Łotwa chce pomóc rozwiązać polsko-ukraiński spór na granicy. Wiemy dlaczego

Władze Łotwy wyraziły gotowość przyłączenia się do negocjacji w sprawie odblokowania ukraińsko-polskiej granicy. Powód związany jest z sytuacją w łotewskim przetwórstwie.

Publikacja: 27.11.2023 12:08

Kolejka ciężarówek na obwodnicy Przemyśla, 26 bm., których kierowcy oczekują na przekroczenie polsko

Kolejka ciężarówek na obwodnicy Przemyśla, 26 bm., których kierowcy oczekują na przekroczenie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Czas oczekiwania na wyjazd z Polski wynosi ok. 127 godzin. Kolejki przed granicą z Ukrainą mają związek z protestem polskich przewoźników, który rozpoczął się 6 listopada br.

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Odpowiednie oświadczenie złożył minister spraw zagranicznych Łotwy Krisjanis Karins w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw europejskich polskiego rządu Szymonem Szynkowskim vel Sęk – poinformowała służba prasowa łotewskiego MSZ.

„Minister spraw zagranicznych Łotwy wyraził gotowość Łotwy do przyłączenia się do negocjacji i udzielenia pomocy w znalezieniu rozwiązania sytuacji” – napisano w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Stanie cała granica z Ukrainą. O przetrwanie walczą przewoźnicy z obu stron

Protest polskich przewoźników jest odbierany negatywnie w republikach bałtyckich

Dyplomata nie wspomina o przyczynie włączenia się Łotwy do sporu. Światło na to rzuciła jednak prezes zarządu Łotewskiej Federacji Przedsiębiorstw Spożywczych Inara Šure. Wzywała ona łotewskich polityków, aby przestali milczeć i pomogli rozwiązać sytuację. Dlaczego? Łotewski przemysł spożywczy może stracić możliwość eksportu towarów za co najmniej 30 mln euro miesięcznie, jeśli natychmiast nie zostanie rozwiązana nadzwyczajna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej. Kwota jest dla Łotwy znacząca.

Protest polskich przewoźników jest odbierany negatywnie na Łotwie i w innych bałtyckich republikach.

"Ukraina jest ważnym partnerem łotewskiego przemysłu spożywczego, zarówno w eksporcie, jak i w dostawach surowców. Nie można obecnie przewidzieć sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, a co za tym idzie dostaw do i z Ukrainy. Harmonogramy dostaw uległy bardzo dużym przesunięciom – od dwóch dni do wielu tygodni” – komentuje Šure.

"Ruch transportowy jest sparaliżowany, samochody stoją na granicy Polski i Ukrainy, co wpływa na realizację pozostałych kontraktów eksportowych. W efekcie eksport na Ukrainę jest poważnie opóźniony, producenci żywności nie rozumieją, co się dzieje z dostawami surowca materiałów, a to z kolei wpływa na procesy produkcyjne i grozi karami za niedotrzymanie warunków kontraktów. Już jeden miesiąc przestoju może spowodować utratę obrotów eksportowych dla przemysłu spożywczego w wysokości 30 mln euro, co będzie także poważnym ciosem dla łotewskiego budżetu w postaci niepobranych podatków” – ostrzega Šure, cytowana przez łotewski portal Delfi.

Protest polskich przewoźników. "Sytuacja jest nadzwyczajna"

Według niej federacja do tej pory kalkulowała straty z działań polskich przewoźników jedynie dla największych łotewskich producentów, którzy są największymi eksporterami i odbiorcami surowców z Ukrainy. Im dłużej Polacy blokują granicę, tym sytuacja w łotewskim przetwórstwie się pogarsza.

„To przypadek, w którym oczekujemy szybkich, zdecydowanych i skutecznych działań ze strony naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Branża jest niemile zaskoczona, że ​​nie widzimy ani nie czujemy, że minister próbuje cokolwiek rozwiązać” – mówi Inara Šure.

Również Łotewskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb wezwało rząd do podjęcia działań. Eksport łotewskich przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego zmniejszy się o co najmniej 10 mln euro, w wyniku polskiego protestu.

"Sytuacja jest nadzwyczajna. Działalność łotewskich przedsiębiorstw, które mimo wojny nadal aktywnie współpracowały z Ukrainą, może całkowicie stanąć. Działania polskich przewoźników drogowych na granicy Ukrainy i Polski przypominają blokadę z kolei dla gospodarki ukraińskiej odpowiedzialne instytucje łotewskie nie wykazały dotychczas zainteresowania problemem” – podkreślił Jānis Endele, szef Łotewskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb. 

Odpowiednie oświadczenie złożył minister spraw zagranicznych Łotwy Krisjanis Karins w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw europejskich polskiego rządu Szymonem Szynkowskim vel Sęk – poinformowała służba prasowa łotewskiego MSZ.

„Minister spraw zagranicznych Łotwy wyraził gotowość Łotwy do przyłączenia się do negocjacji i udzielenia pomocy w znalezieniu rozwiązania sytuacji” – napisano w oświadczeniu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
100 zł za 8 dni jazdy pociągami. Koleje Śląskie kuszą na majówkę. A inni?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Transport
Singapurskie Changi nie jest już najlepszym lotniskiem na świecie
Transport
Polowanie na rosyjskie samoloty. Pomagają systemy śledzenia lotów
Transport
Andrzej Ilków, prezes PPL: Nie zapominamy o Lotnisku Chopina. Straciliśmy kilka lat
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Maciej Lasek: Nie wygaszamy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego