Białoruś: "Chorągwie" z Polski przygotowują zamachy terrorystyczne w naszym kraju

Iwan Tertel, szef białoruskiego KGB (Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego) oświadczył, że w Polsce istnieją tzw. chorągwie (w oryginale - хоругвей), które przygotowują się do zajęcia obiektów i dokonywania zamachów terrorystycznych na Białorusi.

Publikacja: 13.12.2023 12:38

Iwan Tertel

Iwan Tertel

Foto: PAP/EPA

Tertel mówił o tym w rozmowie z dziennikarzami agencji BiełTA.

Obywatel Białorusi aresztowany za zamach w Rosji

Szef KGB Białorusi był pytany o aresztowanie przez FSB obywatela Białorusi, który jest podejrzany o atak terrorystyczny na trasie Kolei Bajkalsko-Amurskiej, do którego doszło w Rosji. Po ataku media ukraińskie pisały, że atak na Dalekim Wschodzie był efektem działania ukraińskich służb specjalnych.

Czytaj więcej

Kto wysadził kolej na Syberii? Rewizje trwają na Białorusi

W tym kontekście Tertel stwierdził, że w Polsce "jest siedem tzw. chorągowi, które przygotowują ataki terrorystyczne i zajmowanie obiektów na terytorium Białorusi".

- Najbardziej agresywna chorągiew szkoli się w Białymstoku, przy ulicy kardynała Wyszyńskiego 6a, na jej czele stoi nasz obywatel, Asadułajew, urodzony w 1991 roku, który kiedyś studiował w Akademii Wojennej i uciekł za granicę. Ukrywa się pod pseudonimem "Szlachcic". To jedna z najbardziej agresywnych formacji - powiedział szef KGB Białorusi.

Pamiętajmy, jak zaczęła się II wojna światowa - prowokacją Niemców ubranych w polskie mundury

Iwan Tertel, szef KGB Białorusi

Szef KGB Białorusi ostrzega przed prowokacjami, przypomina o II wojnie światowej

Przewodniczący KGB Białorusi twierdzi, że Mińsk zna nazwiska pracowników polskich służb specjalnych, którzy nadzorują działania "chorągwi".

- Uważamy, że jest to nieakceptowalne. Nie stosujemy takich praktyk i nie sądzimy, by były dobre. Ukraińscy, polscy, bałtyccy koledzy muszą być pewni, że ta broń nie obróci się przeciwko nim. Otrzymujemy powtarzające się informacje, że te środowiska będą dopuszczać się prowokacji stosując metody z 1939 roku. Pamiętajmy, jak zaczęła się II wojna światowa - prowokacją Niemców ubranych w polskie mundury - powiedział Tertel nawiązując do ataku na radiostację w Gliwicach.

Szef KGB Białorusi przestrzegł przy tym, że taka broń może obrócić się przeciwko nim. - To zdarzyło się niejeden raz. Wiemy o sytuacji z ISIS (Państwo Islamskie - red.) i historię ich relacji z amerykańskimi służbami bezpieczeństwa - mówił Tertel sugerując, że USA stały za powstaniem dżihadystycznej organizacji.

- Nasi zagraniczni koledzy mogą osiągnąć te same negatywne wyniki - dodał.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"