04:37
15.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 295
00:02
15.12.2022

Koniec środowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.

23:58
14.12.2022

Zełenski rozmawiał z przewodniczącym MKOl

Jak przekazał prezydent Ukrainy, w rozmowie z Thomasem Bachem podkreślił, że „zasady ruchu olimpijskiego zdecydowanie nie obejmują konszachtów z państwami terrorystycznymi”.

Czytaj więcej

Zełenski o rosyjskich sportowcach: Bez różnicy, pod jaką flagą startują. Wszystkie są splamione krwią
23:48
14.12.2022

MSZ Mołdawii wezwało ambasadora Rosji po słowach Zacharowej

Oleg Wasniecow, ambasador Federacji Rosyjskiej w Kiszyniowie, został wezwany do MSZ Mołdawii w związku ze słowami Marii Zacharowej, rzeczniczki rosyjskiego resortu dyplomacji, o prezydent Mai Sandu. Według podwładnej Siergieja Ławrowa Sandu „kłamała”, gdy w kampanii wyborczej obiecywała chronić prawa mniejszości narodowych. - To agresywna, niedopuszczalna retoryka - ocenił Nicu Popescu, szef MSZ Mołdawii.

23:38
14.12.2022

Tania ropa naftowa z Rosji zalewa Indie

Rosjanie szukają nowych rynków zbytu w Azji.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa zalewa rynek. Indie płacą poniżej 60 dolarów za baryłkę
23:11
14.12.2022

Zełenski: Taktyka Rosjan to niszczenie wszystkiego, co znajduje się przed nimi

Swoje wieczorne wystąpienie prezydent Ukrainy rozpoczął od podziękowań dla obrony powietrznej, która odparła środowy atak, przeprowadzony przez Rosję przy użyciu irańskich dronów. - W sumie 13 Shahedów zostało zestrzelonych. To 13 uratowanych obiektów infrastruktury, to uratowane życia. W jeden poranek - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent mówił też m. in. o sytuacji w Donbasie i innych obszarach frontu. - Na linii frontu nie ma spokoju. Nie ma nic łatwego i prostego (...) a zwłaszcza tam, gdzie cała taktyka okupantów sprowadza się do niszczenia artylerią wszystkiego, co znajduje się przed nimi, tak że pozostają tylko nagie ruiny i dziury w ziemi - powiedział.

- Rosja niszczy miasto po mieście w Donbasie, jak Mariupol, jak Wołnowacha, jak Bachmut. Bronić się w takich warunkach to nie tylko bohaterstwo, to coś więcej. I dziękuję wszystkim naszym żołnierzom, którzy wytrzymują presję okupantów - zaznaczył.

22:41
14.12.2022

Niemcy muszą już teraz oszczędzać gaz

Maksymalne ceny na gaz nie uratują krajów UE przed niedoborami - ostrzega szef systemów gazowych Niemiec. Rosjanie grożą ograniczeniem eksportu.

Czytaj więcej

Niemcy muszą znów oszczędzać: kurczą się zapasy gazu ziemnego
22:13
14.12.2022

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy dziękuje Sejmowi za uchwałę ws. Rosji

Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, z zadowoleniem przyjął uchwałę Sejmu, uznającą państwo rosyjskie za sponsora terroryzmu. „Dziękuję wszystkim, którzy poparli tę decyzję, dziękuję marszałek Elżbiecie Witek, dziękuję Polsce! Federacja Rosyjska pokazała całemu światu swoimi zbrodniami, kim jest terrorystą!” - napisał na Twitterze.

22:01
14.12.2022

Sejm uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Opozycja znów próbowała zerwać kworum, ponieważ w uchwale znalazła się poprawka Antoniego Macierewicza dotycząca katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej

PiS przepchnął w Sejmie uchwałę ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm z poprawką Macierewicza
21:38
14.12.2022

W ramach wymiany jeńców Rosjanie uwolnili Amerykanina

Biały Dom oficjalnie potwierdził, że w ramach ostatniej wymiany jeńców między Ukrainą a Rosją, na Ukrainę wrócił obywatel USA, którego tożsamości nie ujawniono. - Mogę potwierdzić przekazanie obywatela USA - powiedział na konferencji prasowej John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

21:09
14.12.2022

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z Zełenskim o inicjatywie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ António Guterres rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Poinformował o tym na Twitterze sam Zełenski, jak i rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric. - Kilka godzin temu sekretarz generalny ONZ rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Omówili szeroki zakres kwestii, w tym przyszłość inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym - powiedział Dujarric.

