Reklama
Rozwiń

Spadek po europejsku

Nowe zasady dziedziczenia spowodują, że do przekazania spadku będzie stosowane prawo państwa ostatniego miejsca zwykłego pobytu.

Publikacja: 28.03.2014 08:43

Spadek po europejsku

Foto: www.sxc.hu

Już za rok czeka nas prawdziwa rewolucja w dziedziczeniu. W sierpniu 2015 r. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczące właśnie m.in. prawa spadkowego, a konkretnie dziedziczenia z elementem transgranicznym.

– Po wejściu rozporządzenia stosowana będzie zasada stosowania prawa tego państwa, w którym spadkodawca miał ostatnie miejsce pobytu – mówi notariusz Tomasz Kot.

Wolontariusz i stażysta

Podkreśla, że chodzi tu o tzw. pobyt zwykły. Zasada nie będzie więc stosowana do turystów, którzy wyjechali np. na tygodniową wycieczkę. Ale już do osób, które wyjechały na staż czy wolontariat – tak.

Takie zasady mają być stosowane w większości krajów UE (nie przyjęła ich m.in. Wielka Brytania). Będzie można jednak także wybrać prawo ojczyste jako właściwe dla własnego spadku.

Będzie to trzeba jednak określić w testamencie.

– Pojawi się więc możliwość sporządzenia testamentu bez wskazywania spadkobierców, tylko dla określenia prawa właściwego – dodaje notariusz Kot.

W takiej sytuacji będą stosowane zasady dziedziczenia określone w kodeksie cywilnym – tzw. dziedziczenie ustawowe. Notariusz Kot podkreśla także, że już od 2011 r. można wybrać prawo, które będzie miało być stosowane do naszego spadku. Taką normę zawiera bowiem polskie prawo międzynarodowe prywatne. Nowe rozporządzenie unijne z jednej strony zawęża możliwość wyboru – do prawa ojczystego. Z drugiej jednak, gdy nie ma takiego wyboru – zgon podczas pobytu w innym państwie będzie mógł spowodować konsekwencje prawne, których możemy się nie spodziewać. W UE różnią się bowiem bardzo przepisy dotyczące m.in. majątku zarezerwowanego dla najbliższej rodziny.

Do zmian przygotowują się już notariusze. Zwrócili się do ministra sprawiedliwości o zwiększenie taksy maksymalnej za testamenty z elementem transgranicznym – do 300 zł (dziś w przypadku zwykłego testamentu to 50 zł).

– Przygotowanie testamentu z elementem transgranicznym wymaga o wiele więcej wysiłku, niż sporządzenie zwykłego – mówi Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej. Podkreśla, że klienci oczekują od notariusza m.in. porady, jakie rozwiązanie będzie dla nich bardziej korzystne, a to wymaga np. analizy prawa obcego państwa.

Europejskie poświadczenie

Nowe przepisy wprowadzą także tzw. europejskie poświadczenie spadkowe. Będzie to dokument przygotowany według jednego unijnego wzoru honorowany w całej wspólnocie. Ma być wydawany na żądanie osoby, której będzie potrzebny.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono