04:43
28.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 643
00:05
28.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
27.11.2023

NATO wskaże Ukrainie reformy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że podczas spotkania NATO-Ukraina w tym tygodniu członkowie NATO uzgodnią zalecenia dotyczące reform, które Kijów musi wdrożyć, aby uzyskać członkostwo w sojuszu.

23:24
27.11.2023

Jak odwieść Ukraińców od unikania poboru? Władze zmieniają politykę

Nowy plan ma przedstawić prezydentowi Zełenskiemu minister obrony Rustem Umerow.

Czytaj więcej

Ukraina zmienia politykę naboru do wojska. Wyzwanie dla Umerowa
22:52
27.11.2023

Spiker Izby Reprezentantów: Rozumiemy potrzebę udzielenia pomocy Ukrainie

Spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział, że kwestia pomocy dla Ukrainy jest priorytetem dla Kongresu.

- Nie możemy pozwolić Putinowi maszerować przez Europę. Rozumiemy potrzebę udzielenia pomocy Ukrainie - powiedział.

22:24
27.11.2023

NATO potwierdzi niezachwiane zaangażowanie w dalsze wspieranie Ukrainy

Spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, a także odbywające się w tym tygodniu posiedzenie Rady NATO-Ukraina, w którym będzie obecny Sekretarz Stanu USA Antony Blinken, potwierdzą silne zaangażowanie Sojuszu w dalsze wsparcie dla Ukrainy.

 - Będzie to pierwsze spotkanie Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym ds. spraw zagranicznych. Podczas tej sesji będą mieli okazję potwierdzić niezłomne zaangażowanie Sojuszu wobec Ukrainy - powiedział zastępca sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich James O'Brien

21:55
27.11.2023

Wystartowała platforma BRICS Pay. Ma rywalizować ze SWIFT

Pracę rozpoczęła powstała z inicjatywy Kremla platforma BRISC Pay. Ma to być konkurencja dla SWIFT, umożliwiająca wymianę w narodowych walutach. Do platformy przyłączył się już pierwszy zachodni bank - działający głównie na rynkach wschodzących brytyjski Standard Chartered.

Czytaj więcej

Ruszyła konkurencja SWIFT: platforma BRICS Pay
21:27
27.11.2023

Zełenski zapewnia von der Leyen o antykorupcyjnych działaniach Ukrainy

Podczas rozmowy telefonicznych Wołodymyr Zełenski zapewnił szefową KE, że "Ukraina spełni wszystkie pozostałe zalecenia do grudniowego spotkania EUCO, w tym dotyczące praw mniejszości narodowych i wzmocnienia instytucji antykorupcyjnych".

20:55
27.11.2023

Ihnat: Rosja wielokrotnie częściej używa dronów niż rakiet

Do ataku na Ukrainę rosyjskie wojska prawdopodobnie będą aktywniej wykorzystywać drony niż rakiety - uważa rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

Rzecznik przypomniał, że według Głównego Zarządu Wywiadu MON Rosjanie gromadzą rakiety, więc ataki rakietowe są prawdopodobne, ale nie wiadomo, jak masowe będą.

Według Ihnata ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dotychczas 15 rakiet Kindżał i dziesiątki rakiet balistycznych lecących w stronę Kijowa. Patriot się sprawdził – podkreślił.

20:30
27.11.2023

Departament Stanu USA uważa, że Kongres zatwierdzi dodatkowe fundusze dla Ukrainy

Departament Stanu USA optymistycznie ocenia perspektywy zatwierdzenia przez Kongres dodatkowego finansowania dla Ukrainy.

James O'Brien, zastępca sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich zauważył, że Senat przygotowuje się do podjęcia decyzji w sprawie pakietu „w ciągu najbliższych kilku tygodni”, a w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych „znaczna większość  popiera dodatek, który ma zapewnić kluczową pomoc w zakresie bezpieczeństwa Izraelowi, Tajwanowi i Ukrainie, a także potencjalnie pozwoli zająć się innymi kluczowymi kwestiami, takimi jak migracja”.

We wrześniu Biały Dom zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie pakietu dodatkowego finansowania o wartości 106 miliardów dolarów, który obejmuje finansowanie dla Ukrainy o wartości ponad 61 miliardów dolarów, pomoc dla Izraela, Tajwanu oraz finansowanie bezpieczeństwa granic.

Inicjatywa jednak utknęła w martwym punkcie z powodu sprzeciwu skrajnie prawicowych Republikanów w Izbie Reprezentantów, której nowy spiker Mike Johnson zaproponował podział pomocy dla Ukrainy i Izraela.

19:55
27.11.2023

Polski rząd odpowiedział na blokadę granicy z Ukrainą

Minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk wystosował do wicepremiera ds. odbudowy Ukrainy, ministra rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakowa pismo związane z protestem polskich przewoźników przed drogowymi przejściami granicznymi między Polską a Ukrainą.

19:26
27.11.2023

Ukraina odzyskała Skarb Scytów. Rosja wszczyna dochodzenie

Muzeum Allarda Pearsona w Amsterdamie zwróciło Ukrainie przechowywany od 2014 r. skarb znany jako Złoto Scytów. Skarb zawierający wyjątkowej urody złote ozdoby o wadze 2694 kg dziś wjechał do Kijowa. Kreml chce go dla siebie.

Czytaj więcej

Skarb Scytów wrócił na Ukrainę. Kreml chce go dla siebie
18:54
27.11.2023

Szef Rady Europejskiej z wizytą u Orbana

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, i Viktor Orbán, premier Węgier, odbyli spotkanie 27 listopada w Budapeszcie.

Rankiem 27 listopada Michel ogłosił, że przybył do Budapesztu na konsultacje z premierem Węgier w ramach przygotowań do szczytu Rady Europejskiej odbywającego się w połowie grudnia. „Jedność UE wymaga ciągłego wysiłku i to jest nasza główna siła” – powiedział.Wieczorem Orbán napisał na swoim Twitterze (X), że spotkanie było „pożyteczne”, nie wyjaśniając, co przez to miał na myśli.

Negocjacje toczyły się w kontekście niedawnego listu Orbána do Michela, w którym premier Węgier zagroził zablokowaniem wszelkiej pomocy UE dla Ukrainy, a także przyszłego przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej, jeśli przywódcy UE nie zgodzą się na dokonanie przeglądu całego strategia wspierania Kijowa.

18:33
27.11.2023

Rząd Niemiec i Departament Stanu USA dementują informacje dziennika "Bild"

Chodzi o artykuł, w którym "Bild" pisze o tajnym porozumieniu USA i Niemiec, dotyczącym skłonienia władz Ukrainy do negocjacji:

Czytaj więcej

Tajny plan Scholza i Bidena. Broń dla Ukrainy? Tyle, by utrzymała obecną linię frontu
17:56
27.11.2023

Ukraina uderza w rosyjską fabrykę samolotów

Jak podaje serwis informacyjny Hromadske, siły ukraińskie uderzyły w fabrykę samolotów w rosyjskim Smoleńsku.

Lokalne kanały Telegram podały, że zeszłej nocy w  mieście słychać było eksplozje.

Ministerstwo obrony Rosji twierdziło, że jego siły przechwyciły ukraińskiego drona nad regionem około godziny 23:00 czasu lokalnego.

Pełniący obowiązki gubernatora regionu stwierdził, że nie doszło do uszkodzeń infrastruktury ani ofiar. Źródła ukraińskiego wywiadu podały jednak, że udało im się uderzyć w fabrykę samolotów.

Smoleńsk leży około 400 km na południowy zachód od Moskwy i 300 km od granicy z Ukrainą.

17:34
27.11.2023

Potężna śnieżyca sparaliżowała Odessę i Krym

Południe Ukrainy nawiedziła potężna śnieżyca. W Odessie zginęły trzy osoby, cztery na okupowanym terytorium Krymu.

Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował obecnie, że zespoły ratownicze udzieliły pomocy 1927 osobom, w tym 138 dzieciom.

