kto cię tym razem zwalnia?” - powiedział Umerow, nawiązując do powracających pytań o domniemane tarcia między dowództwem politycznym Ukrainy a wojskiem.

23:00
12.12.2023

Kanadyjski wywiad: Rosja będzie próbowała wpłynąć na wybory w krajach UE

Hakerzy powiązani z Rosją będą próbowali wpłynąć na wyniki wyborów, które odbędą się w tym i przyszłym roku w państwach UE - wynika z komunikatu, opublikowanego przez kanadyjską Służbę Bezpieczeństwa Łączności (Communications Security Establishment Canada). „Wybory europejskie w 2023 i 2024 roku mogą stać się celem dla Rosji, ze względu na znaczenie europejskiego wsparcia militarnego i gospodarczego dla Ukrainy” – podkreślono w dokumencie.

22:34
12.12.2023

Ministerstwa obrony Ukrainy i Łotwy zapowiadają rozszerzenie współpracy

Ministrowie obrony Ukrainy i Łotwy, Rustem Umerow i Andris Sprūds, omówili wspólne projekty dotyczące szkolenia ukraińskiego wojska przez łotewskich instruktorów, kontynuację programu pomocy ukraińskim weteranom oraz współpracę w zakresie produkcji dronów.

- Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Łotwa zajęła niezachwiane i zdecydowane stanowisko, wspierając nasze państwo we wszystkich sferach. Dzięki amunicji, artylerii, broni przeciwpancernej, ręcznej, rakietom przeciwlotniczym, rakietom przeciwpancernym i wielu innym nowoczesnym środkom przekazanym Ukrainie, ukraińscy żołnierze przybliżają nasze zwycięstwo - dziękował Umerow.

22:03
12.12.2023

Szybkie gratulacje dla Radosława Sikorskiego od szefa MSZ Ukrainy

Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji, chwilę po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska pogratulował nominacji na stanowisko ministra spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu. „Z niecierpliwością czekam na wzmocnienie stosunków ukraińsko-polskich” - napisał w serwisie X. Podkreślił, że „Ukraina i Polska powinny być dobrymi sąsiadami, najbliższymi przyjaciółmi i silnymi sojusznikami” w obronie wspólnej wolności.

22:01
12.12.2023

Biden mówi o „największym prezencie dla Putina”

Prezydent USA Joe Biden wezwał Kongres do wyjścia z impasu w sprawie dodatkowych pieniędzy koniecznych do finansowania dalszego wsparcia Ukrainy. Zauważył, że niepodjęcie decyzji w tej sprawie byłoby „największym prezentem świątecznym” dla rosyjskiego przywódcy Władimira Putina

21:34
12.12.2023

Rosyjska flaga na obrzeżach Marjinki

Rosyjskie Siły Zbrojne poinformowały o podniesieniu flagi Federacji Rosyjskiej na zachodnich obrzeżach Marjinki w obwodzie donieckim.

21:21
12.12.2023

Azerbejdżan wysłał na Ukrainę trzecią partię pomocy

Azerbejdżan wysłał trzecią partię 20 ciężarówek z pomocą humanitarną, która ma umożliwić przywrócenie działania systemu elektroenergetycznego na Ukrainę. O transporcie poinformowało na Facebooku Ministerstwo Energetyki Ukrainy. Pomoc to m.in. 550 metrów kabli elektrycznych i 6 kompletów punktów transformatorowych.

20:33
12.12.2023

Zełenski spotkał się z przywódcami Partii Demokratycznej

Podczas roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Hakeemem Jeffriesem, liderem Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów, oraz kongresmenami Demokratów. Informację na ten temat opublikowano na stronie internetowej prezydenta Ukrainy. W komunikacie przekazano, że podczas spotkania Zełenski omówił z kongresmanami kluczowe potrzeby Ukrainy w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wzmocnienia obrony powietrznej, szczególnie w związku z nadejściem okresu zimowego. Poruszono także kwestię wspólnej produkcji ze Stanami Zjednoczonymi broni potrzebnej Ukrainie.

19:53
12.12.2023

Zełenski przybył do Białego Domu na spotkanie z Bidenem

Rozmowy z prezydentem USA są kolejnym punktem w programie roboczej wizyty głowy państwa ukraińskiego na kontynencie amerykańskim.

19:25
12.12.2023

Zełenski za zamkniętymi drzwiami spotkał się z senatorami USA

Za zamkniętymi drzwiami Wołodymyr Zełenski przemówił do senatorów USA. Senator demokratów Peter Welch przekazał, że wystąpienie prezydenta Ukrainy było „mocne” i zrobiło dobre wrażenie na niemal wszystkich obecnych. Podkreślił, że Zełenski skupił się na sytuacji na froncie i planach wojennych. – On doskonale wie, jaka jest sytuacja i dobrze ją rozumie – tłumaczył.

18:47
12.12.2023

KE chce przekazać Ukrainie dochody z zamrożonych aktywów banku centralnego Rosji

Komisja Europejska zaproponowała, by depozytariusze papierów wartościowych, którzy zarządzają aktywami rosyjskiego banku centralnego, zaczęli szybko umieszczać wypracowane przez nie zyski na oddzielnych rachunkach. Drugim krokiem postulowanym przez Komisję byłoby przekazywanie tych zysków do budżetu unijnego, skąd trafiałyby na pomoc Ukrainie. Bruksela szacuje, że taki mechanizm mógłby przynieść 15 mld euro w latach 2023-27 - podaje Deutsche Welle.

„Im szybciej zaczniemy działać, tym większe kwoty będziemy w stanie zmobilizować, by pomóc Ukrainie” – przekonuje Komisja Europejska w dokumencie przekazanym dziś krajom członkowskim Unii.

18:12
12.12.2023

Szwajcarska firma przekaże Ukrainie 60 maszyn do rozminowywania

Szwajcarska firma Global Clearance Solutions (GCS) planuje dostarczyć na Ukrainę do połowy 2024 roku 60 maszyn do rozminowywania. Spółka ogłosiła to na Facebooku. W maju kierownictwo GCS ogłosiło zamiar przekazania w tym roku na Ukrainę około 20 maszyn do rozminowywania. Posłużą do usuwania min przeciwpiechotnych i niewybuchów z terenów rolniczych i obiektów infrastruktury krytycznej na okupowanych terenach obwodów mikołajowskiego, charkowskiego i chersońskiego.

17:23
12.12.2023

W obwodzie charkowskim nie działa część syren alarmowych

W obwodzie charkowskim nie działa część syren ostrzegających przed zagrożeniem z powietrza - przyznała w wydanym komunikacie Obwodowa Administracja Wojskowa Charkowa. „„Ze względu na prace techniczne część syren systemu powiadamiania będzie przez jakiś czas nie działać” - przekazano. Mieszkańcom regionu zalecono korzystanie z aplikacji na smartfony.

16:32
12.12.2023

Aleksiej Nawalny przewieziony do Moskwy?

Jak podaje zwykle dobrze poinformowany kanał Baza na Telegramie, uwięziony w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny miał zostać przewieziony do Moskwy w celu „przeprowadzenia czynności dochodzeniowych w sprawie wandalizmu”. Na początku grudnia Nawalny ogłosił, że wszczęto w takiej sprawie postępowanie przeciwko niemu. Doniesienia te nie doczekały się jednak dotąd oficjalnego potwierdzenia.

Baza podkreśla, że według innych źródeł Nawalny ma trafić do innej kolonii karnej, poza Moskwą.

16:02
12.12.2023

Zełenski spotkał się z liderami frakcji w Senacie USA

Prezydent Ukrainy spotkał się z przywódcami demokratów i republikanów w Senacie - Chuckiem Schumerem i Mitchem McConnellem.

Po przemówieniu do senatorów Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z przewodniczącym Izby Reprezentantów republikaninem Mikiem Johnsonem, aby omówić kwestię przyznania pomocy finansowej Ukrainie.

15:44
12.12.2023

Zełenski w Kongresie USA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Kongresu USA, gdzie ma spotkać się z senatorami i kongresmenami.

14:56
12.12.2023

Ukraiński operator komórkowy Kyivstar sparaliżowany przez cyberatak

 „Dziś rano staliśmy się celem potężnego ataku hakerów. Spowodowało to awarię techniczną, która tymczasowo uniemożliwiła korzystanie z naszych usług komunikacji mobilnej i dostępu do internetu” – poinformował wiodący operator telefonii komórkowej Kyivstar w mediach społecznościowych. „To jest wojna, która toczy się nie tylko na polu bitwy, ale także w przestrzeni wirtualnej i niestety ta wojna nas dotknęła” – powiedział prezes grupy Oleksandr Komarow. Dodał, że infrastruktura IT została „częściowo zniszczona”. „Nie mogliśmy temu przeciwdziałać na poziomie wirtualnym, więc fizycznie zamknęliśmy Kyivstar, aby ograniczyć dostęp wroga do sieci” – powiedział.

14:15
12.12.2023

Finlandia ponownie otwiera dwa przejścia graniczne z Rosją

Finlandia ponownie otworzy część swojej granicy z Rosją, ogłosił premier Petteri Orpo. Granice z Rosją zostały całkowicie zamknięte w listopadzie w związku z kryzysem migracyjnym. Wschodnia granica pozostanie zamknięta z wyjątkiem dwóch posterunków granicznych znajdujących się na południu Vaalimaa i Niirala.

13:53
12.12.2023

Tusk: Nie mogę słuchać polityków, którzy mówią coś o zmęczeniu sytuacją w Ukrainie

Powinniśmy głośno i zdecydowanie domagać się mobilizacji świata Zachodu do pomocy Ukrainie w tej wojnie. Nie ma dla takiego myślenia żadnej alternatywy - powiedział w exposé Donald Tusk. - Już nie mogę słuchać polityków – europejskich, z państw Zachodu – którzy mówią coś o zmęczeniu sytuacją w Ukrainie - dodał.

Czytaj więcej

Tusk: Zadaniem rządu jest domaganie się od Zachodu pomocy Ukrainie
13:07
12.12.2023

UE i USA martwią się o Nawalnego

Unia Europejska ponowiła we wtorek swój apel o natychmiastowe uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zwolennicy Nawalnego przekazali w poniedziałek, że od niemal tygodnia bezskutecznie próbują się z nim skontaktować i nie wiedzą, gdzie on przebywa. Także Waszyngton zareagował, stwierdzając, że jest „bardzo zaniepokojony” brakiem informacji i po raz kolejny wzywając do jego natychmiastowego uwolnienia. „Przede wszystkim nie powinien był być więziony” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

12:39
12.12.2023

Kreml: Pieniądze, których żąda Ukraina od Waszyngtonu, nie przydadzą się

Na kilka godzin przed spotkaniem prezydentów Ukrainy i USA, na którym będą omawiane kwestie pomocy wojskowej, której Kijów tak bardzo potrzebuje, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że „dziesiątki miliardów dolarów nie pomogły Ukrainie w odniesieniu sukcesu na polu bitwy. A kolejne dziesiątki miliardów dolarów, których chce Ukraina, będą skazane na takie samo fiasko".

12:09
12.12.2023

Napięta sytuacja w okolicach Awdijiwki

Rosjanie posuwają się wzdłuż całej linii frontu – informuje  w mediach społecznościowych generał Oleksandr Tarnawski, dowodzący siłami ukraińskimi na linii frontu między Awdijiwką a Zaporożem. Armia rosyjska atakuje przy wsparciu pojazdów opancerzonych i bomb kierowanych. „Nasi żołnierze są zdecydowanie w defensywie. (…) W pobliżu Awdijiwki [Rosjanie] starają się posuwać zarówno na północ, jak i na południe.”

