[b]Ojciec czytelniczki zmarł w 2007 r., nie uzyskawszy rekompensaty za majątek pozostawiony przez jego rodziców za Bugiem. Została za to decyzja starosty wydana na podstawie ustaleń rzeczoznawcy o wartości tego majątku. Spadkobiercami są czytelniczka i jej brat (każde w 1/3) oraz dwaj synowie zmarłego brata (każde po 1/6), co stwierdził sąd w postanowieniu wydanym na jej wniosek w 2009 r. Postępowania działowego nie było.
Czytelniczka pyta, jak przedstawia się sprawa dziedziczenia i ewentualnego podziału prawa do rekompensaty.[/b]
[b]Prawo do rekompensaty za mienie pozostawione na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, które nie znalazły się w granicach obecnego państwa polskiego, jest dziedziczne. Wchodzi w skład masy spadkowej[/b] (tj. majątku, który podlega podziałowi między spadkobierców).
Po śmierci właściciela pozostawionego majątku uprawnienie to przysługuje łącznie wszystkim jego spadkobiercom albo jednemu z nich, wskazanemu przez pozostałych.
Wskazanie osoby uprawnionej następuje w oświadczeniu z podpisami notarialnie poświadczonymi albo w formie oświadczenia złożonego przed organem administracji publicznej (wójtem, wojewodą).