Hierarchowie i prezydent u pobitego Syryjczyka

Metropolita poznański Stanisław Gądecki oraz Grzegorz III Laham grecko-katolicki patriarcha kościoła melchickiego z Syrii odwiedzili w szpitalu pobitego Syryjczyka.

Aktualizacja: 07.11.2015 12:51 Publikacja: 07.11.2015 12:22

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z wizytą w szpitalu u pobitego Syryjczyka

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z wizytą w szpitalu u pobitego Syryjczyka

Foto: www.facebook.pl

Policja wciąż szuka jednego ze sprawców pobicia. Dwaj pozostali są na wolności.

W niedzielę przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku w diecezji poznańskiej jest poświęcony kościołowi z Syrii.

Na zaproszenie metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego w mieście gości Grzegorz III Laham, grecko-katolicki patriarcha kościoła melchickiego z Syrii.

Dziś przed południem obaj hierarchowie gościli w szpitalu, gdzie leży pobity 31-letni Syryjczyk. Abp Gądecki publicznie przeprosił mężczyznę, za to co go spotkało w Poznaniu, a w piątek obaj modlili się za pobitego Syryjczyka.

Mężczyzna został napadnięty we wtorek późnym popołudniem na ul. Półwiejskiej, czyli głównym deptaku Poznania, tuż obok Starego Browaru.

Otoczyło go trzech mężczyzn, którzy zaczęli go wyzywać i bić. Wykrzykiwali też obraźliwe antyislamskie hasła.

- Nie miałem jak uciec. Błagałem ludzi o pomoc, ale nikt nie reagował. Oni mnie bili. Tak mocno, aż w końcu upadłem na ziemię – opowiadał Syryjczyk, który w Polsce mieszka od trzech lat.

Mężczyzna trafił do poznańskiego szpitala. Tam był operowany. Teraz nie ma zagrożenia dla jego życia.

Zaraz po pobiciu policja zatrzymała jednego ze sprawców - 18-latka. Usłyszał on zarzuty, a prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o areszt. Sąd go jednak nie uwzględnił. Śledczy zapowiadają, że będą zaskarżać tę decyzję.

Na policję zgłosił się drugi sprawca pobicia. Jednak on twierdzi, że nie brał w nim udziału, a tylko się przyglądał całemu zdarzeniu. Policja wciąż szuka jeszcze trzeciego napastnika.

Wczoraj w Poznaniu odbył się marsz przeciwko rasizmowi. To miał być akt solidarności z obcokrajowcami, którzy mieszkają w Polsce i protest przeciwko temu, co spotkało Syryjczyka.

Także wczoraj pobitego mężczyznę odwiedził w szpitalu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który na Facebooku pytał, "ile nienawiści trzeba mieć w sobie, żeby tak skatować drugiego człowieka dlatego, że ma trochę ciemniejszą karnację?"

- Przeprosiłem poszkodowanego Syryjczyka i zadeklarowałem pomoc w rehabilitacji. Ze szpitala wyszedłem mocno przybity. Po pierwsze, że stało się to w Poznaniu, a po drugie - że w tak ruchliwym miejscu nikt mu nie pomógł - dodał prezydent Poznania.

W niedzielę podczas obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym Arcybiskup Stanisław Gądecki odprawi mszę świętą w katedrze poznańskiej o godz. 10.

Kuria poznańska apeluje do wszystkich wierzących oraz ludzi dobrej woli, by swoją obecnością udzielili wsparcia udręczonemu Kościołowi w Syrii.

Prosi też o wsparcie finansowe poprzez wysyłanie SMS-a charytatywnego o treści RATUJĘ pod numer 72405. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na pomoc kościołowi w Syrii.

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?