20:41
14.12.2022

Norweski Zarząd Dróg wysyła na Ukrainę tymczasowe mosty

Norweski Zarząd Dróg Publicznych (Statens vegvesen) na zlecenie rządu wysyła na Ukrainę tymczasowe mosty. Materiały, które podarują Norwegowie, mają posłużyć do odbudowy połączeń drogowych, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. - Wiemy, że te mosty pomogą Ukrainie, ale to (przekazanie ich Kijowowi - red.) nie osłabi naszej własnej gotowości, jeśli chodzi o mosty - powiedział minister transportu Jon-Ivar Nygård.

20:13
14.12.2022

Mobilizacja zakończona, skargi na nią wciąż wpływają

Według Tatiany Moskalkowej, rzeczniczki praw człowieka w Federacji Rosyjskiej, skargi na „częściową mobilizację” nadal wpływają, pomimo formalnego jej zakończenia. - To trudny temat - przyznała w czasie posiedzenia jednej z komisji Dumy Państwowej. - Staramy się zrobić wszystko, co możliwe, aby prawo nie było łamane (...) oraz aby pomagać ludziom - zapewniła.

Pobór w ramach zarządzonej przez Władimira Putina „częściowej mobilizacji” rozpoczął się w Rosji 21 września i formalnie zakończył z końcem października. Rosyjskie władze twierdzą, że „zgodnie z planem” zmobilizowano łącznie 300 tys. żołnierzy.

19:44
14.12.2022

Przedstawiciel rosyjskich władz: Ukraińcy ostrzelali miasto Klińce

Gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz przekazał, że „nad miastem Klińce działał system obrony powietrznej”. Według niego rosyjskie wojsko miało zestrzelić „rakiety wystrzelone przez Siły Zbrojne Ukrainy”. Miasto położone jest kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. Ostrzelane przez obrońców Ukrainy miało zostać już wcześniej w poniedziałek.

19:16
14.12.2022

Eksplozje w okolicach Briańska w Rosji

Lokalne kanały na Telegramie donoszą o eksplozjach, słyszanych w mieście Klińce w obwodzie briańskim. Rosjanie mieli użyć artylerii przeciwlotniczej. Szczegóły nie są na razie znane.

Twitter

18:47
14.12.2022

Biden nie ma nadziei na szybkie zakończenie wojny

Prezydent USA Joe Bien „nie ma nadziei, że walki (na Ukrainie - red.) zakończą się w nadchodzących miesiącach zimowych” - oświadczył John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał jednocześnie, że decyzja o negocjacjach należy do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Wszyscy chcielibyśmy dzisiaj zakończyć tę wojnę - zaznaczył.

18:18
14.12.2022

Chińczycy przejmują montownie w Kaliningradzie

Rosyjski producent samochodów Avtotor zaczął montować chińskie samochody w Kaliningradzie, w zakładach które wcześniej wypuszczały modele marek BMW i Hyundai.

Czytaj więcej

Chińczycy na ratunek rosyjskiej motoryzacji. Montują samochody w Kaliningradzie
17:50
14.12.2022

Nowa zagraniczna linia zaczyna latać do Rosji

Armeńskie linie lotnicze Shirak Avia poinformowały o uruchomieniu połączenia z Erewania na moskiewskie lotnisko Szeremietiewo. Loty mają się odbywać codziennie, samolotem typu Boeing 737-500.

17:21
14.12.2022

Podczas inspekcji białoruskie wojsko zbudowało przeprawę przez Niemen

Podczas ćwiczeń, ogłoszonych we wtorek na Białorusi przez Aleksandra Łukaszenkę, białoruskie wojsko zbudowało przeprawę przez Niemen - poinformowało biuro prasowej Ministerstwa Obrony w Mińsku. „Należy zauważyć, że inżynierowie wojskowi wznieśli przeprawę tak szybko, jak było to możliwe w trudnych warunkach pogodowych” - podkreślono.

W najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną podkreślił, że atak wojsk białoruskich na Ukrainę pozostaje mało prawdopodobny, pomimo ogłoszenia na Białorusi niezapowiadanej inspekcji wojsk.

16:52
14.12.2022

W Chersoniu ukraińskie służby odkryły salę tortur, w której przetrzymywano dzieci

Świadkowie twierdzą, że dzieci były przetrzymywane w sali w bardzo trudnych warunkach. Rosjanie dokonywali tortur psychicznych, nie podawali jedzenia.

Czytaj więcej

W wyzwolonym Chersoniu znaleziono salę tortur przeznaczoną dla dzieci
16:23
14.12.2022

Putin zwołuje posiedzenie Rady ds. Rozwoju Strategicznego

Na czwartek 15 grudnia Władimir Putin zwołał posiedzenie Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych. „Podczas spotkania planowane jest omówienie kwestii zapewnienia suwerenności technologicznej i wspierania inwestycji” – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez biuro prasowe Kremla. Spotkanie ma mieć formę wideokonferencji. We wtorek rosyjski przywódca zdalnie uczestniczył nawet w otwarciu remontowanych dróg.

15:57
14.12.2022

Rzeczniczka praw człowieka z Rosji wciąż dostaje skargi związane z częściową mobilizacją

Skargi wpływają do Tatiany Moskalkowej pomimo tego, że częściowa mobilizacja została formalnie zakończona. - Oczywiście jest to bardzo trudny temat - przyznała rzeczniczka na posiedzeniu komisji Dumy ds. rodzin, kobiet i dzieci.

15:51
14.12.2022

Na skutek wojny doszło do rozkwitu wymiany handlowej między Polską a Ukrainą

W szczególności chodzi o stale zwiększający się w ostatnich miesiącach eksport z Polski do kraju naszych wschodnich sąsiadów. Wzrósł on w trzecim kwartale br. niemal o 70 proc. (rok do roku) osiągając poziom 2,7 mld euro.

Czytaj więcej

Polskie firmy mogą liczyć na ubezpieczenia kontraktów eksportowych z Ukrainą
15:38
14.12.2022

14 grudnia z portów ukraińskich nad Morzem Czarnym wypłynęły do Azji cztery statki z żywnością

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy podaje, że na pokładzie czterech statków, płynących do Azji, znajduje się łącznie 69,5 tys. ton żywności. Dwa z tych statków wiozą 54 tys. ton oleju słonecznikowego do Indii.

15:23
14.12.2022

Melitopol może być celem kolejnej ukraińskiej ofensywy

Przejęcie miasta na południu Ukrainy będzie kluczowe dla odcięcia Rosjanom lądowej drogi na Krym.

Czytaj więcej

Celując w Melitopol, Ukraina wskazuje cel swojej kolejnej ofensywy
15:15
14.12.2022

Nad budynkiem Akademii Morskiej w Chersoniu zawisła ukraińska flaga

W czasie okupacji Chersonia przez Rosjan flagę, która obecnie łopocze nad budynkiem Akademii, ukrył na jej terenie pracownik uczelni, Jurij Storożenko.

15:00
14.12.2022

Rosja nie zgodziła się, by Szwajcaria świadczyła usługi konsularne Ukraińcom w Rosji

Informacje takie przekazał Dmytro Lubiniec, ukraiński rzecznik praw człowieka. Lubiniec dodał, że nie wie czy MSZ szuka innego kraju, który byłby gotów reprezentować interesy obywateli Ukrainy w Rosji (Ukraina i Rosja zerwały relacje dyplomatyczne po wybuchu wojny).

14:40
14.12.2022

Chorwacja przekaże ponad 230 transformatorów Ukrainie

50 generatorów prądu, przekazanych przez Chorwację, już dotarło do różnych części Ukrainy - wynika z informacji przekazanej przez ambasadę Ukrainy w Chorwacji.

14:27
14.12.2022

Ukraina otrzymała 500 mln euro pomocy makrofinansowej od UE

Premier Denys Szmyhal poinformował, że na Ukrainę trafiła trzecia transza w wysokości 500 mln euro z pakietu 5 mld euro pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy. "Dotychczas UE przekazała 7,2 mld euro pomocy makrofinansowej (Ukrainie) odkąd zaczęła się wojna. Razem wygramy" - podkreślił ukraiński premier.

14:19
14.12.2022

Czołgi z białoruskiego 7. Samodzielnego Batalionu Pancernego przesunięte w pobliże granicy z Polską i Litwą

Przerzucone czołgi wchodzą w skład dwóch kompanii czołgów 7. Samodzielnego Batalionu Pancernego, są to czołgi T-72B - wynika z wpisu na kanale Hajun. Czołgi miały wyruszyć z miejsca stałej dyslokacji na poligon w rejonie grodzieńskim, pokonując po drodze przeszkodę wodną.

