Aktualizacja: 13.10.2016 19:17 Publikacja: 13.10.2016 18:39
Foto: 123RF
Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego jest istotny dla wielu spraw spadkowych, w których spadkobiercy zawierają dodatkowe porozumienie dotyczące spadku, np. by dom czy działka była w jednych rękach.
Prawo spadkowe przewiduje szczególny tryb znoszenia współwłasności i działu spadku. Odmienność polega na tym, że sąd rozstrzyga jednocześnie wzajemne roszczenia współwłaścicieli (współspadkobierców) z tytułu posiadania rzeczy. Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o zniesieniu współwłasności nie można już ich dochodzić, chociażby nie były zgłoszone wcześniej. Celem tej regulacji (stosowanej też do podziału majątku wspólnego po rozwodzie) jest to, aby byli współwłaściciele rozstawali się w pełni rozliczeni. Tego szczęścia nie zaznali jednak Adam i Jan P. spod Warszawy, którzy po matce odziedziczyli kilka wartościowych działek. Tuż przed sprawą o podział spadku bracia zapisali w umowie, że wszystko (poza małą działką) przejmie Jan, ale gdyby sprzedawał dwie najcenniejsze działki, to połowę uzyskanej ceny przekaże Adamowi lub jego spadkobiercom.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas