„VR zatrzymuje ruch pociągów Allegro od 28 marca 2022 r.” – poinformował serwis prasowy VR. Firma wyjaśniła, że decyzja została podjęta z powodu niecelowości kontynuowania ruchu pociągów, w sytuacji rosyjskiej napaści dla Ukrainę i nałożonych unijnych sankcji.

Gazeta „Helsingin Sanomat” napisała, że Tytti Tyuppurainen, minister ds. europejskich i gospodarki nieruchomościami Finlandii, poinformował spółkę, że nie jest wskazane utrzymywanie ruchu na trasach do Rosji. Firma wcześniej zapowiadała, że jest gotowa postępować zgodnie z instrukcjami władz i zawiesić pociągi, jeśli pojawi się taka decyzja.

„Widzimy, że sytuacja z Allegro się zmieniła. Dalsze korzystanie z Allegro jest teraz niewłaściwe z punktu widzenia przedsiębiorstwa państwowego” – powiedział Tytti Tyuppurainen. Według ministra, do tej pory pociągi kursowały głownie po to, aby obywatele Finlandii mogli opuścić Rosję.

Wcześniej francuski koncern kolejowy Alstom wstrzymał dostawy do Rosji swoich produktów, w tych części kolejowych i wagonów do pociągów Allegro, Sapsan (szybkie składy między Moskwą a Petersburgiem) i Łastoczka (Jaskółka - między Kazaniem a Moskwą) Pociągi Allegro kursują codziennie między Petersburgiem a Helsinkami od grudnia 2010 roku.