Przedstawiciel władz Ukrainy: Kontrofensywa zawiodła nadzieje, sytuacja jest trudna

Nadzieje związane z ukraińską kontrofensywą się nie spełniły - przyznaje sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, w rozmowie z BBC.

Publikacja: 12.12.2023 05:24

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 657

Daniłow podkreśla jednocześnie, że nieudana kontrofensywa "nie oznacza, że zwycięstwo nie może być po stronie ukraińskiej".

Kontrofensywa Ukrainy: Nie udało się wykorzystać "historycznej szansy"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy w maju, przed rozpoczęciem ukraińskiej kontrofensywy, w rozmowie z BBC przekonywał, że daje ona Ukrainie "historyczną szansę".

Dziś mówi, że "w maju każdy obywatel kraju chciał, żeby wojna skończyła się szybko". - Były nadzieje, ale one się nie spełniły - dodaje.

Czytaj więcej

Ameryka opuszcza Ukrainę. Czy wizyta Zełenskiego coś zmieni?

- Fakt, że bronimy naszego kraju przez dwa lata, jest już wielkim zwycięstwem - mówi jednocześnie.

Celem kontrofensywy było odzyskanie dużej części terytorium Ukrainy zajętej przez Rosję w lutym 2022 roku oraz odcięcie linii zaopatrzenia dla okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu. Ukraińcy chcieli m.in. dotrzeć do brzegów Morza Azowskiego, od którego Rosja odepchnęła Ukrainę wiosną 2022 roku.

Jednak ukraińska armia zdołała przesunąć linię frontu na południu Ukrainy jedynie nieznacznie, a wojna weszła obecnie w fazę wojny pozycyjnej, prowadzonej na wyczerpanie. Na dodatek na niektórych odcinkach frontu (w rejonie Awdijiwki czy Kupiańska) to Rosjanie zaczęli prowadzić działania ofensywne.

Ołeksij Daniłow o wojnie Rosji z Ukrainą: Nie było jeszcze takiej wojny

Daniłow przyznaje, że sytuacja na froncie jest obecnie "bardzo trudna". Przekonuje też, że dawne "instrukcje" dotyczące prowadzenia wojen, w tym te natowskie "powinny zostać odesłane do archiwów".

Fakt, że bronimy naszego kraju przez dwa lata, jest już wielkim zwycięstwem

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy

- Nie było takiej wojny, jaka toczy się w naszym kraju - ani w XX, ani w XXI wieku - mówi.

Przedstawiciel władz w Kijowie zapewnia, że Ukraina podejmie kolejne próby odzyskania okupowanych terytoriów, choć nie mówi, kiedy może dojść do kolejnej kontrofensywy. - Będziemy dalej walczyć o naszą wolność, naszą niepodległość - podkreśla.

Daniłow wyraził też przekonanie, że Kongres USA zatwierdzi prędzej lub później dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy. Nie chce przy tym odpowiadać na pytanie czy Ukraina przegrałaby wojnę, gdyby z USA przestała do niej płynąć pomoc ponieważ - jak mówi - "prawda jest po stronie" Ukrainy.

- Czy Putin zniszczy nas na oczach ludzkości? Czy będzie zabijał nasze dzieci, nasze kobiety, naszych starców? I czy cały świat będzie zamykał na to oczy? - pyta. - Wówczas pytanie brzmiałoby: w jakim świecie żyjemy? - dodaje.

Daniłow zaprzecza też, jakoby istniał konflikt między prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim a głównodowodzącym armią, gen. Walerijem Załużnym.

- Nie potwierdzam, aby takie doniesienia wyrażane w mediach były prawdziwe - mówi.

Daniłow podkreśla jednocześnie, że nieudana kontrofensywa "nie oznacza, że zwycięstwo nie może być po stronie ukraińskiej".

Kontrofensywa Ukrainy: Nie udało się wykorzystać "historycznej szansy"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Gen. Bogusław Pacek: Ukraina jedzie na oparach. Brakuje wszystkiego
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Ukraina czeka na broń z USA. Rosjanie zaczęli stosować nową taktykę ataków
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania przekaże Ukrainie największy pakiet pomocy wojskowej od początku wojny
Konflikty zbrojne
Media: Grecja dostarczy Ukrainie system Patriot. Ale stawia warunki
Konflikty zbrojne
Korea Północna po raz pierwszy ćwiczyła "nuklearny kontratak". Kim Dzong Un kierował