W akcji wzięło udział około 218 pojazdów służb ratowniczych i 800 ratowników. Wśród pojazdów wymagających holowania znalazły się autobusy i karetki pogotowia, które utknęły na lodzie.

Kiper powiedział, że sytuacja się poprawia, ale ostrzegł ludzi, aby w miarę możliwości nie wychodzili z domów, aby „dać ratownikom, policji, pracownikom energetyki i przedsiębiorstwom użyteczności publicznej możliwość dokończenia pracy”.

16:59
27.11.2023

Szef NATO twierdzi, że Moskwa celowo wywiera presję migracyjną na Finlandię

- W ostatnich tygodniach Moskwa ułatwiała przybycie migrantów na granicę Finlandii z Rosją, powodując zamykanie przejść granicznych, wykorzystując migrację jako narzędzie wywierania presji – powiedział Jens Stoltenberg.

Dodał, że NATO solidaryzuje się z  sojuszniczą Finlandią.

W tym miesiącu setki migrantów przedostały się do Finlandii z Rosji, a Helsinki oskarżają Moskwę o umyślne działanie.

W odpowiedzi Finlandia zamknęła większość swoich punktów kontrolnych na granicy z Rosją.

Stoltenberg powiedział, że Rosja próbuje obecnie zdestabilizować zachodnie kraje demokratyczne za pomocą cyberataków, dezinformacji, szantażu energetycznego i migracji.

16:28
27.11.2023

Rosja przygotowuje nowe listy dzieci do deportacji

Według Narodowego Centrum Oporu Ukrainy (NRC), rosyjscy urzędnicy przygotowują nowe listy ukraińskich dzieci, które mają zostać deportowane z terytoriów okupowanych.

„Administracje okupacyjne na terenach czasowo okupowanych otrzymały polecenie przygotowania nowych list dzieci nieobjętych opieką na potrzeby ich dalszej deportacji” – stwierdziło NRC.

Proces monitoruje Maria Lwowa-Biełowa, komisarz ds. praw dziecka Władimira Putina. Rosji wielokrotnie oskarżano o deportacje ukraińskich dzieci, nawet jeśli mają one krewnych na terytorium kontrolowanym przez Kijów.

15:55
27.11.2023

"Politico": Wołodymyr Zełenski najbardziej wpływową osobą w Europie w 2023 roku

"Politico" przyznało taki tytuł Zełenskiemu drugi raz z rzędu.

15:25
27.11.2023

W ciągu miesiąca z wyzwolonej części obwodu chersońskiego przymusowo ewakuowano 629 dzieci wraz z rodzinami

Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Dzieci wraz z rodzinami ewakuowano z 23 miejscowości zagrożonych działaniami zbrojnymi.

15:17
27.11.2023

Szef MSZ Ukrainy udaje się z dwudniową wizytą do Brukseli

28-29 listopada Kułeba będzie w Brukseli, gdzie spotka się m.in. z szefem unijnej dyplomacji, Josepem Borrellem. Kułeba ma w Brukseli - jak podaje ukraiński MSZ - "mobilizować do wsparcia politycznego i militarnego Ukrainy przez kraje UE i NATO oraz promować akcesję Ukrainy do obu organizacji, w szczególności w kontekście kolejnego szczytu Rady Europejskiej w grudniu".

14:48
27.11.2023

W 17 obwodach na Ukrainie przerwy w dostawach prądu

Według stanu na godzinę 13 prądu na Ukrainie, w związku ze złymi warunkami pogodowymi, pozbawionych było 1 638 miejscowości - podaje Ministerstwo Energii Ukrainy.

14:30
27.11.2023

Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 542 samoloty, 255 śmigłowców, 9 257 bezzałogowych statków powietrznych, 442 zestawy przeciwlotnicze, 13 647 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 192 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 15 666 specjalnych pojazdów wojskowych.

