Ograniczenia przy zwrocie darowizny wymusza ochrona wspólności majątkowej małżeńskiej. To sedno wyroku Sądu Najwyższego (sygnatura akt: I CSK 284/11).
Kwestia ta wynikła w sprawie z wniosku Sławomira S., który domagał się wpisania go w księdze wieczystej jako współwłaściciela po 1/2 z synową, nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, który wcześniej darował owej synowej i synowi. Z jakichś jednak powodów rodzinnych, a formalnie rażącej niewdzięczności (tego wymaga art. 898 kodeksu cywilnego), ojciec (i teść) odwołał tę darowiznę. Skutecznie wobec syna, gdyż ten odwołanie uznał, ale synowa nie, i w tej części spór trwa.
Nie czekając na końcowy wynik sporu o odwołanie darowizny, Sławomir S. wytoczył sprawę o wpisanie go w księdze wieczystej jako współwłaściciela 1/2 nieruchomości, a sądy niższych instancji uwzględniły jego wniosek.
Synowa w skardze kasacyjnej zarzuciła naruszenie jednej z podstawowych zasad prawa małżeńskiego (art. 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), która mówi, że w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego ani żadnego z przedmiotów do niej należącego. Uwzględnienie wniosku teścia oznaczało zaś, że jeden składnik majątku wspólnego małżonków S. został podzielony między żonę i teścia.
Sąd Najwyższy podzielił zarzut synowej.