Think tank: Rosjanie tracą tylu żołnierzy, ilu udaje im się zmobilizować

Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) analizuje wielkość strat ponoszonych przez rosyjską armię w ostatnich miesiącach wojny na Ukrainie.

Publikacja: 08.12.2023 05:52

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 653

"Rosyjskie siły mogą ponosić straty wzdłuż całej linii frontu na Ukrainie zbliżone do tego, ilu żołnierzy udaje im się pozyskiwać" - czytamy w analizie.

Ilu żołnierzy tracą Rosjanie na poszczególnych odcinkach frontu?

ISW powołuje się przy tym na wypowiedzi płk. Wołodymyra Fitio, rzecznika ukraińskich wojsk lądowych, który 7 grudnia stwierdził, że rosyjskie wojsko straciło niemal 11 tys. żołnierzy (zabitych i niezdolnych do walki w wyniku obrażeń) na kierunkach kupiańskim, łymańskim i bachmuckim w listopadzie 2023

Think tank zauważa przy tym, że tempo działań rosyjskich w rejonie Kupiańska, Łymanu i Bachmutu jest obecnie niższe niż w rejonie Awdijiwki, co oznacza, że na awdijiwskim odcinku frontu Rosjanie mogą tracić jeszcze więcej żołnierzy.

Strona ukraińska podawała wcześniej, że Rosjanie stracili między 10 a 26 października 5 tys. zabitych i rannych żołnierzy w rejonie Awdijiwki. W tamtym czasie Rosjanie przeprowadzili dwa duże, wspierane przez siły pancerne natarcia na miasto.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Pomoc zamiera, Rosja przejmuje inicjatywę

Obecnie, jak zauważa ISW, Rosjanie przeprowadzają masowe natarcia piechoty, których celem jest zajęcie Awdijiwki, co - zdaniem analityków z amerykańskiego think tanku - wskazuje na chęć oszczędzania wojsk pancernych nawet kosztem większych strat w ludziach.

Z kolei na wschodnim brzegu Dniepru, gdzie Ukraińcy uchwycili przyczółki, Rosjanie mieli stracić 1 200 zabitych i 2 200 rannych między 17 października a 17 listopada.

Podobne straty - w ocenie ISW - Ukraińcy zadają Rosjanom w obwodzie zaporoskim, gdzie nadal prowadzą ograniczone działania ofensywne.

Ilu żołnierzy pozyskują miesięcznie Rosjanie?

Jednocześnie działania kryptomobilizacyjne w Rosji mają umożliwiać rosyjskiej armii pozyskiwać od 20 do 40 tys. żołnierzy miesięcznie - co oznacza, jak pisze ISW, że Rosjanie mogą pozyskiwać nawet mniej żołnierzy niż w tym samym czasie tracą na Ukrainie. Wiosną i latem - według ukraińskich szacunków - Rosjanie rekrutowali niespełna 20 tys. żołnierzy miesięcznie.

Ukraińcy zwracali uwagę, że np. na froncie rozciągającym się od Charkowa po Ługańsk liczebność rosyjskiego zgrupowania nie zwiększyła się, co oznacza, że mobilizacja nowych żołnierzy pozwala jedynie uzupełniać ponoszone straty.

Według analizy ISW rosyjska armia jest obecnie w stanie jedynie utrzymywać obecną liczebność jednostek na Ukrainie. Wysokie straty uniemożliwią Rosjanom tworzenie rezerw operacyjnych i strategicznych, jeżeli Rosja nie przyspieszy tempa pozyskiwania nowych żołnierzy. To zaś wymagałoby zapewne ogłoszenia mobilizacji, czego Władimir Putin, przed wyborami prezydenckimi, chce uniknąć. 

"Rosyjskie siły mogą ponosić straty wzdłuż całej linii frontu na Ukrainie zbliżone do tego, ilu żołnierzy udaje im się pozyskiwać" - czytamy w analizie.

Ilu żołnierzy tracą Rosjanie na poszczególnych odcinkach frontu?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Premier Armenii Nikol Paszynian: Azerbejdżan przygotowuje nowy atak
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o wojnie Rosji z Ukrainą: Ukraina musi się pozbierać
Konflikty zbrojne
Berlin obawia się reakcji Moskwy. Pociski Taurus nie dla Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Zełenski zaprasza Trumpa na front. I mówi co musi się stać, by wojna się skończyła
Konflikty zbrojne
Think tank analizuje wywiad Dmitrija Miedwiediewa. "Mówi, że Rosja zajmie Kijów"