Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o pozyskania miliarda dolarów pomocy, które mają pomóc Ukrainie przetrwać zimę.
Przed wojną Bachmut zamieszkiwało ok. 80 tys. mieszkańców. Obecnie w mieście pozostaje ich niespełna 12 tysięcy, a miasto zostało niemal zrównane z ziemią przez ostrzeliwujących go nieustannie Rosjan. Położony strategicznie Bachmut jest od tygodni celem natarcia rosyjskiej armii, najemników z Grupy Wagnera i separatystów. Miasto jednak nadal znajduje się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Dom drżał i w każdej minucie lub sekundzie spodziewaliśmy się, że zawali się i będzie po wszystkim. Nie mogłam spać w ubiegłym tygodniu, więc zdecydowałam się wyjechać - mówi cytowana przez agencję Reutera Walentyna, emerytka z Bachmutu, która opuściła miasto we wtorek.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że podpisał ustawę przyjętą przez Radę Najwyższą (parlament), likwidującą Rejonowy Sąd Administracyjny w Kijowie, który ukraińskie Biuro Antykorupcyjne (NABU) porównało do organizacji przestępczej.
Walki o Bachmut trwają od maja, a obie walczące strony ponoszą w nich bardzo duże straty. Eksperci wojskowi twierdzą, że ewentualne zdobycie Bachmutu przez Rosjan będzie mieć wymiar jedynie symboliczny, ponieważ nie doprowadzi to do poważnej zmiany sytuacji na froncie wschodnim.