11:44
12.12.2023

Ukraińscy Węgrzy proszą Orbána o złagodzenie stanowiska

Polityczna organizacja reprezentująca na Ukrainie interesy mniejszości węgierskiej zwróciła się do premiera Węgier Viktora Orbána, by nie blokował rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do Unii Europejskiej. Na stronie internetowej Węgierskiej Unii Demokratycznej Ukrainy ukazał się list otwarty jej władz do węgierskiego premiera. Zarząd organizacji politycznie reprezentującej zakarpackich Węgrów, ponad stutysięcznej mniejszości narodowej na Ukrainie, poprosił Viktora Orbána o wsparcie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Ukrainy z Unią Europejską. Tymczasem szef węgierskiego rządu do tej pory powoływał się na interesy zakarpackich Węgrów.

11:13
12.12.2023

Rosjanin podejrzewany o szpiegostwo wydalony z Polski

Obywatel Rosji, podejrzewany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, został wydalony z Polski. To skutek współdziałania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej. "Rosjanin, mieszkając w Polsce, przebywał w Bydgoszczy. W 2023 r. w okolicach Bydgoszczy zidentyfikowano również dwóch innych cudzoziemców, którzy mogli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Rosji i Białorusi. Ustalenia wskazują na stałe zainteresowanie Rosji wskazanym rejonem Polski" - podano w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM.

10:31
12.12.2023

Spotkanie szefów dyplomacji Węgier i Ukrainy

W Brukseli doszło do pierwszego spotkania ministrów spraw zagranicznych Węgier i Ukrainy, Petera Szijjarto i Dmytro Kułeby od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Tematem godzinnej rozmowy, była przede wszystkim kwestia przystąpienia Kijowa do UE, czemu sprzeciwia się Budapeszt. Po spotkaniu Kułeba napisał w mediach społecznościowych, że odbył z Szijjarto „długą i szczerą rozmowę”.

10:01
12.12.2023

"NYT": Ukraina i USA szukają nowej strategii wojennej

Według doniesień amerykańskiego dziennika USA uważają, że Siły Zbrojne Ukrainy powinny skupić się na obronie i gromadzeniu rezerw, a także przygotowaniem się na przedłużony konflikt.

09:30
12.12.2023

Doradca Zełenskiego: Żaden kraj w Europie nie może się równać z Rosją jeśli chodzi o zasoby wojskowe

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mówił na antenie ukraińskiej telewizji, że "dla Federacji Rosyjskiej jest ważne, aby nie przegrać wojny i dlatego rzuca ona coraz więcej zasobów (wojskowych na front - red.). I, jeśli mówimy o tym komponencie, to, oczywiście, dziś w Europie żaden kraj nie może się równać z Rosyjską Federacją jeśli chodzi o zasoby, które Federacja Rosyjska przeznacza na wojnę, jeśli oceniamy komponent militarny - przekonywał.

09:04
12.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 17,637 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,1 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 20,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 15,842 mln.

08:33
12.12.2023

Ok. 7 rano Rosjanie ostrzelali Chersoń

W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba - podał Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.

08:11
12.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono dziewięć dronów-kamikadze

Informację taką podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Rosjanie użyli łącznie 15 dronów-kamikadze do atakowania celów na Ukrainie. Nad Ukrainą strącono też dwa pociski Ch-59.

07:59
12.12.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty

Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr - informuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:53
12.12.2023

Swoje święto obchodzą dziś żołnierze ukraińskich wojsk lądowych

Wojska lądowe to najliczniejszy rodzaj ukraińskich wojsk. Ich dowódca, gen. Ołeksandr Syrski, dowodzi działaniami ukraińskiej armii na froncie w rejonie Bachmutu.

07:30
12.12.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 125 razy

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne - podał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:26
12.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 340 650 żołnierzy, 5 664 czołgi, 10 579 pojazdów opancerzonych, 8 073 zestawy artyleryjskie, 919 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 163 bezzałogowe statki powietrzne, 1 596 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 650 pojazdów (w tym cystern), 1 170 jednostek sprzętu specjalnego.

06:57
12.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 89 starć na froncie w ciągu doby

Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że Rosjanie przeprowadzili 10 ataków rakietowych, 18 ataków powietrznych oraz przeprowadzili 60 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

06:26
12.12.2023

Biden przyjmie Zełenskiego na znak „nienaruszalnego zobowiązania Stanów Zjednoczonych do wspierania Ukrainy”

Jednak czy ta deklaracja będzie czymś więcej niż popisem retorycznym, zależy teraz nie od prezydenta, ale Kongresu.

Czytaj więcej

Ameryka opuszcza Ukrainę. Czy wizyta Zełenskiego coś zmieni?
06:22
12.12.2023

Rosjanie „atakują prawie na całym froncie” - informuje dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski

Nie są to jednak skoordynowane działania, a raczej próby polepszenia sytuacji na poszczególnych odcinkach.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Atak Rosjan prawie na całym froncie
05:47
12.12.2023

Sztab Generalny Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 656 dzień wojny

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu Generalnego Ukrainy na Facebooku.

05:26
12.12.2023

Ołeksij Daniłow mówi, że "fakt, iż Ukraina broni się od dwóch lat jest już wielkim zwycięstwem"

- Nie było takiej wojny, jaka toczy się w naszym kraju - ani w XX, ani w XXI wieku - mówi sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy w rozmowie z BBC.

Czytaj więcej

Przedstawiciel władz Ukrainy: Kontrofensywa zawiodła nadzieje, sytuacja jest trudna
05:06
12.12.2023

Zełenski w czasie spotkania z Bidenem chce poinformować prezydenta USA co Ukraina może osiągnąć w 2024 roku

- Odpychając Putina na pozycje, z których rozpoczął ofensywę 24 lutego, pozbawimy jego agresję znaczenia. Nie będzie już mógł oszukiwać Rosję, że on i jego wojny mają przyszłość - mówił Zełenski w czasie wystąpienia na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. - Zwiększając nasze możliwości w przestrzeni powietrznej, w szczególności (wzmacniając) obronę powietrzną na froncie, pozbawimy Rosję przewagi w powietrzu i to będzie rozwiązaniem jednego z kluczowych problemów. Prawie nikt nie wierzył, że wygramy na morzu, ale teraz jest to faktem. Musimy wygrać w powietrzu - mówił Zełenski.

04:40
12.12.2023

Wołodymyr Zełenski spotkał się w USA z przedstawicielami amerykańskiej branży zbrojeniowej

"Jestem wdzięczny wszystkim (...) którzy pracują dla amerykańskich firm zbrojeniowych i partnerom, którzy produkują broń ratującą Ukraińców i pomagającą naszej armii bronić kraju. Ci ludzie zrobili wiele dla Ukrainy" - napisał ukraiński prezydent na swoim kanale w serwisie Telegram. We wtorek Zełenski spotka się z Joe Bidenem w Białym Domu.

04:37
12.12.2023

W obwodzie mikołajowskim zatrzymano współpracownika rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zatrzymany mężczyzna miał ustalać lokalizację zestawów przeciwlotniczych ukraińskiej armii w obwodzie mikołajowskim za co otrzymał od GRU 10 tysięcy hrywien ukraińskich zaliczki. GRU miało płacić za ustalenie dokładnej pozycji każdego ukraińskiego zestawu przeciwlotniczego. Po wypełnieniu postawionych mu zadań współpracownik GRU miał zostać ewakuowany na okupowany przez Rosjan brzeg Dniepru, gdzie mieszkają jego rodzice.

04:34
12.12.2023

Ukraińska armia publikuje nagranie ze zniszczenia dwóch rosyjskich czołgów przez ukraińskie drony

Czołgi zniszczyli żołnierze 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej i 74. Samodzielnego Batalionu Rozpoznania - wynika z komunikatu.

04:31
12.12.2023

Izba Reprezentantów Kongresu USA za zakazem importu wzbogaconego uranu z Rosji

Ustawa w tej sprawie została poparta przez całą Izbę. Teraz przepisami zajmie się Senat.

04:27
12.12.2023

KE chce przekazać 15 mld euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów Ukrainie

Informacje takie przekazuje "Financial Times". We wtorek Bruksela ma zaproponować, aby zyski uzyskiwane z zamrożonych po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą rosyjskich aktywów banku centralnego Federacji Rosyjskiej przekazać Ukrainie. W latach 2023-2027 miałoby to być, według szacunków KE, 15 mld euro.

04:27
12.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 656