[b]Gdyby nawet zmarły zapisał w testamencie majątek komuś innemu, spadkobiercy ustawowi mają prawo do zachowku (czyli części spadku) i są zainteresowani, by scheda nie była uszczuplona.[/b]
[srodtytul]Prawo i praktyka[/srodtytul]
Prawa spadkobiercy są dość dobrze chronione przez przepisy, ale te mogą nie wystarczyć, jeśli nie zachowa on czujności. Działka nie zniknie z dnia na dzień, gorzej już z mieszkaniem, gdyż mogą się w nim zadomowić nowi lokatorzy. Jeszcze mniej pewny jest los ruchomości – obrazów, biżuterii, nie mówiąc już o gotówce. Spadkobierca może się nigdy nie dowiedzieć, że w ogóle były, a nawet jeśli to ustali i udowodni, trudno będzie je odzyskać.
[b]Rady adwokatów są proste: spadkobierca powinien mieć rozeznanie, jaki jest stan majątku spadkodawcy, i nie tracić z nim na dłużej kontaktu, np. odwiedzać go w szpitalu.[/b] Spełnienie tego skądinąd ludzkiego obowiązku badane jest przy wydziedziczeniu. Bywa jednak, że taki kontakt nie był utrzymywany, nieraz zresztą ci, którzy są przy spadkodawcy, świadomie go utrudniają (być może właśnie po to, by przejąć majątek).
[srodtytul]Otwarcie spadku[/srodtytul]