23:52
09.12.2023

Kończymy relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:40
09.12.2023

W Eupatorii partyzanci ujawnili miejsce, w którym Rosjanie przechowują haubice

Na okupowanym Krymie ukraińscy partyzanci odkryli w Eupatorii skład rosyjskich haubic D-30.

„W Eupatorii nasi agenci przeprowadzili misję rozpoznawczą, podczas której odkryli miejsce, w którym rozładowywano i zaparkowano haubice D-30. Rasszyści przechowują broń tuż na stacji kolejowej, wykorzystując ludność cywilną jako ludzką tarczę” – czytamy w raporcie.

Mówi się, że zauważono także pozycje obrony wybrzeża przy autostradzie i liniach kolejowych.

Ruch partyzancki podał współrzędne haubic: 45.21416458690487, 33.36806731907246.

23:23
09.12.2023

Zełenski w drodze do Argentyny spotkał się z przywódcą Republiki Zielonego Przylądka

Prezydent Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy w historii spotkał się z premierem Republiki Zielonego Przylądka José Ulissesem Correią e Silvą w drodze na inaugurację prezydenta-elekta Argentyny Javiera Milei.

22:59
09.12.2023

Kanadyjscy instruktorzy szkolą ukraińskich rekrutów w zakresie działań wojennych w miastach

Instruktorzy armii kanadyjskiej szkolą ukraińskich żołnierzy w zakresie skutecznych działań bojowych w warunkach miejskich.

W ramach operacji UNIFIER od 2015 roku kanadyjscy żołnierze przeszkolili ponad 38 000 ukraińskich żołnierzy. Po inwazji Rosji na pełną skalę kanadyjscy instruktorzy opuścili terytorium Ukrainy, ale po kilku miesiącach wznowiono szkolenia na terenie Wielkiej Brytanii, Polski i Łotwy.

22:35
09.12.2023

Umerow spotkał się z przedstawicielami amerykańskich organizacji weteranów

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow spotkał się z przedstawicielami czołowych amerykańskich organizacji weteranów, min TAPS, Legionu Amerykańskiego, Wojskowego Pomnika Kobiet.

„Poruszaliśmy między innymi kwestie uczczenia pamięci poległych żołnierzy i pomocy rodzinom weteranów” – napisał Umerow na Facebooku.

Zdaniem Umerowa Ukraina dąży do wdrożenia najlepszych międzynarodowych praktyk w zakresie ochrony dobra weteranów i pomocy ich rodzinom. „W tym względzie amerykańskie doświadczenia w tej kwestii są bezcenne” – podkreślił.

Umerow podziękował Radzie Atlantyckiej i Instytutowi Hudsona za wsparcie Ukrainy.

22:03
09.12.2023

Na Ukrainie rośnie liczba zachorowań na COVID 19

Covid na Ukrainie rośnie – ostrzega wiceminister zdrowia. Wiceminister zdrowia Ihor Kuzin ostrzegł, że w kraju panuje szczytowa liczba zachorowań na koronawirusy i grypę. W wyniku rosnącej epidemii zachorowało 1,3 miliona obywateli, o 40% więcej niż w roku ubiegłym.

21:22
09.12.2023

Ukrenergo trzeci dzień z rzędu otrzymuje zasilanie awaryjne z Europy

Trzeci dzień z rzędu Ukrenergo, operator jednolitego systemu elektroenergetycznego Ukrainy, zwraca się do europejskich operatorów systemów przesyłowych o pomoc doraźną w celu pokrycia deficytu w sieci.

„Dziś, 9 grudnia, centrum dyspozytorskie Ukrenergo jest zmuszone ponownie zwrócić się o pomoc do operatorów elektroenergetycznego systemu przesyłowego Rumunii i Polski w godzinach od 12:00 do 19:00 o mocy 300 MW” – czytamy w oświadczeniu. .

Jak wyjaśniła spółka, środek nadzwyczajny ma na celu wyrównanie deficytu w systemie elektroenergetycznym, którego główną przyczyną jest brak mocy wytwórczych.

Przez całą dobę do naprawy awaryjnej poszedł blok energetyczny w jednej z elektrociepłowni, a drugi do remontu planowego. Trwa odbudowa kilku jednostek wytwórczych w rejonie linii frontu po uderzeniach artylerii wroga, a w innych regionach – po zmasowanych rosyjskich atakach rakietowych zeszłej zimy.

Sytuację komplikuje także wysoki poziom zużycia energii elektrycznej.

„Każdy z nas może mieć wpływ na ten czynnik. Prosimy o odpowiedzialną konsumpcję” – podkreślił Ukrenergo.

21:55
09.12.2023

SPD na konwencji w Berlinie krytycznie odniosła się do swojej polityki wobec Rosji

Czytaj więcej

SPD krytykuje swoją wcześniejszą politykę wobec Rosji
20:14
09.12.2023

Kijów potępia rosyjskie plany wyborcze na okupowanych terytoriach Ukrainy jako „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”

Dzień wcześniej Moskwa oświadczyła, że okupowany Krym oraz części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego zostaną uwzględnione w nadchodzących wyborach w Rosji, które odbędą się 15–17 marca 2024 roku.

19:46
09.12.2023

Rosyjskie kobiety domagają się powrotu swoich mężów i synów z frontu w Ukrainie

Czytaj więcej

Matki i żony zmobilizowanych Rosjan chcą ich powrotu z wojny
19:13
09.12.2023

Rosyjska rakieta  zestrzelona nad obwodem dniepropietrowskim

 Tuż przed godziną 18:00 czasu lokalnego zawyły syreny alarmowe. w obwodach mikołajowskim, chersońskim, dniepropietrowskim i zaporoskim po ostrzeżeniu Sił Powietrznych o aktywności lotniczej nad Morzem Azowskim. Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani zgonów. 

18:34
09.12.2023

Korea Południowa pomoże Ukrainie przywrócić środowisko naturalne dotknięte wojną

Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Ruslan Strelets i Minister Środowiska Korei Han Hwa-Jin podpisali memorandum o współpracy w celu przyczynienia się do odbudowy środowiska naturalnego zniszczonego wojną.

„Na marginesie COP28 Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Ruslan Strelets wraz z ministrem środowiska Korei Hanem Hwa-Jinem podpisali odpowiedni protokół współpracy” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Kraje będą współpracować w zakresie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Ukraina jest zainteresowana doświadczeniem w stworzeniu odpowiedniej spółki państwowej do skutecznego zarządzania w tej dziedzinie. Ważne jest także stosowanie nowoczesnych praktyk w zakresie uzdatniania wody.

18:05
09.12.2023

Ukraińskie MSZ potępiło decyzję MKOl zezwalającą rosyjskim sportowcom na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

„MKOl planuje udostępnić międzynarodową arenę sportową sportowcom, którzy nie tylko sympatyzują z morderstwami ukraińskich kobiet i dzieci, ale także prawdopodobnie są bezpośrednio zaangażowani w te straszne zbrodnie” – napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

17:34
09.12.2023

Prokuratura: W rosyjskich atakach na obwód kupiański zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne

Siły rosyjskie uderzyły w Kupiańsk i pobliską wieś Podoły, zabijając dwie osoby i raniąc kolejne dwie – podała  Prokuratura Generalna.

16:55
09.12.2023

Scholz o pomocy dla Ukrainy: Niemcy powinny być przygotowane na więcej, „kiedy inni upadają”

Niemcy powinny być przygotowane na zwiększenie swojego wsparcia dla Ukrainy, „kiedy inni upadają” – stwierdził niemiecki kanclerz Olaf Scholz, najwyraźniej odnosząc się do niepewności co do dalszej pomocy dla Ukrainy w USA.

16:31
09.12.2023

Cztery rosyjskie okręty wojenne w gotowości do walki na Morzu Czarnym

Rosja utrzymuje w służbie bojowej pięć okrętów wojennych na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, wśród których nie ma żadnych okrętów zdolnych do wystrzelenia rakiet - Dowództwo Operacyjne Południe poinformowało na Facebooku.

„Na wzburzonym morzu wróg utrzymuje w służbie bojowej pięć okrętów wojennych swojej małej floty, w tym cztery na Morzu Czarnym i jeden na Morzu Azowskim. Nośniki rakietowe znajdują się w swoich punktach bazowych” – oznajmiło wojsko.

15:59
09.12.2023

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają prezydenta Dudę i przywódców UE do podjęcia działań w związku z blokadą polskiej granicy

 Grupa eurodeputowanych wezwała Prezydenta Polski Andrzeja Dudę i przywódców UE do „zdecydowanych działań” w celu zakończenia blokady granicy polsko-ukraińskiej.

15:27
09.12.2023

Pomnik dowódcy Armii Czerwonej zdemontowany w Kijowie

Pracownicy miejscy podnieśli dziś z cokołu potężny pomnik Mykoły Szczorsa, ukraińskiego komunisty, który walczył po sowieckiej stronie z niepodległością Ukrainy po rewolucji bolszewickiej. 

Radny miasta Kijowa Leonid Jemets powiedział agencji Reutera, że pomnik zostanie przeniesiony do muzeum. 

14:48
09.12.2023

USA, Korea Południowa, Japonia zobowiązują się do zacieśnienia współpracy, wywierają presję na Koreę Północną

Doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że trzy kraje planują zacieśnić współpracę trójstronną w celu stworzenia zjednoczonego frontu przeciwko spektrum wrogich działań Korei Północnej wobec swoich sąsiadów w regionie i na całym świecie. W szczególności urzędnicy stwierdzili, że Korea Północna wykorzystuje działania cybernetyczne do finansowania swojego programu nuklearnego.

14:23
09.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zaatakowaniu zakładów produkujących pociski do wyrzutni rakiet na Ukrainie

Resort obrony Rosji podał, że Rosjanie przeprowadzili zmasowane uderzenie za pomocą pocisków precyzyjnych powietrze-ziemia na zakłady produkujące amunicję do ukraińskich wyrzutni rakiet. "Cele uderzeń został zrealizowane. Wszystkie wyznaczone cele zostały zniszczone" - czytamy w komunikacie resortu.

14:21
09.12.2023

Liczba rannych w ostrzale Chersonia wzrosła do trzech

Kolejny ranny, o którym informuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji, to 29-letni mężczyzna.

13:51
09.12.2023

Dwie osoby ranne w wyniku ostrzału Chersonia

Informacje takie przekazuje chersońska administracja obwodowa.

13:31
09.12.2023

MSZ Ukrainy protestuje przeciwko planom Rosji

W tym tygodniu Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji ogłosiła, że wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 17 marca 2024 roku. Przewodnicząca Rady Federacji, Walentyna Matwijenko poinformowała, że w wyborach prezydenckich będą mogli wziąć udział również mieszkańcy okupowanych części Ukrainy, nielegalnie anektowanych w 2022 roku.

Czytaj więcej

Rosjanie mają wybierać prezydenta również na okupowanej Ukrainie. Protest Kijowa
13:14
09.12.2023

Zełenska: Bez pomocy Zachodu Ukrainie grozi śmierć

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska powiedziała w wywiadzie dla BBC, że Ukraina stoi w obliczu "śmiertelnego niebezpieczeństwa", jeśli pomoc jej zachodnich partnerów zostanie odcięta. - Mówiąc najprościej, nie możemy zmęczyć się tą sytuacją, ponieważ jeśli się zmęczymy, umrzemy. A jeśli świat się zmęczy, po prostu pozwoli nam umrzeć - powiedziała.

12:31
09.12.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń. Doszło do kilku eksplozji 

Rosyjska armia ostrzeliwuje Chersoń z okupowanego lewego brzegu Dniepru. Mieszkańcy zgłosili kilka eksplozji, a władze ostrzegają, że może dojść do kolejnych ataków.

"Chersoń jest pod ostrzałem wroga! Rosyjska armia ostrzeliwuje miasto z tymczasowo zajętego lewego brzegu. Było kilka eksplozji. Atak może być kontynuowany. Bądźcie ostrożni!" - przekazały władze miasta.

12:11
09.12.2023

Minister Obrony Ukrainy o F-16: Prace trwają, wkrótce je otrzymamy

Minister obrony Rustem Umerow powiedział, że Ukraina otrzyma zachodnie myśliwce wielozadaniowe F-16 w najbliższym czasie.

- Rozmawiamy nie tylko o F-16, lista jest ogromna. Jak powiedziałem, nie ma ograniczeń w transferze technologii - dodał minister.

Według Umerowa, Ukraina przygotowuje się do przyjęcia F-16, pracując nad przygotowaniem zarówno infrastruktury, jak i wyposażenia technicznego. Jednocześnie szkoleni są piloci i załogi techniczne.

11:50
09.12.2023

Rosyjski dron w obwodzie chersońskim. Jedna osoba nie żyje

Rosyjski dron zrzucił materiały wybuchowe na miasto Berysław w obwodzie chersońskim, zabijając jedną osobę i raniąc drugą - poinformowała prokuratura regionalna.

Do ataku doszło, gdy dwie osoby szły ulicą. Jedna osoba została śmiertelnie ranna, a druga została raniona odłamkami i jest leczona - powiedział gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

11:45
09.12.2023

Parlament Ukrainy przyjął ustawę kryminalizującą przemyt

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę "O zmianach w kodeksie karnym Ukrainy i kodeksie postępowania karnego Ukrainy w sprawie kryminalizacji przemytu towarów objętych podatkiem akcyzowym, a także fałszywych deklaracji dotyczących towarów".

10:44
09.12.2023

Około 800 tys. Rosjan przeniosło się na Krym od czasu okupacji w 2014 roku.

Do 800 tys. Rosjan przeprowadziło się na okupowany Krym od czasu jego nielegalnej aneksji w 2014 roku, a około 100 tys. Ukraińców wyjechało, w ramach większego rosyjskiego projektu przebudowy demografii półwyspu, powiedział Władysław Mirosznyczenko, analityk Ukraińskiej Helsińskiej Unii Praw Człowieka (UHHRU).

Po nielegalnej aneksji w 2014 r. Rosja wdrożyła politykę mającą na celu zwiększenie udziału Rosjan na Krymie, jednocześnie zmuszając lub w inny sposób naciskając na Ukraińców, aby go opuścili.

10:10
09.12.2023

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy omawiał główne potrzeby obronne Ukrainy z doradcami Macrona

Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak spotkał się z francuską delegacją i omówił ukraińsko-francuskie kontakty w najbliższej przyszłości oraz główne potrzeby obronne Ukrainy.

W skład delegacji weszli doradcy prezydenta Francji Xavier Chatel i Bertrand Bouchwalter oraz zastępca szefa sztabu prezydenta Republiki Francuskiej generał Jean de Monico.

Jermak podziękował Francji za pomoc udzieloną Ukrainie podczas rosyjskiej agresji i wszechstronne wsparcie dla integracji euroatlantyckiej.

09:43
09.12.2023

ISW: Kreml wyznaczył termin na zajęcie Awdijiwki i Kupiańska

Rosyjska armia otrzymała zadanie zdobycia Awdijiwki i Kupiańska przed wyborami prezydenckimi w Rosji, które odbędą się w marcu przyszłego roku - informuje Instytut Studiów nad Wojną.

Według analityków, "Kreml mógł poinstruować rosyjskie wojsko, aby zajęło Awdijiwkę i być może Kupiańsk do marca 2024 r.", aby pomóc Władimirowi Putinowi odnieść sukces w wyborach prezydenckich.

09:07
09.12.2023

Prawie 50 proc. Amerykanów popiera dalszą pomoc dla Ukrainy 

47% Amerykanów uważa, że pomoc USA dla Ukrainy powinna pozostać na tym samym poziomie lub zostać zwiększona - wynika z sondażu Pew Research Centre.

Około trzech na dziesięciu Amerykanów (31 proc.) uważa, że Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie zbyt dużą pomoc w walce z Rosją, podczas gdy około połowa uważa, że Stany Zjednoczone zapewniają pomoc tylko wystarczającą (29 proc.) lub niewystarczającą (18 proc.).

Odsetek Amerykanów, którzy uważają, że Stany Zjednoczone zapewniają Ukrainie zbyt duże wsparcie, stale wzrasta podczas wojny, zwłaszcza wśród Republikanów.

08:50
09.12.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 338 120 żołnierzy

Rosja straciła 338 120 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Liczba ta obejmuje 900 ofiar poniesionych przez siły rosyjskie w ciągu ostatniego dnia.

Według raportu Rosja straciła również 5 632 czołgi, 10 519 opancerzonych pojazdów bojowych, 10 598 pojazdów i zbiorników paliwa, 8 058 systemów artyleryjskich, 919 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 605 systemów obrony powietrznej, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 136 dronów, 22 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

08:15
09.12.2023

Putin w marcu może rozpocząć nową, sześcioletnią kadencję. Jakie problemy go czekają?

Analitycy wskazują największe wyzwania z jakimi będzie musiał się zmierzyć Władimir Putin.

Czytaj więcej

Putin wystartuje w wyborach. Jakie będą największe wyzwania dla prezydenta Rosji?
07:53
09.12.2023

Biały Dom: Koszty braku wsparcia dla Ukrainy są zbyt wysokie, by je ponieść 

Brak wsparcia Ukrainy w jej walce z Rosją wiązałby się z wysokimi kosztami dla interesów gospodarczych i bezpieczeństwa USA - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

- Jeśli uważacie, że koszt wspierania Ukrainy jest teraz wysoki, pomyślcie... jak wysoki będzie, jeśli będziemy musieli zacząć działać zgodnie z naszymi zobowiązaniami wynikającymi z Artykułu Piątego - powiedział Kirby.

07:32
09.12.2023

Rosyjskie miasta odwołują obchody Nowego Roku, aby zaoszczędzić pieniądze na wojnę 

Władze kilku rosyjskich miast odwołały pokazy fajerwerków i zobowiązały się do wysłania pieniędzy na front zamiast zakupu dekoracji noworocznych - informują media.

Rosja planuje wydać około jednej trzeciej swojego budżetu na wojsko w 2024 roku. 

07:29
09.12.2023

Estonia i Litwa potępiły decyzję MKOl o dopuszczeniu rosyjskich sportowców do igrzysk w Paryżu 

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii i Litwy potępili decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o zezwoleniu rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

"Zezwolenie rosyjskim sportowcom na udział w igrzyskach olimpijskich bez flagi nie zmyje krwi z ich rąk" - skomentował estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.

07:18
09.12.2023

Zełenski: Prawie 40 kolejnych Ukraińców ewakuowanych ze Strefy Gazy 

Ukraina ewakuowała kolejną grupę swoich obywateli ze Strefy Gazy w związku z nasilającymi się izraelskimi atakami - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Nasza agencja wywiadowcza, nasi dyplomaci nadal ratują ukraińskich obywateli ze Strefy Gazy... Prawie 40 kolejnych Ukraińców jest bezpiecznych" - powiedział prezydent Ukrainy.

07:01
09.12.2023

Rosyjski wywiad może otrzymywać dane z ukraińskich kamer

Rosyjskie służby wywiadowcze mogły otrzymywać nagrania wideo z tysięcy ukraińskich kamer z rosyjskim oprogramowaniem -  poinformowało Radia Wolna Europa.

Kamery wideo wykorzystujące rosyjskie oprogramowanie TRASSIR działają w ukraińskim sektorze publicznym i prywatnym i są wykorzystywane przez zwykłych Ukraińców

System TRASSIR nie tylko rejestruje ruch osób i pojazdów, ale także rozpoznaje twarze i tablice rejestracyjne.

Śledztwo wykazało, że nagrania z tych kamer trafiają bezpośrednio na serwery w Moskwie, zanim zostaną przesłane na telefony lub komputery konsumentów. Serwery te są powiązane z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB).

06:55
09.12.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 653