Czytaj więcej

Białoruś przesunęła czołgi w pobliże granicy z Polską i Litwą
14:00
14.12.2022

Ukraina ma otrzymać nowe systemy obrony przeciwrakietowej

Francja i Włochy odpowiedzą na prośbę o przekazanie systemu Mamba.

Czytaj więcej

Francja i Włochy mają przekazać Ukrainie system obrony przeciwrakietowej Mamba
13:59
14.12.2022

Duża kara dla Danske Bank za pranie rosyjskich pieniędzy

Ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania za pranie brudnych pieniędzy w Estonii zapłaci USA i Danii duński Danske Bank. Strony podpisały ugodę w tej sprawie.

Czytaj więcej

Danske Bank zapłaci ponad 2 mld dol. za pranie rosyjskich pieniędzy w Estonii
13:58
14.12.2022

Rosjanie na Dalekim Wschodzie zostają bez ogrzewania

Na Dalekim Wschodzie Rosji brakuje paliwa do pojazdów i ogrzewania domów. W Magadanie wprowadzono obowiązek dla firm gromadzenia zapasów. Na stacjach benzynowych kolejki, duże skoki cen i reglamentacja. Oficjalny powód – problemy z transportem. Nieoficjalnie ma to związek z wojną – kolejom brakuje taboru, bo pracuje na rzecz rozpętanej przez Kreml wojny.

Czytaj więcej

Brakuje paliwa w Rosji. Daleki Wschód może pozostać bez ogrzewania
13:51
14.12.2022

Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Skradzione terytoria Ukrainy nie pozostaną w Federacji Rosyjskiej na zawsze

"Jest kluczowe dla Rosji (zwłaszcza dla Putina i Pieskowa), aby zaakceptowali 'nową rzeczywistość'. Nie ma skradzionych terytoriów Ukrainy w Federacji Rosyjskiej 'na zawsze'. Jest tylko strata reputacji, w roli państwa-potwora, rosyjskie porażki wojskowe, zniszczona armia, sankcje i pogarda (...)" - napisał na swoim profili na Twitterze Mychajło Podolak.

13:32
14.12.2022

Eksplozje w okupowanym przez Rosjan Berdiańsku

W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku, w obwodzie zaporoskim, doszło do eksplozji, które doprowadziły do przerw w dostawach prądu - informują okupacyjne władze miasta na swoim kanale w serwisie Telegram. Z wpisu wynika, że w powietrze wyleciała podstacja energetyczna, w wyniku podłożeni ładunku wybuchowego. Po eksplozji bez prądu pozostaje 10 tys. odbiorców.

13:24
14.12.2022

Rosyjski resort obrony: Zajęliśmy większą część wsi Wodiane

W czasie ofensywy w obwodzie donieckim rosyjska armia przejęła kontrolę nad "główną częścią wsi Wodiane" - oświadczył rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Z jego słów wynika, że w wyniku walk o Wodiane zginęło do 50 ukraińskich żołnierzy, ponadto Ukraińcy mieli stracić jeden czołg, trzy wozy opancerzone i cztery ciężarówki.

13:05
14.12.2022

Dezerter z Rosji twierdzi, że w jednostce, która okupowała Buczę, byli "szaleńcy, którzy lubili zabijanie"

Nikita Czibrin mówi też o grabieżach, jakich dopuszczali się Rosjanie, zabierający komputery, biżuterie i wszystko, co uznali za wartościowe. - Nie kryli tego w ogóle. Wielu żołnierzy mojej jednostki, gdy wycofywaliśmy się z Lipowki i Andriejewki pod koniec marca, zabierali samochody, cywilne samochody i sprzedawali je na Białorusi - tłumaczy. - Mentalność jest taka: jeśli ukradniesz coś, jesteś dobry, jeśli nikt cię nie złapie, dobrze! Jeśli zobaczysz coś wartościowego i ukradniesz to i nie złapią cię, jesteś dobry - dodaje.

Czytaj więcej

Rosyjski dezerter o wojnie na Ukrainie: Mieliśmy strzelać do ludzi z telefonem
12:30
14.12.2022

Rząd Islandii przekaże 3 mln dolarów na wsparcie systemu energetycznego Ukrainy zimą

Deklarację taką złożyła, na Twitterze, szefowa MSZ Islandii, Þórdís Kolbrún R. Gylfadóttir. "Teraz nastał bardzo ważny czas, by pomóc Ukrainie bronić się przed barbarzyńskimi atakami" - podkreśliła minister.

