Litwa: Polska i państwa bałtyckie rozmawiają o zamknięciu granicy z Białorusią

W środę rząd litewski zdecydował się na tymczasowe zamknięcie dwóch przejść granicznych z Białorusią - w Szumsku i w Twereczu. Przejścia zostaną zamknięte 18 sierpnia.

Publikacja: 16.08.2023 13:27

Litewscy strażnicy na granicy z Białorusią

Litewscy strażnicy na granicy z Białorusią

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 539

Decyzja litewskich władz ma związek ze "zmianami sytuacji geopolitycznej" i "zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego". Ma też na celu przeciwdziałanie przemytowi towarów.

Premier: Granicę z Białorusią możemy zamknąć tylko wspólnie z innymi

Litewski nadawca LRT podaje, że obecnie na granicy Polski z Białorusią działa jedno przejście graniczne, na granicy Łotwy z Białorusią - dwa przejścia, a na granicy Litwy z Białorusią - sześć (od piątku cztery).

Czytaj więcej

Litwa zwiększa liczebność wojsk na granicy z Białorusią. Nie podaje szczegółów

Prezydent Litwy, Gitanas Nauseda oświadczył, że Litwa, Łotwa i Polska mogą zamknąć granicę z Białorusią, jeśli sytuacja pod względem bezpieczeństwa stanie się "ekstremalnie złożona" ze względu na pojawienie się na Białorusi najemników z Grupy Wagnera.

Jednocześnie Nauseda przyznawał, że byłoby to radykalne posunięcie.

Tymczasem premier Ingrida Šimonytė ostrożnie wypowiadała się w kontekście zamknięcia większej niż dwa liczby przejść na granicy z Białorusią. Šimonytė podkreśliła, że taka jednostronna decyzja miałaby negatywny wpływ na inne sąsiednie kraje. Dlatego, według niej, gdy taka konieczność się pojawi, Litwa, Polska i Łotwa porozumieją się w sprawie skoordynowanego działania.

Będą rozmowy w Warszawie o zamknięciu granicy z Białorusią

Szefowa MSW Litwy, Agnė Bilotaitė oświadczyła, że kraje bałtyckie i Polska rozmawiają o możliwości całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią.

Według niej chodzi o "regionalne rozwiązanie".

Premier Ingrida Šimonytė ostrożnie wypowiadała się w kontekście zamknięcia większej niż dwa liczby przejść na granicy z Białorusią

- Rozmawiałam z polskim ministrem spraw wewnętrznych (Mariuszem Kamińskim - red.) tydzień temu. Uzgodniliśmy, że będziemy obecnie koordynować techniczne działania i procedury na poziomie technicznym, jak wyglądałoby to, gdyby taka regionalna decyzja (o zamknięciu granic - red.) została podjęta, gdyby kraje bałtyckie i Polska zrobiły to jednocześnie - wyjaśniła Bilotaitė w czasie środowej rozmowy z dziennikarzami.

Na poziomie decyzji politycznej sprawa ta ma być omawiana w Warszawie, 28 sierpnia, w czasie spotkania na szczeblu rządowym.

Wiceszef MSW Litwy, Arnoldas Abramavičius stwierdził, że zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Białorusią jednocześnie, spowodowałoby "poważne problemy organizacyjne".

Decyzja litewskich władz ma związek ze "zmianami sytuacji geopolitycznej" i "zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego". Ma też na celu przeciwdziałanie przemytowi towarów.

Premier: Granicę z Białorusią możemy zamknąć tylko wspólnie z innymi

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski wywiera presję na Joe Bidena. Chodzi o szczyt pokojowy
Dyplomacja
Polska wyśle wojska na Ukrainę? Rzecznik MSZ pytany o słowa Sikorskiego
Dyplomacja
Rośnie izolacja Izraela. Trzy europejskie państwa formalnie uznają dziś Palestynę
Dyplomacja
Sikorski odpowiedział na pytanie o polskich żołnierzy na Ukrainie. "Niech Putin zgaduje"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Dyplomacja
Hiszpania wyśle Ukrainie broń wartą miliard euro. Będą to m.in. czołgi Leopard?
Dyplomacja
Gabrielius Landsbergis o Węgrach: Nasze decyzje są blokowane przez jeden kraj