Samolot rosyjskich linii bez klimatyzacji. Przerażeni pasażerowie mdleli

Sankcje coraz mocniej uderzają w rosyjskie linii lotnicze. W samolocie linii Red Wings 406 pasażerów podróżowało z Turcji do Rosji bez włączonej klimatyzacji. System był zepsuty. Kilkanaście osób zemdlało, kilka trafiło do szpitali. Sprawą zajęli się rosyjscy śledczy.

Publikacja: 16.08.2023 14:59

Sankcje coraz mocniej uderzają w rosyjskie linii lotnicze

Sankcje coraz mocniej uderzają w rosyjskie linii lotnicze

Foto: Adobe Stock

Komitet Śledczy Rosji (KŚR) wszczął dochodzenie przeciwko liniom Red Wings w sprawie „świadczenia niebezpiecznych usług podczas przewozu pasażerów". Powodem był incydent z 13 sierpnia, kiedy 406 pasażerów lotu Antalya-Moskwa podróżowało samolotem z niedziałającym systemem klimatyzacji.

Lot na bezdechu

„W wyniku dopuszczenia samolotu do lotu zaistniało realne zagrożenie bezpieczeństwa życia lub zdrowia pasażerów z powodu ich długiego przebywania w kabinie samolotu, w której zarejestrowano wysoką temperaturę powietrza” – cytuje komunikat śledczych gazeta Kommersat.

Czytaj więcej

Sankcje na Rosję słabo działają? Komisja Europejska: poczekajmy, zadziałają

KŚR poinformował, że ​​osoby odpowiedzialne w liniach lotniczych za obsługę techniczną maszyny Red Wings podjęły decyzję o wykonaniu lotu „w sytuacji awarii instalacji odpowiedzialnej za system klimatyzacji wewnątrz samolotu i zapewniającej rozruch silnika bez korzystanie ze sprzętu naziemnego”. Komitet dodał, że "będzie sprawdzał inne możliwe fakty świadczenia niebezpiecznych usług przez linię lotniczą".

Przedstawiciele Red Wings twierdzą, że bezpieczeństwo było i pozostaje ich priorytetem numer jeden. „Każde podejrzenie awarii technicznej prowadzi do podjęcia decyzji o opóźnieniu lotu w celu dokładnego wyjaśnienia przyczyn i usunięcia awarii. Obecność nawet minimalnego ryzyka wystąpienia sytuacji awaryjnej podczas lotu uniemożliwiła wysłanie lotów w rejs” - zapewniają.

10 godzin bez jedzenia i wody

Do zdarzenia doszło podczas lotu WZ 3090, który miał wystartować 13 sierpnia o godzinie 11:35. Kilkakrotnie przekładano go na inną godzinę. Oczekiwanie pasażerów wracających z wypoczynku w Turcji przeciągnęło się do dziesięciu godzin. W tym czasie ludzie nie dostali od rosyjskiego przewoźnika żadnego wsparcia, a nawet wody czy posiłku.

Czytaj więcej

Czy Boeing i Airbus łamią sankcje? Części samolotowe wciąż płyną do Rosji

Kiedy pasażerowie zostali umieszczeni w samolocie, jego kapitan poinformował, że „zepsuła się instalacja do uruchamiania silnika”, bez której nie można było również włączyć klimatyzacji. W rezultacie w czasie lotu kilkanaście osób w kabinie straciło przytomność z powodu duszności.

Komemrsant zaznacza, że to nie jedyna taka sytuacja w Red Wings. Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksander Bastrykin polecił wszczęcie dochodzenia przeciwko linii lotniczej z powodu opóźnień i odwołań lotów. Lot Red Wings z Turcji, który miał się odbyć 12 sierpnia, przyleciał do Jekaterynburga dopiero 15 sierpnia. Lot z Jekaterynburga do Antalyi, który miał wystartować 13 sierpnia, został opóźniony o jeden dzień.

Red Wings twierdzi, że do tej sytuacji doprowadziły uszkodzenia w dwóch z trzech Boeingów 777, którymi dysponują linie. Zachodnie sankcje, będące odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę, uniemożliwiają rosyjskim przewoźnikom serwisowanie i zakup części zamiennych do zachodnich maszyn, wcześniej leasingowanych a po 24 lutego 2022 r. zawłaszczonych przez rosyjski reżim. Większe linie rosyjskie rozbierają więc starsze maszyny na części.

Komitet Śledczy Rosji (KŚR) wszczął dochodzenie przeciwko liniom Red Wings w sprawie „świadczenia niebezpiecznych usług podczas przewozu pasażerów". Powodem był incydent z 13 sierpnia, kiedy 406 pasażerów lotu Antalya-Moskwa podróżowało samolotem z niedziałającym systemem klimatyzacji.

Lot na bezdechu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Śmiertelne turbulencje: Singapore Airlines zaostrzają zasady bezpieczeństwa
Transport
Kryzys na rynku taxi. Taksówkarze masowo porzucają zawód
Transport
Spółka CPK szykuje się do nowych przejęć gruntów w Baranowie
Transport
Zwalnia koło zamachowe przemysłu. Polska branża motoryzacyjna słabnie
Transport
PKP Cargo musi ograniczyć inwestycje. Problemy finansowe
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy