04:43
11.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 656
00:15
11.12.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:10
11.12.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

W niedzielę wojska ukraińskie ośmiokrotnie atakowały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała obwodowa administracja wojskowa informując, że odnotowano 52 eksplozje. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

23:59
10.12.2023

Rozmowa prezydenta Ukrainy z premierem Węgier

Wołodymyr Zełenski i Viktor Orbán rozmawiali w Buenos Aires przy okazji zaprzysiężenia prezydenta Argentyny.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski i Viktor Orbán rozmawiali w Argentynie
23:29
10.12.2023

Ukraina zwiększa produkcję zbóż oleistych

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy zwiększyło prognozę produkcji zbóż i roślin oleistych na Ukrainie w 2023 r. do 81,3 mln ton - podało biuro prasowe resortu. Większa będzie m.in. podaż kukurydzy.

22:58
10.12.2023

Zełenski o koordynowaniu stanowisk z von der Leyen

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że jest w stałym kontakcie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. "W rozmowie telefonicznej koordynowaliśmy nasze stanowiska przed posiedzeniem Rady Europejskiej" - oświadczył. Zełenski podziękował za wysoką ocenę ukraińskich wysiłków na rzecz realizacji zaleceń Komisji Europejskiej. "Liczymy na pozytywną decyzję w sprawie 50 miliardów euro i rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE" - napisał.

22:22
10.12.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

W związku z aktywnością rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych, w tym dronów bojowych typu Shahed (tzw. amunicja krążąca), w wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. O zagrożeniu mieszkańców ostrzegły m.in. Siły Powietrzne Ukrainy.

21:57
10.12.2023

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie dwa ataki rakietowe, 33 uderzenia z powietrza oraz 29 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich były osoby ranne wśród ludności cywilnej, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury cywilnej.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

21:26
10.12.2023

Biden zaprosił Zełenskiego do złożenia wizyty w Białym Domu

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie, do którego miałoby dojść we wtorek, 12 grudnia, w Waszyngtonie. Spotkanie byłoby zorganizowane, aby "podkreślić niezachwiane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie narodu ukraińskiego, który broni się przed brutalną inwazją Rosji".

"W czasie, gdy Rosja nasila ataki rakietowe i dronów na Ukrainę, prezydenci omówią pilne potrzeby Ukrainy i kluczowe znaczenie ciągłego wsparcia Stanów Zjednoczonych w tym krytycznym momencie" - przekazał w wydanym oświadczeniu Biały Dom.

20:56
10.12.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generaly Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 82 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują pozycje na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński), skąd ostrzeliwują Rosjan.

20:25
10.12.2023

Słowacy i Węgrzy dołączają do protestów polskich przewoźników

Żądają tego, co Polacy - odebrania ukraińskim przewoźnikom możliwości bezwizowego transportu na terenie Unii.

Czytaj więcej

Słowacja i Węgry dołączają do polskiej blokady granicy z Ukrainą
19:55
10.12.2023

Działania sił rakietowych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie jednostki rakietowe przeprowadziły trzy uderzenia na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo informując, że celem ataku był także skład amunicji.

19:24
10.12.2023

Oszczędny komunikat PKOl po decyzji ws. Rosjan na igrzyskach

"Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego w sprawie startu rosyjskich i białoruskich sportowców w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 zawsze będzie zgodne z polską racją stanu i podejmowane w uzgodnieniu z całym środowiskiem sportowym" - przekazał PKOl w wydanym oświadczeniu.

Czytaj więcej

Rosjanie i Białorusini będą na igrzyskach. Polski Komitet Olimpijski zabrał głos
18:54
10.12.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

W rejonie Nikopola wojska rosyjskie przeprowadziły atak z wykorzystaniem trzech bezzałogowych statków powietrznych oraz ciężkiej artylerii, podał szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, informując o uszkodzeniach m.in. linii energetycznej.

18:23
10.12.2023

Ukraińskie ciężarówki dotarły do Polski koleją

Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia podało, że do Polski koleją dotarła partia ukraińskich ciężarówek. "Strony ukraińska i polska osiągnęły porozumienie we wszystkich kwestiach związanych z transportem" - czytamy. "Planuje się regularne realizowanie takich transportów" - oświadczyła Ukrzaliznycia.

Polscy przewoźnicy drogowi od 6 listopada blokują przejścia graniczne z Ukrainą, protestując przeciw, jak mówią, nieuczciwej konkurencji ze strony ukraińskich przewoźników. Protestujący domagają się m.in. przywrócenia zezwoleń dla ukraińskiej branży transportowej.

17:46
10.12.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

W niedzielę wojska rosyjskie prowadzą ostrzał w obwodzie chersońskim - podała Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa. Według tego źródła, w Chersoniu ranny odłamkami został 37-latek, zaś we wsi Iwanówka ranna została 52-letnia kobieta. Poszkodowani trafili do szpitali.

17:24
10.12.2023

Zmasowany napływ cukru z Ukrainy do UE

Spadek cen cukru niepokoi plantatorów buraków, których dochody poprawiły się po kilku latach gorszych zbiorów, a także przetwórców, którzy osiągnęli rekordowe zyski dzięki wyższym cenom.

Czytaj więcej

Napływ ukraińskiego cukru do Unii. Ceny maleją
16:52
10.12.2023

Rozmowa Zełenski-Macron

Przebywający z wizytą w Argentynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że odbył rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. "Poinformowałem Emmanuela o rozwoju sytuacji na froncie i podziękowałem za całą pomoc wojskową udzieloną przez Francję. Omówiliśmy nasze priorytetowe potrzeby i kolejny francuski pakiet obronny, który znacznie wzmocni siłę ognia Ukrainy" - przekazał Zełenski w mediach społecznościowych.

16:21
10.12.2023

Rosyjski samolot zmuszony do awaryjnego lądowania

Powodem była awaria obu silników, z których wkrótce po starcie zaczął wydobywać się dym. Niecertyfikowane komponenty coraz większym kłopotem rosyjskich linii lotniczych.

Czytaj więcej

Kłopoty rosyjskich przewoźników. Nawet kanibalizacja nie pomaga
15:50
10.12.2023

Rosjanie umacniają pozycje na południu Ukrainy

Ukraińskie wojsko podało, że na obszarze odpowiedzialności Sił Obrony Południa wojska rosyjskie wciąż umacniają swoje pozycje oraz gromadzą rezerwy. Na tym odcinku nie ma oznak formowania się grup ofensywnych - czytamy.

15:24
10.12.2023

Uszkodzone budynki w obwodzie donieckim

W wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście Kurachowe w obwodzie donieckim uszkodzone zostały bloki mieszkalne - podał szef lokalnej administracji regionalnej Ihor Moroz.

14:52
10.12.2023

Współpracownicy premiera Węgier jadą do USA

Będą rozmawiać z republikanami o zakończeniu wspierania Ukrainy w jej walce z Rosją.

Czytaj więcej

Węgrzy jadą do USA. Będą namawiać republikanów do zakończenia pomocy dla Ukrainy
14:24
10.12.2023

Syrski: Rosjanie prowadzą działania ofensywne na całej linii frontu

Dowódca ukraińskich sił lądowych generał pułkownik Oleksandr Syrski powiedział, że wróg w dalszym ciągu prowadzi działania ofensywne na całej linii frontu.

Według niego sytuacja operacyjna na wschodniej Ukrainie pozostaje trudna.

13:48
10.12.2023

Rosjanie zamieniają cywilne kliniki na okupowanych terenach w szpitale wojskowe

Kliniki cywilne na  czasowo okupowanych terytoriach zamieniają się w szpitale wojskowe. Na tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy systematycznie sprowadzani są rosyjscy lekarze werbowani do świadczenia usług. Przykładowo do czasowo okupowanego Mariupola przybyła nowa grupa 30 lekarzy.

13:22
10.12.2023

Premier Izraela opuszcza posiedzenie rządu, aby porozmawiać z Putinem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu opuścił posiedzenie gabinetu, aby porozmawiać przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

„The Times of Israel” podał, że rozmowa ta odbyła się w atmosferze napięć z Rosją. Trwała 50 minut, nie wiadomo, kto ja zainicjował.

Dwa dni temu, 8 grudnia, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski nazwał działania Izraela w Strefie Gazy „zbrodniami przeciw ludzkości”.

12:53
10.12.2023

Czeski magazyn proponuje kontrowersyjne stroje dla sportowców z Rosji i Białorusi

Czeski magazyn Reflex udostępnił własną wersję strojów olimpijskich reprezentacji Rosji i Białorusi.

12:26
10.12.2023

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych odwiedza ukraińską brygadę na linii frontu

Generał Micael Bydén, Naczelny Dowódca Szwedzkich Sił Zbrojnych, odwiedził jednostki 45. Oddzielnej Brygady Artylerii realizujące cele wojskowe na froncie wschodnim na Ukrainie.

Podczas spotkania generał Bydén rozmawiał z artylerzystami i żołnierzami piechoty szkolonymi w Szwecji i pochwalił ich pracę bojową.

Zapytał, czy szkolenie, jakie przeszli ukraińscy żołnierze w Szwecji, było przydatne. Ukraińscy żołnierze odpowiedzieli, że zdobytą wiedzę zaczęli wykorzystywać już w pierwszych dniach na polu walki.

11:49
10.12.2023

AP: Strajk polskich przewoźników opóźnia dostawy dronów dla Ukrainy

W związku ze strajkiem na polskiej granicy terminy dostaw komponentów do bezzałogowych statków powietrznych dla Sił Zbrojnych zostają zakłócone - pisze AP.

11:18
10.12.2023

Potężna kolejka tirów na granicy polsko-ukraińskiej

W niedzielę rano na polskich przejściach na wjazd na Ukrainę czekało blisko 3500 ciężarówek. Najwięcej w Medyce i Dorohusku.

Czytaj więcej

Gorąco na granicy z Ukrainą; 3500 tirów w kolejce
10:47
10.12.2023

Gruzja po raz kolejny zaprzecza pomocy Rosji w obchodzeniu sankcji

Marszałek gruzińskiego parlamentu Szalwa Papuaszwili powtórzył, że terytorium Gruzji nie jest wykorzystywane do obchodzenia sankcji nałożonych przez UE na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę na pełną skalę.

- Nie było czegoś takiego i jest to absolutne kłamstwo”– stwierdził, dodając, że rząd Gruzji przestrzega międzynarodowych sankcji.

10:18
10.12.2023

Ukraińcy skutecznie odpierają rosyjskie ataki w walkach o Awdijwkę

Ukraińscy obrońcy  w dalszym ciągu powstrzymują Rosjan, którzy wciąż próbują otoczyć Awdijwkę.

Sytuacja operacyjna na obszarze odpowiedzialności Operacyjnej Grupy Strategicznej „Północ”  na frontach wołyńskim i poleskim pozostaje bez znaczących zmian.

09:52
10.12.2023

Alarm przeciwbombowy na terytorium całej Ukrainy

Rosjanie poderwali myśliwiec MiG-31K, który może przenosić pociski Kindżał.

09:15
10.12.2023

Morze Czarne i Azowskie bez rosyjskich lotniskowócw

Według stanu na godzinę 08:00 w niedzielę 10 grudnia Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym jeden okręt wojenny i nie ma lotniskowców. Na Morzu Azowskim znajduje się jeden okręt wojenny.

Na Morzu Śródziemnym Rosja utrzymuje cztery okręty wojenne, w tym dwa lotniskowce rakietowe Kalibr, dysponujące łączną salwą do 16 rakiet.

08:51
10.12.2023

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o stratach Rosjan

Ostatniej doby miało zginąć 700 rosyjskich żołnierzy.

Sztab Generalny

08:22
10.12.2023

Od czasu inwazji na pełną skalę w obwodzie donieckim zginęło 1789 cywilów

9 grudnia poinformowano o śmierci jednej osoby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału. Ogółem od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę w regionie zginęło 1789 cywilów, a kolejnych 4374 zostało rannych.

07:56
10.12.2023

Ukraina zwiększa produkcję broni przy wsparciu USA i Włoch

Waszyngton i Kijów pracują nad zwiększeniem potencjału Ukrainy w zakresie produkcji broni w obliczu trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. W tym tygodniu oba kraje podpisały porozumienie o przyspieszeniu koprodukcji ukraińskiego uzbrojenia.

- Ukraina daje szansę na skrócenie cyklu innowacji – powiedział Ołeksandr Kamyszyn, Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy, w wywiadzie dla Nicka Schifrina dla PBS News. Kamyszyn odwiedził Waszyngton, aby promować możliwości biznesowe dla amerykańskich firm obronnych. Tymczasem amerykańsko-ukraińska konferencja na temat wzajemnej obrony, która odbyła się 6-7 grudnia, zgromadziła 350 przedstawicieli przemysłu amerykańskiego, ukraińskiego i europejskiego.

07:25
10.12.2023

Rosjanie chcą zakazać prowadzenia aut z ukraińskimi tablicami

Rosyjska administracja okupacyjna planuje zakazać mieszkańcom tymczasowo okupowanych terytoriów prowadzenia samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi, jak poinformowało 9 grudnia Narodowe Centrum Oporu Sił Operacji Specjalnych (NRC).

07:12
10.12.2023

Rosyjskie ataki na obwód chersoński spowodowały śmierć jednej osoby

W sobotę 9 grudnia armia rosyjska przeprowadziła 71 ataków na obwód chersoński, zabijając jedną osobę i raniąc cztery inne.

W ciągu ostatnich 24 godzin wróg przeprowadził 71 ataków ostrzał i wystrzelił 264 pociski z moździerzy, artylerii, Gradów, czołgów, UAV i samolotów. Wróg wystrzelił 19 pocisków w kierunku miasta Chersoń” – poinformował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

Według Prokudina rosyjskie wojsko atakowało dzielnice mieszkalne w miastach i wsiach regionu oraz placówkę edukacyjną w Chersoniu.

06:46
10.12.2023

Jermak i Soros omawiali inicjatywę dotyczącą powrotu ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrii Jermak spotkał się z amerykańskim biznesmenem i filantropem Aleksandrem Sorosem, przewodniczącym sieci Open Society Foundations.

Jermak podziękował Sorosowi za udział w inauguracyjnym spotkaniu Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci, które odbyło się 8 grudnia w Kijowie. Podczas spotkania Jermak podkreślił potrzebę  globalnego nagłośnienia przypadków deportacji nieletnich ukraińskich przez Rosję. Zaproponował wydanie książki opisującej historie tych dzieci i zaangażowanie osobistości światowej sławy w pomoc w ułatwieniu im powrotu na Ukrainę.

06:27
10.12.2023

Generalny Inspektor Bundeswehry sugeruje, że Niemcy będą musiały rozpocząć wojnę obronną

Generalny Inspektor Niemieckich Sił Zbrojnych Carsten Breuer uważa, że Niemcy mogą być zmuszone do rozpoczęcia wojny obronnej, dlatego konieczne jest skorygowanie niedociągnięć w przygotowaniu niemieckich sił zbrojnych do obrony sojusznika z NATO.

- Musimy przyzwyczaić się do myśli, że pewnego dnia być może będziemy musieli stoczyć wojnę obronną i nie będziemy już mieli wyboru, czy chcemy uczestniczyć w jakiejś odległej misji – powiedział Breuer.

Breuer uważa, że Bundeswehra jest słabo wyposażona. Martwi go także pozycja Putina i fakt dozbrajania się Rosji.

06:21
10.12.2023

Kijów potępia rosyjskie plany wyborcze na okupowanych terytoriach Ukrainy

Kijów potępia rosyjskie plany wyborcze na okupowanych terytoriach Ukrainy jako „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”.

Moskwa oświadczyła, że okupowany Krym oraz części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego zostaną uwzględnione w nadchodzących wyborach w Rosji, które odbędą się 15–17 marca 2024 roku.

06:18
10.12.2023

Zełenski omawia ukraińską formułę pokojową z premierem Republiki Zielonego Przylądka

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z premierem Republiki Zielonego Przylądka Jose Ulissesem Correią e Silvą, zaprosił ten afrykański kraj do przyłączenia się do realizacji ukraińskiej formuły pokojowej.

06:14
10.12.2023

Węgierscy kierowcy ciężarówek dołączą do polskich i słowackich protestów na granicy z Ukrainą

Węgierscy przewoźnicy od 11 grudnia rozpoczną oficjalny protest i zablokują punkt kontrolny Záhony-Czop na granicy z Ukrainą, podają lokalne media, powołując się na Stowarzyszenie Węgierskich Przewoźników Drogowych.

06:10
10.12.2023

Rosja bada alokację zamrożonych rezerw złota

Rosyjscy urzędnicy na szczycie COP28 w Dubaju powiedzieli, że Moskwa bada, czy część jej rezerw złota, zamrożonych przez Zachód po inwazji na Ukrainę na pełną skalę, mogłaby zostać wykorzystana, aby pomóc Globalnemu Południu w walce ze zmianami klimatycznymi.

06:00
09.12.2023

Relacja z soboty

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 654