14:08
27.11.2023

Rosja straciła bezpowrotnie 76 samolotów

 - Zostaliśmy całkowicie zaskoczeni, kiedy wrogie kraje postanowiły zająć nasze maszyny. W efekcie straciliśmy 76 samolotów, które albo czekały na odlot następnego dnia, bądź już były w trakcie przygotowań do odlotu, bądź też przechodziły tam rutynowe serwisowanie. Najzwyczajniej je aresztowano i nie mieliśmy już do nich dostępu - mówi Sawieljew, który w latach 2009-2020 był prezesem Aerofłotu.

Czytaj więcej

Minister wyliczył ile samolotów Rosja straciła przez „wrogie kraje”
14:05
27.11.2023

Sekretarz generalny NATO: To Ukraina musi zdecydować na jakich warunkach zakończyć wojnę z Rosją

Jens Stoltenberg podkreślił, że zadaniem NATO jest dostarczyć pomocy walczącej Ukrainie, tak aby "wzmocnić jej pozycję przy przyszłym stole negocjacyjnym". - To do Ukrainy należy zdecydowanie o tym jaki będzie dopuszczalny (dla niej) sposób zakończenia tej wokny. Nasza odpowiedzialność polega na wspieraniu Ukrainy i danie jej możliwości wyzwolenia tak dużego terytorium, jak to możliwe i zajęcia lepszej pozycji gdy i jeżeli negocjacje się rozpoczną - powiedział Stoltenberg.

14:00
27.11.2023

Ministerstwo obrony Rosji podało, że w ciągu doby rosyjska armia odparła sześć ukraińskich ataków

Ukraińcy mieli atakować w rejonie Kupiańska, Łymanu i w obwodzie zaporoskim - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.

13:14
27.11.2023

Załamanie pogody odbiło się na sytuacji na ukraińskim froncie

Największy od stu lat sztorm przeszedł na Morzem Czarnym i pobliskimi terenami, na których toczy się wojna. Na Ukrainie ucierpiało 16 z 24 obwodów. Najbardziej jednak te na bezpośrednim zapleczu frontu, w odeskim i mikołajowskim 615 miejscowości zostało bez prądu. Jeszcze nie wiadomo, jak przeżyły go ukraińskie przyczółki na okupowanym brzegu Dniepru, w sąsiednim obwodzie chersońskim.

Czytaj więcej

Pogoda zatrzymuje walki na Ukrainie. Nie latają drony, nie strzela artyleria
12:41
27.11.2023

Bułgaria ma przepuścić samolot z rosyjską delegacją udającą się na spotkanie szefów MSZ państw OBWE do Skopje

Informacje takie przekazał szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Kraje UE, w związku z wojną jaką Rosja prowadzi przeciw Ukrainie, zamknęły przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Już wcześniej Macedonia Północna zapowiedziała, że wpuści w swoją przestrzeń powietrzną samoloty z Rosji, jeśli Ławrow zdecyduje się przybyć na szczyt OBWE.

12:20
27.11.2023

Ihnat: Ukraina potrzebuje tysięcy dronów

Zwiększenie produkcji dronów bojowych i rozpoznawczych jest dla Ukrainy żywotną koniecznością - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat. Dodał, że w odpowiedzi na działania wojsk rosyjskich siły ukraińskie potrzebują "setek, tysięcy" bezzałogowców.

12:11
27.11.2023

Łotwa chce pomóc w sporze na granicy

Odpowiednie oświadczenie złożył minister spraw zagranicznych Łotwy Krisjanis Karins w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw europejskich polskiego rządu Szymonem Szynkowskim vel Senk – poinformowała służba prasowa łotewskiego MSZ.

Czytaj więcej

Łotwa chce pomóc rozwiązać polsko-ukraiński spór na granicy. Wiemy dlaczego
11:13
27.11.2023

Na wschodzie Ukrainy Rosjanie prowadzą ofensywę na trzech kierunkach

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski poinformował, że Rosjanie nacierają na kierunkach kupiańskim (tu do walki miały zostać rzucone oddziały złożone z więźniów), w rejonie lasu Serebriańskiego w rejonie Łymanu oraz w rejonie Bachmutu.

10:59
27.11.2023

Ostrzał Awdijiwki

Szef donieckiej administracji Ihor Moroz poinformował, że rano wojska rosyjskie za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Grad oraz artylerii ostrzelały Awdijiwkę. Moroz dodał, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście Torećk jedna osoba została ranna, uszkodzonych zostało 10 domów i pięć budynków administracyjnych.

10:52
27.11.2023

Skutki ostrzału w obwodzie chersońskim

Szef chersońskiej administracji Ołeksandr Prokudin opublikował w mediach społecznościowych nagranie ukazujące skutki ostatnich rosyjskich ostrzałów w obwodzie chersońskim.

10:41
27.11.2023

Burza i huragan nawiedziły Rosję

 W niedzielę wieczorem 26 listopada nad Krymem i Krajem Krasnodarskim przeszła gigantyczna burza. Moskwa pod czarną zamiecią.

Czytaj więcej

Armagedon nad Rosją: burze, huragany i czarna zamieć
10:32
27.11.2023

Część Zaporoża bez prądu, upadające drzewa uszkadzały sieć energetyczną

O uszkodzeniach sieci, spowodowanych silnymi porywami wiatru, informuje mer Zaporoża, Anatolij Kurtiew.

10:15
27.11.2023

Największa flaga Ukrainy uszkodzona

Kijowska Miejska Administracja Państwowa poinformowała, że silny wiatr uszkodził największą na Ukrainie ukraińską flagę, która znajduje się w Kijowie. Flaga ma zostać zastąpiona nową.

09:54
27.11.2023

Walki o Awdijiwkę

Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" gen. Ołeksandr Tarnawski podał, że ukraińscy żołnierze utrzymują pozycje obronne na kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim. Według Tarnawskiego, wojska rosyjskie kontynuują ataki naziemne, aktywnie wykorzystując lotnictwo.

09:37
27.11.2023

Ile dronów zestrzelili Ukraińcy?

W ciągu ostatniego tygodnia podczas działań bojowych Sił Powietrznych Ukrainy we współpracy z obroną powietrzną zniszczono 124 ze 126 rosyjskich dronów szturmowych typu Shahed - przekazał rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow.

09:18
27.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 17,356 mln osób

26 listopada granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 20,4 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 15,558 mln osób.

09:04
27.11.2023

Ilu uczniów z Ukrainy uczy się w Polsce?

Według stanu na koniec listopada, w polskich placówkach przedszkolnych i szkolnych uczy się 286 534 ukraińskich dzieci - podał Ukrinform, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej Ministerstwa Edukacji i Nauki RP.

08:51
27.11.2023

Ostrzał na południu Ukrainy

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko podał, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 97 razy prowadziły ostrzał terenów w regionie. Ostrzelano 20 osad, nie było ofiar.

08:39
27.11.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie przeprowadziły 56 ataków, wystrzeliwując 236 pocisków z moździerzy, artylerii, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Grad, dronów i samolotów - podał szef lokalnej administracji Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału jedna osoba została lekko ranna.

08:20
27.11.2023

Udana operacja ukraińskich snajperów

Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy podało, że na kierunku łymańskim (obwód doniecki) ukraińscy snajperzy sił specjalnych wyeliminowali w ciągu doby 10 rosyjskich żołnierzy.

07:59
27.11.2023

Obwód ługański: Rosjanie wznowili ofensywę w rejonie Swatowego

Informacje takie przekazuje ługańska obwodowa administracja wojskowa.

07:53
27.11.2023

Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria": Rosjanie na południu stracili ponad 500 żołnierzy w ciągu doby

Jak pisze gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria", w ciągu doby Rosjanie stracili na południu ponad 500 żołnierzy, trzy czołgi, 2 bojowe wozy piechoty, jeden dron i jeden samochód. 80 proc. tych strat Rosjanie mieli ponieść na kierunku donieckim.

07:25
27.11.2023

190 tys. mieszkańców okupowanego Doniecka bez prądu

Mieszkańcy Doniecka są pozbawieni prądu w związku z trudnymi warunkami pogodowymi i silnymi porywami wiatru.

07:12
27.11.2023

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:56
27.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 325 580 żołnierzy, 5 520 czołgów, 10 282 pojazdy opancerzone, 7 875 zestawów artyleryjskich, 907 wyrzutni rakiet, 597 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 905 bezzałogowych statków powietrznych, 1 565 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 299 pojazdów (w tym cystern), 1 113 jednostek sprzętu specjalnego.

06:27
27.11.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali sześć miejscowości w obwodzie sumskim

Leżąca przy granicy z Rosją część obwodu sumskiego została w niedzielę ostrzelana przez Rosjan 14 razy - podaje obwodowa administracja wojskowa.

05:57
27.11.2023

W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 63 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego porannego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosja przeprowadziła jeden atak rakietowy, 34 ataki powietrzne i 51 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich jednostek i terenów zamieszkanych.

05:31
27.11.2023

W czasie sztormu na Morzu Azowskim woda wdarła się do okupowanego przez Rosjan Berdiańska

Jak informuje kanał na kanale Telegram opisujący sytuację w Berdiańsku, woda pojawiła się na ulicach w centrum miasta. W Berdiańsku pojawiły się też problemy z dostawami prądu.

05:07
27.11.2023

W 22 miejscowościach okupowanej części obwodu ługańskiego nie ma prądu

Przerwa w dostawach prądu ma być efektem złych warunków pogodowych - linie energetyczne zrywają silne porywy wiatru - podaje rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Łącznie bez prądu ma pozostawać 23 874 odbiorców.

04:40
27.11.2023

Wołodymyr Zełenski: Intensywne walki nie ustają na kierunkach donieckim i charkowskim

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podkreślał, że "wszyscy Ukraińcy powinni być szczególnie wdzięczni tym, którzy bronią kraju, którzy prowadzą ukraińskie operacje ofensywne, którzy zajmują pozycje bojowe". - Intensywne walki nie ustają na kierunkach donieckim i w obwodzie charkowskim - na kierunku kupiańskim. Nasi wojownicy utrzymują pozycje na południu kraju: w obwodach zaporoskim i chersońskim - mówił Zełenski.

04:39
27.11.2023

W nocy z 26 na 27 listopada w południowych obwodach Ukrainy ogłoszono alarm rakietowy

Zagrożone atakiem rakietowym miały być obwody dniepropietrowski, zaporoski, mikołajowski i chersoński - podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

04:37
27.11.2023

Od 1 lipca do 22 listopada 2023 r. Ukraina wyeksportowała 12,033 mln ton zbóż i roślin strączkowych

Informacje takie przekazuje ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa.

04:33
27.11.2023

Rosja nie reaguje na prośby swojego obywatela skazanego na Ukrainie

Jeden z Rosjan skazanych na Ukrainie za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy po raz piąty zwrócił się z prośbą do władz Federacji Rosyjskiej, by te zorganizowały jego powrót do Rosji. Władze w Moskwie nie reagują na te prośby - twierdzi Dmytro Łubiniec, komisarz ds. praw człowieka Rady Najwyższej Ukrainy. Łubiniec podkreśla, że strona ukraińska jest otwarta na taką możliwość. Rosjanin, proszący o powrót do ojczystego kraju to Bohdan Jermochin.

04:30
27.11.2023

Pół miliona mieszkańców Krymu bez prądu ze względu na uszkodzenie linii energetycznych

Informację taką przekazał Oleg Kriuczkow, doradca szefa władz okupacyjnych Krymu. Uszkodzenie linii energetycznych na Krymie to efekt burz, które przechodzą nad półwyspem.

04:26
27.11.2023

Atak drona na obwód smoleński w Rosji

O strąceniu drona nad obwodem smoleńskim poinformował jego gubernator, Wasilij Anochin, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu Anochina wynika, że atak został udaremniony przez "siły obrony powietrznej i systemy walki radioelektronicznej".

04:25
27.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 641