Armagedon nad Rosją: burze, huragany i czarna zamieć

Nie trzeba ukraińskich dronów, wystarczy atak zimy. Burza i huragan nawiedziły Rosję. Miliony ludzi zostało bez ogrzewania, prądu i wody. Nie działa kanalizacja i lotniska. W Moskwie szaleją „czarne zamiecie”. Władze apelują o pozostanie w domach.

Publikacja: 27.11.2023 10:38

Rankiem 27 listopada Tiszkowiec poinformował, że w ciągu jednego dnia w Moskwie spadło 35 proc. mies

Rankiem 27 listopada Tiszkowiec poinformował, że w ciągu jednego dnia w Moskwie spadło 35 proc. miesięcznych opadów, a w obwodzie moskiewskim 56 proc.

Foto: NATALIA KOLESNIKOVA / AFP

W niedzielę wieczorem 26 listopada nad Krymem i Krajem Krasnodarskim przeszła gigantyczna burza. Na półwyspie zalane zostały domy, drogi, pół miliona ludzi pozostaje prądu i ogrzewania, a także bez wody, której dostawy zostały przerwane. W Krasnodarskim Kraju w Anapa i Adler szalały huraganowe wiatry. Powaliły tysiące drzew, fale zalały obszar przybrzeżny w Soczi, a lotnisko nie było w stanie obsłużyć lotów. 

Czytaj więcej

Kreml zmienia budżet: 6 proc. PKB na wojnę w Ukrainie

Krym i Sewastopol - bez prądu, wody, ciepła

Ostrzeżenie przed burzą na Krymie ogłoszono 26 listopada po południu, a jej szczyt przewidywano na godz. 21:00–00:00. Wieczorem porywy wiatru osiągnęły prędkość 40 m/s. W Sewastopolu trzy osoby zostały ranne i trafiły do ​​szpitala. W Sudaku zginęła jedna osoba, wylicza gazeta RBK.

Na Krymie rosyjscy okupanci ewakuowali mieszkańców Jewpatorii. Uruchomiono tymczasowe punkty zakwaterowania. Niedaleko Kerczu 40 domów zostało zalanych przez morze.

W wyniku burzy prawie pół miliona ludzi zostało pozbawionych prądu. W regionie Morza Czarnego na zachodnim Krymie zaopatrzenie w wodę i kanalizacja zostały całkowicie wstrzymane z powodu braku prądu w przepompowniach. Uszkodzony jest gazociąg w miejscowości Saki. Wstrzymano ruch na autostradzie Symferopol-Jałta.

W Sewastopolu powalonych zostało kilkadziesiąt drzew i billboardy, domy na kilku ulicach miasta zostały pozbawione prądu, przerwano dostawy gazu, a trzy ofiary trafiły do ​​szpitala. Również w Sewastopolu - w akwarium morskim - jedna z sal została zalana, zginęło ponad 500 przetrzymywanych tam zwierząt morskich.

Okupacyjne rosyjskie władze Krymu ogłosiły poniedziałek dniem wolnym od pracy. Nie działają szkoły, przedszkola, żłobki itp. Władze zaapelowały do ​​mieszkańców Krymu, aby nie wychodzili na zewnątrz, jeśli nie jest to konieczne.

Krasnodarski Kraj - masowiec na miejskim bulwarze

Region ten borykał się już wcześniej z ulewnymi deszczami i osunięciami ziemi. Niedzielna burza zagnała masowiec Blue Shark pod banderą Belize niedaleko Anapy. Na pokładzie jest 21 członków załogi, obywateli Syrii, Indii i Egiptu. Statek ładował jęczmień dla Egiptu w porcie Taman; po ostrzeżeniu przed burzą zacumował na kotwicowisku, lecz wiatr zerwał statek z kotwicy i zepchnął go na mieliznę do brzegu. Znajduje się w bliskiej odległości od bulwarów miejskich.

W wyniku burzy, która miała miejsce 26 listopada, w Soczi, Adlerze i Anapie powalone zostały drzewa, a na lotnisku w Soczi przy złej pogodzie dziewięć samolotów zdecydowało się wylecieć na lotniska zapasowe, gdzie później wznowiono loty.

Dziś w Anapie odwołano zajęcia w szkołach i przedszkolach. Mieszkańcy miasta zostali poproszeni o pozostanie w domu. W Soczi pociągi pasażerskie stanęła w polu z powodu upadku drzew na sieć trakcyjną.

Moskwa pod czarną zamiecią

Mer Moskwy Siergiej Sobianin ostrzegł, że ​​wieczorem w niedzielę i w poniedziałek w stolicy spodziewane są silne opady śniegu. Szczególnie we wczesnych godzinach porannych 27 listopada, wystąpią marznące opady deszczu i deszczu ze śniegiem, możliwe są silne gołoledzie i wiatr.

W Moskwie przewidywana jest „czarna zamieć” – powiedział RBK meteorolog Jewgienij Tiszkowiec. Termin ten oznacza duże płatki śniegu lecące niemal równolegle do powierzchni ziemi, przez co widoczność zmniejsza się do 10–15 m.

Rankiem 27 listopada Tiszkowiec poinformował, że w ciągu jednego dnia w Moskwie spadło 35 proc. miesięcznych opadów, a w obwodzie moskiewskim 56 proc. Departament Transportu Moskwy (11 mln ludzi) zalecił kierowcom przełożenie podróży na inne dni. Drogi przypominają lodowiska.

Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?