Gdzie jest Aleksiej Nawalny? Opozycjonista wywieziony z kolonii karnej

Rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny został usunięty z kolonii karnej, w której przebywał od połowy ubiegłego roku, a jego obecne miejsce pobytu jest nieznane - podali w poniedziałek jego sojusznicy.

Publikacja: 11.12.2023 21:06

Kolonia karna IK-6, w której Nawalny odbywał karę od połowy 2022 roku

Kolonia karna IK-6, w której Nawalny odbywał karę od połowy 2022 roku

Foto: AFP

Sojusznicy Aleksieja Nawalnego przekazali na platformie X, że  prawnicy opozycjonisty próbowali dostać się do IK-6 i IK-7 – dwóch kolonii w obwodzie włodzimierskim, na wschód od Moskwy, gdzie mógł przebywać Nawalny

Zostali poinformowani, że Nawalnego tam nie ma.

Czytaj więcej

Kreml szuka Władimirowi Putinowi „demokratycznego” rywala

Jego rzeczniczka Kira Jarmysz powiedziała, że głośny krytyk Władimira Putina miał dzisiaj za pośrednictwem łącza wideo uczestniczyć w posiedzeniu sądu, ale się nie pojawił. Władze więzienne miały tłumaczyć jego nieobecność problemami z energią elektryczną.

Szósty dzień bez kontaktu z Aleksiejem Nawalnym

Pomocnicy Nawalnego obawiali się, że zostanie on przeniesiony do kolonii „specjalnego reżimu”, co stanowi najsurowszy stopień w rosyjskim systemie więziennictwa, po tym, jak w sierpniu skazano go na dodatkowe 19 lat więzienia oprócz 11 i pół roku, które już spędził w więzieniu.

Transport więźniów koleją przez rozległe terytorium Rosji może trwać tygodnie, a prawnicy i rodzina nie mogą uzyskać informacji o więźniu, dopóki nie dotrze  do miejsca przeznaczenia. Nie jest jasne, czy Nawalny jest już w drodze do nowego więzienia.

- Nie wiemy, gdzie obecnie przebywa. Może przebywać w dowolnej kolonii specjalnego reżimu, a w Rosji, w całej Rosji, jest ich około 30  – powiedziała Jarmysz Reuterowi.  - Spróbujemy pojechać do każdej kolonii, jaka tam jest i go poszukać - powiedziała.

Przyznała, że współpracownicy i przyjaciele Nawalnego obawiają się o jego los. - W tej chwili jest zupełnie sam i  jest w rękach ludzi, którzy kiedyś próbowali go zabić. Nie wiemy, co zrobią. Dlatego tak ważne jest, aby o nim rozmawiać i próbować go odnaleźć tak szybko, jak to możliwe  – powiedziała.

Stany Zjednoczone głęboko zaniepokojone

- Należy go natychmiast zwolnić. Przede wszystkim nigdy nie powinien być więziony – powiedział rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby.

Zaginięcie Nawalnego następuje na początku okresu kampanii przed wyborami prezydenckimi, w których zapowiedział swój udział Putin.

Czytaj więcej

Rosja naśladuje Białoruś. Władze aresztują adwokatów, którzy bronią więźniów politycznych

Pomimo uwięzienia Nawalny często, za pośrednictwem swoich prawników, publikował w mediach społecznościowych ostre ataki na Kreml, opisując swoje przeżycia za kratkami i potępiając Putina w związku z wojną na Ukrainie. Jednak jego izolacja pogłębiła się, gdy w październiku aresztowano trzech jego prawników pod zarzutem działalności „ekstremistycznej”.

Kreml i rosyjska służba więzienna nie odpowiedziały  na prośby o komentarz. Putin i jego rzecznik starają się nigdy nie używać nazwiska Nawalnego, próbując przedstawić go jako osobę nieistotną politycznie. Mówią, że jest traktowany jak każdy inny więzień.

Nawalny twierdzi, że liczne stawiane mu zarzuty – od oszustwa i obrazy sądu po szereg działań „ekstremistycznych” – zostały sfabrykowane, aby uciszyć jego ataki na Putina.

Nawalny przebywa w więzieniu od stycznia 2021 r. Aresztowanie nastąpiło po jego powrocie z Niemiec , gdzie doszedł do siebie po zatruciu środkiem paraliżującym, za które obwinia Kreml.

Sojusznicy Aleksieja Nawalnego przekazali na platformie X, że  prawnicy opozycjonisty próbowali dostać się do IK-6 i IK-7 – dwóch kolonii w obwodzie włodzimierskim, na wschód od Moskwy, gdzie mógł przebywać Nawalny

Zostali poinformowani, że Nawalnego tam nie ma.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sunak: Pierwsi migranci odlecą do Rwandy w lipcu. "Bez względu na wszystko"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Iran i broń atomowa. Jest deklaracja władz w Teheranie
Polityka
Korea Północna strzela rakietami balistycznymi. Pokonały 300 km
Polityka
Bezprecedensowy wzrost wydatków na zbrojenia. Polska na czele Europy
Polityka
Córka Kadyrowa z orderem za zasługi, choć straciła miliony