04:45
12.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 657
00:09
12.12.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:53
11.12.2023

Biały Dom: Przed końcem roku ma zostać ogłoszony kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy

Obawy co do kontynuacji wsparcia USA dla Ukrainy wzrosły po miesiącach konfliktów wewnętrznych w Kongresie w sprawie wydatków rządowych, w tym pomocy wojskowej dla Ukrainy.

- Nie zostało nam zbyt wiele tygodni w tym roku, aby zapewnić pomoc w zakresie bezpieczeństwa - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. - W związku z tym spodziewam się, że przed końcem miesiąca ogłosimy dodatkową pomoc w tym  zakresie.

Republikanie w Senacie USA  6 grudnia, zablokowali projekt ustawy o dodatkowym finansowaniu, który przewidywał pomoc dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów, nalegając, aby wszelka dalsza pomoc wojskowa dla Ukrainy lub Izraela musiała obejmować poważne i znaczące zmiany granic wewnętrznych USA, ze szczególnym uwzględnieniem uszczelnienia południowej granicy przed falą migrantów.

Jeśli Kongres nie podejmie działań, w nadchodzących tygodniach Stanom Zjednoczonym zabraknie środków na wsparcie Ukrainy, poinformowała przywódców Kongresu w piśmie z 4 grudnia dyrektor Biura Budżetowego Białego Domu Shalanda Young.

23:48
11.12.2023

Ukraina otrzyma z MFW trzecią transzę w wysokości 900 mln dolarów

Rada Dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdziła 11 grudnia drugą rewizję programu Extended Fund Facility, która umożliwi Ukrainie otrzymanie trzeciej transzy w wysokości około 900 mln dolarów.

Zatwierdzenie drugiej rewizji programu umożliwia przekazanie ukraińskiemu rządowi trzeciej transzy do 900 mln dolarów.

23:24
11.12.2023

Reuters: UE bliska porozumienia w sprawie 12. pakietu sankcji wobec Rosji

Unia Europejska jest bliska uzgodnienia kolejnego, dwunastego pakietu sankcji wobec Rosji, który obejmuje zakaz importu diamentów pochodzenia rosyjskiego oraz dodatkowe ograniczenia dotyczące rosyjskiej ropy.

Obecnie uzgodnione brzmienie sankcji UE zawiera bardziej rygorystyczne środki mające udowodnić, że rosyjska ropa jest sprzedawana po cenie poniżej pułapu 60 dolarów za baryłkę.

Państwa UE sfinalizowały także zapis dotyczący zakazu reeksportu do Rosji wszystkich towarów znajdujących się na liście kodów celnych Komisji Europejskiej. Zgodnie z oczekiwaniami lista towarów została skrócona, a w celu monitorowania realizacji tego przepisu unijne firmy będą zawierać umowy ze swoimi kontrahentami, a przechodzenie na takie umowy będzie przebiegało stopniowo.

22:59
11.12.2023

Węgry sprzeciwiają się przyznaniu pomocy Ukrainie

Ministrowie spraw zagranicznych UE nie zgodzili się na nową transzę pomocy dla Ukrainy z Europejskiego Funduszu Pokoju, ale zgodzili się co do konieczności kontynuacji wsparcia. Poinformował o tym szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.

22:31
11.12.2023

Jajka politycznym problemem Putina. Sprawą zajmie się prokuratura

Nagłe kłopoty z jajkami zaskoczyły Kreml tuż po ogłoszeniu przez Władimira Putina, że nadal chce on być prezydentem (czyli wystartować właśnie w marcu w wyborach, które wygra).

Czytaj więcej

W Rosji zaczyna brakować jaj. Sprawą zajmuje się prokuratura
22:04
11.12.2023

Przeciwnik Łukaszenki wysadził w Rosji pociągi z paliwem?

Do wysadzenia dwóch pociągów przewożących produkty ropopochodne pod koniec listopada doszło w tunelu w północnej części Buriacji.

Czytaj więcej

Kto wysadził kolej na Syberii? Rewizje trwają na Białorusi
21:42
11.12.2023

UE zaproponuje wyodrębnienie zamrożonych rosyjskich aktywów w celu finansowania Ukrainy

Unia Europejska ma zaproponować wyodrębnienie zysków generowanych z zamrożonych aktywów Rosji w UE w celu wykorzystania ich do finansowania pomocy dla Ukrainy.

Według „Financial Times” w ramach programu ma się ostatecznie zebrać do 15 miliardów euro (12,8 miliarda funtów).

„Ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób możemy wykorzystać unieruchomione aktywa Rosji i wpływy z tych unieruchomionych aktywów, aby wesprzeć Ukrainę” – powiedział gazecie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

21:08
11.12.2023

Nawalny zniknął z kolonii karnej

Adwokaci rosyjskiego opozycjonisty od sześciu dni nie mają z nim kontaktu.

Czytaj więcej

Gdzie jest Aleksiej Nawalny? Opozycjonista wywieziony z kolonii karnej
20:56
11.12.2023

Zełenski gratuluje Donaldowi Tuskowi

"Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnej pomocy i strategicznym partnerstwie w celu pokonania naszego wspólnego wroga. Kiedy stoimy razem, wolność obu naszych narodów jest nie do pokonania" - napisał Zełenski.

20:37
11.12.2023

Porażka rosyjskiego oligarchy. Koniec głośnego sporu prawnego, którym przez lata żył rynek sztuki

Rosyjski oligarcha Dmitrij Rybołowlew, który od blisko 10 lat toczył prawną batalię ze szwajcarskim marszandem Yvesem Bouvierem zarzucając mu oszustwo na kwotę ponad miliarda euro, zdecydował się na ugodę. To koniec prawnej batalii, która toczyła się w Singapurze, Hongkongu, Szwajcarii, Monako i USA. Wcześniej szwajcarska prokuratura orzekła, że nie ma podstaw do postawienia Bouviera w stan oskarżenia. Szwajcar przez blisko dekadę  pośredniczył w zakupach drogich dzieł sztuki przez Rybołowlewa. „To koniec trwającego 9 lat koszmaru” – skomentował Bouvier.

Czytaj więcej

Porażka rosyjskiego oligarchy. Koniec batalii prawnej na 3 kontynentach
20:15
11.12.2023

Zełenski przemówi w Senacie USA 12 grudnia, spotka się ze spikerem Izby Reprezentantów

 Planowane spotkania mają miejsce w sytuacji, gdy przyszłość amerykańskiej pomocy dla Ukrainy staje pod znakiem zapytania, a istniejące środki są już prawie wyczerpane.

19:54
11.12.2023

Bułgaria i Serbia po cichu połączyły się gazociągiem. Cios w Rosję

Serbia i Bułgaria bez rozgłosu, ale bardzo sprawnie zakończyły budowę gazociągu, który zmniejszy ich zależność od rosyjskiego gazu. Udział Serbii w tym przedsięwzięciu szczególnie zaboli Kreml.

Czytaj więcej

Gazociąg połączył Bułgarię i Serbię. Kreml bardzo niezadowolony
19:29
11.12.2023

Szwecja ogłasza pakiet pomocy zimowej dla Ukrainy o wartości 133 mln dolarów

Szwecja ogłosiła nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy o wartości 1,4 miliarda koron szwedzkich (133 miliony dolarów) - powiedział premier Ulf Kristersson.

19:01
11.12.2023

Binance przestanie wspierać rubla

Giełda kryptowalut Binance od 31 stycznia nie będzie już umożliwiać użycia rubli w transakcjach typu P2P (przy przekazywaniu środków pomiędzy osobami fizycznymi). Handel ma zostać przeniesiony na spółkę CommEX, która kupiła rosyjski biznes Binance.

Czytaj więcej

Największa międzynarodowa giełda kryptowalut kończy z rublem
18:36
11.12.2023

Pocisk zestrzelony nad Krzywym Rogiem w obwodzie dniepropietrowskim

Około godziny 15:00 czasu lokalnego siły obrony powietrznej zestrzeliły rakietę manewrującą Ch-59 nad Krzywym Rogiem w obwodzie dniepropietrowskim - podało Dowództwo Operacyjne Wschód z siedzibą w Dnieprze.

18:07
11.12.2023

Agencja ratingowa Fitch: PKB Ukrainy mocno wzrośnie w tym roku

W tym roku PKB walczącego w rosyjską agresją kraju zwiększy się o 5,1 proc. Wciąż wysokie pozostaje natomiast ryzyko niewypłacalności państwa, podkreśla agencja Fitch. Wojna na Ukrainie potrwa, zdaniem agencji, przez cały 2024 r.

Czytaj więcej

Fitch o Ukrainie: PKB mocno w górę, ale niewypłacalność wciąż możliwa
17:43
11.12.2023

Rosja rozmieszcza rezerwy w pobliżu Kupiańska, przygotowuje blokadę

Rosja próbuje zająć wieś Synkowka w obwodzie charkowskim, mając nadzieję utorować drogę blokadzie pobliskiego Kupiańska - poinformował dowódca Wojsk Lądowych Oleksandr Syrskij.

