Nie ma natomiast konieczności zapłaty PIT, chyba że spłata lub dopłata przewyższa swoją wysokością wartość udziału spadkowego osoby, na rzecz której jest dokonywana.
Gdy spadek przypada kilku spadkobiercom, mamy do czynienia z instytucją wspólności majątku spadkowego.
Udziały uprawnionych we wspólności określone są przez ustawę lub testament, a potwierdzone sądowym postanowieniem stwierdzającym nabycie spadku. Formą zniesienia tej współwłasności jest dział spadku. Ten natomiast może nastąpić zarówno przed sądem, jak i w drodze umowy cywilnoprawnej, jeżeli wszyscy spadkobiercy osiągną konsensus.
Dział spadku podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ale tylko w części dotyczącej spłat lub dopłat (wynika to wprost z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o PCC). Ustanowienie spłat lub dopłat zależy od woli układających się stron. Równie dobrze spłaty lub dopłaty mogą zostać przewidziane, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spadkobiercy, którzy zgodzili się otrzymać składniki majątku spadkowego o mniejszej wartości niż wartość swojego udziału spadkowego, zrezygnowali ze spłat lub dopłat.
Tym samym [b]dział spadku, w którym nie przewidziano spłat lub dopłat, nie podlega opodatkowaniu PCC[/b]. Takie stanowisko prezentują także organy podatkowe (przykładem jest [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 maja 2008 r., ITPB2/436-62/08/ENB[/b]).