07:00
17.12.2023

Niedzielna relacja

Doniesienia z niedzieli można śledzić w naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 662
23:43
16.12.2023

Kończymy relację

Na najnowsze informacje z Ukrainy zapraszamy w niedzielę od rana

23:32
16.12.2023

Turcja podejmuje wysiłki na rzecz przywrócenia „umowy zbożowej” i zakończenia wojny

Turcja kontynuuje wysiłki na rzecz przywrócenia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej i zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej w zgodzie z zasadą integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczył turecki minister obrony Yasar Guler.

„Jeśli chodzi o trwające konflikty między Ukrainą a Rosją, my, Turcy, od samego początku pod przewodnictwem naszego prezydenta kontynuujemy wysiłki, aby znaleźć rozwiązanie tego kryzysu. W tym kontekście deklarujemy, że integralność terytorialna Ukrainy musi być chroniona na każdym poziomie i w każdym miejscu. Chcemy, aby ta wojna, która dotyka cały świat, zakończyła się jak najszybciej” – powiedział Guler.

Turcja kontynuuje również wysiłki na rzecz wznowienia prac w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.

„Kontynuujemy wysiłki na rzecz przywrócenia Porozumienia Zbożowego Morza Czarnego, które zostało wdrożone pod koordynacją naszego kraju i swoją skutecznością w znaczący sposób przyczyniło się do przezwyciężenia kryzysu zbożowego” – powiedział minister.

23:07
16.12.2023

 Ukraina i Rumunia rozwiązały trwający od 20 lat spór o kanał Dunaj-Morze Czarne

Ukraina i Rumunia rozwiązały przedłużający się konflikt dotyczący budowy głębokowodnego szlaku żeglugowego Dunaj–Morze Czarne, w którym Bukareszt oskarżał Kijów o naruszenie norm środowiskowych - ogłosił minister środowiska Ukrainy Rusłan Strilec.

22:39
16.12.2023

Rosja tworzy na Telegramie fałszywe kanały ukraińskich brygad i batalionów

Rosyjski wywiad tworzy fałszywe kanały na Telegramie ukraińskich brygad i batalionów w celu gromadzenia informacji i dyskredytowania ukraińskiego wojska. - podała służba prasowa Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

„Nasiliło się tworzenie fałszywych kanałów ukraińskich brygad i batalionów na Telegramie. Według ich opisu kanały te zostały utworzone w celu rzekomo otrzymywania przez dowództwo informacji zwrotnych na temat naruszeń i przestępstw” – napisano w poście.

W rzeczywistości takie kanały zostały stworzone przez Rosjan w celu szerzenia swoich fałszerstw i narracji, których celem jest dyskredytacja dowództwa brygad lub batalionów, a także wojska.

Ponadto kanały te są tworzone przez wywiad Rosji w celu gromadzenia informacji poprzez otrzymywanie informacji zwrotnych.

Centrum zaapelowało, aby nie odwiedzać takich kanałów i ufać jedynie zweryfikowanym źródłom informacji.

22:03
16.12.2023

Austria wycofała weto wobec kolejnego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji

Austria wycofała weto wobec kolejnego, 12. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji po tym, jak Ukraina usunęła ukraiński bank Raiffeisen z listy sponsorów wojny - poinformowała  agencja Reutera.

21:35
16.12.2023

Węgry zawetują ofertę Bułgarii w sprawie Schengen, jeśli nie zniesie ona rosyjskiego podatku od tranzytu gazu

Węgry grożą zawetowaniem wejścia Bułgarii do unijnej strefy Schengen, jeśli Sofia nie zniesie podatku tranzytowego na rosyjski gaz - poinformował  Reuters, cytując ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto.

21:08
16.12.2023

W rosyjskich atakach na obwód dniepropietrowski trzy osoby zostały ranne

W atakach rosyjskiej artylerii i dronów na rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim rannych zostało trzech mężczyzn - poinformował gubernator Siergiej Łysak.

20:36
16.12.2023

Media: trzeci kierowca zmarł na zablokowanej granicy polsko-ukraińskiej

 Trzeci kierowca zmarł na granicy polsko-ukraińskiej w związku z trwającą blokadą polskich protestujących — podał portal Suspilne, cytując Wołodymyra Balina, wiceprezesa Związku Międzynarodowych Przewoźników Ukrainy.

20:01
16.12.2023

Zełenski: Ukraina zestrzeliła 104 ze 112 dronów Shahed wystrzelonych w tym tygodniu przez Rosję

„Każdy zniszczony (Shahed) oznacza uratowanie życia i uratowanie infrastruktury. Dziękuję wszystkim żołnierzom naszych mobilnych grup ogniowych, pilotom, inżynierom Sił Powietrznych i oddziałom obrony powietrznej. Dobra robota!” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

19:29
16.12.2023

Ukraina otrzymała 20 karetek od WHO i Niemiec

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy otrzymało od Światowej Organizacji Zdrowia 20 ambulansów, a ich dostarczenie było możliwe dzięki dofinansowaniu rządu niemieckiego — podaje służba prasowa ministerstwa.

