Tym osobom oprócz uposażenia zasadniczego przysługują dodatki do niego. Stanowi o tym art. 148 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.
Dla tej formacji jednym z dodatków jest ten specjalny (§ 5 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 8 kwietnia 2011 r. w sprawie warunków otrzymywania dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy celnych oraz wysokości tych dodatków, dalej: rozporządzenie).
30 kwietnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 2 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzone o dodatkach. Zmiany dotyczą warunków otrzymania dodatku specjalnego przez celników. Poprzednio warunkiem otrzymania dodatku przez celnika było wykonywanie okresowo zwiększonych obowiązków służbowych, a także dodatkowo powierzonych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności. Dodatek przyznawano jedynie za czas wykonywania zwiększonych obowiązków lub dodatkowo powierzonych zadań.
Natomiast obecnie (zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia) dodatek specjalny należy się w związku z wykonywaniem okresowo zwiększonych obowiązków służbowych lub dodatkowo powierzonych zadań, a także w razie wykonywania zadań o wysokim stopniu złożoności, odpowiedzialności lub ryzyka. Można go przyznać na czas określony, ale nie dłużej niż na czas wykonywania określonych obowiązków lub zadań (§ 10 ust. 2 rozporządzenia).
Nie zmodyfikowano natomiast częstotliwości weryfikacji zasadności przyznawania dodatku. W myśl § 10 ust. 3 rozporządzenia analizuje się to co najmniej raz na rok. Nie zmieniła się także wysokość dodatku. Wypłaca się go z pieniędzy posiadanych na uposażenia, ale jego kwota nie może przekroczyć 40 proc. uposażenia zasadniczego funkcjonariusza. Przesądza o tym § 10 ust. 4 rozporządzenia.