Prokuratorzy już zajmują się Fundacją „Maciuś”

Prokuratura Generalna oraz gdańscy śledczy analizują, czy i do jakich naruszeń prawa mogło dojść w Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”.

Publikacja: 19.03.2013 00:41

To reakcja na wczorajszą publikację „Rz", w której ujawniliśmy, że miliony złotych, jakie darczyńcy wpłacają fundacji na pomoc głodnym dzieciom, w istocie konsumuje pośrednik, czyli szwajcarska spółka.

Sprawą zainteresowali się  śledczy. – Analizujemy informacje na temat fundacji zawarte w publikacji. Po zapoznaniu się z nimi zapadnie decyzja, czy wszcząć postępowanie sprawdzające – mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.

Także gdańska prokuratura rozważa, czy wszcząć śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości. – Decyzję podejmiemy w najbliższych dniach – mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

O fundacji zrobiło się głośno, gdy podała, że 800 tys. dzieci w Polsce głoduje. Ale na rzeczywistą pomoc fundacja wydaje tylko niewielką część  środków od darczyńców. Większość pochłaniają „koszty działalności operacyjnej", czyli głównie zlecenie obsługi wysyłkowej listów z prośbą o wsparcie dzieci, prywatnej spółce SAZ Dialog Europe AG z siedzibą w Szwajcarii.

Grzegorz Janiak, prezes „Maciusia", twierdzi, że fundacja korzysta z usług spółki SAZ „tak jak z usług Poczty Polskiej, ponieważ samodzielnie nie ma logistycznych możliwości przeprowadzenia takiej kampanii społecznej".

– To przerażające. Ludzie wpłacają pieniądze w dobrej wierze na dożywianie dzieci, a fundacja na ten cel wydaje tylko 10 proc. przychodów – mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Miesiąc temu fundacja przegrała przed NSA sprawę o brak zgody na prowadzenie zbiórki publicznej. Gdański UKS kontrolujący ją w 2010 r. ustalił, że milionowe darowizny z datków księgowano na inne niż dla zbiórek publicznych rachunki bankowe, które nie zostały ujawnione w złożonych sprawozdaniach z przeprowadzonych zbiórek. Do dziś fundacja nie uzupełniła tych sprawozdań.

Przegrana fundacji przed sądem oznacza, że „kampania informacyjna", jaką prowadzi od 7 lat „Maciuś", jest zbiórką publiczną i musi być na to zgoda ministra administracji i cyfryzacji. – Brak pozwolenia na zbiórkę to wykroczenie, za które grozi grzywna – mówi prok. Wawryniuk.

Społeczeństwo
Kolejny incydent w szpitalu. „Agresywny i wulgarny pacjent”
Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne