Reklama

Wyciek tajnych dokumentów USA: Domniemany sprawca chciał zabijać ludzi?

21-letni Jack Teixeira, żołnierz Sił Powietrznych Gwardii Narodowej USA, oskarżony o spowodowanie wycieku tajnych dokumentów Pentagonu, w przeszłości miał formułować groźby karalne, wykorzystywał komputer służbowy do szukania informacji na temat masowych strzelanin i próbował niszczyć dowody w swojej sprawie - podaje prokuratura.

Publikacja: 27.04.2023 06:43

Wjazd do bazy, w której służył podejrzany

Wjazd do bazy, w której służył podejrzany

Foto: PAP/EPA

arb

W 48-stronicowym dokumencie przekazanym Departamentowi Sprawiedliwości prokuratura wnioskuje o pozostanie Teixeiry w areszcie w oczekiwaniu na proces. Zdaniem śledczych stosowana przez 21-latka "agresywna retoryka", a także działania, które podejmował, by niszczyć dowody, oznaczają, że Teixeira może być groźny i może próbować uciec.

Prawnicy Teixeiry nie komentują sprawy.

Niszczenie dowodów? Zniszczony tablet, laptop w śmietniku

Dokument przygotowany przez prokuraturę zawiera m.in. zdjęcia sypialni 21-latka wykonane w czasie przeszukania jego domu przez FBI.

Czytaj więcej

Tajne dokumenty Pentagonu ujawniane niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę

W dokumencie czytamy, że w 2022 roku 21-latek wykorzystywał służbowy komputer, by szukać informacji na temat masowych strzelanin, do których dochodziło w ostatnich latach w USA.

Reklama
Reklama

W czasie przeszukania domu Teixeiry FBI znalazło zniszczony tablet, a także laptop i konsolę do gier w śmietniku. Teixeira miał także instruować internautów, by kasowali wszystkie wysłane przez niego materiały.

W ubiegłym miesiącu Teixeira został oskarżony o nielegalne kopiowanie i rozpowszechnianie niejawnych informacji dotyczących obronności, a także nielegalne przenoszenie takich materiałów.

Czytaj więcej

Czy Stanom Zjednoczonym można jeszcze wierzyć?

W przypadku skazania grozi mu do 25 lat więzienia.

Ujawnienie przez Teixeirę tajnych dokumentów to najpoważniejszy wyciek takich dokumentów USA od czasu opublikowania w WikiLeaks ponad 700 tys. niejawnych dokumentów i nagrań.

Prokuratura twierdzi, że Teixeira od lutego 2022 roku zaczął uzyskiwać dostęp do setek niejawnych dokumentów "niezwiązanych z jego pracą i zaczął publikować niektóre z nich w mediach społecznościowych w grudniu 2022 roku".

Reklama
Reklama

"Szkody wyrządzone przez oskarżonego bezpieczeństwu narodowemu USA są ogromne" - zaznacza prokuratura dodając, że Teixeira "wciąż może wyrządzić szkody".

Podejrzany pytał o broń w internecie

Prokuratura zarzuca 21-latkowi próbę niszczenia dowodów i wpływania na świadków w jego sprawie. Śledczy podają też, że mężczyzna umieszczał agresywne komentarze w internecie. W listopadzie 2022 roku miał napisać w mediach społecznościowych, że - gdyby mógł - "zabiłby tony ludzi", ponieważ zlikwidowałby wówczas "słabych umysłowo".

10 lutego 2023 roku Teixera szukał porady u jednego z internautów na temat tego "jakiego rodzaju broni byłoby łatwo używać z tylnej części zaparkowanego SUV-a przeciwko celowi na chodniku lub werandzie".

Prokuratura podkreśla, że - w świetle jej ustaleń - Teixeira nie powinien mieć szansy na wyjście z aresztu.

Przestępczość
Rosyjski naukowiec zatrzymany w Polsce. Powodem działania na Krymie
Materiał Promocyjny
MLP Group z jedną z największych transakcji najmu w Niemczech
Przestępczość
"Poważny incydent" na lotnisku Heathrow w Londynie. Mężczyzna został aresztowany
Przestępczość
W noc przed szturmem na Kapitol Waszyngtonem miały wstrząsnąć eksplozje. FBI dokonało aresztowania
Przestępczość
Brytyjski raport: Władimir Putin odpowiedzialny za śmierć 44-letniej Brytyjki
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Przestępczość
Atak piratów na gazowiec. Dziewięciu marynarzy porwanych, wśród załogi Polak
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama