Projekt koncentruje się głównie na uczestnikach misji w Iraku i Afganistanie. Największe z przygotowanych zmian dotyczą rannych weteranów.
Ministerstwo Obrony Narodowej szacuje roczne koszty wprowadzanych zmian na 3,5 mln zł. I to budzi poważne zastrzeżenia. Resort finansów zwraca uwagę, że MON powinien wskazać sposoby finansowania tych wydatków, i krytycznie ocenił kalkulację skutków finansowych m.in. na dodatkowe kształcenie, ulgowych przejazdów komunikacją miejską, możliwość bezpłatnego korzystania z samorządowych obiektów sportowych.
Wytknięto też niekonsekwencję. Otóż ustawa przyznaje zapomogi weteranom – funkcjonariuszom ABW oraz Agencji Wywiadu, którzy ukończyli 65 lat, ale zapomina o weteranach – żołnierzach w tym samym wieku. Wyjaśnienia i uzasadnienia wymaga też, zdaniem MF, podwyższenie dodatków dla weteranów poszkodowanych. Teresa Czerwińska, wiceminister finansów, zwraca też uwagę, że weterani korzystający z bezpłatnych turnusów readaptacyjno-kondycyjnych będą musieli zapłacić podatek za udział w tych zajęciach.
Zdaniem Rządowego Centrum Legislacyjnego wątpliwości budzić może wprowadzenie zakazu umieszczenia w domu emeryta wojskowego dla byłych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i osób, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa.
Na razie nie wiadomo, jak do proponowanych zmian ustosunkuje się resort obrony. W informacji, którą otrzymaliśmy z MON, wynika, że konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy trwają.