Zaprojektowane jako mobilne oddziały intensywnej terapii, ambulanse będą wykorzystywane do zapewnienia niezbędnej opieki pacjentom wymagającym dodatkowych czynności podtrzymujących życie podczas transportu do szpitali i pomiędzy szpitalami.

19:11
16.12.2023

Litwa naprawia Leopardy 2 uszkodzone w Ukrainie

Na Litwie naprawiono pierwsze czołgi Leopard 2 dostarczone Ukrainie i uszkodzone w wojnie z Rosją. Wyremontowane maszyny wkrótce powrócą na pole walki.

18:37
16.12.2023

Turcja, Rumunia i Bułgaria podpiszą w styczniu traktat o rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja, Rumunia i Bułgaria planują podpisać w styczniu porozumienie w sprawie wspólnego usuwania min na Morzu Czarnym - poinformował turecki minister obrony Yasar Guler.

18:10
16.12.2023

Minister obrony Niemiec: Europa musi zagwarantować bezpieczeństwo, nie polegając na USA

Boris Pistorius zauważył, że Europa być może będzie zmuszona zastąpić amerykańską pomoc dla Ukrainy, jeśli Waszyngton nie zatwierdzi nowego finansowania.

17:37
16.12.2023

Trójka ukraińskich dzieci wróciła z Rosji 

Chłopiec urodzony w 2008 r. i dziewczynka urodzona w 2011 r. zostały przywiezione z obwodu chersońskiego i obecnie są z matką. Inny chłopiec, urodzony w 2011 r., został wbrew swojej woli zabrany przez ojca do Rosji, ale w Gruzji powrócił do matki.

17:09
16.12.2023

"Niezależny kandydat" Putin oficjalnie zgłoszony

Czytaj więcej

Putin już oficjalnie „kandydatem niezależnym” na urząd prezydenta Rosji
16:42
16.12.2023

Litwa wysyła nową partię pomocy wojskowej na Ukrainę

Litewskie Siły Zbrojne przekazały Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej, w tym kilka milionów naboi, kilka tysięcy pocisków do przenośnych granatników przeciwpancernych krótkiego zasięgu oraz około 1000 składanych łóżek — podaje litewski nadawca LRT, który powołuje się na litewskie Ministerstwo Obrony.

„Słyszymy pilne prośby Ukrainy i nadal zapewniamy pomoc zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami. Aktywnie zachęcamy naszych sojuszników, aby czynili to samo” – powiedział litewski minister obrony Arvydas Anusauskas.

Jak poinformowało ministerstwo, oprócz regularnej wysyłki sprzętu wojskowego i amunicji, Litwa aktywnie szkoli ukraińskich żołnierzy, zapewnia leczenie i rehabilitację, konsultacje eksperckie oraz przeznacza pieniądze na międzynarodowe fundusze dla Ukrainy.

16:17
16.12.2023

Financial Times: G7 wzmaga wysiłki na rzecz konfiskaty rosyjskiego majątku na rzecz Ukrainy

Decyzja może zostać podjęta w ciągu najbliższych kilku miesięcy — zacytował „Financial Times” źródło amerykańskie. Według gazety przywódcy G7 mogą omówić tę kwestię w lutym 2024 r., blisko dwa lata od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

15:52
16.12.2023

Burmistrz Londynu odrzucił prośbę Kliczki o wysłanie złomowanych samochodów na Ukrainę

Burmistrz Londynu Sadiq Khan odrzucił propozycję wysłania na Ukrainę samochodów przekazanych władzom miasta, ponieważ plan ten nie przyniósłby korzyści londyńczykom z „perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej” – podał 15 grudnia „The Telegraph”.

15:18
16.12.2023

Rosyjski patriarcha Cyryl umieszczony na liście osób poszukiwanych przez Ukrainę

Według bazy danych osób poszukiwanych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) umieściła rosyjskiego prawosławnego patriarchę Cyryla z Moskwy na liście osób poszukiwanych.

14:54
16.12.2023

W Awdijiwce pozostaje 1230 cywilów

W Awdijiwce w obwodzie donieckim przebywa obecnie 1230 cywilów, a liczba osób chcących opuścić miasto zmalała — poinformował w ukraińskiej telewizji Witalij Barabasz, szef miejscowej administracji. - Wczoraj udało nam się wywieźć 5 osób. Do dzisiejszego ranka w mieście pozostaje 1230 osób. Oczywiście, że to dużo. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy spadek liczby osób chcących wyjechać. Obecnie zgłasza się średnio 3–6 osób dziennie — mówił. Według niego mieszkańcy Awdijiwki mieszkają w piwnicach wielopiętrowych i prywatnych budynków. Rzadko zdarzają się przypadki, gdy mieszkańcy przebywają w swoich mieszkaniach.

14:28
16.12.2023

W Kijowie zdemontowano pomnik załogi radzieckiego pociągu pancernego

W rejonie darnyckim, w lewobrzeżnej części Kijowa, służby miejskie zdemontowały monument upamiętniający załogę radzieckiego pociągu pancernego „Taraszczaneć”. Pomnik został odsłonięty w 1974 roku. Teraz trafi do magazynu. „Kontynuujemy dekomunizowanie i dekolonizowanie przestrzeni publicznej Kijowa” - przekazał w wydanym komunikacie Departament Kontroli Terytorialnej Miasta Kijowa.

