Reklama
Rozwiń

Podział spadku a umowa miedzy spadkobiercami

Sądowy wyrok o podziale spadku nie unieważnia umowy między spadkobiercami, zwłaszcza jeśli bez niej podział jest krzywdzący.

Aktualizacja: 13.10.2016 19:17 Publikacja: 13.10.2016 18:39

Podział spadku a umowa miedzy spadkobiercami

Foto: 123RF

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego jest istotny dla wielu spraw spadkowych, w których spadkobiercy zawierają dodatkowe porozumienie dotyczące spadku, np. by dom czy działka była w jednych rękach.

Prawo spadkowe przewiduje szczególny tryb znoszenia współwłasności i działu spadku. Odmienność polega na tym, że sąd rozstrzyga jednocześnie wzajemne roszczenia współwłaścicieli (współspadkobierców) z tytułu posiadania rzeczy. Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności nie można już ich dochodzić, chociażby nie były zgłoszone wcześniej. Celem tej regulacji (stosowanej też do podziału majątku wspólnego po rozwodzie) jest to, aby byli współwłaściciele rozstawali się w pełni rozliczeni. Tego szczęścia nie zaznali jednak Adam i Jan P. spod Warszawy, którzy po matce odziedziczyli kilka wartościowych działek. Tuż przed sprawą o podział spadku bracia zapisali w umowie, że wszystko (poza małą działką) przejmie Jan, ale gdyby sprzedawał dwie najcenniejsze działki, to połowę uzyskanej ceny przekaże Adamowi lub jego spadkobiercom.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono