Tajne dokumenty Pentagonu ujawniane niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę

Jack Teixeira, oskarżony o ujawnienie tajnych dokumentów wywiadu USA w internetowej sieci społecznościowej Discord, opublikował je kilka miesięcy wcześniej i na większej grupie czatów, niż dotychczas sądzono - pisze "TheNew York Times".

Publikacja: 22.04.2023 10:00

Pentagon

Pentagon

Foto: PAP/EPA, JIM LO SCALZO

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 423

Amerykańscy śledczy federalni aresztowali 13 kwietnia 21-letniego żołnierza Sił Powietrznych Gwardii Narodowej, zidentyfikowanego jako Jack Teixeira, w związku z masowym wyciekiem dokumentów dotyczących działań wojennych Rosji na Ukrainie.

Informacje zawarte w dokumentach obejmują szereg kwestii związanych z totalną wojną Rosji na Ukrainie, w tym przewidywania, że wojna będzie trwała "daleko” po 2023 roku.

Sprawa przeciwko Teixeirze dotyczy wycieku tajnych dokumentów innej grupy Discord, liczącej około 50 członków, zwanej Thug Shaker Central. Tam zaczął publikować poufne informacje w październiku 2022 r.

Czytaj więcej

Wyciek dokumentów USA: Rosja "uważnie się im przyjrzy"

Ale według "NYT" profil użytkownika pasujący do profilu Teixeiry zaczął publikować dokumenty wywiadowcze dotyczące działań wojennych Rosji w grupie zrzeszającej znacznie większą liczbę, bo 600 członków, już w lutym 2022 r., wkrótce po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

Wpisy, które niedawno przejrzeli dziennikarze "The New York Timesa", pokazują, że dane wywiadowcze, które wyciekły do tej większej grupy, zawierały poufne informacje o ofiarach rosyjskich i ukraińskich, rosyjskich działaniach szpiegowskich i pomocy dla Ukrainy. Użytkownik twierdził, że publikuje informacje z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnej Agencji Wywiadowczej i innych agencji wywiadowczych.

Według dziennikarskich ustaleń, pierwszy wyciek miał miejsce mniej niż 48 godzin po inwazji Rosji na Ukrainę. Autor profilu pasującego do profilu Teixeiry pisze m.in., że widział raport Pentagonu o tym, że Rosja użyła do ataku jednej trzeciej swoich sił, w późniejszych postach wydaje się przewidywać rozwój sytuacji na froncie.

"Kilka "wielkich ”wiadomości” - napisał. „Może być planowane wycofanie wojsk na zachód od Kijowa”. Dwa dni później rosyjscy urzędnicy ogłosili, że wycofują się ze stolicy Ukrainy.

Niektóre posty zaczynały się od aktualizacji liczby ofiar. Ich autor informował także o priorytetowych celach Ukrainy i działaniach rosyjskich agencji wywiadowczych. Szczególnie interesował się publikowaniem informacji o tym, które kraje udzielają Ukrainie pomocy militarnej.

19 marca Texeira napisał, że "byłem bardzo szczęśliwy móc przez ostatni rok relacjonować to wydarzenie i dzielić się czymś, co niewielu ludzi widzi".

"NYT" nie był w stanie potwierdzić, czy władze USA są świadome tych dodatkowych informacji niejawnych opublikowanych w większej grupie Discord.

***

Departament Sprawiedliwości USA wszczął postępowanie ws. upublicznienia dokumentów, z których duża część wygląda na dokumenty Pentagonu. Pierwotnie opublikowano je w serwisie Discord, ale od tego czasu dokumenty trafiły na wiele innych serwisów społecznościowych.

Dokumenty są związane z wojną toczącą się na Ukrainie - zawierają m.in. informacje o dostawach zachodniego uzbrojenia dla ukraińskiej armii, szkoleniu ukraińskich jednostek, a także szacunki dotyczące strat obu stron konfliktu.

Z upublicznionych dotychczas dokumentów wynika też, że amerykański wywiad kontroluje swoich sojuszników inwigilując m.in. prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, czy władze Korei Południowej. Ponadto dokumenty wskazują, że na terenie Ukrainy działają żołnierze służb specjalnych m.in. z Wielkiej Brytanii i USA.

Niektóre dokumenty dotyczą sytuacji w Rosji - wynika z nich, że Władimir Putin ma być chory na raka i przechodzi chemioterapię, a sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew oraz szef Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow mają planować sabotowanie działań prezydenta, gdy będzie on przyjmował kolejną chemie. Jeden z dokumentów mówi o konflikcie w łonie rosyjskich władz - między FSB a resortem obrony Rosji.

Wyciek uważany jest za najpoważniejszy tego typu incydent w XXI wieku.

USA potwierdziły, że dokumenty są autentyczne, ale nie wykluczają, że część z nich mogła zostać zmodyfikowana. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin komentując wyciek stwierdził, że dokumenty umieszczono w sieci 28 lutego i 1 marca, ale nie jest pewien czy w sieci wcześniej publikowano jakieś inne niejawne dokumenty.

"Washington Post", powołując się na rozmowy z członkami kanału w serwisie Discord, na którym miały pojawić się dokumenty podaje, że grupa składa się z nieco ponad 20 mężczyzn i chłopców, których łączy "miłość do broni, sprzętu wojskowego i Boga". Sprawcą wycieku miał być mężczyzna liczący dwadzieścia kilka lat używający nicku OG, który - jak twierdził - był pracownikiem bazy wojskowej, w której miał kontakt z niejawnymi dokumentami.

OG miał pod koniec 2022 roku ujawnić członkom grupy, stworzonej w czasie pandemii koronawirusa, że dysponuje tajemnicami amerykańskiej administracji. Jak pisał niejawne dokumenty wynosił z bazy wojskowej, której lokalizacji nie chciał jednak wskazać.

Użytkownik Discorda twierdził, że spędza część dnia wewnątrz tajnej jednostki, do której nie można wnosić telefonów komórkowych i innego sprzętu elektronicznego, który można byłoby wykorzystać do przenoszenia tajnych informacji.

OG miał opowiadać członkom grupy o polityce międzynarodowej i tajnych rządowych operacjach. Jeden z członków grupy twierdzi, że mężczyzna "chciał, aby byli na bieżąco" i wydawał się być przekonany, że jego wiedza pomoże im zachować bezpieczeństwo w świecie.

Amerykańscy śledczy federalni aresztowali 13 kwietnia 21-letniego żołnierza Sił Powietrznych Gwardii Narodowej, zidentyfikowanego jako Jack Teixeira, w związku z masowym wyciekiem dokumentów dotyczących działań wojennych Rosji na Ukrainie.

Informacje zawarte w dokumentach obejmują szereg kwestii związanych z totalną wojną Rosji na Ukrainie, w tym przewidywania, że wojna będzie trwała "daleko” po 2023 roku.

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?