Foto: Департамент територіального контролю міста Києва

13:57
16.12.2023

Nowa wojna w Europie? Eksperci wskazują możliwą datę

Wojna w Europie może się rozpocząć w momencie, gdy Chiny zdecydują się na siłowe przejęcie Tajwanu, co według chińskich przywódców może nastąpić do 2027 r. Inni analitycy wskazują, że optymistyczny wariant zakłada utrzymanie pokoju do końca tej dekady, czyli 7-8 lat.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Jak zbudować wielką armię, aby odstraszyć Rosję
13:23
16.12.2023

Umerow: Moskwa próbuje wywołać sztuczny konflikt wewnątrz Ukrainy

Rosja próbuje wywołać sztuczny konflikt we władzach Ukrainy i prowadzi operację psychologiczną dotyczącą rzekomego braku wsparcia dla Kijowa ze strony zachodnich partnerów — mówił w sobotę minister obrony Ukrainy Rustem Umerow podczas posiedzenia Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych pod przewodnictwem prezydenta Ukrainy,

- Wróg aktywnie działa na rzecz dyskredytacji Ukrainy – zewnętrznie i wewnętrznie. Wróg stara się wywołać sztuczny konflikt we władzach i stworzyć iluzję, że Ukraina nie ma wsparcia ze strony partnerów — wyliczał minister, apelując o korzystanie z zaufanych źródeł informacji. W swoim przemówieniu nakreślił też kluczowe kierunki współpracy z władzami lokalnymi, w szczególności w zakresie budowy fortyfikacji. Ponadto, zdaniem Umerowa, konieczna jest zmiana podejścia do przygotowania poborowych do służby wojskowej oraz ludności do narodowego oporu. - Cały nasz naród musi zostać przeszkolony i przygotowany — przekonywał.

12:55
16.12.2023

Władze pokazały skutki ataku drona na ukraińską wieś

W wyniku ataku dronów na miejscowość Stepaniwka w obwodzie chersońskim uszkodzony został miejscowy szpital. Szczątki maszyny, zestrzelonej przez obronę powietrzną, zniszczyły budynek administracyjny, recepcję i laboratorium tej placówki medycznej. W wyniku ataku ranny został dyżurujący lekarz.

12:30
16.12.2023

Rosjanie stracili szybkie pociągi

Finlandia przejęła pociągi należące do rosyjsko-fińskiej spółki. Za długi.

Czytaj więcej

Finowie zajęli rosyjskie pociągi za długi. Moskwa protestuje
11:48
16.12.2023

Kłęby dymu nad Donieckiem

W mediach społecznościowych opublikowane zostały nagrania, na których widać kłęby czarnego dymu, unoszące się nad okupowanym przez Rosjan Donieckiem. Według lokalnych źródeł w mieście doszło do wybuchu.

11:17
16.12.2023

2,4 tys. ciężarówek czeka na wjazd na Ukrainę

2400 ciężarówek stoi na granicy z Polską, czekając na możliwość wjazdu na Ukrainę - podaje ukraiński serwis Ukrinform, powołując się na informację od Andrija Demczenki, rzecznika Państwowej Służby Granicznej. Połowa z nich stoi na przejściu granicznym Medyka-Szeginie, kolejnych 550 — przy punkcie Hrebenne-Rawa Ruska, a 650 — na przejściu Korczowa-Krakowiec.

10:36
16.12.2023

W Mariupolu partyzanci wysadzili samochód z rosyjskim oficerem

W okupowanym Mariupolu partyzanci wysadzili samochód, którym jechał rosyjski oficer. O zdarzeniu poinformował na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta. Opublikował też kilka zdjęć, mających dokumentować zdarzenie. Ranny rosyjski żołnierz trafił do szpitala.

09:12
16.12.2023

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 30 z 31 shahedów

W nocy Rosjanie po raz kolejny zaatakowali Ukrainę, wykorzystując 31 dronów typu „Shahed-136/131”. „30 dronów szturmowych zostało zniszczonych przez siły i środki obrony powietrznej” - przekazał na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Głównymi celami najeźdźców były w piątek Kijów i obwód czernihowski.

08:08
16.12.2023

Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie niemal tysiąc żołnierzy — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty w sprzęcie to m.in. 14 czołgów i 13 transporterów opancerzonych.

06:59
16.12.2023

W Kijowie odparto atak rosyjskich dronów

W sobotnią noc rosyjskie drony „zaatakowały stolicę grupami, falami i z różnych kierunków” - podaje kijowska administracja wojskowa. podkreślając, że „wszystkie maszyny wroga zostały zniszczone przez siły i środki obrony powietrznej”. Tym razem Moskwa nie użyła rakiet. Administracja zwróciła również uwagę, że najeźdźcy w swoich nalotach powrócili do taktyki z zeszłego roku.

06:20
15.12.2023

Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem działań z 660. dnia wojny.

06:00
15.12.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Doniesienia z 660. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 660