W przypadku wojny żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej głównie mają bronić Warszawy. Ten oddział ma jednak garnizony położone nie tylko w Warszawie, ale także Siedlcach, Chełmie i Zamościu. Dzisiaj i jutro brygada ta obchodzi swoje święto.

Brygada ta działa w ramach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. "Jako brygada pancerna jest przeznaczona do prowadzenia walki na lądzie z każdym przeciwnikiem, w dowolnych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy" - czytamy na stronie internetowej jednostki.

W dniach 9 i 10 października w Warszawie-Wesołej (przy ul. Okuniewskiej 1) odbędą się uroczystości z okazji święta jednostki. W piątek w godz. 8 - 15, ramach tzw. otwartych koszar będzie można zobaczyć jakim sprzętem dysponuje ta jednostka. Jej podstawowym wyposażeniem jest jest czołg PT-91.

Rano na terenie jednostki zaplanowana jest defilada pojazdów gąsienicowych, w tym historycznego T - 34. Potem zaś będzie można zobaczyć jakie umiejętności mają czołgiści. Będzie można zobaczyć natarcie plutonu czołgów PT-91. Na terenie jednostki odbędzie się także koncert (wystąpi m.in. zespół Babylon oraz kabaret K2). W pokazach przewidziany jest również udział grupy rekonstrukcyjnej wraz z wyposażeniem z II wojny światowej oraz żołnierski poczęstunek. Dla dzieci przygotowano przejażdzkę na kucyku oraz zabawy na dmuchanym zamku.

1. Warszawska Brygada Pancerna korzeniami sięga maja 1943 r., czyli jednostki sformowanej w obozie w Sielcach nad Oką na terenie Związku Sowieckiego. Wtedy powstał 1 pułk piechoty wchodzący w skład 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Pułk ten przeszedł chrzest bojowy w bitwie pod Lenino 12-13 października 1943 r., w czasie walk z Niemcami poniósł on ciężkie straty. Później żołnierze tej jednostki walczyli pod Puławami i Dęblinem, a następnie brali udział w zajęciu praskiej strony Warszawy, za co pułk otrzymał tytuł "praski". Żołnierze 1 Praskiego Pułku Piechoty wzięli udział w szturmie Berlina wiosną 1945 r. Po wojnie pułk miał siedzibę w Białystoku, a w 1947 r. został przeniesiony do Legionowa. W 1957 r. po raz kolejny zmienił miejsce stacjonowania, tym razem ulokowano go w Wesołej pod Warszawą, tam jednostka ma siedzibę do dzisiaj.