Ukraina przyznaje się do ataku na Most Krymski z 17 lipca

Ukraińskie służby bezpieczeństwa przekazały telewizji CNN nagranie ilustrujące moment ataku eksperymentalnego drona morskiego na Most Krymski, do którego doszło 17 lipca. To pierwsze oficjalne potwierdzenie strony ukraińskiej, że za atakiem w którym zginęło dwoje cywilów, stoi Kijów.

Publikacja: 16.08.2023 07:22

Most Krymski

Most Krymski

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 539

SBU przekazała też CNN nowe szczegóły na temat ataku. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapowiada, że w przyszłości dojdzie do kolejnych ataków tego typu.

Most Krymski zaatakowały 17 lipca ukraińskie eksperymentalne drony

W ataku z 17 lipca uszkodzona została część drogowa mostu. W ataku zginęło dwoje cywilów jadących mostem. Był to drugi atak na Most Krymski, po ataku z października 2022 roku, gdy do aktu sabotażu wykorzystano ciężarówkę wypełnioną materiałami wybuchowymi.

Most Krymski łączy okupowany przez Rosję Krym z terytorium Federacji Rosyjskiej. Ukraińcy podkreślają, że jest on uprawnionym celem ich ataków, ponieważ został wybudowany nielegalnie. Krym uważany jest przez społeczność międzynarodową za integralną część Ukrainy znajdującą się jedynie pod okupacją Rosji.

Czytaj więcej

Zepsute wakacje na Krymie: Najpierw uszkodzony most, teraz płonie skład amunicji

W czasie trwającej wojny Most Krymski odgrywa ważną rolę w dostawach zaopatrzenia na Krym, skąd trafia ono potem do rosyjskich jednostek walczących na południu Ukrainy.

Szef SBU, Wasyl Maliuk, w rozmowie z CNN ujawnił, że do ataku na Most Krymski użyto eksperymentalnego drona "Dziecko morza", który jest efektem miesięcy prac rozpoczętych tuż po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę.

- Drony nawodne są unikatowym tworem SBU - przekonuje Maliuk dodając, że w prace nad nimi nie zaangażowano żadnych firm prywatnych. Drony te miały zostać wykorzystane nie tylko do ataku na Most Krymski, ale też do ataków na okręt desantowy Oleniegorskij gorniak i tankowiec SIG.

Ta ostatnia jednostka, która - zdaniem strony ukraińskiej - dostarczała paliwo dla rosyjskiej armii została trafiona na Morzu Czarnym. Z kolei okręt desantowy Oleniegorskij gorniak został zaatakowany w rosyjskim porcie w Noworosyjsku, co pokazało, że Ukraina za pomocą dronów morskich jest w stanie razić bardzo odległe cele.

Szef SBU zapowiada kolejne, "ekscytujące operacje", na Morzu Czarnym

Teraz SBU przekazała CNN nagranie z lipcowego ataku drona na Most Krymsi, na którym widać ekran operatora drona tuż przed jego uderzeniem w Most Krymski. Dron miał przenosić 850 kg materiałów wybuchowych. W wyniku ataku uszkodzona została jedna z betonowych podpór mostu. Ukraińskie służby przekazały też CNN dwa nagrania z monitoringu Mostu Krymskiego pokazujące skutki ataku drona na most drogowy. Na nagraniu widać uderzenie drugiego drona w kolejową część mostu (miało do tego dojść pięć minut po ataku na most drogowy).

Zachodni partnerzy Ukrainy są zainteresowani takimi operacjami specjalnymi i chcą uczyć się na ukraińskich doświadczeniach

Wasyl Maliuk, szef SBU

Dotychczas Ukraińcy tylko anonimowo potwierdzali, że stoją za atakiem na Most Krymski.

- Pracujemy nad pewną liczbą nowych, interesujących operacji, w tym na wodach Morza Czarnego. Obiecuję wam, że będą ekscytujące, zwłaszcza dla naszych wrogów - zapowiedział Maliuk.

W kontekście ataku na Most Krymski Maliuk stwierdził, że był to efekt miesięcy przygotowań. Atak był wspólną operację SBU i ukraińskiej Marynarki Wojennej.

Maliuk mówił też, że zachodni partnerzy Ukrainy są zainteresowani takimi operacjami specjalnymi i chcą uczyć się na ukraińskich doświadczeniach. - Ale nie uczestniczą w naszych operacjach, ani nie dostarczają nam żadnego sprzętu czy czegokolwiek innego. Te drony są produkowane w podziemnych zakładach na terytorium Ukrainy - zapewnił.

SBU przekazała też CNN nowe szczegóły na temat ataku. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapowiada, że w przyszłości dojdzie do kolejnych ataków tego typu.

Most Krymski zaatakowały 17 lipca ukraińskie eksperymentalne drony

Pozostało 94% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?