12:21
14.12.2022

W środę Rosjanie ostrzelali budynek chersońskiej administracji obwodowej

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały dwa piętra budynku. Do ataku na centrum Chersonia doszło ok. 11, Rosjanie zaatakowali miasto z użyciem wyrzutni rakiet - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko.

12:15
14.12.2022

Wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą

W ramach kolejnej wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą wolność odzyskało 64 Ukraińców, którzy wrócili na tereny kontrolowane przez Ukrainę z rosyjskiej niewoli - informuje szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak.

12:12
14.12.2022

Pieskow: Widzimy trudną sytuację w Doniecku i nasza armia koncentruje się przede wszystkim na tym

Rzecznik Kremla odpowiedział w ten sposób na pytanie o słowa Denisa Puszylina, przywódcy separatystów z obwodu donieckiego, który mówił, że "Czernihów i Odessa powinny zostać wyzwolone" (w rzeczywistości - zajęte i okupowane - red.).

Czytaj więcej

Przywódca separatystów mówi o zdobyciu Odessy. Jest reakcja Kremla
12:08
14.12.2022

Franciszek zaapelował do wiernych, by w tym roku nie wydawali tak dużo na święta

Pieniądze, które zostaną zaoszczędzone, można wysłać do Ukraińców, którzy zmagają się z brakiem prądu i ogrzewania - apeluje papież.

Czytaj więcej

Papież: Wydawajcie mniej na święta. Zaoszczędzone pieniądze wyślijcie Ukraińcom
11:53
14.12.2022

Białoruś będzie mogła pozbawić każdego obywatelstwa

Izba niższa Zgromadzenia Narodowego Białorusi przyjęła w dwóch czytaniach ustawę, która wprowadza możliwość pozbawienia białoruskiego obywatelstwa osoby, które uzyskały takie obywatelstwa z racji urodzenia na Białorusi - informuje służba prasowa białoruskiego parlamentu. Będzie to możliwe na mocy wyroku sądu, jeśli osoba zostanie skazana za działania ekstremistyczne godzące w interesy państwa, również wtedy, gdy skazany przebywa za granicą. Wcześniej obywatelstwa można było na Białorusi pozbawiać tylko osoby, którym zostało ono nadane w trakcie ich życia.

11:29
14.12.2022

Pieskow: Kreml czeka na oficjalne potwierdzenie doniesień o patriotach na Ukrainie

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow nie chciał skomentować doniesień medialnych mówiących o tym, że USA są gotowe dostarczyć baterie zestawów Patriot na Ukrainę. - W naszych czasach doniesienia medialne nie są czymś wiarygodnym, więc poczekamy na oficjalne informacje - odparł pytany o tę sprawę. Jednocześnie Pieskow odpowiedział twierdząco na pytanie czy patrioty mogą stać się celem rosyjskich ataków na Ukrainie.

11:11
14.12.2022

Kijów: Szczątki zestrzelonego drona uszkodziły samochód

Kijowska Wojskowa Administracja Miejska informuje, że w stolicy Ukrainy szczątki zestrzelonego drona uszkodziły cywilny samochód w rejonie szewczenkowskim.

11:02
14.12.2022

Ukraińscy sędziowie przechodzą szkolenie w Wielkiej Brytanii

Z informacji przekazanych przez brytyjską prokurator generalną, Victorię Prentis wynika, że 90 ukraińskich sędziów przejdzie szkolenie, zorganizowane przez Brytyjczyków, z zakresu prowadzenia procesów o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim żołnierzom.

Czytaj więcej

Brytyjczycy szkolą Ukraińców z sądzenia rosyjskich żołnierzy
10:33
14.12.2022

Rosjanie ostrzelali w nocy obwód doniecki. Na Kurachowe spadły pociski wystrzelone przez zestawy S-300

Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, zamieszcza na swoim kanale w serwisie Telegram zdjęcia zniszczeń wywołanych rosyjskim ostrzałem na terenie obwodu.

10:27
14.12.2022

Ministerstwo obrony Rosji informuje o locie swoich bombowców strategicznych nad Morzem Japońskim

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne, Tu-95MS, przeprowadziły lot patrolowy nad wodami Morza Japońskiego - informuje resort obrony Rosji. Lot trwał siedem godzin i odbywał się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Bombowce były eskortowane przez myśliwce Su-30SM i Su-35S.

10:22
14.12.2022

Napis "za Riazań" na jednym z dronów wysłanych przeciw Ukrainie

Na jednym z dronów-kamikadze wysłanych w środę rano przeciwko celom na Ukrainie Rosjanie napisali "za Riazań", co wskazuje, że środowy atak był odpowiedzią na przeprowadzony na początku grudnia nalot na rosyjskie lotnisko.

Czytaj więcej

Ukraina zestrzeliła wszystkie drony. Rosyjska zemsta za atak na lotnisko?
10:21
14.12.2022

Kanclerz Niemiec: My zdecydowanie stoimy po stronie Ukraińców

Olaf Scholz mówił na forum niemieckiego parlamentu, że unijne sankcje przeciw Rosji zostaną utrzymane i wzmocnione tak długo, jak długo prezydent Rosji, Władimir Putin, będzie kontynuował swoją wojnę przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec krytykuje Węgry. "Nikt nie zablokuje polityki zagranicznej UE"
10:00
14.12.2022

Rosjanie ostrzeliwali we wtorek obwód charkowski

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali rejon kupiański z użyciem czołgów, moździerzy i artylerii. Rosjanie mieli - jak pisze Synehubow na swoim kanale w serwisie Telegram - ostrzelać tereny mieszkalne w rejonie kupiańskim. Ostrzelane przez Rosjan zostały też rejony charkowski i czuhujewski.

09:56
14.12.2022

Wywiad Wielkiej Brytanii: Publiczna krytyka ze strony Girkina wskazuje na "napiętą debatę" w rosyjskiej armii

Znany rosyjski nacjonalista Igor Girkin stwierdził, że istnieje "kryzys planowania strategicznego" w inwazji Rosji na Ukrainę - podało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Girkin wskazuje na rosyjski kryzys planowania strategicznego
09:55
14.12.2022

Zełenski: Zestrzeliliśmy wszystkie 13 dronów-kamikadze wysłanych przez Rosję w środę nad ranem

"Dobra robota! Jestem dumny!" - podkreślił Zełenski w krótkim nagraniu umieszczonym w internecie.

09:52
14.12.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 42 razy

O ostrzale obwodu chersońskiego informuje gubernator tego obwodu, Jarosław Januszewicz. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że Rosjanie ostrzeliwali cele w obwodzie z użyciem artylerii, wyrzutni rakiet, czołgów i moździerzy. Ostrzelane zostały m.in. dzielnice mieszkaniowe Chersonia. Trafiona została m.in. szkoła, obiekt sportowy i budynki mieszkalne. W wyniku rosyjskich ostrzałów na terenie obwodu zginęła jedna osoba, a jedna została ranna.

09:22
14.12.2022

Ukraińskie Siły Powietrzne: Rosjanie wysłali drony-kamikadze z rejonu Morza Azowskiego

"14 grudnia, w nocy, rosyjskie siły okupacyjne zaatakowały Ukrainę dronami-kamikadze irańskiej produkcji - Shahed-136/131" - pisze na swoim profilu na Facebooku ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

09:00
14.12.2022

Premier Białorusi: Nie szukamy kontaktów z Zachodem, to insynuacje

Premier Białorusi, Siergiej Gołowczenko nazwał "insynuacjami" pogłoski, że Mińsk szuka kontaktów z Zachodem czego wyrazem ma być nominacja nowego szefa MSZ, Siarhieja, Alejnika, który zastąpił zmarłego w listopadzie Uładzimira Makieja. - Nie szukamy drogi na Zachód, niech oni szukają drogi do nas. Nie zrywamy więzi, nie podejmujemy wrogich działań, nie zamykamy ambasad, nie nakładamy sankcji i zakazów - podkreślił premier.

08:57
14.12.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 8,382 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 18,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 19,2 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,552 mln osób.

08:50
14.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 96 tys. żołnierzy, 2 970 czołgów, 5 937 pojazdów opancerzonych, 1 931 zestawów artyleryjskich, 404 wyrzutnie rakiet, 211 bezzałogowych statków powietrznych, 281 samolotów, 264 śmigłowce, 1 617 bezzałogowych statków powietrznych, 592 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 562 pojazdy (w tym cysterny) i 171 jednostek sprzętu specjalnego.

08:37
14.12.2022

Łącznie 13 dronów zniszczonych przez Ukrainę

Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że 10 dronów zostało zlikwidowanych przez systemy obrony powietrznej.

Teraz Miejska Administracja Wojskowa w Kijowie poinformowała, że zniszczono łącznie 13 "wrogich dronów". 

Poinformowano, że atak przeprowadzono w dwóch falach. Dodano, że w atakach uszkodzony został jeden budynek administracyjny i cztery budynki mieszkalne. Nikt nie został ranny.

08:32
14.12.2022

Jeden z dowódców separatystów: NATO na Ukrainie nie pokonamy bez broni jądrowej

Dowódca wojskowyc separatystycznej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przyznał na antenie rosyjskiej telewizji państwowej, że Moskwa ma ograniczone zasoby w walce z Zachodem na Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosyjski dowódca: Bloku NATO na Ukrainie nie da się pokonać bez broni jądrowej
08:04
14.12.2022

Drony wystrzelono z Morza Azowskiego

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że drony, które rano zestrzelono nad Kijowem zostały wystrzelone z Morza Azowieskiego.

07:36
14.12.2022

Brytyjski resort obrony: Od 48 godzin krążą pogłoski o dymisji szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii zauważa w swoim najnowszym raporcie, że od 48 godzin w mediach społecznościowych krążą pogłoski, że szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow, może zostać odwołany ze stanowiska.

07:31
14.12.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że w nocy Rosjanie ostrzelali - przy użyciu wyrzutni rakiet Grad, Huragan oraz ciężkiej artylerii - rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim. Ostrzelane zostały m.in. Nikopol i Marganiec. Na tereny mieszkalne miało spaść ponad 50 pocisków. W Nikopolu uszkodzone zostały domy mieszkalne, gazociąg i linia wysokiego napięcia.

07:23
14.12.2022

Kijowska administracja wojskowa: Szczątki drona uszkodziły dwa budynki w Kijowie

Jak podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa szczątki jednego z zestrzelonych nad obwodem kijowskim irańskich dronów-kamikadze Shahed-136 uszkodziły dwa budynki administracyjne w rejonie szewczenkowskim w stolicy Ukrainy.

06:51
14.12.2022

Nad obwodem kijowskim zestrzelono 10 irańskich dronów-kamikadze

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że nad ranem ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 10 irańskich dronów-kamikadze. Wcześniej Kliczko informował o eksplozji w rejonie szewczenkowskim w stolicy Ukrainy.

Czytaj więcej

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę irańskimi dronami. Celem był Kijów
06:50
14.12.2022

ISW nie spodziewa się białoruskiego ataku na Ukrainę

Zdaniem ISW ruchy rosyjskich i białoruskich wojsk na Białorusi są elementem rosyjskiej kampanii informacyjnej, która ma sugerować, że białoruska armia może dołączyć do wojny przeciw Ukrainie.

Czytaj więcej

Think tank: Białoruś sprawdza gotowość bojową armii, ale nie zaatakuje
06:35
14.12.2022

Ministerstwo Obrony Ukrainy publikuje zdjęcia ze zniszczonego walkami Bachmutu

06:33
14.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: W obwodzie ługańskim Rosjanie zmieniają szpitale w szpitale wojskowe

"Ze względu na znaczną liczbę rannych najeźdźców, tzw. dekretem okupacyjnych władz, Szpital numer 15 w miejscowości Juwilejne w obwodzie ługańskim i Szpital numer 3 w Ługańsku, zostały przekazane na potrzeby armii" - czytamy w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.

06:29
14.12.2022

W warunkach wojny z Ukrainą Putin już nie może pozwolić sobie nawet na pozorowanie pluralizmu

Brytyjski wywiad przekonuje, że rezygnacja z corocznej konferencji prasowej ma związek z narastającymi antywojennymi nastrojami w Rosji. Z doniesień tych wynika, że kremlowscy urzędnicy obawiali się, że rozmowa mogłaby skupić się wyłącznie na omawianiu „specjalnej operacji wojskowej” (tak w Rosji określają agresję przeciwko Ukrainie). A sukcesów, którymi mógłby pochwalić się Putin, brak.

Czytaj więcej

Wymowne milczenie Putina
06:26
14.12.2022

W prawdziwej wojnie armia pod dowództwem gen. Gierasimowa od dziesięciu miesięcy ponosi porażki

Sam gen. Walerij Gierasimow został na wojnie prawdopodobnie lekko ranny w maju, gdy przyjechał na pierwszą linię frontu, do okupowanego jeszcze przez Rosjan Iziumu. Rana uniemożliwiła mu udział w paradzie 9 maja, ale chwały mu nie przyniosła – podobno dostał odłamkiem w pośladek.

Czytaj więcej

W Rosji trwa poszukiwanie winnego wojskowych klęsk
06:24
14.12.2022

Macron: Chcemy nieść natychmiastową pomoc, aby Ukraińcy przetrwali tę zimę

Wojna pokazała światu słabość rosyjskiej armii, więc próbuje ona osiągnąć swoje cele, pozostawiając Ukraińców w ciemności i chłodzie. To nikczemne. Niszczenie infrastruktury cywilnej to zbrodnie wojenne, które nie mogą pozostać bezkarne – podkreślił francuski prezydent w czasie konferencji w Paryżu, poświęconej pomocy dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Macron chce dać światło Ukrainie
06:07
14.12.2022

W obwodzie kijowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza

Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że na terenie obwodu aktywna jest obrona przeciwlotnicza. Kułeba apeluje do mieszkańców, by pozostali w schronach.

06:05
14.12.2022

Nad ranem w Kijowie rozległy się eksplozje

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że do eksplozji doszło w rejonie szewczenkowskim w Kijowie. "Służby są na miejscu. Więcej szczegółów później" - dodał Kliczko. Obecnie w obwodzie kijowskim, a także żytomierskim i winnickim, trwają alarmy powietrzne.

05:58
14.12.2022

Kobieta, która wyjechała z Bachmutu wspomina, że w nocy spała w mieszkaniu w temperaturze trzech stopni

Przed wojną Bachmut zamieszkiwało ok. 80 tys. mieszkańców. Obecnie w mieście pozostaje ich niespełna 12 tysięcy, a miasto zostało niemal zrównane z ziemią przez ostrzeliwujących go nieustannie Rosjan. Położony strategicznie Bachmut jest od tygodni celem natarcia rosyjskiej armii, najemników z Grupy Wagnera i separatystów. Miasto jednak nadal znajduje się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Uciekinierka z Bachmutu o życiu w mieście: Spałam w temperaturze trzech stopni
05:38
14.12.2022

Władze Ukrainy rozwiązały sąd, którego prezes miał "kierować zorganizowaną grupą przestępczą"

- Ta historia została zakończona - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu, informując o podpisaniu ustawy likwidującej Rejonowy Sąd Administracyjny w Kijowie. - Ale historia reform trwa - trwa, nawet w czasie takiej wojny - dodał Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski podpisał ustawę o likwidacji sądu, którego prezesa sankcjami objęły USA
05:15
14.12.2022

Rosyjska 28 Gwardyjska Dywizja Rakietowa otrzymała kolejny pocisk międzykontynentalny Jars

Jak informuje resort obrony Rosji jednostka Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego otrzymała pocisk Jars w wersji pozwalającej na wystrzeliwanie go z silosa rakietowego. Pocisk został umieszczony w silosie.

04:59
14.12.2022

326 ukraińskich dzieci uznawanych jest za zaginione

Jak podaje ukraińskie MSW obecnie 326 ukraińskich dzieci uznaje się za zaginione, 13 124 dzieci z Ukrainy zostało deportowanych do Rosji, a 121 - wróciło na Ukrainę.

04:27
14.12.2022

Zełenski: Każdego dnia zyskujemy nowe siły dla Ukrainy, by przetrwać tę zimę

- Mamy dziś dobre informacje z Francji - odbyły się tam dziś dwie konferencje ws. wsparcia dla Ukrainy. Pierwszy efekt to 1 mld dolarów, który ma wspomóc naszą odporność, zwłaszcza energetyczną. Każdego dnia zyskujemy nowe siły dla Ukrainy, by przejść przez tę zimę i dziękuje każdemu, który pracuje na rzecz tego i który pomaga naszemu państwu - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:23
14.12.2022

We wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło siedem statków z żywnością

Jak podaje Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, zawartego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą, we wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło siedem statków z żywnością, na pokładzie których znajdowało się ponad 170 tys. ton zboża i innych produktów żywnościowych. Statki te udały się do Turcji, Włoch, Hiszpanii i Chin. Łącznie, od 22 lipca, z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 550 statków na pokładzie których znajdowało się 13 849 997 ton żywności.

04:21
14.12.2022

Nowa Zelandia dostarczy Ukrainie 1,9 mln dolarów na zakup pomocy humanitarnej

Informację o przekazaniu Ukrainie 1,9 mln dolarów (3 mln dolarów nowozelandzkich), za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, przekazała szefowa MSZ Nowej Zelandii, Nanaia Mahuta.

04:20
14.12.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 293