– Policjant po zwolnieniu ze służby wystąpił do swojego byłego przełożonego (komendanta powiatowego policji) o wyrównanie wypłacanego mu przez ostatnie dziesięć miesięcy przed odejściem ze służby uposażenia. W okresie tym policjantowi powierzono wykonywanie obowiązków na wyższym stanowisku służbowym, nie zmieniając mu jednak wysokości wynagrodzenia (utrzymano mu je na dotychczasowym poziomie). Czy były funkcjonariusz powinien otrzymać wyrównanie uposażenia?
Nie. Artykuł 37 ustawy o policji (dalej uop) stanowi, że tylko w przypadku powierzenia policjantowi innych obowiązków jego uposażenie nie może być obniżone. Nie nakazuje zatem jego odpowiedniego podwyższenia. Prawo do uposażenia policjanta powstaje natomiast z dniem mianowania na stanowisko służbowe, a wysokość uposażenia zasadniczego jest uzależniona od grupy zaszeregowania jego stanowiska oraz od posiadanej wysługi lat. Policjant może być mianowany na wyższe stanowisko służbowe, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
– posiada wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i staż służby wymagane na tym stanowisku;
– posiada pozytywną opinię służbową;
– w przypadku poddania go procedurze określonej w art. 35a ust. 1 uop uzyskał pozytywny wynik testu lub badania przeprowadzonego w ramach tej procedury. Chodzi tu o procedurę określającą jego predyspozycje do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych poprzez przeprowadzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub badania psychofizjologicznego.