Największa międzynarodowa giełda kryptowalut kończy z rublem

Giełda kryptowalut Binance od 31 stycznia nie będzie już umożliwiać użycia rubli w transakcjach typu P2P (przy przekazywaniu środków pomiędzy osobami fizycznymi). Handel ma zostać przeniesiony na spółkę CommEX, która kupiła rosyjski biznes Binance.

Publikacja: 11.12.2023 11:38

Giełda kryptowalutowa Binance kończy z rublem

Giełda kryptowalutowa Binance kończy z rublem

Foto: Bloomberg

„W związku z decyzją o opuszczeniu Rosji i sprzedaży biznesu firmie CommEX, Binance P2P przestanie wspierać rubla rosyjskiego, w tym następujące pary handlowe: USDT/RUB, BTC/RUB (bitcoin), FDUSD/RUB (stablecoin), BNB/RUB (Binance Coin), ETH/RUB (Ethereum), BUSD/RUB (stablecoin) i RUB/RUB od 31.01.2024 00:00 (UTC) Użytkownicy mogą przeprowadzać transakcje P2P z rublem rosyjskim (RUB) na platformie CommEX bez żadnych prowizji.” – głosi poniedziałkowy (11 grudnia) komunikat giełdy.

Czytaj więcej

Były prezes Binance, prosi sędziego by pozwolił mu opuścić USA

Zegar tyka do 31 stycznia

Aby używać CommEX do handlu, trzeba zarejestrować się lub zalogować na swoje konto CommEX i połączyć je z kontem Binance. Po połączeniu kont można przenieść aktywa z Binance na platformę CommEX i kontynuować handel przy użyciu rubla w trybie P2P, wyjaśnia Binance.

„Ponadto użytkownicy mogą wypłacać ruble rosyjskie za pośrednictwem partnerów Binance do 31 stycznia, konwertować ruble rosyjskie na kryptowalutę za pomocą narzędzia Konwertuj lub wymieniać ruble rosyjskie na kryptowalutę na rynku spot Binance” – czytamy również w komunikacie.

Kommersant przypomina, że w marcu ubiegłego roku Binance ogłosiło zawieszenie transakcji kartami bankowymi Mastercard i Visa wydanymi w Rosji, pozostawiając możliwość handlu wyłącznie w trybie P2P.

Czytaj więcej

Miliardy dol. kary dla znanej giełdy kryptowalut. W tle pranie brudnych pieniędzy

Wiosną ubiegłego roku - po rosyjskiej napaści na Ukrainę, powołując się na 10. pakiet unijnych sankcji, giełda zamknęła też dostęp do transakcji P2P w dolarach i euro. W sierpniu Wall Street Journal napisał, że tylko w lipcu Binance przeprowadził transakcje polegające na wymianie rubli na kryptowalutę za 8 miliardów dolarów, po czym – jak podaje gazeta – Departament Sprawiedliwości USA rozpoczął dochodzenie w sprawie platformy. W rezultacie giełda zakazała transakcji w jakiejkolwiek walucie innej niż rosyjska za pośrednictwem własnej platformy P2P.

Rosyjscy analitycy pytani o Binance podkreślają, że była ona bardzo ważna dla Rosjan „od 2020 r. do początku 2022 r." (agresja na Ukrainę). Rosja szybko stała się jednym z kluczowych rynków dla Binance.

Kto stoi za CommEX?

CommEX budzi kontrowersje na rynku. Firma nie odpowiedziała na wiele postawionych jej pytań, co rodzi podejrzenie, że może stać za nią rosyjski kapitał objęty sankcjami, a nawet rosyjskie służby. Wiadomo jedynie, że została zarejestrowana w raju podatkowym na Seszelach. Ukierunkowana jest na obsługę rynku WNP (niektóre byłe sowieckie republiki) i Azji, a konkretnie Azji Środkowej, gdzie przeniosło się wiele objętych sankcjami rosyjskich biznesów.

Czytaj więcej

Dowody przeciwko giełdzie Binance mają być mocne

Sama giełda poinformowała w końcu września w liście otwartym, że w skład zespołu wchodzą byli pracownicy Binance, którzy pomogli w rozwoju platformy. CommEX nie podał jednak nazwisk beneficjentów, tłumacząc, że „wolą oni pozostać osobami niepublicznymi”:

W skład zespołu technicznego nowej giełdy wchodzić też mają specjaliści z doświadczeniem w Amazon, Google i Oracle. Giełda zapewnia, że w pełni chroni pieniądze użytkowników, m.in. „poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe, kontrolę ryzyka w czasie rzeczywistym, rygorystyczne audyty kodu i szyfrowanie".

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów