Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W piątek nad ranem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Recean: Putin z zakazem wjazdu do Mołdawii
Premier Mołdawii Dorin Recean powiedział, że jest lista rosyjskich oficjeli, których objęto zakazem wjazdu do kraju. Zaznaczył, że "dość długa" lista zostanie upubliczniona w odpowiednim czasie. Polityk ujawnił, że na liście znajduje się prezydent Rosji Władimir Putin.
Ostrzał na północy Ukrainy
W czwartek wojska rosyjskie ponownie ostrzelały przygraniczne tereny obwodu sumskiego, odnotowano uderzenia ponad 130 pocisków wystrzelonych z moździerzy, granatników i artylerii - podały miejscowe ukraińskie władze. Brak doniesień o ofiarach w ludziach.
Zełenski: Ważny polityczny wynik w Strasburgu
W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która wzywa Rosję do zaprzestania bezprawnych deportacji dzieci z okupowanych przez Rosjan terenów Ukrainy.
Zełenski ocenił, że przyjęcie rezolucji to "ważny polityczny wynik". Podkreślił, że po raz pierwszy "na szczeblu tak wysokiej organizacji międzynarodowej", zrzeszającej państwa Europy uznano, że przymusowa deportacja ukraińskich dzieci nosi znamiona ludobójstwa. Zdaniem prezydenta Ukrainy, decyzja ZPRE "znacznie" pomoże ukraińskim wysiłkom w celu pociągnięciem Rosji i jej władz do odpowiedzialności.
- Będziemy nadal działać na rzecz powrotu wszystkich deportowanych ukraińskich dzieci - zadeklarował Zełenski.
Drugi dywizjon Patriot trafił do służby na Ukrainie
Drugi dywizjon systemu przeciwrakietowego Patriot przeznaczony dla Ukrainy trafił do służby - poinformował dowódca ukraińskich Sił Powietrznych gen. Mykoła Ołeszczuk.
Ostrzał w obwodzie chersońskim, zginęła kobieta
Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że wojska rosyjskie ostrzelały wieś Odradokamjanka w rejonie berysławskim. Na miejscu zginęła 60-letnia kobieta, jej 73-letni mąż został ciężko ranny - podał Prokudin.
Doniesienia o eksplozjach na okupowanych terenach Ukrainy
Według doniesień w mediach społecznościowych, w zajętej przez wojska rosyjskie Nowej Kachowce lub w pobliżu tego miasta położonego w obwodzie chersońskim doszło do eksplozji. "W Nowej Kachowce słychać było odgłos uderzenia, coś się pali" - czytamy. "Widać dym. Słychać było eksplozje, które brzmiały jak detonacje" - dodano. Zainstalowane przez Rosję władze lokalne podały, że z powodu ostrzału wojsk ukraińskich w mieście nie ma prądu.
Do wybuchu miało też dojść w okupowanym przez Rosjan Melitopolu (obwód zaporoski). Informacje na ten temat podał lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.
Uszkodzone domy milionów Ukraińców
W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie uszkodzone zostały budynki, w których mieszkało 2,5 mln osób, rejestr całkowicie zniszczonych mieszkań dotyczy 170 tys. osób - przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów zaznaczając, że dane te nie uwzględniają terenów okupowanych, gdzie nie można policzyć zniszczonych domów.
Putin chce, by w Rosji były muzea wojny na Ukrainie
Rosyjski prezydent wydał w tej sprawie polecenie m.in. ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.
Czytaj więcej
W Rosji powstać mają muzea poświęcone "specjalnej operacji wojskowej" oraz jej uczestnikom - postanowił prezydent Władimir Putin.
Zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Szmyhal we Włoszech
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że z ministrem obrony Włoch Guido Crosetto rozmawiał o zwiększeniu pomocy wojskowo-technicznej dla Ukrainy oraz współpracy w przemyśle obronnym. Tematem rozmów była też integracja euroatlantycka. "Doceniamy wsparcie Włoch dla Ukrainy na jej drodze do NATO" - oświadczył szef ukraińskiego rządu, dziękując przy tym Włochom za dotychczasową pomoc wojskową.
Rezolucja ZPRE ws. deportacji dzieci z Ukrainy
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję uznającą, że przymusowa deportacja do Rosji dzieci z okupowanych przez Rosjan terenów Ukrainy to ludobójstwo. Przyjęta zdecydowaną większością głosów (87-1-1) rezolucja wzywa do zatrzymania zbrodni i ukarania winnych.
Rosjanie nie rezygnują z prób okrążenia Bachmutu
- W naszej strefie operacyjnej głównym kierunkiem uderzenia wroga pozostaje Bachmut. W ciągu dnia wróg atakował nasze pozycje na tym kierunku 13 razy - powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie nie chcą kupować lokalnych smartfonów
Rosyjskie smartfony nie były w stanie wytrzymać konkurencji z zagranicy. Sprzedaż lokalnych marek zmniejszyła się w Rosji dwukrotnie w ujęciu rocznym.
Czytaj więcej
Sprzedaż smartfonów rosyjskich marek zmniejszyła się w Rosji dwukrotnie w ujęciu rocznym. Rosyjskie urządzenia nie były w stanie wytrzymać konkurencji z zagranicy. Rosyjski biznes nie chce też lokalnego oprogramowania.
Doniesienia o działaniach ukraińskiego lotnictwa
W czwartek Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na obszary koncentracji wojsk rosyjskich oraz uderzenie na wrogi przeciwlotniczy system rakietowy - podał Sztab Generalny Ukrainy dodając, że Ukraińcy zestrzelili też pięć wrogich dronów różnych typów.
Amerykańskie sankcje przeciw FSB
Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena ogłosiła sankcje przeciw rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) oraz irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej w celu pociągnięcia tych służb do odpowiedzialności za bezprawne przetrzymywanie obywateli USA.
Sztab Generalny Ukrainy o walkach w obwodzie donieckim
Rosjanie koncentrują swe główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych w obwodzie donieckim, na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki - wynika z danych ukraińskiego dowództwa. W komunikacie podano, że 27 kwietnia w tych rejonach frontu Ukraińcy odparli ponad 35 ataków sił rosyjskich. SG Ukrainy podał, że najcięższe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W czwartek wojska rosyjskie przeprowadziły 25 ataków z powietrza i ponad 20 uderzeń za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał w codziennym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła, prawdopodobieństwo ataków rakietowych i lotniczych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.
Szef obwodu kijowskiego rozmawiał o odbudowie z ambasadorem Japonii
Rusłan Krawczenko podał, że z Kuninori Matsudą rozmawiał o dalszej współpracy w odbudowie obwodu kijowskiego. "Jesteśmy wdzięczni, że Japonia jest gotowa wspierać nas w tym w przyszłości" - napisał w mediach społecznościowych. Krawczenko zaznaczył, że do najważniejszych zadań należą remonty uszkodzonych budynków wielorodzinnych oraz odbudowa infrastruktury krytycznej, w tym mostów.
SBU: Zablokowano 8 kanałów ucieczki uchylających się od służby wojskowej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że zablokowała osiem kanałów ucieczki za granicę osób uchylających się od służby wojskowej. Zatrzymano dziesięć osób, które organizowały wyjazd za granicę, nielegalne przekraczanie granicy lub wystawiały fałszywe zaświadczenia lekarskie. "Koszt takich »usług« wynosił do 7 tysięcy dolarów" - czytamy.
Kułeba w Mołdawii o "wspólnych wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa"
Szef ukraińskiej dyplomacji przebywa z wizytą w Mołdawii. Dmytro Kułeba podał w mediach społecznościowych, że w Kiszyniowie z prezydent Maią Sandu rozmawiał m.in. o wspólnych wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa i handlu. "Zwycięstwo Ukrainy zapewni także długotrwałą stabilność i dobrobyt naszym drogim sąsiadom" - napisał.
Na Wyspach przeszkolono 14 tys. ukraińskich żołnierzy
- Łącznie 14 000 ukraińskich rekrutów wróciło z Wielkiej Brytanii, aby bronić swojej ojczyzny - przekazał Andrew Murrison, podsekretarz stanu w brytyjskim Ministerstwie Obrony. Dodał, że szkolenie żołnierzy obejmowało m.in. udzielanie pierwszej pomocy na polu bitwy oraz taktykę prowadzenia patroli. W tym roku liczba przeszkolonych w Wielkiej Brytanii żołnierzy z Ukrainy ma wzrosnąć do 20 tys.
Dwa rosyjskie drony zestrzelone w obwodzie donieckim
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU) podała w swym serwisie internetowym, że w obwodzie donieckim jej żołnierze zestrzelili dwa rosyjskie rozpoznawcze bezzałogowe statki powietrzne, w tym jeden wyposażany w system zrzutu amunicji. Jedna z maszyn została strącona w Bachmucie.
Ukraiński bank centralny przewiduje spadek eksportu produktów rolnych z Ukrainy
W związku z sytuacją dotyczącą eksportu do krajów UE, w drugim kwartale bieżącego roku wartość ukraińskiego eksportu produktów rolnych spadnie o 200 mln dol. - przewiduje Narodowy Bank Ukrainy.
Jak wygląda sytuacja na Ukrainie?
Brytyjskie Ministerstwo Obrony publikuje mapę pokazującą obecną sytuację na Ukrainie.
Coraz więcej gazu w magazynach unijnych krajów. Jest jeden wyjątek
Większość państw Europy korzysta z niższych cen gazu, dokupując surowiec na zapas. W całej Unii podziemne magazyny pełne są już w 60 procentach. Polska jako jedyna wypompowuje gaz z magazynów, zamiast je zapełniać.
Czytaj więcej
Większość państw Europy korzysta z niższych cen gazu, dokupując surowiec na zapas. W całej Unii podziemne magazyny pełne są już w 60 procentach. Polska jako jedyna wypompowuje gaz z magazynów, zamiast je zapełniać.
Ostrzał w obwodzie charkowskim, są ofiary
Wojska rosyjskie ostrzelały wieś Tokariwka w rejonie charkowskim obwodu charkowskiego - podał szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow informując, że w wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Ze słów Syniehubowa wynika, że poszkodowani to pracownicy firmy energetycznej, którzy pracowali przy renowacji linii przesyłowej.
Tajne dokumenty CIA: Rosja potrzebuje więcej żołnierzy, ale obawia się gniewu obywateli
Z tajnych dokumentów wywiadowczych CIA wynika, że rosyjskie wojsko namawia władze na zaciągnięcie do armii kolejnych kilkuset tysięcy osób. Konsekwencji obawiają się urzędnicy, którzy odpowiadają za gospodarkę kraju.
Czytaj więcej
Rosyjscy urzędnicy starają się zwerbować setki tysięcy żołnierzy do wojny na Ukrainie bez wywołania gniewu obywateli. Plany rekrutacyjne narzucane przez dowódców wojskowych wywołują niepokój wśród innych urzędników państwowych, którzy martwią się o coraz bardziej widoczny niedobór siły roboczej w sektorze cywilnym - wynika z tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, do których dotarła redakcja "The Washington Post".
Rozmowa Putin-Erdogan
Prezydenci Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin, odbyli rozmowę telefoniczną. Strona turecka podała, że politycy omówili sytuację na Ukrainie oraz kwestię umowy zbożowej.
Rosjanie już nie kupują Windowsa
W 2022 roku rosyjscy klienci instytucjonalni wydali 57 mln rubli na zakup systemu operacyjnego Microsoft Windows, czyli o 82 proc. mniej niż w 2021 roku. Jednocześnie w pierwszym kwartale 2023 r. miał miejsce tylko jeden taki zakup - za 31 tys. rubli - podaje serwis Kontur.Torgi. Według rosyjskich analityków, na których powołuje się agencja propagandowa RIA Nowosti, powodem jest to, że „klienci z administracji rządowej przechodzą na krajowe systemy operacyjne, wśród których najpopularniejsze to RED OS i Astra Linux”. Oparte są na Linuksie i mają certyfikat Federalnej Służby Kontroli Technicznej i Eksportowej (FSTEC) Rosji.
Microsoft wycofał się z rosyjskiego rynku 4 marca ub. r., jednak podkreślił, że nadal będzie wypełniał dotychczasowe zobowiązania wobec klientów z tego kraju.
Minister obrony Ukrainy przekonuje, że Rosja może się zmienić jak Niemcy po wojnie
Będzie żądza zemsty po porażce w tej wojnie również wśród Rosjan. Dlatego potrzebujemy międzynarodowego trybunału, "Norymbergi 2", gdziekolwiek by się on znalazł. Ja bym go utworzył w Mariupolu lub Charkowie. Przynajmniej zorganizował tam posiedzenie - mówił w ukraińskim radiu Ołeksij Reznikow. - Aby uczynić Rosję nie państwem agresorem lecz państwem rozwijającym się - dodał.
Czytaj więcej
Rowy przeciwczołgowe w pobliżu okupowanego przez Rosjan miasta Połohy w obwodzie zaporoskim rozciągają się na 30 km. Za nimi znajdują się zapory przeciwczołgowe (tzw. smocze zęby). Dalej znajdują się okopy przeznaczone dla piechoty - podaje Reuters powołując się na zdjęcia satelitarne.
Zacharowa: Nie zamierzamy doprowadzić do eskalacji nuklearnej
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ ostrzegła, że inne kraje nie powinny testować cierpliwości Moskwy.
Czytaj więcej
Rosja nie zamierza obrać drogi eskalacji nuklearnej w swoim sporze z Zachodem o Ukrainę, ale inni nie powinni testować jej cierpliwości - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Rosyjski wiceminister obrony stracił stanowisko
Poinformował o tym na swoim kanale na Telegramie Aleksander Sładkow z Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej. O dymisji donoszą też niezależne rosyjskie serwisy, choć na stronie rosyjskiego MON Mizincew nadal figuruje jako członek kierownictwa resortu.
Czytaj więcej
Jeden z tzw. rosyjskich korespondentów wojennych poinformował o dymisji wiceministra obrony Rosji gen. Michaiła Mizincewa.
Stoltenberg: Daliśmy Ukrainie silną pozycję do odzyskiwania utraconych terenów
Sekretarz generalny NATO stwierdził, że odbicie ziem okupowanych przez rosyjskie wojska wzmocni pozycję negocjacyjną Ukrainy, gdy dojdzie do rozmów pokojowych.
Czytaj więcej
Kraje NATO dostarczyły Ukrainie ponad 98 proc. obiecanego jej sprzętu pancernego - oświadczył sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.
Papież zaproszony na Ukrainę
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas czwartkowej audiencji w Watykanie zaprosił papieża Franciszka do swojego kraju. Informację taką potwierdził ambasador Ukrainy w Watykanie Andrij Jurasz. Podkreślił, że „zaproszenie zostało już złożone kilka razy i powtórzone”.
Czwartkowa audiencja to pierwsze spotkanie papieża z premierem Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na ten kraj 24 lutego ub. r.
Puszylin wykluczył możliwość negocjacji z Zełenskim
P.o. szefa samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, ocenił, że „obecny kijowski reżim nie jest zdolny do negocjacji”. - Nie mamy co do tego złudzeń, dlatego nie może być mowy o żadnym stanowisku negocjacyjnym, a w ogóle o jakichkolwiek rozsądnych negocjacjach - mówił w rozmowie z rosyjską tubą propagandową, kanałem Rossija 24. Wywiad był reakcją na środową rozmowę telefoniczną Wołodymyra Zełenskiego z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Puszylin ocenił, że widzi „absolutnie jasną i precyzyjną linię” ze strony chińskich władz w sprawie Doniecka. - Widzimy zainteresowanie pokojowym rozwiązaniem konfliktu - stwierdził.
Wołodin o deklaracji Bidena: Chce uniknąć odpowiedzialności
Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin na swoim kanale Telegram obarczył odpowiedzialnością za „atak terrorystyczny na Nord Stream, ludobójstwo ludności cywilnej na Ukrainie i zniszczenie europejskiej gospodarki” prezydenta USA Joe Bidena. Komentując ogłoszenie przez Bidena zamiaru ubiegania się o reelekcję Wołodin przekonytwał, że powodem tej decyzji jest „chęć uniknięcia odpowiedzialności za swoje zbrodnie” przez Bidena.
Ławrow na początku maja leci do Indii
W dniach 4-5 maja minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji państwa należących do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, gdzie „omówi przygotowania do lipcowego spotkania rady głów państw tej organizacji” - poinformowała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Ławrow ma też „odbyć szereg spotkań bilateralnych na marginesie spotkania”.
Czeczeni walczący na Ukrainie twierdzą, że Rosja się rozpadnie po przegranej wojnie
- Kiedy słyszę ekspertów francuskich lub niemieckich mówiących, że Rosję trzeba ocalić i nie pozwolić jej się rozpaść, i że można odbudować ją jako państwo demokratyczne, po prostu kręcę przecząco głową - podkreśla „Torto”, 45-letni Czeczen walczący z Rosją po ukraińskiej stronie.
Czytaj więcej
- Mamy dość Rosji - mówi 45-letni dowódca oddziału czeczeńskiego, walczącego po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją, który w rozmowie z serwisem politico.eu prosi, aby podać jedynie jego pseudonim, "Torto" (nawiązanie do zamku znajdującego się w pobliżu jego rodzinnego miasta w Czeczenii).
Putin nie ma w planach kolejnej rozmowy z Xi
W harmonogramie Władimira Putina w dającej się przewidzieć przyszłości nie ma rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ostatni raz obaj przywódcy spotkali się w marcu. W czasie ich rozmowy nie pojawił się temat powrotu Ukrainy do granic z 1991 roku - podkreślił Pieskow.
Czytaj więcej
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nie ocenił rozmowy prezydenta Chin Xi Jinpinga z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaznaczając jednocześnie, że Rosja z zadowoleniem przyjmuje wszystko, co może przyczynić się do zakończenia konfliktu.
Dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy poszukiwany przez Rosję
Ołeksij Nejiżpapa, dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy, został wpisany na listę osób poszukiwanych przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - poinformowały rosyjskie serwisy. Podstawą poszukiwań jest „artykuł z Kodeksu karnego”.
Rosyjscy żołnierze kradli silniki do czołgów
W rosyjskich serwisach pojawiły się jednocześnie doniesienia o aresztowaniu płk. Aleksandra Denisowa, z działu wsparcia technicznego Południowego Okręgu Wojskowego. Działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej miał on pomóc w okresie od listopada 2021 do kwietnia 2022 r. - a więc również już w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - w kradzieży siedmiu silników V-92S2 przeznaczonych do czołgów T-90. Ich wartość to ok. 20,5 mln rubli, czyli równowartość ok. 1 mln zł. Nie wiadomo, komu grupa chciała sprzedawać silniki.
Czytaj więcej
Jeden z tzw. rosyjskich korespondentów wojennych poinformował o dymisji wiceministra obrony Rosji gen. Michaiła Mizincewa.
Analitycy wojskowi: Postępy ofensywy Ukrainy zależne od jej zdolności do przeprowadzania złożonych, połączonych operacji
- Nie chodzi o ilość sił (...). Chodzi o to czy będą w stanie prowadzić operacje połączone - mówi Neil Melvin, analityk z RUSI. - Rosjanie pokazali, że nie umieją i wrócili do starej, radzieckiej metody walki na wyczerpanie - dodaje.
Czytaj więcej
Rowy przeciwczołgowe w pobliżu okupowanego przez Rosjan miasta Połohy w obwodzie zaporoskim rozciągają się na 30 km. Za nimi znajdują się zapory przeciwczołgowe (tzw. smocze zęby). Dalej znajdują się okopy przeznaczone dla piechoty - podaje Reuters powołując się na zdjęcia satelitarne.
Alarm powietrzny w dwóch obwodach
W obwodach donieckim i chersońskim ogłoszono alert powietrzny. Pojawiają się również doniesienia o odgłosach eksplozji, słyszanych w okolicach Chersonia.
Obrońcy Bachmutu: Mamy wystarczająco wielu żołnierzy. Najważniejsza jest amunicja
- Moglibyśmy zapewnić więcej wsparcia naszym chłopcom, którzy tu umierają - mówi w rozmowie z BBC Wołodymyr z 17 Batalionu Pancernego o jednostkach wspierających Bachmut ogniem rakietowym i artyleryjskim.
Czytaj więcej
Żołnierze 17. Batalionu Pancernego ukraińskiej armii rok temu wystrzeliwali ze wszystkich 40 luf wyrzutni rakiet BM-21 Grad jednocześnie. Dziś mogą sobie pozwolić jedynie na wystrzelenie kilku pocisków jednocześnie w stronę jednego celu - podaje BBC. Dziennikarze stacji rozmawiali z żołnierzami jednostki, którzy zapewniają wsparcie ogniowe obrońcom Bachmutu.
Rosja przekieruje 140 mln ton eksportu ropy z Europy do Azji
W 2023 roku Rosja przekieruje do Azji 140 mln ton eksportu ropy i produktów ropopochodnych z 220 mln ton eksportu dotychczas przypadającego na Europę - powiedział rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. Dzień wcześniej mówił, że dotychczas Rosja przekierowała około 20 proc. ropy i produktów naftowych dostarczanych do Europy na rynki azjatyckie.
- W tym roku trafi (na wschód) 140 mln ton ropy i produktów ropopochodnych. Na zachodzie pozostanie około 80-90 mln ton - stwierdził wicepremier, cytowany przez RIA Nowosti. Agencja zwraca uwagę, że tym samym w 2023 roku Rosja planuje przekierować do Azji ponad 60 proc. eksportu ropy i produktów ropopochodnych, przypadającego wcześniej na Europę.
Dowódca NATO w Europie: Sojusznicy dostarczyli Kijowowi ponad 98% obiecanych pojazdów bojowych
Generał Christopher Cavoli jest przekonany, że Ukraina otrzyma na czas obiecany sprzęt potrzebny do przeprowadzenia kontrofensywy.
Czytaj więcej
Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie, generał Christopher Cavoli powiedział, że prawie wszystkie pojazdy bojowe obiecane Ukrainie przez partnerów z sojuszu zostały już dostarczone.
Gen. Skrzypczak: Rosjanie wysyłają T-55 i T-62? Jestem czołgistą i nie jest mi do śmiechu
- Jeśli taki czołg jest dobrze zamaskowany, ukryty i zabezpieczony i strzela pociskami kalibru 100 lub 115 mm i trafi w wieżę abramsa, to gwarantuję, że on stanie i nie pojedzie dalej - ostrzega były dowódca Wojsk Lądowych.
Czytaj więcej
- Rosjanie na pozycje obronne wysyłają czołgi T-55 i T-62, z czego cały świat się śmieje. Ja jestem czołgistą i nie jest mi do śmiechu - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.
Obwód zaporoski ostrzelany 83 razy w ciągu doby
Jurij Malaszko, gubernator obwodu zaporoskiego, poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że w ciągu doby obwód zaporoski został ostrzelany 83 razy - w tym 69 razy przez rosyjską artylerię. W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby.
RMF FM podaje, że w lesie pod Bydgoszczą znaleziono pocisk powietrze-ziemia
Na pocisku mają znajdować się napisy w języku rosyjskim. Pocisk nie ma głowicy.
Czytaj więcej
"W okolicach miejscowości Zamość ok. 15 km od Bydgoszczy znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego" - pisze na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. RMF FM podaje, że znaleziony obiekt to pocisk powietrze-ziemia.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie utworzyli stanowiska ogniowe na dachach budynków elektrowni jądrowej
Na dachach niektórych z budynków Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Rosjanie utworzyli stanowiska ogniowe, na co wskazują zdjęcia satelitarne z marca 2023 roku - podaje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie. Według brytyjskiego resortu stworzenie tych stanowisk wynika z obaw przed ukraińską kontrofensywą.
Na Ukrainie rośnie konkurencja dla najemników Prigożyna
Pojawienie się nowych prywatnych firm wojskowych na froncie może doprowadzić do poważnych sporów - uważają analitycy ISW.
Czytaj więcej
Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zwracają uwagę, że w bitwie o Bachmut rośnie konkurencja między rosyjskimi prywatnymi firmami wojskowymi.
Jedna osoba zginęła, 23 zostały ranne po ataku rakietowym na Mikołajów
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje na swoim profilu na Facebooku, że w nocy Rosjanie ostrzelali Mikołajów pociskami Kalibr wystrzelonymi przez rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. Na miasto miały spaść cztery takie pociski, niszcząc jeden dom mieszkalny i uszkadzając drugi oraz uszkadzając blok mieszkalny. W wyniku ataku jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne.
Obwód chersoński ostrzelany 65 razy w ciągu doby
Na obwód chersoński spadło w ciągu doby 386 pocisków - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 188 920 żołnierzy, 3 694 czołgów, 7 178 pojazdów opancerzonych, 2 887 zestawów artyleryjskich, 542 wyrzutnie rakiet, 293 zestawy przeciwlotnicze, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 461 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 805 pojazdów (w tym cystern), 352 jednostki sprzętu specjalnego.
Wybuch improwizowanego ładunku wybuchowego w okupowanym Melitopolu
W wyniku eksplozji ranna została jedna osoba, którą hospitalizowano - podaje przedstawiciel lokalnej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Do eksplozji doszło przy wejściu do bloku mieszkalnego przy jednej z ulic w Melitopolu.
W lesie w pobliżu Bydgoszczy znaleziono "szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego"
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Narodowej i minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
Czytaj więcej
"W okolicach miejscowości Zamość ok. 15 km od Bydgoszczy znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego" - pisze na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. RMF FM podaje, że znaleziony obiekt to pocisk powietrze-ziemia.
Nowe fakty o sprawcy wycieku tajnych dokumentów USA
Ujawnienie przez Jacka Teixeirę tajnych dokumentów to najpoważniejszy wyciek takich dokumentów USA od czasu opublikowania w WikiLeaks ponad 700 tys. niejawnych dokumentów i nagrań.
Czytaj więcej
21-letni Jack Teixeira, żołnierz Sił Powietrznych Gwardii Narodowej USA, oskarżony o spowodowanie wycieku tajnych dokumentów Pentagonu, w przeszłości miał formułować groźby karalne, wykorzystywał komputer służbowy do szukania informacji na temat masowych strzelanin i próbował niszczyć dowody w swojej sprawie - podaje prokuratura.
Putin jeszcze nie podjął decyzji, czy pojedzie do RPA na spotkanie grupy BRICS
Rosyjski przywódca ścigany jest nakazem aresztowania przez Trybunał za zbrodnie wojenne w Ukrainie. A RPA jest sygnatariuszem traktatu rzymskiego stanowiącego podstawę działania Trybunału i jest zobowiązana do zatrzymania Rosjanina, gdy znajdzie się na jej terytorium.
Czytaj więcej
Prezydent RPA zapowiedział zerwanie z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, byle tylko wpuścić Władimira Putina do kraju.
Premier Estonii: W pełni popieramy 10-punktowy plan pokojowy Ukrainy
Jeżeli pogodzimy się z tym, że Ukraina straci jakieś terytoria, to nie będzie długotrwałego pokoju - ostrzega Kaja Kallas w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.
Czytaj więcej
Kaja Kallas, premier Estonii: Nie jestem pewna, czy wszyscy zdają sobie sprawę, że jesteśmy w całkiem nowej epoce.
Poroszenko w rozmowie z "Rzeczpospolitą": Tylko jeden scenariusz: zwycięstwo Ukrainy
Są dwa główne składniki zwycięstwa. Pierwszy to stan trwałego bezpieczeństwa na kontynencie – nie na Ukrainie, ale na kontynencie, czy może nawet na świecie. A to jest możliwe jedynie przy pełnym członkostwie Ukrainy w NATO i wycofaniu wszystkich wojsk rosyjskich z ukraińskiego terytorium. Drugi czynnik to deputinizacja: Europy, Rosji, Niemiec, Polski, wszystkiego. Powinniśmy powstrzymać wszelkie próby wykorzystania przez Putina mechanizmu demokratycznego do podważania stabilności i pokoju na kontynencie - mówił Poroszenko w rozmowie z redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", Bogusławem Chrabotą.
Czytaj więcej
Zastopowanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych to był szok, nie spodziewaliśmy się tego – mówi Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy.
Białoruski dyktator nie pytał rodaków podejmując decyzje o rozmieszczeniu na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej
W środę rosyjski resort obrony raportował, że białoruscy wojskowi odbyli specjalne szkolenie z obsługi wyrzutni Iskander-M, wyposażonych w taktyczną broń atomową.
Czytaj więcej
W rocznice katastrofy czarnobylskiej Białorusini za granicą protestują przeciwko rozmieszczeniu w ich kraju rosyjskiej broni nuklearnej.
Zakaz importu płodów rolnych z Ukrainy może mieć sporo konsekwencji ubocznych
Wydane przez ministra rozwoju Waldemara Budę rozporządzenie zatamowało wprawdzie napływ ukraińskiego zboża na polski rynek, ale sposób wprowadzenia tego zakazu może się odbić czkawką całej gospodarce.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu doby zniszczyliśmy sześć rosyjskich dronów
Lotnictwo Sił Powietrznych Ukrainy w ciągu doby przeprowadziło 11 uderzeń na zgrupowania rosyjskich wojsk, z kolei wojska rakietowe i artyleria ostrzelały dwa stanowiska rosyjskiej obrony przeciwlotniczej i dwa inne ważne obiekty wojskowe - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z informacji podanej przez ukraiński Sztab wynika, że w ciągu doby nad Ukrainą strącono sześć rosyjskich, bezzałogowych statków powietrznych.
19 ukraińskich żołnierzy przyjechało na leczenie do Chorwacji
Informację taką przekazała ambasada Ukrainy w Chorwacji. Niektórym żołnierzom towarzyszą ich bliscy.
Ukraiński analityk wojskowy: Nie należy spodziewać się przełomu w Bachmucie
- Jeśli Bachmut padnie, Rosja będzie mogła wysłać swoje siły gdzie indziej - podkreślił na antenie ukraińskiego radia Denys Popowycz. - Bachmut stwarza szansę niszczenia rosyjskich jednostek i uniemożliwienia użycia ich gdzie indziej - dodał.
Czytaj więcej
Rosjanie nacierali w środę na Bachmut, który starają się bezskutecznie zająć od kilku miesięcy.
Zełenski: Można użyć wpływów Chin, by przywrócić siłę zasad, na których powinien opierać się pokój
Po środowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił w wieczornym wystąpieniu, że "istnieje szansa, by wykorzystać polityczne wpływy Chin, do przywrócenia siły zasad i reguł, na których powinien opierać się pokój". - Ukraina i Chiny, tak jak większość świata, są równie zainteresowane siłą suwerenności narodów i integralności terytorialnej - podkreślił.
Para z Czasiw Jaru skazana na 15 lat więzienia za przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach ukraińskiej armii
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o "zebraniu bezdyskusyjnych dowodów winy dwojga kryminalistów, którzy przekazywali najeźdźcom informacje wywiadowcze o pozycjach Sił Obronnych Ukrainy w rejonie Bachmutu". Sąd skazał oboje - parę z Czasiw Jaru - na 15 lat więzienia, po tym jak mężczyznę i kobietę aresztowano w grudniu 2022 roku w czasie działań kontrdywersyjnych w rejonie frontu w obwodzie donieckim. Mężczyzna odsiadywał już wcześniej wyrok za walkę w szeregach nielegalnych formacji zbrojnych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Moskwa: Plac Czerwony będzie zamknięty do 10 maja
Od 27 kwietnia do 10 maja Plac Czerwony w Moskwie będzie zamknięty, w związku z przygotowaniami do Parady Zwycięstwa, która ma odbyć się w stolicy Rosji 9 maja, w dniu, w którym Rosja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej. Już wcześniej poinformowano, że od 23 kwietnia do 15 maja dla zwiedzających zamknięte zostanie Mauzoleum Lenina, co również ma związek z przygotowaniami do obchodów 9 maja na Kremlu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Niszczyciele rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczyły walkę z okrętem podwodnym na Morzu Japońskim
Dwa rosyjskie niszczyciele rakietowe wchodzące w skład Floty Pacyfiku - "Admirał Tribuc" i "Admirał Pantielejew" - wzięły udział w ćwiczeniach w czasie których szkoliły się z wykrywania i zwalczania wrogiego okrętu podwodnego - podaje służba prasowa Floty.
Prezydenci USA i Korei Południowej nie rozmawiali o pomocy wojskowej dla Ukrainy
Yoon Suk-yeol, prezydent Korei Południowej, w czasie spotkania w USA z Joe Bidenem nie rozmawiał z amerykańskim prezydentem o pomocy wojskowej dla Ukrainy - podaje agencja Yonhap, cytując przedstawiciela administracji prezydenta Korei Południowej. Prezydenci rozmawiali na temat pomocy humanitarnej, finansowej i niemilitarnego wsparcia Ukrainy. Korea Południowa wyraziła gotowość do wzięcia udziału w rozmowie na temat odbudowy Ukrainy po wojnie we współpracy z USA. Korea Południowa, jak dotąd, nie dostarczała pomocy militarnej Ukrainie, choć z jednej z ostatnich wypowiedzi południowokoreańskiego prezydenta wynikało, że nie wyklucza, iż może taką pomoc dostarczyć w przyszłości.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że obecnie jedynym celem świata musi być porażka Rosji.