00:12
09.12.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 654
23:54
09.12.2023

UE ma sposób na pomoc dla Ukrainy mimo sprzeciwu Węgier

Wysoki rangą dyplomata UE powiedział, że możliwe jest ponowne znalezienie kompromisu, użył jednak dosadnego języka, który odzwierciedlał frustrację wielu członków UE w związku ze stanowiskiem nacjonalistycznego rządu węgierskiego.

Czytaj więcej

UE ma sposób na Orbána. Wie, jak ominąć jego weto dla pomocy Ukrainie
23:19
08.12.2023

Rumunia z zadowoleniem przyjmuje zmiany w ukraińskim prawie dotyczącym mniejszości narodowych

Rumuńska minister spraw zagranicznych Luminita Odobescu pochwaliła Ukrainę za wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących mniejszości narodowych zgodnie z sugestiami UE i Rady Europy.

„Powitanie wprowadzonych przez Ukrainę poprawek do ustawodawstwa dotyczącego mniejszości narodowych na Ukrainie – pozytywny krok naprzód. Rumunia będzie w dalszym ciągu promować przejrzyste i konstruktywne podejście w tej kwestii” - napisała Odobescu.

22:49
08.12.2023

Łotwa podpisała umowę dotyczącą systemów rakiet przeciwokrętowych ze Stanami Zjednoczonymi

Łotwa zawarła w piątek 8 grudnia umowę o wartości 105 milionów dolarów ze Stanami Zjednoczonymi na zakup systemu „Naval Strike Missile” (NSM) produkowanego przez amerykańską firmę Raytheon i norweską firmę Kongsberg, podało Ministerstwo Obrony (AM).

Znaczące wsparcie finansowe na zakup systemów rakiet przeciwokrętowych zapewniają Stany Zjednoczone, pokrywając 70 proc. całkowitej kwoty kontraktu, natomiast Łotwa – 30 proc..

22:26
08.12.2023

Zełenski: Prawie 40 kolejnych Ukraińców ewakuowano ze Strefy Gazy

W piątek 8 grudnia przez cały dzień trwała ewakuacja obywateli Ukrainy ze Strefy Gazy na bezpieczne terytorium, a prawie 40 kolejnych Ukraińców jest już bezpiecznych - poinformował w wieczornym wystąpieniu prezydent Zełenski. 

21:49
08.12.2023

Finlandia przyczyniła się do produkcji kilkuset pieców

Przenośne piece zostaną wysłane na linię frontu.

21:21
08.12.2023

Komisja Europejska ma odblokować dla Węgier 10 miliardów dolarów

Zakłada się, że zamrożone środki zostaną rozdysponowane w przyszłym tygodniu. Kwota ta stanowi około jednej trzeciej całkowitego wstrzymanego finansowania Węgier.

Dyplomaci podkreślają, że decyzja nie ma nic wspólnego z „szantażem” Orbana mającym na celu zablokowanie rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE.

20:49
08.12.2023

Zełenski podpisuje ustawy antykorupcyjne w celu wdrożenia zaleceń UE

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawy o Krajowym Biurze Antykorupcyjnym, Krajowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji i Wyspecjalizowanej Prokuraturze Antykorupcyjnej, które są niezbędne do realizacji zaleceń Komisji Europejskiej. Tego samego dnia, 8 grudnia, projekty ustaw zostały przyjęte przez ukraiński parlament.

20:22
08.12.2023

Były doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy krytykuje Wołodymyra Zełenskiego

W rozmowie, która ukaże się w weekendowym wydaniu „Rzeczpospolitej”, Ołeksij Arestowycz wieszczy dalszy rozwój sytuacji w Europie Wschodniej. Odpowiada też, co jego zdaniem należałoby zrobić z terytorium, okupowanym obecnie przez Rosję, ponieważ nie wierzy, by Ukraina była w stanie odzyskać granice z 1991 r. - Mam proste pytanie. A kto zagwarantuje, że wojna się zakończy, gdy odzyskamy nasze granice? Przecież wojna może trwać - podkreśla.

Czytaj więcej

Ołeksij Arestowycz: W teorii jesteśmy krajem największej wolności, ale w rzeczywistości w Ukrainie naruszane są prawa człowieka
19:59
08.12.2023

Kułeba: MKOl  dał Rosji zielone światło na uzbrojenie igrzysk olimpijskich

"MKOl zasadniczo dał Rosji zielone światło na uzbrojenie igrzysk olimpijskich. Ponieważ Kreml użyje każdego rosyjskiego i białoruskiego sportowca jako broni w swojej wojnie propagandowej" - tak szef ukraińskiego MSZ skomentował decyzję MKOl dopuszczającą neutralnych zawodników z Rosji i Białorusi do udziału w letnich  igrzyskach w Paryżu.

19:23
08.12.2023

Nexta: Donald Tusk obiecał, że nowy rząd Polski odblokuje granicę

Lider Koalicji Obywatelskiej  zapowiada, że ​​podejmie się zadania uregulowania sytuacji na granicy Polski i Ukrainy, gdzie w związku ze strajkiem polskich przewoźników utworzyły się wielokilometrowe kolejki z tysiącami ciężarówek.

18:52
08.12.2023

Bułgaria. Parlament odrzuca weto prezydenta 

W piątek bułgarski parlament odrzucił weto prezydenta Rumena Radewa wobec umowy na dostawy transporterów opancerzonych na Ukrainę.

Po raz drugi za projektem ustawy o ratyfikacji porozumienia głosowało 162 bułgarskich parlamentarzystów, a 55 było przeciw.

Przedstawiciele nurtu prorosyjskiego skrytykowali zamiar wysłania pojazdów opancerzonych na Ukrainę, powtarzając wypowiedź prezydenta, że sprzęt ten mógłby zostać wykorzystany do ochrony granicy bułgarskiej. Radew twierdził także, ze wetuje ustawę, bo „posłowie nie zapoznali się dostatecznie ze szczegółowymi warunkami dostaw”.

Z doniesień wynika, że w trakcie rozpatrywania projektu ustawy doszło do bójki między parlamentarzystami.

18:21
08.12.2023

Ukraina zbojkotuje igrzyska w Paryżu?

Po decyzji MKOl zezwalającej Rosjanom na uczestnictwo w zawodach ze statusem neutralnym Ukraina może zbojkotować  Igrzyska Olimpijskie w 2024 r.

18:00
08.12.2023

Tusk o Orbánie: Zajął stanowisko rosyjskie

Lider  Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk uważa, że premier Węgier Viktor Orbán otwarcie zajął stanowisko rosyjskie, na czym cierpi także Polska - piszą ukraińskie media.

Zapytany, czy jako nowy szef polskiego rządu  planuje negocjacje z Orbánem, Tusk odpowiedział:  - Nie przeceniałbym mojego wpływu na Viktora Orbána, nie jesteśmy dziś blisko siebie politycznie.

Dodał: - Spróbuję, ale bądźmy szczerzy - Orbána relacje z Moskwą i Putinem są organiczne i nie sądzę, żeby moje przekonania mogły znacząco zmienić postawę węgierskiego premiera. Będę jednak używał różnych argumentów i narzędzi, aby przynajmniej wyeliminować skutki jego postawy.

Według niego Orbán „szczerze przeszedł na stanowisko rosyjskie” i blokuje decyzje, które kosztują Polskę 800 mln euro. Tusk wyjaśnił, że chodzi o środki, które UE musi zwrócić Polsce za broń wysyłaną na Ukrainę.  - Mieliśmy dostać te fundusze europejskie, ale Orbán je blokuje – zauważył polski polityk.

17:26
08.12.2023

Ukraińskie media: Baza rakietowa w Redzikowie w grudniu zostanie oddana do użytku

Kontradmirał Marynarki Wojennej Douglas Williams, pełniący obowiązki dyrektora Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA), szczegółowo opisał harmonogram projektu Aegis Ashore w Polsce w pisemnym zeznaniu przed przesłuchaniem przed Komisją Sił Zbrojnych Kongresu.

Czytaj więcej

Redzikowo. Polska baza amerykańskiej tarczy antyrakietowej zaczyna działać
17:00
08.12.2023

Pierwsze zebranie Międzynarodowej Koalicji Państw na rzecz Powrotu Deportowanych Dzieci Ukraińskich

"Dziś po raz pierwszy zebrała się Międzynarodowa Koalicja Państw na rzecz Powrotu Deportowanych Dzieci Ukraińskich" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Wołodymyr Zełenski. " Przymusowa deportacja jest jedną z najohydniejszych zbrodni tej wojny i wyraźnym wskaźnikiem ludobójczej polityki Rosji" - dodał.

16:32
08.12.2023

MKOl dopuścił sportowców z Rosji i Białorusi do startu w Paryżu

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu z Rosji i Białorusi, podobnie jak wszyscy pozostali sportowcy,  będą musieli podpisać zaktualizowane warunki uczestnictwa obowiązujące w Paryżu 2024. Zawierają one zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym „misji pokojowej Ruchu Olimpijskiego”. 

Czytaj więcej

Neutralni zawodnicy z Rosji i Białorusi dopuszczeni do startu w IO w Paryżu
16:05
08.12.2023

Kreml: Rozmowy pokojowe na warunkach Kijowa w 2024 r. „całkowicie nierealne”

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który powiedział dziś, że pomysł podjęcia przez Rosję rozmów pokojowych z Ukrainą na warunkach Kijowa w 2024 roku jest nierealistyczny.

Odpowiadał na doniesienia mediów, które twierdzą, że Waszyngton chce, aby doszło do realizacji takiego scenariusza.

15:57
08.12.2023

Władze obwodu chersońskiego o wyborach prezydenta Rosji

Przeprowadzenie na okupowanych ukraińskich terytoriach tzw. wyborów na prezydenta Rosji to kolejny przejaw nacisku na miejscową ludność - ocenił Jurij Sobolewski, pierwszy wiceprzewodniczący Chersońskiej Rady Obwodowej. Wybory w Rosji mają odbyć się w marcu 2024 r. Sobolewski nazwał głosowanie na terenach okupowanych "teatrem absurdu", który nie będzie miał mocy prawnej.

15:39
08.12.2023

Ukraina rozmawia ze Szwecją o myśliwcach Gripen

Członkowie kierownictwa ministerstwa obrony Ukrainy, w tym minister Rustem Umerow, spotkali się z Naczelnym Dowódcą Szwedzkich Sił Zbrojnych gen. Micaelem Bydénem. W komunikacie resort podał, że wśród tematów rozmów znalazła się potencjalna dostawa myśliwców wielozadaniowych Gripen dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Trwają owocne prace dwustronne dotyczące przekazania nam samolotów Gripen - oświadczył cytowany w komunikacie wiceminister obrony Ukrainy Iwan Hawryluk.

15:24
08.12.2023

Mer miasta Sumy wciąż zawieszony

Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy (SAP) podała, że Sąd Administracyjny Ukrainy uwzględnił wniosek śledczych i zawiesił na kolejne dwa miesiące w pełnieniu funkcji mera miasta Sumy Ołeksandra Łysenkę, któremu zarzuca się przyjęcie łapówki w wysokości 2,13 mln hrywien (234 tys. zł). Mer po wpłaceniu kaucji w wysokości 3 mln hrywien (330 tys. zł) został zwolniony z aresztu.

15:05
08.12.2023

Rekordowa liczba aut sprowadzonych na Ukrainę

Stowarzyszenie Producentów Samochodów Ukrainy podało, że w listopadzie na Ukrainie zarejestrowano 21 700 używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy - najwięcej od 16 miesięcy. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku odnotowano wzrost importu samochodów używanych o 46 proc.

14:43
08.12.2023

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premier Estonii Kają Kallas

W czasie rozmowy Zełenski podkreślił jak ważne jest dalsze wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej. Rozmowa miała miejsce klika godzin po porannym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę.

14:21
08.12.2023

Raport: Rosyjska propaganda sięga po bardzo wyrafinowane metody, by szerzyć dezinformację

Od lipca 2023 roku na używanych przez prorosyjskich użytkowników kanałach w mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać filmy z amerykańskimi celebrytami zredagowane w ten sposób, by szerzyły antyukraińską propagandę. W raporcie wskazano, że nagrania z gwiazdami rosyjski aparat propagandowy uzyskał poprzez serwis Cameo, w którym można zamówić zindywidualizowane nagrania od aktorów i celebrytów.

Czytaj więcej

Tyson atakuje prezydenta Ukrainy. Jak Rosja wykorzystała gwiazdy kina i sportu
14:02
08.12.2023

Niemiecki rząd przekazał kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie

W skład pakietu wchodzą drony, amunicja, granatniki i zestawy pierwszej pomocy - wynika z informacji opublikowanej przez niemiecki rząd.

13:34
08.12.2023

Większość Polaków nie chce, aby na granicy Polski z Białorusią Straż Graniczna zastąpiła wojsko

Tak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy chcą wojska na granicy z Białorusią?
13:28
08.12.2023

Czy Putin chce być ciągle prezydentem Rosji? Koniec niejasności

Władimir Putin rozwiał wątpliwości w sprawie swojego startu w wyborach prezydenckich w Rosji w 2024 r.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie w Rosji. Władimir Putin ogłosił decyzję
13:09
08.12.2023

W nocy rosyjska artyleria ostrzelała Kupiańsk

Ponadto - jak podaje charkowska prokuratura obwodowa - Rosjanie zrzucili bomby na wsie w rejonie kupiańskim.

13:05
08.12.2023

W Charkowie w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji uszkodzony został obiekt infrastruktury energetycznej

Nocą Charków był ostrzeliwany przez zestawy przeciwlotnicze S-300.

12:28
08.12.2023

W Odessie zatrzymano agenta FSB, który zbierał dane wywiadowcze i przygotowywał się do aktu sabotażu

Informacje takie przekazuje biuro prasowe SBU. Zatrzymany przez ostatni miesiąc przedstawiał się jako potencjalny kandydat w wyborach do ukraińskiego parlamentu - podaje SBU. W ramach promowania swojej kandydatury agent FSB miał wstąpić do organizacji zajmującej się kwestiami środowiska naturalnego i umieścił reklamy polityczne w miejskich autobusach

11:47
08.12.2023

Władze Chersonia pokazały skutki ostrzału miasta przez Rosjan

Nagranie ilustrujące skutki ostrzału pojawiło się na kanale Romana Mroczko, szefa chersońskiej administracji miejskiej.

11:06
08.12.2023

Rosjanie wysyłali ponad 600 tysięcy pytań do Władimira Putina

Dmitrij Pieskow poinformował, że od 1 grudnia wpłynęło ponad 600 tys. pytań, które Rosjanie chcieliby zadać Władimirowi Putinowi w czasie dużej konferencji prasowej połączonej z odpowiedziami na pytania od obywateli, która odbędzie się 14 grudnia.

11:03
08.12.2023

Kreml: Nie będziemy negocjować z Ukrainą na warunkach Kijowa

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że możliwość, by Federacja Rosyjska negocjowała z Ukrainą na warunkach Kijowa to "absolutnie nierealistyczny scenariusz". W ten sposób Pieskow odpowiedział na pytanie o stanowisku USA, że Moskwa powinna w 2024 roku podjąć negocjacje z Ukrainą na warunkach przedstawianych przez Kijów. Strona ukraińska domaga się wycofania rosyjskich wojsk ze wszystkich terenów zajętych po 24 lutego 2022 roku jako wstępnego warunku takich rozmów.

10:25
08.12.2023

Głosowanie w wyborach prezydenckich w Rosji będzie trwać trzy dni

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory prezydenckie w Rosji potrwają od 15 do 17 marca 2024 roku.

10:21
08.12.2023

Na Ukrainie bez prądu pozostaje 492 miejscowości

Informacje takie podaje Ministerstwo Energetyki Ukrainy. Tylko w obwodzie donieckim bez prądu, w wyniku ostrzału, pozostaje 56 miejscowości.

10:11
08.12.2023

Dwie osoby zginęły, siedem zostało rannych w nocnym ataku rakietowym Rosji na Ukrainę

Informacje takie przekazuje Denys Szhmyhal, premier Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:57
08.12.2023

Ukraiński aktor, Wassilij Kucharski, zmarł w wyniku ran odniesionych na froncie

Kucharski był aktorem kijowskiego teatru. Widzom był też znany z głównej roli w filmie "Maksym Osa: Złoto Psiogłowca". 2 grudnia skończył 42 lata.

09:20
08.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 14 z 19 pocisków manewrujących wystrzelonych przez Rosję

Rosjanie atakowali cele na Ukrainie za pomocą pocisków Ch-101/Ch-555 wystrzelonych przez bombowce Tu-95MS.

09:12
08.12.2023

Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji ogłosi swojego kandydata w wyborach prezydenckich na kongresie z 19 grudnia

Wybory prezydenckie odbędą się w Rosji 17 marca 2024 roku.

09:05
08.12.2023

3 300 ciężarówek czeka na granicy Polski z Ukrainą, na której trwa protest polskich przewoźników

Informacje takie przekazuje rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko. Protest przewoźników prowadzony jest na czterech przejściach granicznych. Ciężarówki czekają na wjazd na Ukrainę.

08:38
08.12.2023

Ćwiczenia rosyjskiej marynarki na Morzu Śródziemnym

Rosyjska fregata Admirał Grigorowicz oraz okręty marynarki wojennej Algierii wzięły udział w ćwiczeniach "Wspólne manewry morskie 2023" - podało biuro prasowe Floty Czarnomorskiej. Z komunikatu wynika, że rosyjscy i algierscy marynarze ćwiczyli powstrzymywanie "nielegalnej działalności na morzu: piractwa, nielegalnego transportu towarów, działalności terrorystycznej, rozprzestrzeniania broni masowego rażenia" oraz przeprowadzili wspólną akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

08:37
08.12.2023

W obwodzie kijowskim szczątki strąconych pocisków uszkodziły budynki mieszkalne

Informacje takie przekazuje Rusłan Krawczenko, szef kijowskiej obwodowej administracji wojskowej.

08:32
08.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 17,557 mln osób

W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 19,5 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 15,2 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 15,761 mln osób.

08:03
08.12.2023

David Cameron przekonywał w USA, że Amerykanie powinni dostarczyć Ukrainie więcej broni dalekiego zasięgu

Szef brytyjskiej dyplomacji opowiedział się również za zajęciem zamrożonych na Zachodzie rosyjskich aktywów, które miałyby być potraktowane jako reparacje za wywołaną przez Rosję wojnę.

Czytaj więcej

Cameron: Za 10 proc. budżetu obronnego USA zniszczono połowę potencjału armii Rosji
07:37
08.12.2023

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy pokazuje skutki rosyjskiego ataku na Charków

W wyniku ataku ranna została jedna osoba, uszkodzone zostały budynki mieszkalne oraz 26 samochodów.

07:33
08.12.2023

Rankiem w Pawłogradzie, w obwodzie dniepropietrowskim, rozległy się eksplozje

Informacje takie przekazuje szef dniepropietrowskiej administracji obwodowej, Serhij Łysak. "Rankiem w Pawłogradzie było głośno" - podkreślił.

07:24
08.12.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 54 razy

W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób - poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

06:58
08.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 337 220 żołnierzy, 5 626 czołgów, 10 508 pojazdów opancerzonych, 8 057 zestawów artyleryjskich, 919 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 136 bezzałogowych statków powietrznych, 1 571 pocisków manewrujących, 22 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 10 591 pojazdów (w tym cystern), 1 159 jednostek sprzętu specjalnego.

06:47
08.12.2023

Na rogatkach Kijowa aktywna jest obrona przeciwlotnicza

Wcześniej, w związku z wystrzeleniem pocisków manewrujących przez Rosjan, w części Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny.

06:18
08.12.2023

Sondaż: Co trzeci mieszkaniec Białorusi uważa, że Polska stanowi zagrożenie dla jego kraju

Ponad 40 proc. ankietowanych stwierdziło, że gdyby władzę w kraju w 2020 r. przejęły siły demokratyczne, to doprowadziłoby to do wojny, tak samo jak w Ukrainie. Wielu popierających tę opinię czerpie informacje wyłącznie z niezależnych mediów.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Białorusini boją się Polski?
06:06
08.12.2023

We wschodniej i środkowej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Rakiety mają zmierzać m.in. w kierunku Dniepru.

05:54
08.12.2023

Think tank z USA w analizie pisze, że straty Rosjan są tak duże, iż rosyjska armia nie jest w stanie formować rezerw

Według analizy ISW rosyjska armia jest obecnie w stanie jedynie utrzymywać obecną liczebność jednostek na Ukrainie. Wysokie straty uniemożliwią Rosjanom tworzenie rezerw operacyjnych i strategicznych, jeżeli Rosja nie przyspieszy tempa pozyskiwania nowych żołnierzy. To zaś wymagałoby zapewne ogłoszenia mobilizacji, czego Władimir Putin, przed wyborami prezydenckimi, chce uniknąć.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie tracą tylu żołnierzy, ilu udaje im się zmobilizować
05:28
08.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zamieścił nagranie ilustrujące wydarzenia 652 dnia wojny

Nagranie zostało umieszczone na profilu Sztabu na Facebooku.

05:02
08.12.2023

W leżącym na froncie mieście Orichiw przed wojną mieszkało ponad 14 tys. osób. Obecnie mieszkańców jest 900

Informacje takie przekazał na antenie ukraińskiej telewizji Jurij Małaszko, szef zaporoskiej administracji obwodowej. - Starsi ludzie nie chcą wyjeżdżać. (...) Wywozimy rodziny z miejscowości frontowych każdego dnia - mówił Małaszko. Ze słów szefa władz obwodu zaporoskiego wynikało, że dziennie Rosjanie przeprowadzają ok. 180 ostrzałów terytorium obwodu.

04:36
08.12.2023

Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy oszczędzają energię elektryczną

- Dziękuję każdej ukraińskiej rodzinie - każdemu kto rozumie wyzwania wynikające z wojny i (niskiej) temperatury i korzysta z elektryczności oszczędnie i racjonalnie - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wieczornym wystąpieniu.

04:34
08.12.2023

Australia wysłała kolejne kołowe transportery piechoty Bushmaster na Ukrainę

O wysłaniu dodatkowej partii transporterów poinformował na Twitterze ambasador Australii na Ukrainie, Bruce Edwards.

04:30
08.12.2023

W ciągu dwóch miesięcy w wyniku ostrzału obwodu sumskiego przez Rosjan zginęły 64 osoby

Wśród ofiar rosyjskiego ostrzału z ostatnich dwóch miesięcy jest czworo dzieci - poinformował Wołodymyr Artiuch, szef sumskiej administracji obwodowej, w rozmowie z agencją Ukrinform. Ponadto w ostrzałach 79 osób zostało rannych.

04:28
08.12.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Charków przy użyciu zestawów S-300

W wyniku rosyjskiego ostrzału jedna osoba została ranna - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

04:25
08.12.2023

David Cameron: W 2024 i 2025 roku Wielka Brytania bez wątpienia dostarczy Ukrainie tak dużą pomoc, jak to możliwe

Szef brytyjskiego MSZ zaznaczył przy tym, że brytyjski rząd nie ustalił jeszcze wysokości środków przeznaczonych na pomoc dla Ukrainy w 2024 i 2025 roku.

04:21
08.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji: Czołgi T-80BVM ostrzelały pozycje ogniowe ukraińskiej artylerii w rejonie Kupiańska

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że dzięki koordynatom przekazanym przez drony, załogi czołgów T-80BVM zniszczyły zestawy artyleryjskie i pojazdy opancerzone, a także ostrzelały posterunki obserwacyjne i składy amunicji Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:20
08.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 652