Problem ten często pojawia się w pytaniach czytelników. W tej sytuacji nie można bowiem liczyć na przedawnienie obowiązku podatkowego.
Darowizny i pożyczki od rodziny to często wykorzystywany sposób na poprawienie stanu finansów, zwłaszcza przy zakupie domu czy mieszkania oraz w razie trudności ze spłatą kredytu. Problemy z fiskusem pojawiają się najczęściej w sytuacji, gdy np. rodzice chcący pomóc dzieciom sami zaczynają spłacać za nie raty bezpośrednio na rachunek kredytodawcy lub sprzedawcy nieruchomości.
[srodtytul]Co sprawdza fiskus[/srodtytul]
Na sankcje narażają się też osoby, których najbliżsi przystępują do kredytu i spłacają raty, mimo że nie są współwłaścicielami nieruchomości, na której zakup został on zaciągnięty. Takie formy wsparcia stanowią przysporzenie dla obdarowanego i spełniają definicję darowizny, przez co mogą podlegać podatkowi od spadków i darowizn.
Obecnie daniny tej można dość łatwo uniknąć. Rodzice mogą na przykład nabyć nieruchomość wspólnie z dziećmi i razem z nimi przystąpić do kredytu, dzięki czemu spłaty rat nie powinny być traktowane jako dokonanie przysporzenia na cudzą (dzieci) rzecz. Ponadto od początku 2007 r. obowiązują korzystne rozwiązania dotyczące darowizn w kręgu najbliższej rodziny (m.in. rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i małżonkowie). Pomoc w tej grupie jest wolna od podatku, jeśli nie przekroczy 9637 zł (od jednej osoby) oraz 19 274 zł (od wielu osób). Nie trzeba wówczas nic zgłaszać fiskusowi.