PiS przepchnął w Sejmie uchwałę ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm z poprawką Macierewicza

Prawo i Sprawiedliwość przy udziale kilku posłów z kół Kukiz'15 i Polskie Sprawy przyjęło w Sejmie uchwałę o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W uchwale znalazła się poprawka dotycząca katastrofy smoleńskiej, zgłoszona przez Antoniego Macierewicza. Dwóch posłów Konfederacji zagłosowało przeciw. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu.

Publikacja: 14.12.2022 21:48

PiS przepchnął w Sejmie uchwałę ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm z poprawką Macierewicza

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

1 grudnia w trakcie obrad Sejmu Macierewicz zgłosił do uzgodnionej już wcześniej treści uchwały poprawkę dodającą kwestię zestrzelenia malezyjskiego samolotu i katastrofy smoleńskiej. Treść poprawki brzmiała: „Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu”.

Oburzona opozycja domagała się odroczenia obrad, ale wniosek w tej sprawie przepadł. Dlatego jej przedstawiciele zerwali kworum w głosowaniu nad treścią poprawki.

Czytaj więcej

Macierewicz: Zamordowanie Lecha Kaczyńskiego rozpoczęło tę straszliwą wojnę, która dzisiaj trwa

Uchwała ponownie trafiła pod obrady Sejmu w środę. Najpierw przyjęto poprawkę Macierewicza (230 głosów za, 213 przeciw), a później głosowano nad całością projektu. W głosowaniu tym udziału nie wzięli parlamentarzyści opozycji, protestując przeciwko poprawce Macierewicza. „Były dwa źródła siły uchwały o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm: prawda i jedność Sejmu. Dodanie poprawki o zamachu smoleńskim zatruło oba te źródła dzieląc Sejm i dodając do uchwały fałsz. Teraz jest to tylko uchwała pisowska nawet jeśli przeszła przez Sejm” - skomentował Maciej Gdula z Lewicy.

Za uchwałą z poprawką Macierewicza zagłosował klub Prawa i Sprawiedliwości - poza trzema nieobecnymi posłami - Witoldem Czarneckim, Januszem Kowalskim i premierem Mateuszem Morawieckim, który tego dnia udał się do Brukseli. Zjednoczoną Prawicę wsparło dwóch posłów z koła Kukiz'15, ale nie sam Paweł Kukiz (Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk), koło Polskie Sprawy (Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Agnieszka Ścigaj) oraz formalnie niezrzeszony Łukasz Mejza.

Przeciw uchwale o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm zagłosowało tylko dwóch posłów - Grzegorz Braun i Dobromir Sośnierz z Konfederacji. Z kolei niezrzeszony Zbigniew Ajchler wstrzymał się od głosowania.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.