17:15
11.12.2023

Irlandia gotowa wprowadzić znaczące obniżki świadczeń dla ukraińskich uchodźców

Proponowane zmiany obniżą świadczenia socjalne dla Ukraińców i zapewnią państwowe mieszkania na 90 dni, po których uchodźcy będą musieli znaleźć sobie własne mieszkanie. Istniejący program pozwala ukraińskim uchodźcom na pobyt w mieszkaniach zapewnianych przez państwo na czas nieokreślony.

16:51
11.12.2023

Rumuński port w Konstancy zwiększy przepustowość dla ukraińskiego zboża

Rumuński port Konstanca nad Morzem Czarnym przygotuje dodatkowy port, aby do marca 2024 r. zwiększyć tranzyt ukraińskiego zboża - powiedział Dmytro Moskalenko, dyrektor ukraińskiego przedsiębiorstwa Żeglugi Dunajskiej.

16:29
11.12.2023

Ukrenergo zgłasza deficyt mocy, dodatkowy prąd przekierowany z zagranicy

Ukraiński państwowy operator energetyczny Ukrenergo zgłosił deficyt mocy, który wymagał dostaw awaryjnej energii elektrycznej z Rumunii i Polski. Wysoki poziom zużycia energii był częściowo skutkiem zimowych warunków pogodowych, ale inne czynniki, takie jak opóźnienia w planowanych naprawach, przyczyniły się do problemu.

16:05
11.12.2023

Media: Rosyjski samolot z pasażerami i ładunkiem radioaktywnym lądował awaryjnie w Moskwie

Ze wstępnych doniesień wynika, że w samolocie lecącym z Chanty-Mansyjska w zachodniej Syberii do Moskwy doszło do awarii podwozia.

15:42
11.12.2023

Rosja: Prokurator generalny kazał przeprowadzić inspekcje u producentów i handlarzy w poszukiwaniu zawyżających ceny jaj

- Spadająca dostępność dla Rosjan innych źródeł białka zwierzęcego – wytłumaczył jeden z ekspertów sedno problemu. Nieco ezopowym językiem opisał biednienie mieszkańców Rosji i zwyżkę cen mięsa. A to spowodowało w niektórych regionach szybki wzrost popytu na jajka (o ok. 24 proc.).

Czytaj więcej

W Rosji zaczyna brakować jaj. Sprawą zajmuje się prokuratura
15:18
11.12.2023

W Rosji ok. 50 wróżbitów zajęło się wyłącznie przewidywaniem przebiegu wojny

Mimo wpadek jasnowidzów na przykład gazeta „Moskowski Komsomolec” cytuje ich 12 razy częściej niż przed wojną, a portal Life.ru – o 57 proc. więcej.

Czytaj więcej

Rosja: Wróżbici podają datę końca wojny z Ukrainą
14:51
11.12.2023

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy: Codziennie rejestrujemy 160 zbrodni wojennych Rosji

Ukraiński minister spraw wewnętrznych przekazał, że śledczy w Ukrainie codziennie rejestrują średnio 160 zbrodni wojennych. Są wśród nich ostrzały miast, strzelanie do cywilów, znęcanie się nad ludnością cywilną, przemoc seksualna, nielegalne deportacje, porywanie ludzi i nielegalne pozbawianie wolności.

14:21
11.12.2023

Braki prądu w Kijowie, 491  innych miejscowości jest odciętych od dostępu do energii elektrycznej

"W wyniku nocnego ataku rakietowego na Kijów w nocy 11 grudnia odcięto ponad stu odbiorców energii - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Energii. "Trwa kontrola uszkodzonych obiektów".

Ponadto z różnych powodów na Ukrainie łącznie 491 miejscowości pozostaje bez prądu. Chodzi o uszkodzenia związane z działaniami wojennymi i złą pogodą.

13:55
11.12.2023

Mer Chersonia o ofiarach bombardowania

W wyniku rosyjskich ataków na Chersoń jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne – poinformował burmistrz miasta, Ołeksandr Prokudin. „69-letni mieszkaniec zginął pod gruzami budynku w Antoniwce. 59-letni mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. W Chersoniu ciężko ranny został 24-letni mężczyzna. Pod ostrzałem wroga w mieście znalazł się także 34-letni mężczyzna z Chersonia. Obecnie przebywa w szpitalu” – napisał w mediach społecznościowych.

13:24
11.12.2023

Olaf Scholz wzywa Europejczyków, by zjednoczyli się dla dalszego wsparcia dla Ukrainy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w poniedziałek swoich europejskich partnerów, by wystosowali „przesłanie jedności" w celu wsparcia Ukrainy. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy „naprawdę wymaga wspólnego wysiłku” – powiedział Scholz podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Holandii Markiem Rutte. „A jeśli sformułujemy ten przekaz z Europy (…), to jest to także przekaz do prezydenta Rosji, który oczywiście ma nadzieję, że osłabnie wola naszych krajów, by zrobić to, co konieczne i wyrazić swoje poparcie” – dodał. „Byłoby to ważne przesłanie, gdybyśmy mu pokazali, żeby na to nie liczył” – stwierdził.

12:56
11.12.2023

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się także na okupowanych terytoriach Ukrainy

Okupowane przez Rosję terytoria we wschodniej i południowej Ukrainie wezmą udział w rosyjskich wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku – podały rosyjskie agencje informacyjne. Rosja zorganizowała już wybory w obwodach zaporoskim, chersońskim, donieckim i ługańskim, których aneksję ogłosiła we wrześniu 2022 roku. Już w zeszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uznało, że organizacja wyborów w tych obwodach jest „nieważna” i „narusza prawo międzynarodowe”.

12:19
11.12.2023

Brytyjskie ministerstwo obrony: Awdijiwka nadal miejscem najcięższych walk

W ostatnim tygodniu Awdijiwka w obwodzie donieckim nadal było miejscem najbardziej intensywnych walk na całym froncie ukraińsko-rosyjskim - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Według oficjalnych ukraińskich danych, w niektórych dniach na tym niewielkim odcinku frontu miało miejsce blisko 40 proc. wszystkich starć bojowych.

„Wczoraj wróg przy wsparciu pojazdów opancerzonych przeprowadził masowe ataki w kierunku Awdijówki i Marinki” – powiedział w ukraińskiej telewizji rzecznik wojskowy Oleksandr Sztupoun. Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin w pobliżu Awdijiwki doszło do 610 strzałów artyleryjskich.

11:52
11.12.2023

Polskie moździerze Rak są już na froncie

Polskie samobieżne moździerze M120 Rak walczą już na froncie na Ukrainie - te informacje przekazali ukraińscy żołnierze. Zakup 24 Raków produkowanych w Hucie Stalowa Wola przez Ukraińców zapowiedziano podczas kwietniowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Oprócz Raków na front trafiły też samobieżne haubice Krab. Polska przekazała też Ukraińcom m.in. kilkanaście czołgów Leopard oraz ponad 200 czołgów T-72.

11:26
11.12.2023

Brytyjczycy przekażą Ukrainie dwa okręty do wykrywania min morskich

Brytyjska marynarka wojenna przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min morskich, by wzmocnić jej możliwości na Morzu Czarnym, a Wielka Brytania wraz z Norwegią stworzy koalicję w celu zapewnienia Ukrainie długoterminowego wsparcia.

10:57
11.12.2023

Kułeba: Ukraina wypełniła wymogi UE zgodnie z oczekiwaniami Węgier

„Ukraina zmieniła prawo dotyczące edukacji i języka mniejszości narodowych w sposób, którego oczekiwały Węgry i to musi być uszanowane. Odrobiliśmy zadanie domowe i oczekujemy, że Unia Europejska odrobi swoje zadanie. Będziemy rozmawiać na ten temat z państwami członkowskimi” - powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy. Kułeba podkreślał, że decyzja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich jest dla Kijowa kluczowa. „Nie mogę sobie wyobrazić, nawet nie chcę mówić o druzgocących konsekwencjach jeśli Rada Europejska nie podejmie tej decyzji”.

Szef ukraińskiego MSZ spotka się dziś z ministrem spraw zagranicznych Węgier i to będzie pierwsze, bezpośrednie spotkanie obu polityków od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę.

10:28
11.12.2023

Ukraińscy zestrzelili 18 dronów kamikadze

Ukraińskie wojsko zestrzeliło 2 drony kamikaze w obwodzie odeskim, 3 w obwodzie chersońskim i 13 w obwodzie mikołajowskim. Odłamki zestrzelonych dronów uszkodziły magazyny przedsiębiorstw rolniczych i maszyny rolnicze - podały ukraińskie Siły Obronne Południa.

09:55
11.12.2023

Siły Powietrzne tłumaczą, czemu tak późno włączono alarm w Kijowie 

Dziennikarze pytali, czemu w Kijowie alarm dotarł do mieszkańców miasta dopiero po pierwszej eksplozji.

- To jest kwestia danych wywiadowczych - jak szybko będziemy mieli informacje - mówił Jurij Ihnat.

- Wróg starannie planuje swoje operacje z pociskami balistycznymi. Widać to cały czas na południu i wschodzie. Wystrzeliwują je z Krymu, z rejonu Dżankoj, z terytoriów okupowanych - odległość jest bardzo mała, prędkość pocisku jest duża, czasami mniej niż minuta lotu pocisku, zanim trafi - mówił rzecznik Sił Powietrznych.

09:29
11.12.2023

Ponad dziewięć tysięcy naruszeń praw człowieka odnotowanych na Krymie 

Na tymczasowo okupowanym Krymie w latach 2017-2023 odnotowano 9 006 naruszeń praw człowieka, w tym prawie 6 400 przeciwko członkom rdzennej ludności krymskotatarskiej.

Według obrońców praw człowieka, w latach 2017-2023 na półwyspie odnotowano następujące przypadki: 458 przeszukań (325 w stosunku do Tatarów Krymskich), 1504 zatrzymania (1210 w stosunku do Tatarów Krymskich), 1460 przesłuchań (1100 w stosunku do Tatarów Krymskich), 1446 aresztowań (1054 w stosunku do Tatarów Krymskich), 3180 naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego (1999 w stosunku do Tatarów Krymskich), 584 naruszenia prawa do opieki zdrowotnej (384 w stosunku do Tatarów Krymskich), 374 przeniesienia (293 w stosunku do Tatarów Krymskich).

09:05
11.12.2023

Borrell wzywa do zwiększenia pomocy dla Ukrainy: Europejska jedność nie może zostać zniszczona

- Unia Europejska omówi różne stanowiska w sprawie sytuacji na Ukrainie, w tym te wyrażone przez Węgry, ale jasne jest, że nadszedł czas, aby zwiększyć pomoc, a nie ją zmniejszyć, a jedność europejska w tej kwestii nie może zostać zerwana - powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

08:45
11.12.2023

Ihnat: Rosja mogła uderzyć na Kijów rakietami Iskander lub S-400 

Eksperci badają obecnie, jakiego typu rakiety balistyczne wróg wystrzelił na Kijów 11 grudnia.

- Typ rakiety jest w trakcie określania. Nie ma to większego znaczenia, gdy wszystkie cele są zestrzelone. Ale nie jest to łatwe dla tych ekspertów, którzy teraz dokumentują ostatnie zbrodnie Rosji, ponieważ pociski rakietowe zniszczone w powietrzu eksplodują i rozpadają się na kawałki, które następnie płoną. Najlepszym sposobem na ich identyfikację jest przyjrzenie się silnikom w pociskach. Musimy więc poczekać na ustalenia. Musimy poczekać na wnioski dotyczące tego, czy pociski były rakietami balistycznymi Iskander-M, czy przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-400 - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

08:08
11.12.2023

Zełenski: Rozmawiałem z Orbanem tak szczerze, jak to tylko możliwe 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem "tak szczerze, jak to możliwe" na marginesie ceremonii zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta Argentyny.

"Oczywiste, że (rozmowa) dotyczyła naszych europejskich spraw" - dodał.

07:50
11.12.2023

FSB informuje o rozbiciu siatki ukraińskiego wywiadu na Krymie

Siatka miała przygotowywać ataki terrorystyczne, akty sabotażu i zamachy na przedstawicieli władz okupacyjnych i rosyjskich żołnierzy.

07:21
11.12.2023

Obwód chersoński ostrzelany 84 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu podał, że w wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.

07:19
11.12.2023

MSW Ukrainy informuje o skutkach nocnego ataku na Kijów

Ihor Kłymenko potwierdza wcześniejsze doniesienia o czterech osobach rannych w rejonie darnyckim.

07:09
11.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 339 850 żołnierzy, 5 655 czołgów, 10 560 pojazdów opancerzonych, 8 070 zestawów artyleryjskich, 919 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 154 bezzałogowe statki powietrzne, 1 586 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 636 pojazdów (w tym cystern), 1 168 jednostek sprzętu specjalnego.

06:48
11.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 98 potyczek na froncie w ciągu doby

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe i 61 ataków powietrznych oraz 67 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii oraz terenów zamieszkanych - podaje ukraiński Sztab Generalny.

06:09
11.12.2023

Rosjanie oraz Białorusini wystąpią na igrzyskach w Paryżu jako sportowcy neutralni

Oznacza to, że nie będą formalnie reprezentować swoich krajów, nie użyją barw państwowych, a w przypadku złotego medalu nie usłyszą hymnu narodowego. Taki teatr widzieliśmy już podczas igrzysk w Tokio (2021) i Pekinie (2022).

Czytaj więcej

Rosjanie pojadą na igrzyska. MKOl uchylił drzwi olimpijczykom z kraju, gdzie sport zawsze służył propagandzie
05:58
11.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 18 dronów-kamikadze i osiem pocisków balistycznych

Takie informacje przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

05:28
11.12.2023

Witalij Kliczko: Cztery osoby poszkodowane w nocnym ataku na Kijów

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że w nocnym ataku na Kijów ranne zostały cztery dorosłe osoby - wszyscy ranni to mieszkańcy rejonu darnyckiego. Poszkodowanym udzielono pomocy na miejscu.

05:03
11.12.2023

Siły Powietrzne Ukrainy: W nocy nad Kijowem zniszczono osiem celów powietrznych

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że ok. 4 nad ranem Kijów był celem ataku z użyciem pocisków balistycznych. Ukraińska obrona przeciwlotnicza miała strącić nad miastem osiem celów powietrznych.

05:01
11.12.2023

W Rosji weszły w życie przepisy pozwalające władzom na konfiskatę paszportów obywateli

Zgodnie z obowiązującymi w Rosji przepisami, władze mogą nałożyć zakaz opuszczania kraju na poborowych, pracowników Federalnej Służby Bezpieczeństwa, osoby skazane wyrokami sądów albo osoby, które mają dostęp do tajemnic państwowych lub "informacji o szczególnym znaczeniu". Teraz władze będą mogły wezwać takie osoby do oddania paszportów.

Czytaj więcej

Od poniedziałku Rosjanie mają oddawać władzom paszporty
04:39
11.12.2023

Zełenski: W poniedziałek i we wtorek będę w Waszyngtonie

Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę przebywał z wizytą w Argentynie, gdzie wziął udział w zaprzysiężeniu nowego prezydenta tego kraju, Javiera Mileia, w wieczornym wystąpieniu poinformował, że w poniedziałek i we wtorek "będzie ze swoim zespołem w Waszyngtonie". - Mamy zaplanowane spotkania i negocjacje - dodał wskazując, że spotka się m.in. z prezydentem USA, Joe Bidenem (spotkanie odbędzie się we wtorek). - Każdy dzień, każdą godzinę wykorzystujemy, by zdobyć więcej dla Ukrainy, dla naszego narodu - więcej możliwości, więcej ochrony, więcej siły - podkreślił ukraiński prezydent.

04:36
11.12.2023

W ciągu doby Rosjanie osiem razy ostrzelali cele w obwodzie sumskim

W rejonie granicy między obwodem sumskim a Rosją spadły w ciągu doby 52 pociski - informuje sumska administracja obwodowa.

04:33
11.12.2023

W nocy obwód kijowski był celem ataku rakietowego

W Kijowie aktywna była w nocy obrona przeciwlotnicza. Szczątki strąconych przez nią pocisków raniły dziecko i dwoje dorosłych w ukraińskiej stolicy - informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram. Szczątki rakiet spadły na rejony darnycki i hołosijwski.

04:30
11.12.2023

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE będą rozmawiać w Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy, obok wojny Izraela z Hamasem i sytuacji w rejonie Sahelu, będzie tematem rozmów w czasie spotkania szefów MSZ państw UE w Brukseli. W spotkaniu ma wziąć udział szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba. Ministrowie będą rozmawiać o "długoterminowych zobowiązaniach i wsparciu militarnym" dla Kijowa.

04:26
11.12.2023

Wielka Brytania i Norwegia na czele koalicji, która ma zwiększyć potencjał marynarki wojennej Ukrainy

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że "nowa koalicja zapewni (Ukrainie) wsparcie w długiej perspektywie, obejmujące szkolenie, dostarczenie sprzętu i tworzenie infrastruktury, by wzmocnić bezpieczeństwo na Morzu Czarnym". W ramach wsparcia Wielka Brytania ma przekazać ukraińskiej Marynarce Wojennej dwa okręty.

04:25
11.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 655