Alarmujące dane o długości życia w USA. Amerykanie będą żyć dłużej, ale nie bardzo

Prognozowana długość życia Amerykanów niepokoi naukowców. Do 2050 roku Stany Zjednoczone będą pod tym względem daleko w tyle za innymi krajami wysoko rozwiniętymi. Eksperci wskazują przyczyny i przestrzegają przed „kryzysem zdrowia publicznego o niewyobrażalnej skali”.

Publikacja: 09.12.2024 15:43

Naukowcy alarmują w sprawie stanu zdrowia i długości życia Amerykanów

Naukowcy alarmują w sprawie stanu zdrowia i długości życia Amerykanów

Foto: Adobe Stock

Stany Zjednoczone według prognoz osiągną jedynie niewielki wzrost średniej długości życia w ciągu najbliższych kilku dekad. Zdaniem naukowców taka minimalna poprawa podkreśla "alarmującą skalę wyzwań zdrowotnych" przed którymi stoi kraj – podaje CNN. 

Prognozowana długość życia na świecie: USA w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi

Według najnowszej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, w ciągu najbliższych 25 lat długość życia w Stanach Zjednoczonych wzrośnie zaledwie o dwa lata. Zgodnie z prognozą w 2050 roku Amerykanie będą żyli średnio 80,4 lat, podczas gdy w 2022 roku średnia wynosiła 78,3 lat. Spowoduje to spadek Stanów Zjednoczonych w rankingu średniej długości życia z 49. na 66. miejsce (na 204 kraje).

Jak się okazuje, sytuacja wygląda gorzej w przypadku kobiet. Wzrost długości życia Amerykanek ma być niższy i przyniesie spadek z 51. na 74. miejsce w światowym rankingu. W przypadku średniej długości życia mężczyzn Amerykanie spadną  natomiast z 51. na 65. miejsce.

Naukowcy wzięli pod uwagę wpływ setek chorób i innych zagrożeń dla zdrowia w Stanach Zjednoczonych i porównali je z zestawieniem ponad 200 innych krajów. Analizę opublikowano właśnie w czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Minimalny wzrost długości życia w Stanach Zjednoczonych. Jakie są przyczyny?

Niewielki wzrost średniej długości życia Amerykanów do 2050 roku ma być spowodowany przewidywanym spadkiem śmiertelności z powodu kilku głównych przyczyn zgonów, w tym chorób serca, udarów mózgu i cukrzycy. Taka minimalna poprawa wcale jednak nie cieszy naukowców. Wręcz przeciwnie, jest sygnałem alarmowym zmuszającym do podjęcia działań, które pomogą zapobiec kryzysowi zdrowia publicznego.

Czytaj więcej

Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe

- Pomimo niewielkiego wzrostu prognozowanej długości życia, nasze modele przewidują spowolnienie poprawy stanu zdrowia z powodu rosnących wskaźników otyłości, która jest poważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych. Przewiduje się, że osiągną one niespotykany wcześniej poziom - powiedział Christopher Murray, dyrektor Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, współautor badania.

„Kryzys zdrowia publicznego”. Największe zagrożenia

Według prognoz Instytutu do 2050 roku otyłością lub nadwagą w Stanach Zjednoczonych może być dotkniętych nawet 260 milionów ludzi. - Wzrost wskaźników otyłości i nadwagi sygnalizuje kryzys zdrowia publicznego o niewyobrażalnej skali - podkreśla naukowiec.

260 mln

Tyle osób może w 2050 roku cierpieć w USA z powodu nadwagi lub otyłości

Potężnym problemem w Stanach Zjednoczonych jest także kryzys opioidowy, który w 2017 roku został ogłoszony stanem zagrożenia zdrowia publicznego. Chociaż ostatnie dane z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób pokazują, że liczba zgonów z powodu przedawkowania narkotyków zaczęła spadać, po osiągnięciu rekordowego poziomu, autorzy badania podkreślają, że liczba przypadków przedawkowania narkotyków pozostaje wysoka i prawdopodobnie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku dekad. Instytut Pomiarów i Oceny zdrowia szacuje, że wskaźnik śmiertelności z powodu zaburzeń związanych z używaniem narkotyków w Stanach Zjednoczonych będzie najwyższy na świecie - i ponad dwukrotnie wyższy niż w Kanadzie, która znajdzie się na drugim miejscu.

- Epidemia opioidowa jest daleka od zakończenia, a większa skuteczność i ciągły rozwój programów zapobiegania i leczenia zażywania narkotyków są nadal potrzebne - mówi Ali Mokdad, główny autor raportu, profesor Instytutu Pomiarów i Oceny Zdrowia.

Recepta na kryzys „wymaga natychmiastowych działań”

Receptą na kryzys ma być przeciwdziałanie kilku kluczowym czynnikom ryzyka. Według naukowców, obniżenie wskaźników otyłości, odsetka palących tytoń oraz zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków może doprowadzić do wydłużenia średniej długości życia o około pół roku do 2050 roku.

- Gwałtowny spadek Stanów Zjednoczonych w światowych rankingach długości życia w latach 2022-2050 bije na alarm i wymaga natychmiastowych działań. Stany Zjednoczone muszą zmienić kurs i znaleźć nowe, lepsze strategie i polityki zdrowotne, które spowolnią spadek przyszłych wyników zdrowotnych – podsumowuje dr Stein Emil Vollset, współautor analizy, profesor związany z Instytutem Pomiarów i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Zgodnie z prognozami Instytutu, gdyby Stany Zjednoczone wyeliminowały główne zagrożenia w trzech obszarach - środowiskowym, behawioralnym i metabolicznym, a także żywieniu i szczepieniu dzieci – w 2050 r. byłoby w Stanach Zjednoczonych o około 550 000 mniej zgonów. Podniosłoby to oczekiwaną długość życia o prawie cztery lata.

Źródło:

https://cnn.com/health

Stany Zjednoczone według prognoz osiągną jedynie niewielki wzrost średniej długości życia w ciągu najbliższych kilku dekad. Zdaniem naukowców taka minimalna poprawa podkreśla "alarmującą skalę wyzwań zdrowotnych" przed którymi stoi kraj – podaje CNN. 

Prognozowana długość życia na świecie: USA w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Społeczeństwo
Philip Earl Steele: Nie głosują na Donalda Trumpa z powodu inflacji. Widzą w nim Mesjasza
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczeństwo
Księżyc umieszczony przez World Monuments Fund na liście obiektów zagrożonych
Społeczeństwo
Chiny straciły 1,39 mln mieszkańców w ciągu roku. Wkrótce zabraknie środków na emerytury
Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego