Putin wystartuje w wyborach. Jakie będą największe wyzwania dla prezydenta Rosji?

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że wystartuje w marcowych wyborach prezydenckich. Jego zwycięstwo i kolejnych sześć lat na Kremlu są niemal przesądzone. Przed jakimi wyzwaniami stanie Putin?

Publikacja: 09.12.2023 08:14

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Wojna na Ukrainie

Po ponad 21 miesiącach wojny Rosjanie kontrolują ponad jedną szóstą terytorium Ukrainy. Linia frontu nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatniego roku, ponieważ konflikt przekształcił się w wojnę na wyniszczenie.

Ostateczny cel Putina pozostaje niejasny. Nie powiodła mu się początkowa próba przejęcia stolicy i usunięcia ukraińskich przywódców, gdy siły rosyjskie zostały wypchnięte z Kijowa. Od tego czasu ogłosił, że cztery ukraińskie regiony są częścią Rosji, ale tylko częściowo kontroluje te terytoria.

Niektórzy analitycy twierdzą, że Putin wierzy, iż czas jest po jego stronie. Moskwa ma nadzieję, że determinacja Zachodu do zbrojenia i finansowania Ukrainy osłabnie, zwłaszcza jeśli przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA przywrócą Donalda Trumpa do Białego Domu.

Gdyby Putin zdecydował się na eskalację, mógłby wykorzystać fakt, że Rosja ma większe rezerwy siły roboczej niż Ukraina, ogłaszając nową serię mobilizacji oprócz wezwania 300 000 żołnierzy, które zarządził we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsza fala była jednak chaotyczna i krytykowana, co skłoniło setki tysięcy Rosjan do ucieczki za granicę, a Kreml wielokrotnie powtarzał, że nie ma potrzeby powoływania dodatkowych osób.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie w Rosji. Władimir Putin ogłosił decyzję

Alternatywnie Putin mógłby pozwolić, by wojna przekształciła się w "zamrożony konflikt", w którym Rosja próbowałaby utrzymać Ukrainę w uścisku, okupując południową i wschodnią część kraju przez nieokreślony czas.

Polityka zagraniczna Rosji

Decyzja Putina o rozpoczęciu wojny na Ukrainie doprowadziła do zerwania stosunków z Zachodem. Moskwa zbliżyła się do Chin i Indii w ramach dążenia do przełamania dominacji USA w stosunkach międzynarodowych i zbudowania tego, co nazywa "wielobiegunowym światem".

Rosja utrzymuje także relacje z Afryką, Bliskim Wschodem i Ameryką Łacińską. W ostatnich miesiącach Putin odbył spotkania z przywódcami Korei Północnej i Iranu, dwóch krajów, które podzielają jego wrogość wobec Stanów Zjednoczonych i są w stanie zaopatrywać jego armię na Ukrainie. Nowa kadencja Putina prawdopodobnie będzie oznaczać zwiększenie nacisku na relacje Rosji z rozszerzającą się grupą krajów BRICS, które Moskwa chce rozwinąć poza handel, aby objąć nowe obszary, takie jak współpraca w kosmosie i Igrzyska Olimpijskie w formule BRICS.

Broń jądrowa

W sytuacji, gdy jego siły konwencjonalne ugrzęzły na Ukrainie pod naporem mniejszego, ale silnie zmotywowanego i uzbrojonego po zęby zachodniego przeciwnika, Putin wielokrotnie mówił o wielkości i możliwościach rosyjskiego arsenału nuklearnego. Stwierdził, że Rosja może wznowić testy nuklearne po raz pierwszy od czasów Związku Radzieckiego, choć Moskwa twierdzi, że nie przeprowadzi testów, dopóki nie zrobią tego Stany Zjednoczone.

Perspektywy przedłużenia lub zastąpienia układu New START, który ogranicza liczbę głowic strategicznych, jakie Rosja i Stany Zjednoczone mogą rozmieścić, są obecnie niewielkie. Jest to ostatni pozostały pakt o kontroli zbrojeń nuklearnych między tymi dwoma krajami i ma wygasnąć w lutym 2026 r., czyli mniej niż dwa lata po rozpoczęciu nowej kadencji Putina.

Handel i energia

Od początku wojny Rosja straciła większość lukratywnego rynku energii w Europie. Aby to zrekompensować, Moskwa liczy na trzy duże nowe projekty:

- Nowy "hub gazowy" w Turcji, który umożliwi Rosji przekierowanie eksportu gazu.

- Nowy gazociąg, Power of Siberia 2, który ma dostarczyć kolejne 50 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie do Chin przez Mongolię.

- Rozbudowa Północnego Szlaku Morskiego, możliwa dzięki topnieniu arktycznego lodu, aby połączyć Murmańsk w pobliżu granicy Rosji z Norwegią z Cieśniną Beringa w pobliżu Alaski.

Gospodarka krajowa

Putin często chwali się wytrzymałością Rosji w obliczu zachodnich sankcji. Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w październiku o  5 proc. rok do roku, ale wzrost ten w dużej mierze wynika z ogromnego wzrostu produkcji wojskowej.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie tracą tylu żołnierzy, ilu udaje im się zmobilizować

Obrona i bezpieczeństwo mają pochłonąć około 40 proc. przyszłorocznych wydatków budżetowych, ograniczając inne cele, takie jak edukacja i opieka zdrowotna. Setki tysięcy Rosjan, w tym wielu młodych profesjonalistów i specjalistów IT, uciekło z kraju od początku wojny, co doprowadziło do niedoborów siły roboczej w kluczowych branżach. Inflacja przekracza 7 proc., a stopy procentowe wynoszą 15 proc.. 

Odbudowa elity Rosji

W październiku Putin skończył 71 lat, a pod koniec kolejnej kadencji będzie miał 77 lat - choć nadal jest młodszy niż prezydent USA Joe Biden, kiedy został zaprzysiężony. Niektóre z czołowych postaci w kręgu Putina są od niego starsze, w tym szef bezpieczeństwa FSB Aleksander Bortnikow (72 lata), szef Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew (72 lata) i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow (73 lata). Minister obrony Siergiej Szojgu (68 lat) pozostał na swoim stanowisku pomimo ostrej krytyki ze strony niektórych prowojennych komentatorów w związku z niepowodzeniami wojskowymi Rosji na Ukrainie.

Putin od dawna pokazuje, że niechętnie zmienia swój zespół, a krytycy oskarżają go o przedkładanie lojalności nad kompetencje. Pewne zmiany mogą zostać na nim wymuszone w następnej kadencji. Młodsze postacie, które warto obserwować, to przewodniczący parlamentu Wiaczesław Wołodin (59), minister rolnictwa Dmitrij Patruszew (46) i były ochroniarz Putina Aleksiej Diumin (51), gubernator obwodu tulskiego.

Wojna na Ukrainie

Po ponad 21 miesiącach wojny Rosjanie kontrolują ponad jedną szóstą terytorium Ukrainy. Linia frontu nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatniego roku, ponieważ konflikt przekształcił się w wojnę na wyniszczenie.

Pozostało 96% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju