Powołany do dziedziczenia ma sześć miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Termin liczy się od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (czyli np. o tym, że został uwzględniony w testamencie).
Przyjąć spadek można bez ograniczania odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste) albo z ograniczeniem tej odpowiedzialności (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Gdy spadkobierca zdecyduje się przysługujący mu udział spadkowy odrzucić, zostanie od dziedziczenia wyłączony, jakby nie dożył otwarcia spadku. To zaś oznacza, że dziedziczyć udział spadkowy będą jego zstępni.
[srodtytul]Nie każdy złoży sam[/srodtytul]
Po złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego z chwilą otwarcia spadku.
Aby samodzielnie złożyć oświadczenie, należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Spadkobierca mający ograniczoną zdolność do czynności prawnych może przyjąć lub odrzucić spadek tylko za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego. Osobie ubezwłasnowolnionej częściowo potrzebna będzie zgoda sądu opiekuńczego.