Finowie zajęli rosyjskie pociągi za długi. Moskwa protestuje

Koleje Rosyjskie poinformowało, że fińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe VR postąpiło niezgodnie z prawem, przejmując 4 pociągi, których współwłaścicielami jest wspólna rosyjsko-fińska spółka joint venture. „Nie uzgodniono z nami przejęcia pociągów” – napisały w oświadczeniu Koleje Rosyjskie.

Publikacja: 16.12.2023 11:35

Dworzec kolejowy w Helsinkach

Dworzec kolejowy w Helsinkach

Foto: Bloomberg

VR poinformowało, że po ponad 18 miesiącach negocjacji bez rezultatów przejęło pociągi Allegro, które kursowały między obydwoma krajami – pisze Reuters.

Kursowanie pociągów pasażerskich między Finlandią a Rosją zostały zawieszone w marcu 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę.

VR stwierdziło, że rosyjski rząd zaniedbał swoje zobowiązania finansowe wobec spółki joint venture Karelian Trains i nie spłacił pożyczki Karelian Trains udzielone przez Fińskie banki. W czerwcu 2023 r. przedsiębiorstwu groziło bankructwo. VR spłaciło zobowiązania uzyskując prawo do przejęcia pociągów – pisze Reuters.

Pociągi Allegro przejęte przez fińskiego przewoźnika VR

„Liczne propozycje Kolei Rosyjskich dotyczące wznowienia funkcjonowania pociągów Allegro w ramach istniejących umów nie zostały zaakceptowane przez stronę fińską” – informują tymczasem Koleje Rosyjskie, dodając, że niezaakceptowanie przez VR jego propozycji spowodowało utratę dochodów i niemożność wywiązania się ze zobowiązań. „W ten sposób niezgodne z prawem działania VR i fińskiego zarządu Karelian Trains doprowadziły do niewypłacalności tego ostatniego” – podały Koleje Rosyjskie.

Czytaj więcej

Finowie odwołują pociągi. Allegro przestanie jeździć do Petersburga

Pociągi Allegro, czyli pociągi dużych prędkości, znane również jako Sm6, składają się z siedmiu wagonów. Unieruchomione pociągi kursowały od 2010 r. do marca 2022 r., kiedy Karelian Trains zostało wpisane na listę sankcji Stanów Zjednoczonych. Pociągi mają trafić na krajowe trasy dalekobieżne w Finlandii od 2025 roku.

"Liczba pasażerów na naszych trasach dalekobieżnych rośnie i potrzebny jest nowy sprzęt. Pociągi Sm6 są nowoczesnymi pociągami wysokiej jakości i będą wspierać wzrost ruchu krajowego. Dokładnie oceniamy, na których trasach pociągi będą najlepiej służyć naszym pasażerom" - powiedział dyrektor zarządzająca VR Elisa Markula.

Transport
Francuscy kontrolerzy obiecali nie strajkować. Zmienili zdanie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Koniec strajków w Lufthansie. Pasażerowie odetchną, chociaż nie do końca
Transport
Ryanair przegrywa w Hiszpanii, zapłaci załodze więcej
Transport
Boeing niedbale produkował największe samoloty? Rusza śledztwo
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Transport
Miasta mogą mieć problemy z zakupem elektrycznych autobusów