04:32
17.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 540
23:59
17.08.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:56
17.08.2023

Działania służb w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby strażacy ugasili pięć pożarów, które wybuchły na terenie obwodu donieckiego w wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie - poinformowały ukraińskie służby.

23:39
17.08.2023

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że tereny przygraniczne w regionie zostały ostrzelane przez wojska rosyjskie. Odnotowano 31 ostrzałów i 244 eksplozje. Rosjanie prowadzili ostrzał głównie za pomocą moździerzy. Brak doniesień o ofiarach w ludziach.

23:15
17.08.2023

Francja potępia ataki na magazyny zbożowe

Francja "w najostrzejszych słowach" potępiła ataki rosyjskich dronów, przeprowadzone w nocy z wtorku na środę na magazyny zbożowe nad Dunajem w obwodzie odeskim - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez francuski MSZ.

22:44
16.08.2023

Załużny rozmawiał z sojusznikami o sytuacji na froncie

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny przekazał w mediach społecznościowych, że ze wraz z innymi najwyższymi rangą ukraińskimi wojskowymi odbył "konstruktywne rozmowy" z głównodowodzącym połączonych sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) generałem Christopherem Cavolim oraz szefem brytyjskiego sztabu admirałem Tonym Radakinem.

Załużny podał, że kluczowym omówionym tematem była współpraca w sferze militarnej. Omówiono sytuację na froncie wojny Rosji z Ukrainą oraz możliwe działania sił rosyjskich. Ukraiński dowódca poinformował, że poruszono także temat zwalczania dronów oraz wzmocnienia ochrony obiektów infrastruktury krytycznej przed atakami z powietrza.

22:13
16.08.2023

Ihnat: W tym roku Ukraina nie otrzyma F-16

- Już teraz jest oczywiste, że tej jesieni i zimy nie będziemy w stanie ochronić Ukrainy samolotami F-16 - oświadczył rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat.

21:44
16.08.2023

Zełenski o produkcji dronów

W nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że odbył dziś rozmowy z dowództwem. Dodał, że w każdej brygadzie jednym z pierwszych tematów poruszanych przez żołnierzy jest kwestia dronów oraz środków walki radioelektronicznej. - Wielokrotnie zwiększamy produkcję - oświadczył Zełenski, odnosząc się do bezzałogowców.

21:14
16.08.2023

Śmierć cywila w obwodzie chersońskim

Chersońska administracja obwodowa poinformowała, że wojska rosyjskie kontynuują ostrzał w regionie, w wyniku czego w jednej z miejscowości zginął 54-letni mężczyzna. Z kolei w Chersoniu na skutek ostrzału doszło do pożaru w budynku mieszkalnym, ranny został 71-latek, którego przetransportowano do szpitala.

20:46
16.08.2023

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim, są ofiary

W wyniku rosyjskiego ostrzału na terenie rejonu meżowskiego w obwodzie dniepropietrowskim zginął 18-latek, a cztery osoby, w tym dwulatka zostały ranne - podał szef lokalnych władz Serhij Łysak. Według doniesień, dwuletnia dziewczynka była hospitalizowana, ale została już wypisana ze szpitala.

20:22
16.08.2023

Syrski: Sytuacja pod Bachmutem jest trudna

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski powiedział, ze na kierunku bachmuckim w obwodzie donieckim sytuacja dla strony ukraińskiej jest trudna.

- Wróg kontratakuje, stawia miny, prowadzi intensywny ostrzał i wykorzystuje lotnictwo - dodał. Zadeklarował przy tym, że w "w tak trudnych warunkach" ukraińskie wojsko "stopniowo posuwa się do przodu".

19:59
16.08.2023

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dwa pociski manewrujące Ch-59 oraz 13 dronów-kamikadze typu Shahed. Według tego źródła, ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 9 nalotów na miejsca koncentracji siły żywej oraz sprzętu wojsk rosyjskich.

19:38
16.08.2023

Wicepremier Ukrainy zaprzecza pogłoskom na temat swojej przyszłości

Wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk oświadczyła w mediach społecznościowych, że sprawa możliwych przetasowań w Ministerstwie Obrony Ukrainy to plotka. "Moje przeniesienie do Ministerstwa Obrony nie wchodzi w rachubę. Pracuję tam, gdzie jestem" - zadeklarowała.

19:19
16.08.2023

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby doszło do 15 starć bojowych oraz że wojska ukraińskie kontynuują ofensywę na kierunkach Melitopola i Berdiańska w obwodzie zaporoskim.

18:58
16.08.2023

Ukraina. Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez siły rosyjskie ataków rakietowych i powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

18:37
16.08.2023

Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 7 ataków rakietowych oraz 67 uderzeń z powietrza, a także 30 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podało ukraińskie dowództwo. W komunikacie dodano, że są ofiary wśród cywilów i zniszczenia infrastruktury cywilnej. 

18:18
16.08.2023

Ranni ukraińscy żołnierze boją się, że zostaną pozostawieni sami sobie

Połowa badanych obawia się, że nie będzie w stanie znaleźć pracy.

Czytaj więcej

Ukraina. Ranni żołnierze obawiają się, że państwo o nich zapomni
17:59
16.08.2023

Alarmy powietrzne na Ukrainie

Ostrzeżenie wydano dla mieszkańców obwodów donieckiego i zaporoskiego.

17:37
16.08.2023

Szwajcaria przyłączy się do pakietu sankcji

Szwajcarskie władze zdecydowały, że Szwajcaria dołączy do ograniczeń nałożonych w ramach 11. pakietu unijnych sankcji na Rosję.

17:11
16.08.2023

Rosja twierdzi, że 97 proc. rannych wraca do służby

- Dzięki wbudowanemu systemowi zabezpieczenia medycznego, ponad 97 proc. rannych wraca do służby - oświadczył na odbywającym się pod Moskwą forum Armia-2023 Dmitrij Triszkin, szef Głównego Wojskowego Departamentu Medycznego Ministerstwa Obrony Rosji.

16:48
16.08.2023

KE przekaże środki Ukrainie i Mołdawii

Komisja Europejska poinformowała, że zdecydowała się przekazać Ukrainie i Mołdawii środki w wysokości 135 mln euro, które pierwotnie były przeznaczone dla Rosji i Białorusi.

"Decyzja ta jest następstwem zawieszenia współpracy z Rosją i Białorusią w programach Interreg" - czytamy.

16:20
16.08.2023

Białoruś z Rosją chce stworzyć mały samolot pasażerski

Ambasador Białorusi w Rosji Dmitrij Krutoj poinformował, że rozpoczęto studia projektowe nad zorganizowaniem na Białorusi produkcji wspólnego białorusko-rosyjskiego samolotu cywilnego.

Czytaj więcej

Reżim mnoży fantazje. Ma powstać rosyjsko-białoruski samolot
16:09
16.08.2023

Doniesienia o atakach w obwodzie charkowskim

O godz. 16:00 czasu lokalnego wojska rosyjskie zaatakowały osady na terenie rejonów charkowskiego, kupiańskiego i czuhujewskiego w obwodzie charkowskim - podał w mediach społecznościowych szef lokalnej administracji Ołeh Syniehubow, który wcześniej informował, że w regionie działa obrona powietrzna i apelował do mieszkańców o pozostanie w schronach.

15:54
16.08.2023

Ukraina i Rumunia zgadzają się na otwarcie nowego przejścia granicznego

Ukraiński rząd zatwierdził projekt umowy z Rumunią w sprawie utworzenia nowego przejścia granicznego w obwodzie zakarpackim.

Przejście będzie znajdować się pomiędzy miejscowością Biała Cerkiew w zachodniej Ukrainie i Syhot Marmaroski w północnej Rumunii.

15:32
16.08.2023

Rosjanie wywieźli z portu w Mariupolu 1,5 tys. ton skradzionego zboża

Dziś kolejne 1,5 tony ukraińskiego zboża opuściło port w Mariupolu. Statek jest teraz w drodze do kanału. Oczywiście znowu bez danych identyfikacyjnych - przekazał Petro Andruszczenko, doradca mera Mariupola.

Andruszczenko podkreślił, że ruch z portu przyspieszył. "Teraz jeden statek wypływa co trzy dni. Wszystkie z nich to lekkie statki. Z jego relacji wynika, że wszystkie jednostki należą do federalnej autonomicznej instytucji Roskapstroj (podlegającej Ministerstwu Budownictwa Rosji).

15:20
16.08.2023

Rosyjskie samoloty latają bez włączonej klimatyzacji. System był zepsuty

Kilkanaście osób zemdlało, kilka trafiło do szpitali. Sprawą zajęli się rosyjscy śledczy.

Czytaj więcej

Samolot rosyjskich linii bez klimatyzacji. Przerażeni pasażerowie mdleli
15:04
16.08.2023

Z projektu niemieckiego budżetu znika zobowiązanie do corocznego wydawania na armię 2 proc. PKB

Zapis na ten temat zniknął z projektu w trybie "pilnym" - podaje Reuters.

Czytaj więcej

Niemcy wycofują się ze zobowiązania do wzrostu wydatków na armię
14:33
16.08.2023

Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy chcieli wkroczyć do obwodu briańskiego

Federalna Służba Bezpieczeństwa informuje o udaremnieniu próby przedostania się grupy ukraińskich sabotażystów do rejonu starodubowskiego w obwodzie briańskim. W czasie starcia z FSB zginąć miało czterech Ukraińców - wynika z komunikatu strony rosyjskiej. Według FSB przy sabotażystach znaleziono drony z naklejkami "własność FSB" co - jak twierdzi Federalna Służba Bezpieczeństwa - jest dowodem, że Ukraińcy przygotowywali się do prowokacji i aktów sabotażu na terytorium Rosji.

14:31
16.08.2023

Niemieckie media pisząc o defiladzie w Warszawie zwracają uwagę, że Polska czuje się zagrożona przez wojnę Rosji z Ukrainą

W obliczu rosyjskiej wojny w Ukrainie „Polska czuje się zagrożona” – pisze „FAZ”, przypominając o eksplozji „najwyraźniej ukraińskiej” rakiety w Przewodowie, która zabiła dwie osoby, o rosyjskiej rakiecie, która wylądowała w lesie, „dziwnych” balonach z Białorusi lecących na zachód czy białoruskich śmigłowcach w polskiej przestrzeni powietrznej. Dziennik przypomina także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i słowach rosyjskiego politologa Siergieja Karaganowa, który mówił o „prewencyjnym ataku” na Zachód. Dlatego – jak pisze „FAZ” – Polska się zbroi, a sygnałem alarmowym była już agresja na Ukrainę w 2014 roku. Po dojściu PiS do władzy w 2015 roku „proces ten bardzo przyspieszył”. Najsłabszym ogniwem w polskich siłach zbrojnych jest jednak marynarka – zauważa autor.

Czytaj więcej

Niemieckie media: Polska chce mieć najsilniejszą armię Europy
14:12
16.08.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało film z interwencji na tankowcu

Statek towarowy kierował się w stronę portu w Izmaił. Rosjanie twierdzą, że załoga nie chciała zatrzymać się do kontroli.

Czytaj więcej

Rosjanie opublikowali film z wojskowej interwencji na tankowcu na Morzu Czarnym
13:41
16.08.2023

Rozmowy USA - Iran. Waszyngton chce, by drony nie trafiały do Rosji

Negocjatorzy z USA i Iranu prowadzą rozmowy w sprawie przerwania dostaw dronów do Rosji. Teheran może przekonać obietnica złagodzenia sankcji.

Czytaj więcej

USA zaproponowały Iranowi złagodzenie sankcji w zamian za przerwanie dostaw dronów do Rosji
13:38
16.08.2023

Miedwiediew: Zachód nie jest zainteresowany negocjacjami ws. pokoju na Ukrainie

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, w czasie forum Armia-2023 przekonywał dziennikarzy, że Zachód "chce zarobić jak najwięcej dla swoich kompleksów przemysłowo-wojskowych i dlatego nie jest zainteresowany negocjacjami" ws. pokoju na Ukrainie. - Chcą kręcić wojskową karuzelą, aby zarabiać pieniądze - stwierdził zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji. Miedwiediew mówił też, że rosyjscy żołnierze z powodzeniem niszczą dostarczony przez Zachód Ukrainie sprzęt wojskowy i "nadal będą to robić".

13:30
16.08.2023

Litwa zamyka dwa z sześciu działających przejść na granicy z Białorusią

Od 18 sierpnia na granicy Białorusi z Litwą czynne będą cztery przejścia.

Czytaj więcej

Litwa: Polska i państwa bałtyckie rozmawiają o zamknięciu granicy z Białorusią
13:01
16.08.2023

Można wylicytować indywidualną sesję treningową z Oleksandrem Usykiem

22 sierpnia, w ramach aukcji charytatywnej, która odbędzie się w hotelu Sheraton Grand Warsaw, wylicytować będzie można indywidualną sesję treningową z Oleksandrem Usykiem, mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie. Środki z aukcji zostaną przeznaczone na wsparcie Ukrainy.

Czytaj więcej

Sesja treningowa z Usykiem na licytacji. Zebrane środki trafią do Ukraińców
13:00
16.08.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali placówkę edukacyjną i szpital w Chersoniu

W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

12:53
16.08.2023

Generał Surowikin w areszcie domowym. Czeka na decyzję Putina

Prezydent Rosji ma osobiście zdecydować zdecydować o losie generała Surowikina, który miał mieć wiedzę na temat planowanego buntu Grupy Wagnera.

Czytaj więcej

Generał Surowikin odsunięty od dowodzenia armią. Przebywa w areszcie domowym
12:49
16.08.2023

Raport: w 2022 roku najbogatsi ludzie świata zbiednieli po raz pierwszy od 15 lat. Wyjątkiem są rosyjscy oligarchowie

W 2022 roku majątek najbogatszych ludzi na świecie skurczył się o 2,4 procent – wynika z nowego raportu banków UBS i Credit Suisse. To pierwszy spadek w tej kategorii od 2008 roku, gdy światem targał kryzys finansowy. W 2022 roku najwięcej stracili miliarderzy i milionerzy z Europy i Ameryki Północnej. Zyskiwali między innymi rosyjscy oligarchowie, a także potentaci z Indii, Meksyku czy Brazylii.

Czytaj więcej

Raport: zbiednieliśmy jako ludzkość. Po raz pierwszy od 15 lat. Kto najbardziej?
12:46
16.08.2023

Rosjanie chcą wykluczyć dzieci nie mówiące po rosyjsku z nauki w rosyjskich szkołach

Walery Fadejew, szef Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji chce zmian w prawie, które zakazałyby przyjmowania do szkół dzieci, które nie znają języka rosyjskiego. Dzieci takie miałyby uczyć się rosyjskiego w specjalnych ośrodkach.

12:42
16.08.2023

Rankiem nad obwodem charkowskim strącono trzy drony-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych "Wschód" informuje, że rakiem nad obwodem charkowskim strącono trzy drony-kamikadze Shahed-136. W nocy Rosjanie atakowali dronami-kamikadze południowe obwody Ukrainy.

11:39
16.08.2023

Rosyjska obrona powietrzna wykryła i zniszczyła ukraińskiego drona nad okupowanym Krymem

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Dron miał zostać strącony ok. godziny 11 czasu lokalnego.

11:36
16.08.2023

Rosjanie pozbywają się rubli

Skokowe podniesienie stopy procentowej przez Bank Rosji we wtorek nie poprawiło sytuacji rosyjskiej waluty.

Czytaj więcej

Trudna sytuacja rubla. Giełda w Moskwie na czerwono
11:07
16.08.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali ukraiński port nad Dunajem

Wcześniejszy atak na Izmiał, główny port nad Dunajem, na szlaku spławiania zboża i żywności do Rumunii, doprowadził do wzrostu cen żywności na światowych rynkach.

Czytaj więcej

Cena żywności wzrośnie? Rosjanie znów zaatakowali ukraiński port nad Dunajem
10:35
16.08.2023

Rosjanie ostrzeliwują centrum Chersonia

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

10:17
16.08.2023

Z Odessy wypłynął pierwszy statek towarowy od czasu odstąpienia Rosji od porozumienia zbożowego

O wypłynięciu z Odessy statku "Joseph Schulte", pływającego pod banderą Hong Kongu, poinformował minister infrastruktury Ukrainy, Ołeksandr Kubrakow na swoim profilu na Facebooku. Statek zmierza w kierunku Cieśniny Bosfor przewożąc ponad 30 tys. ton ładunku, w tym żywność. Rosja grozi obecnie, ze wszystkie statki zmierzające w stronę ukraińskich portów będzie traktować jako wojskowe.

09:52
16.08.2023

Hugo Boss sprzedaje swój biznes w Rosji

Niemiecka marka odzieżowa zarobiła w Rosji już po wybuchu wojny około 70 mln euro.

Czytaj więcej

Hugo Boss zarobił miliony w Rosji. Sklepy były otwarte nawet po wybuchu wojny
09:51
16.08.2023

Moskiewski Park Zariadie zamknięty drugi dzień z rzędu

Park został zamknięty po pojawieniu się informacji, że w parku znaleziono niezidentyfikowane urządzenie - informuje Interfax. Podobna sytuacja miała miejsce dzień wcześniej - wówczas park został otwarty po przeprowadzeniu w nim inspekcji.

09:47
16.08.2023

Działające w Polsce Stowarzyszenie "Za Wolną Rosję" uznane w Rosji za organizację niepożądaną

Rosyjscy śledczy uważają, że Stowarzyszenie "Za Wolną Rosję" "miesza się w sprawy wewnętrzne Rosji" i "stwarza zagrożenie dla konstytucyjnego porządku i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej".

Czytaj więcej

Rosja: Stowarzyszenie działające w Polsce miesza się w jej wewnętrzne sprawy
09:14
16.08.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Darjiwkę w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.

08:45
16.08.2023

Narodowe Centrum Oporu: Rosja eskaluje kryzys humanitarny na okupowanych terytoriach 

Rosja celowo eskaluje kryzys humanitarny w okupowanych częściach Ukrainy, aby miejscowa ludność stała się bardziej zależna od władz okupacyjnych - poinformowało ukraińskie Narodowe Centrum Oporu.

W raporcie odnotowano wzrost cen podstawowych towarów, w szczególności żywności, w połączeniu ze spadkiem produkcji i sprzedaży w przedsiębiorstwach kontrolowanych przez Rosję.

08:32
16.08.2023

Wereszczuk: Wojna będzie jeszcze długa i i ciężka. Nie zakończy się "za dwa tygodnie", "przed końcem roku".

- Musimy być szczerzy. W tej wojnie droga do zwycięstwa będzie długa i trudna. "Dwa lub trzy tygodnie", "przed końcem roku", "wiosną przyszłego roku" - to wszystko nieprawda - stwierdziła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk

Czytaj więcej

Ukraińskie władze wezwały obywateli do przygotowania się na przedłużającą się wojnę
08:02
16.08.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii

Nad ranem ostrzelany została gmina Marganiec - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

08:01
16.08.2023

Obwód chersoński ostrzelany 61 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału rannych zostało sześcioro cywilów - informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

08:00
16.08.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęło czworo cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:59
16.08.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 13 dronów-kamikadze

Informacje takie podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:30
16.08.2023

Brytyjski resort obrony: Rosjanie zaczęli wykorzystywać drony-kamikadze krajowej produkcji

Z najnowszego raportu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii wynika, że Rosja "niemal na pewno zaczęła" korzystać z dronów-kamikadze krajowej produkcji, wzorowanych na irańskich dronach Shahed. Zdaniem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii w nadchodzących miesiącach Rosja będzie chciała stać się samowystarczalna jeśli chodzi o dostawy dronów-kamikadze dla armii.

07:29
16.08.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Wyzwoliliśmy Urożaine

Informacje o wyzwoleniu miejscowości w obwodzie donieckim podała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.

07:24
16.08.2023

SBU przyznaje: Zaatakowaliśmy 17 lipca Most Krymski eksperymentalnymi dronami

- Pracujemy nad pewną liczbą nowych, interesujących operacji, w tym na wodach Morza Czarnego. Obiecuję wam, że będą ekscytujące, zwłaszcza dla naszych wrogów - zapowiedział jednocześnie w rozmowie z CNN szef SBU, Wasyl Maliuk.

Czytaj więcej

Ukraina przyznaje się do ataku na Most Krymski z 17 lipca
06:56
16.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o odparciu rosyjskiej ofensywy w rejonie Awdijiwki

W ciągu doby na frontach na Ukrainie miało dojść ok. 30 potyczek. W rejonie Awdijiwki Rosjanie podjęli ofensywę, przeprowadzili też ostrzał artyleryjski i powietrzny w tym rejonie. Ukraińcy mieli jednak ataki Rosjan na tym odcinku frontu odeprzeć.

06:50
16.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 255 570 żołnierzy, 4 324 czołgi, 8 380 pojazdów opancerzonych, 5 152 zestawy artyleryjskie, 714 wyrzutni rakiet, 485 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 314 śmigłowców, 4 284 bezzałogowe statki powietrzne, 1 404 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 614 pojazdów (w tym cystern) i 773 jednostek sprzętu specjalnego.

06:48
16.08.2023

Think tank z USA pisze o postępach ukraińskiej kontrofensywy w ostatnich dniach

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej analizie zwraca uwagę, że z informacji przekazywanych przez rosyjskich blogerów wojskowych wskazują na postępy ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Dibrowa (7 km na południowy zachód od Kreminnej). 14 sierpnia Ukraińcy mieli osiągnąć sukcesy w rejonie miejscowości Robotyne.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy rzucają nowe brygady do walki?
06:22
16.08.2023

Spadający na giełdzie kurs rubla nie osiągnął jeszcze rekordu z początku wojny z Ukrainą

Słabnący rubel powoduje już za to niesnaski w rządzącej elicie.

Czytaj więcej

Rubel u progu nieznanego. Rosyjska waluta gwałtownie traci wartość
06:03
16.08.2023

Coraz więcej Ukraińców wyjeżdża do innych państw niż Polska

Na koniec czerwca w Niemczech mieszkało już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys. - wynika z danych Eurostatu.

Czytaj więcej

Azjata zastąpił Ukraińca. Polski rynek pracy zmienia się gwałtownie
05:53
16.08.2023

15 sierpnia Rosjanie wystrzelili przeciw Ukrainie 28 pocisków różnego typu

Cele na Ukrainie były atakowane w ciągu ostatniej doby pociskami Ch-22, Ch-101/Ch-555 i pociskami manewrującymi Kalibr. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 16 (z 24) pocisków Ch-101/Ch-555 i Kalibr. Ponadto przeciwko celom w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim wystrzelono co najmniej osiem pocisków S-300 i S-400.

05:50
16.08.2023

Rosjanie twierdzą, że odparli sześć ukraińskich kontrataków w obwodzie charkowskim

Szef służby prasowej rosyjskiego zgrupowania "Zachód", Siergiej Żybiński, poinformował też m.in. o zniszczeniu armatohaubicy Krab polskiej produkcji oraz haubicy PzH-2000 niemieckiej produkcji w czasie walk w obwodzie charkowskim.

05:22
16.08.2023

Rosjanie informują o strąceniu dronów nad obwodem kałuskim

Nad graniczącym z obwodem moskiewskim obwodem kałuskim ok. 5 rano czasu moskiewskiego rosyjska obrona przeciwlotnicza miała strącić trzy ukraińskie drony - podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Celem dronów miały być - jak wynika z komunikatu - obiekty w obwodzie kałuskim.

05:01
16.08.2023

Od 16 do 18 sierpnia z wizytą na Białorusi przebywać będzie minister obrony Chin

O wizycie informuje służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Obrony.

04:59
16.08.2023

Rosjanie twierdzą, że do Afryki ma trafić jednostka wyszkolonych przez brytyjski wywiad sabotażystów z Ukrainy

Na czele jednostki ma stać oficer rezerwy ukraińskiego wywiadu, obecnie parlamentarzysta Sługi Narodu, partii Wołodymyra Zełenskiego - podaje rosyjski Interfax.

Czytaj więcej

Interfax: Ukraińska jednostka ma zabijać przywódców państw Afryki. Na czele poseł
04:34
16.08.2023

W Kirgistanie aresztowano 27-latka, który walczył na Ukrainie w szeregach Grupy Wagnera

Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Republiki Kirgistanu aresztował 27-letniego mieszkańca obwodu naryńskiego, który walczył na Ukrainie w szeregach Grupy Wagnera. W 2020 roku mężczyzna miał wyjechać w poszukiwaniu pracy do Rosji. W 2021 roku policja aresztowała go w związku z podejrzeniem posiadania narkotyków. Rosyjski sąd skazał go na 10 lat więzienia. Pod koniec 2022 roku mężczyzna zaciągnął się do Grupy Wagnera i walczył na Ukrainie w zamian za darowanie mu reszty kary. Do Kirgistanu miał wrócić w ubiegłym miesiącu.

04:32
16.08.2023

W nocy Rosjanie atakowali południe Ukrainy dronami-kamikadze

Przeciwko celom na Ukrainie wysłano co najmniej dwie fale dronów - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

04:27
16.08.2023

Dwóch bojowników separatystów skazanych w Kijowie na 15 lat więzienia i konfiskatę majątku

Informacje takie przekazuje w serwisie Telegram prokuratura generalna Ukrainy. "Dwaj obywatele Ukrainy zostali skazani za zdradę i udział w zbrojnych formacjach działających niezgodnie z prawem" - podaje ukraińska prokuratura generalna. Jeden ze skazanych to mieszkaniec obwodu ługańskiego, który w marcu 2022 roku, przebywając na terenach okupowanych, na ochotnika podpisał kontrakt z formacją separatystów. Drugi ze skazanych, w lutym 2022 roku, podpisał kontrakt z milicją Donieckiej Republiki Ludowej.

04:22
16.08.2023

Iran jest gotów do wprowadzenia ruchu bezwizowego z Rosją

Takie informacje przekazał w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" ambasador Iranu w Moskwie, Kazem Jalali. - Jeśli chodzi o całkowite zniesienie wiz pomiędzy obydwoma krajami, chciałbym zauważyć, że Islamska Republika Iranu jest w pełni gotowa na ten krok - zniesienie wiz, tak aby obywatele naszych państw mogli swobodnie podróżować między nimi. Oczywiście, czekamy na odpowiednie decyzje naszych władz, po których zatwierdzone środki będą mogły zostać zastosowane w praktyce - stwierdził Jalali. Od 1 sierpnia Rosja i Iran uruchomiły ruch bezwizowy dla turystów - dotyczą one zorganizowanych grup liczących od 5 do 50 osób, które spędzają w Rosji lub Iranie nie więcej niż dwa tygodnie.

04:19
16.08.2023

Rosyjskie zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S wyposażone w pociski hipersoniczne

Informacje takie przekazał, w wydanym oświadczeniu, rosyjski koncern Rostec. Z komunikatu wynika, że w zestawach przeciwlotniczych Pancyr-S pociski hipersoniczne są używane równolegle z pociskami konwencjonalnymi. Ponadto - jak informuje Rostec - zmodernizowana wersja systemu Pancyr-S - Pancyr-SM-SW - znajduje się w finalnej fazie testów.

04:17
16.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 538