Były prezes Binance, prosi sędziego by pozwolił mu opuścić USA

Prawnicy byłego dyrektora generalnego Binance, Changpenga Zhao, wzywają amerykańskiego sędziego do odrzucenia wniosku Departamentu Sprawiedliwości o zakazanie mu powrotu do domu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do czasu wyroku za naruszenie wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Publikacja: 25.11.2023 18:05

Były prezes Binance, Changpeng Zhao

Były prezes Binance, Changpeng Zhao

Foto: AFP

Prawnicy Zhao w pozwie zwrócili się do sędziego okręgowego USA Richarda Jonesa w Seattle, aby nie zmieniał warunków zwolnienia za kaucją ustalonych we wtorek przez sędziego pokoju, które umożliwiłyby mu opuszczenie Stanów Zjednoczonych w oczekiwaniu na wyrok – pisze Reuters. Zhao, obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kanady, ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego kryptogiełdy Binance po przyznaniu się do winy za umyślne spowodowanie, iż giełda nie utrzymywała skutecznego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Czytaj więcej

Miliardy dol. kary dla znanej giełdy kryptowalut. W tle pranie brudnych pieniędzy

Władze USA stwierdziły, że Binance złamało amerykańskie przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcje oraz nie zgłosiło ponad 100 000 podejrzanych transakcji z organizacjami, które Stany Zjednoczone określiły jako grupy terrorystyczne, w tym z Hamasem, Al-Kaidą oraz Islamskim Państwem Iraku i Syrii.

Firma w ramach ugody zgodziła się zapłacić ponad 4,3 mld dolarów. Sam Zhao zgodził się zapłacić karę w wysokości 150 mln dolarów amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary, a prokuratorzy w środowym zgłoszeniu stwierdzili, że grozi mu do 18 miesięcy więzienia.

Były prezes Binance może nie zechcieć wrócić do USA

Departament Sprawiedliwości zwrócił się do sądu o uchylenie decyzji amerykańskiego sędziego pokoju Briana Tsuchidy zezwalającej Zhao na powrót do domu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przed wydaniem wyroku 23 lutego, po tym jak zgodził się on zwolnić go za kaucją w wysokości 175 mln dolarów.

Czytaj więcej

Binance sprzeda swój biznes w Rosji. Nie chce ujawnić za ile

Rząd stwierdził, że może nie być w stanie zmusić go do powrotu do USA, jeśli miliarder sam tego nie zechce. Stany Zjednoczone nie mają umowy o ekstradycji z ZEA, a Zhao jest multimiliarderem posiadającym znaczny majątek, który umożliwi mu uchylanie się przed amerykańskim systemem sprawiedliwości.

Prawnicy Zhao argumentowali jednak, że były dyrektor generalny wykazał, że nie grozi mu ryzyko ucieczki, zgadzając się na „znaczny” pakiet kaucji i dobrowolnie przyjeżdżając do USA, aby przyjąć odpowiedzialność za swoje czyny. Pozwolenie Zhao na powrót do Zjednoczonych Emiratów Arabskich umożliwiłoby mu zaopiekowanie się partnerką i trójką ich dzieci oraz przygotowanie ich do wydania wyroku – argumentowali obrońcy.

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów